Zaufany i profesjonalny Zegarmistrz stanowi dla kolekcjonera zegarków nieoceniony skarb. Wszystkie czasomierze – czy stare, czy nowe – wymagają regularnego serwisowania, czasem także naprawy lub odświeżenia stalowej koperty i bransolety.

Kilka lat temu, kiedy moja pasja zegarkowa stopniowo rozwijała się, a w mojej kolekcji zaczęły pojawiać się coraz to ciekawsze i coraz droższe modele, musiałem powierzyć wszystkie nowe nabytki Zegarmistrzowi, który wykaże się dbałością o detale, profesjonalizmem oraz indywidualnym podejściem do każdego klienta.

Po kilku mniej lub bardziej udanych próbach na terenie Śląska, trafiłem do Zakładu Zegarmistrzowskiego Pana Adama Graczyka w Katowicach, na ul. Kochanowskiego 11.

Był to początek wspaniałej współpracy i zegarkowej przyjaźni, która trwa do dziś.

Pan Adam jest Dyplomowanym Mistrzem Zegarmistrzostwa, a rozległą wiedzę zdobywał terminując w zakładzie zegarmistrzowskim w Siemianowicach Śląskich oraz uczęszczając na kursy zawodowe do mistrzów z Krakowa. Naukę rzemiosła ukończył w 1988 roku i od tego momentu nieprzerwanie pracuję w zawodzie, ciągle doskonaląc swoje umiejętności.

Zegarmistrz 2 Pomimo, iż Pan Adam ma stale kolejkę czasomierzy wymagających przeglądu lub naprawy, udało mi się namówić Mistrza Zegarmistrzostwa, aby podzielił się z czytelnikami Manufaktury Czasu swoją wiedzą!

Dlatego, jeśli masz pytania dotyczące zegarków – mechanicznych lub kwarcowych – które nurtują Cię od dawna – na tej stronie masz niespotykaną dotąd możliwość zadać je bezpośrednio profesjonalnemu Zegarmistrzowi z ogromnym doświadczeniem zawodowym!

Zadaj pytanie w formie komentarza – a na Twoje pytanie odpowie
Mistrz Zegarmistrzostwa – Pan Adam Graczyk !

……………………………………………………………………………………………………………………………………….

UWAGA : W kwestii wyceny jest osobna strona: Wycena zegarków vintage !

Pan Adam pomaga Czytelnikom jedynie w kwestiach technicznych !!!

 

(Visited 17 023 times, 9 visits today)

Ten post ma 1 269 komentarzy

 1. Zdjęcie nr 2.

  1. Witam.
   Zegarek faktycznie nie wygląda na robotę Longines-a.
   Kaliber mechanizmu powinien być wybity pod balansem lub pod tarczą.
   Niestety konieczne jest zdjęcie tarczy i wskazówek.
   Taka wiedza da nam odpowiedź co to za mechanizm ale nie dowiemy się kto jest producentem zegarka. Wiele firm używa mechanizmów producentów niezależnych np. ETA 7750 jest w Tissotach i w Breitlingu.
   Pozdrawiam.

 2. Dzień dobry.
  Proszę o pomoc w identyfikacji marki zegarka. Firma Longines twierdzi, że nie jest to ich produkt.
  Zdjęcie nr 1.

 3. Witam znalazłam stary zegarek po mojej babci .Chciałam sie dowiedziec czy jest on cos wart.Nie znam sie wogole z tylu na zegarku jest napis GUB.

  1. Witam.
   Nie zajmuję się wyceną zegarków.
   Pozdrawiam.

 4. Witam mam do naprawy zegarek poljot chronograph. Spuznia sie i krotko pracuje.
  Zajmie sie nim Pan

  1. Witam.
   Bardzo chętnie. Zapraszam z zegarkiem.
   Pozdrawiam.

 5. Witam serdecznie panie Adamie czy zajmuje się pan odnawianiem kopert zegarka, chodzi o złocenie, proszę o informację jaki by był ewentualny koszt odnowienia koperty, dziękuję i pozdrawiam

  1. Witam.
   Wykonuję takie usługi.
   Renowacja takiej koperty (wróżąc nieco ze zdjęcia) to koszt 250zł.
   Pozdrawiam.

 6. Witam, kupiłem ostatnio zegarek kwarcowy Zeppelin LZ 127 model 7642-5 i zauważyłem, że wskazówka sekundnika ma luz około pół sekundy. Jak schodzi w dół tarczy to wskazuje czas w połowie pomiędzy sekundami, jak idzie pod górkę to jest prawidłowo, duża i mała wskazówka nie mają tego, co ciekawe pomiędzy godziną 23 a 00 gdy następuje zmiana daty ten efekt zanika i wszystko wygląda ok. Proszę powiedzieć czy jest to normalne, czy zegarek ma wadę.

  1. Witam.
   Myślę, że to normalny stan. Między zębem i wrębem zawsze jest luz.
   Suma tych luzów może dać na tarczy taką właśnie odchyłkę.
   Niektóre firmy stosują dodatkową sprężynkę niwelującą ten objaw.
   Pozdrawiam.

 7. I jeszcze jedno zdjęcie wspomnianego wcześniej zegarka

 8. Witam,
  Posiadam taki zegarek, niestety w internecie nie mogę znaleźć żadnych dokładniejszych informacji na jego temat. Przeglądając różne zdjęcia nie natrafiłem na ten model.
  Czy mógłby Pan powiedzieć mi coś więcej na temat tego egzemplarza?
  Chciałbym również wiedzieć, czy jest oryginalny. Oprócz tego jak rozpoznać, czy jest to wersja Damska, czy też Meska? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  1. Witam.
   Marka Doxa jest znana i uznana w Polsce. Przedstawicielem na Polskę jest firma z Katowic. http://www.classicwatch.com.pl/index.php/doxa
   Mają tam trochę informacji o historii marki.
   Wersja anglojęzyczna https://www.doxa.ch/about-doxa/history/
   Pański zegarek jest w świetnym stanie. Ma złotą kopertę i bez wątpienia jest oryginalny. Wiek można by określić po mechanizmie (potrzebne zdjęcie).
   Co do „płci” zegarka, jest to klasyczny „garniturowiec”. Przypuszczalnie zegarek jest z lat siedemdziesiątych. Wtedy zegarki miały taką wielkość, pasek 18mm (niektóre nawet 16mm).
   Pozdrawiam.

 9. Dzień Dobry mam problem ponieważ chciałem zmienić godzinę w moim zegarku i po odciągnięciu koronki po prostu wyleciała razem z wałkiem wiec ja tam wsadziłem z powrotem. Odciaga sie normalnie na 2 czyli 1 od kalendarza a 2 od godziny trzyma sie dobrze ale jak sie mocniej pociagnie to znow wychodzi razem z wałkiem. Czy jest to coś strasznego Pozdrawiam mechanizm Eta 2836 model Roamer stingray

  1. Witam.
   Wygląda na uszkodzenie tiretu (dźwignia nastawnika). Niestety jedyna możliwość naprawy to wymiana uszkodzonej części na nową. Są dostępne w otwartej dystrybucji ale wymiana wiąże się z rozebraniem sporej części mechanizmu.
   Pozdrawiam.

   1. Dobrze Rozumiem, a mógłbym dowiedzieć się jaki powinien być koszt naprawy ? Zegarmistrz mówił ze około 500-600 zł

    1. Każdy zegarmistrz ma swój cennik. Również zakres prac objętych ceną może się różnić.
     U mnie gruntowna naprawa (całkowity demontaż, czyszczenie, montaż, smarowanie i regulacja) wraz z nową częścią to koszt 350zł.
     Niestety termin realizacji to 09.03.2018.
     Pozdrawiam.

 10. Witam stałem się posiadaczem zegara o ktorym nic nie wiem… nie ma nic napisane, zadnej tabliczki. jedynie n aodwrocie mechanizmu sa wybite cyfry 116 2885 . Czy można stwierdzić co to za zegar?

  1. Witam.
   Takimi różyczkami często były przyozdabiane zegary Gustav Becker.
   Ten ma nieco inny kształt obciążników.
   Czy może Pan zrobić zdjęcie mechanizmu?
   Pozdrawiam.

 11. Witam,
  jestem posiadaczką takiego „cuda”, kojarzę markę z zegarkami lotnictwem, II wojną. Natomiast nie mogę znaleźć informacji na temat damskich tej marki. „Na oko” ma około 60 lat. Będę wdzięczna za jakąkolwiek informację.
  Pozdrawiam.

  1. kolejne zdjęcie

  2. Witam.
   Firma Laco jest mało popularna w naszym kraju. Jedyny model który naprawiałem miał mechanizm firmy Durowe i był męski. Przypuszczam, że damskie mechanizmy również nie były produkowane przez Laco.
   Pozdrawiam.

 12. Proszę o informację o tym zegarku . Pozdrawiam Tadeusz O.

  1. Witam.
   Mechanizm jest bardzo podobny do tego mechanizmu http://www.ranfft.de/cgi-bin/bidfun-db.cgi?00&ranfft&&2uswk&IWC_65_19H7
   Przy założeniu, że jedno ze zdjęć jest obrócone stronami.
   Grawer Shaffhouse jest wykonany rylcem a JWC w kartuszu jest wytłoczone.
   Miałbym poważne obawy co do autentyczności. Myślę, że może to być składak.
   Mechanizm IWC a koperta złota ale z innego zegarka.
   Pozdrawiam.

 13. werk z numerem

 14. na cyferblacie brak nazwy firmy

 15. poza tym napis JWC wygląda jak JWO

 16. Witam. Mam wątpliwości ,co do autetyczności tego zegarka.Nazwa Schaffhausen na kopercie jest napisana inaczej ” SCHAFFHOUSE”

 17. Vitam. Proszę mi powiedzieć, do jakiej firmy należy przedstawione logo. Bo koronka ta jest przy zegarku m-ki Doxa, lecz, wg mnie, to nie jest logo Doxy. raz jeszcze proszę o odpowiedź. Pozdrawiam. A.Rz.

  1. Witam.
   Niestety nie przypominam sobie tego logo.
   Szukanie, to szukanie igły w stogu siana.
   Pozdrawiam.

 18. Dobry wieczór,
  Czy to jest oryginalna Omega?

  1. Witam.
   Myślę, że jest oryginalna.
   Koperta wygląda na wypolerowaną ale i tak jest nieźle.
   Pozdrawiam.

 19. Dzień dobry, mam pytanie czy przestaeiając wskazówki zegara roczniaka muszę go zatrzymać czy mogę to robić gdy chodzi? Będę wdzięczna za informację. Pozdrawiam

  1. Witam.
   Na pewno uprzednie zatrzymanie będzie najbezpieczniejsze.
   Zegary roczne są bardzo delikatne i ostrożność nie zaszkodzi.
   Pozdrawiam.

 20. Witam, poszukuję informacji na temat tego zegarka, na cyferblacie jest napis „TATIANA” a pod werkiem jest data 1905….. jest to podobno zegarek rosyjski. Proszę o pomoc i jakiekolwiek informacje.

  1. Witam.
   Nie spotkałem się nigdy z taką marką. Zegarek wygląda raczej na szwajcarską robotę.
   Czy może Pan wstawić zdjęcie mechanizmu?
   Pozdrawiam.

  2. Wstawiam zdjęcie werka i dekla. Pozdrawiam Piotr

   1. Witam.
    Niestety nie znam tej marki. Myślę jednak, że jest to szwajcarska robota.
    Prawdopodobnie na mechanizmie od strony traczy jest umieszczone logo producenta mechanizmu. Sprawdzenie tego wiąże się jednak z demontażem tarczy.
    Pozdrawiam.

 21. 2 zdjecie
  Pizdrawiam

 22. Witam
  Posiadam zegarek Omega
  Prosil bym o jakas informacje bo w zadnym katalogu nie moge nic o nim ne ma
  Pozdrawiam

 23. Przesyłam jeszcze dwa zdjęcia

 24. Dzień dobry!
  Panie Adamie, po babci odziedziczyłam zegarek firmy Glashütte. Na odwrocie jest napisane: GUB Boden Edelstahl Plaque 20 Mikrometer Made in Germany 191908. Z tego co wiem, stworzono w Niemczech Muzeum, które upamiętnia założyciela firmy. Czy zegarek jest coś wart? Byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedź 🙂

  1. Witam.
   Nie zajmuję się wyceną.
   Pozdrawiam,

 25. Witam.
  Odnośnie mojego poprzedniego zapytania dotyczącego
  mechanizmu 21’600A/h,to czy mogły być one montowane w zegarkach longines?Jak można ocenić ten mechanizm :bardzo dobry,dobry,czy raczej słaby.
  Pozdrawiam

  1. Witam.
   Tak, mechanizmy 21’600A/h były montowane w Longinesach.
   Pozdrawiam.

 26. Witam. Czy mógłbym poprosić o wycenę parę słów na temat tego zegarka. Wiem że jest zloty 14 karat. Pozdrawiam i dziekuje

 27. Witam serdecznie, w załączeniu przesyłam zdjęcia „dziadkowego” zegarka…. Trochę poszukałem na necie i wydaje mi się ze to lata 60 aczkolwiek modeli sporo w tamtym okresie…jeżeli może się pan wypowiedzieć na temat tego zegarka, będę wdzięczny 🙂

  1. Jeszcze jedna fotka

  2. Witam.
   Atlantic to chyba najlepiej opisana i rozpoznawana marka w Polsce.
   Polecam lekturę http://atlantic.helwecja.com/
   Ten konkretny egzemplarz jest dość zmęczony życiem.
   Koperta ma bardzo głębokie wżery a tarcza dano straciła swój blask.
   Na przestrzeni lat firma stosowała różne mechanizmy więc trudno zgadywać.
   Pozdrawiam.

 28. Witam.
  Mam pytanie odnośnie opisu mechanizmu zegarka.Na jednym z mechanizmów znalazłem oto taki napis(opis)
  Seventeen
  17Jevels Unadjusted Swiss Made 21’600A/h

  1. Witam.
   Mechanizm na siedemnastu kamieniach (łożyskach z kamienia).
   Produkcja szwajcarska.
   21’600 to ilość wahnięć balansu na godzinę, czyli jak szybko cyka.
   http://manufakturaczasu.pl/mechanizm-hi-beat/
   Unadjusted oznacza, że nie był regulowany (a raczej regulowany z grubsza).
   Pozdrawiam.

Dodaj komentarz