Ebauches Bettlach kaliber 8420

DANE
Okres produkcji lata 70′
Wielkość produkcji ?
Mechanizm bazowy In-house Ebauches Bettlach (EB)
Naciąg Manualny
     
Średnica 27,00 mm
Wysokość 6,8 mm
Kamienie  1 lub 17
Częstotliwość balansu 18.000 bph
Rezerwa chodu 42 h
Dodatkowe informacje
Komplikacja konstrukcji mechanizmu w formie chronografu: 60s, 15 min
Dolny sekundnik – subsecond
Ciekawostka: mechanizm wyposażony w wychwyt kołkowy (metalowe kołki zamiast kamieni)

Zdjęcia mechanizmu Ebauches Bettlach (EB) kaliber 8420:

Mechanizm ten pracuje w zegarku LANCO Chronograph:

LANCO Chronograph

(Visited 429 times, 1 visits today)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Mechanizmy zegarkowe i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Ebauches Bettlach kaliber 8420

 1. pp47 pisze:

  Wprawdzie p. Maciek o tym napisał w danych mechanizmu (choć nie do konca ściśle), to warto jeszcze raz potencjalnym zainteresowanym kupnem chronografu z tym mechanizmem podkreślić, ze występuje on w 2-óch podstawowych wariantach, tj. albo z 1-ym kamieniem, albo z 17-oma (a nie, jak podano w powyższym opisie od 1 do 17). Wersje te na pierwszy rzut oka niczym się nie różnią, sprytni producenci zegarów , gdy umieszczaja wersję z 1-ym kamieniem zwyjke nic o tym na tarczy nie piszą, albo umieszczają wieloznaczny napis „jeweled” i dopiero po dokładnym przestudiowaniu foto werku można znalezć informację o liczbie kamieni.
  Ponieważ mechanizm sam w sobie nie jest oszamiającej klasy nawet z 17 kamieniami (a jest to minimum dla przyzwoitego, współczesnego zegarka mechaniczego) to przy niezachowaniu ostrozności przy zakupie można nabyć estetyczny chronograf, ale z jednym kamieniem, którego trwałość i dokładność chodu będzie zdecydowanie poniżej normy. A więc, jeśli na tarczy i mechanizmie nie ma napisu „17 jewels” należy w przypadku zegarka z tym mechanizmem być na baczności.

  • Maciej Kopyto pisze:

   Dziękuję za czujność, faktycznie niezbyt dokładnie to ująłem – już poprawione 🙂

   O mechanizmach „tej klasy”, czyli z wychwytem kołkowym – planuję napisać osobny artykuł, gdyż pomimo swej prostej konstrukcji i „toporności” wykonania, zegarki te pracowały relatywnie punktualnie, a kosztowały niemalże grosze, więc były dostępne wiele lat temu dla mniej zamożnych klientów. Ich trwałość też wcale nie była tak kiepska, jakby się mogło wydawać – ale przy niskiej cenie, bardzo często po uszkodzeniu w ogóle nie były naprawiane, po prostu kupowało się nowy. Dziś można spotkać różne modele, różnych marek wyposażone właśnie w bardzo proste mechanizmy 1-kamieniowe z wychwytem kołkowym, ale często są niesprawne, a pozyskanie części i „ożywienie” takiego zegarka jest coraz trudniejsze.

   Znalezienie części do prezentowanego LANCO Chrono zajęło Panu Adamowi prawie rok – tyle egzemplarz ten leżał w Zakładzie P. Adama – ale trzeba podkreślić, iż wśród zegarków z wychwytem kołkowym prezentuje on przykład modelu „wyższej klasy”, gdyż ma 17 kamieni łożyskujących, ponadto wyposażony został w chronograf 60 s i 15 min, który faktycznie działa 🙂

   Pozdrawiam
   MK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *