Zaufany i profesjonalny Zegarmistrz stanowi dla kolekcjonera zegarków nieoceniony skarb. Wszystkie czasomierze – czy stare, czy nowe – wymagają regularnego serwisowania, czasem także naprawy lub odświeżenia stalowej koperty i bransolety.

Kilka lat temu, kiedy moja pasja zegarkowa stopniowo rozwijała się, a w mojej kolekcji zaczęły pojawiać się coraz to ciekawsze i coraz droższe modele, musiałem powierzyć wszystkie nowe nabytki Zegarmistrzowi, który wykaże się dbałością o detale, profesjonalizmem oraz indywidualnym podejściem do każdego klienta.

Po kilku mniej lub bardziej udanych próbach na terenie Śląska, trafiłem do Zakładu Zegarmistrzowskiego Pana Adama Graczyka w Katowicach, na ul. Kochanowskiego 11.

Był to początek wspaniałej współpracy i zegarkowej przyjaźni, która trwa do dziś.

Pan Adam jest Dyplomowanym Mistrzem Zegarmistrzostwa, a rozległą wiedzę zdobywał terminując w zakładzie zegarmistrzowskim w Siemianowicach Śląskich oraz uczęszczając na kursy zawodowe do mistrzów z Krakowa. Naukę rzemiosła ukończył w 1988 roku i od tego momentu nieprzerwanie pracuję w zawodzie, ciągle doskonaląc swoje umiejętności.

Zegarmistrz 2 Pomimo, iż Pan Adam ma stale kolejkę czasomierzy wymagających przeglądu lub naprawy, udało mi się namówić Mistrza Zegarmistrzostwa, aby podzielił się z czytelnikami Manufaktury Czasu swoją wiedzą!

Dlatego, jeśli masz pytania dotyczące zegarków – mechanicznych lub kwarcowych – które nurtują Cię od dawna – na tej stronie masz niespotykaną dotąd możliwość zadać je bezpośrednio profesjonalnemu Zegarmistrzowi z ogromnym doświadczeniem zawodowym!

Zadaj pytanie w formie komentarza – a na Twoje pytanie odpowie
Mistrz Zegarmistrzostwa – Pan Adam Graczyk !

……………………………………………………………………………………………………………………………………….

UWAGA : W kwestii wyceny jest osobna strona: Wycena zegarków vintage !

Pan Adam pomaga Czytelnikom jedynie w kwestiach technicznych !!!

 

(Visited 33 722 times, 1 visits today)

Ten post ma 1 384 komentarzy

 1. witam, tak, ale w tym odnośniku jest również taki zapis:
  możliwy zakup zegarka ze szwajcarskim mechanizmem mechanicznym Valanvron: +1299,00 zł

  i o ten machanizm jest moje zapytanie, czy warto?
  dzięki serdeczne
  Piotrek

 2. Witam Pana
  proszę o kilka słów komentarza do tego mechanizmu:

  mechaniczny Valanvron

  dziękuję
  Piotr

  1. Witam.
   Czy nazwa mechanizmu jest prawidłowa?
   Pozdrawiam.

    1. Podany przez Pana odnośnik wskazuje na zegarek z mechanizmem kwarcowym. Mechaniczne bazują na mechanizmach ETA. Nie miałem takiego cacka w ręce ale styl budzi uznanie. Mechanizmy ETA są dobre i w połączeniu z wodoszczelną kopertą tworzą zgraną parę.
     Warto wybrać model z szafirowym szkiełkiem (o ile taki oferują).
     Pozdrawiam.

 3. Witam serdecznie czy jest szansa dania drugiego życia tym zegareczkom?czy byłoby to opłacalne?obydwa przeleżały kilkadziesiąt lat w leśnych warunkach,jeden miał w sobie wodę drugi suchy raczej .

  1. Witam.
   Skorodowany lata świetności ma już za sobą.
   Ten drugi zegarek wygląda obiecująco. Gruntowna naprawa takiego mechanizmu to około 100zł, oczywiście jeżeli nie są konieczne części.
   Czy się opłaca to już Pan musi zdecydować.
   Znalezione na grzybobraniu czy bezcenne pamiątki po dziadku partyzancie? 😉
   Pozdrawiam.

   1. Na grzybobraniu 🙂

 4. A to dziwny znaczek na mechaniźmie

 5. zdjęcia zegarka

 6. Oto zdjęcia zegarka

 7. Witam kupiłem na bazarze zegarek kieszonkowy nie mam o nim pojęcia więc pytam czy wiecie co to za marka i z którego roku

  1. Witam.
   Niestety nie potrafię odgadnąć co to za marka.
   Mechanizm ma wychwyt cylindrowy i niestety jest w bardzo kiepskim stanie.
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Wychwyt
   Chyba jedynym atutem jest ciekawa koperta.
   Pochodzi prawdopodobnie z przełomu XIX i XX wieku.
   Pozdrawiam.

 8. Witam posiadam stary zegarek z przodu jest napisane W.Rumpel SULZ a / n a z tyłu Johan Schaible 9641 No96H16 Cylindre 6 Rubis i chciałbym się coś o nim dowiedzieć

  1. Witam.
   Proszę o jakieś zdjęcia mechanizmu.
   Pozdrawiam.

 9. Witam.

  Posiadam zegarek Timex t49625. Niestety dość głośno tyka, da się coś z tym zrobić czy to raczej normalne?

  1. Witam.
   Niestety, Timex ma nierozbieralne (w większości przypadków) mechanizmy i nic się nie da zrobić z głośnym cykaniem.
   Pozdrawiam.

 10. Witam
  Chciałabym poznać Pana opinie na temat zegarków Movado. Nosze sie z zamiarem zakupu takowego jednakże zastanawiam sie czy nie lepiej zainwestować w Longinesa.
  Dziękuj i pozdrawiam
  E.

  1. Witam.
   Firma Movado jest mało popularna w Polsce a co za tym idzie będzie budziła zainteresowanie. Longines to znana i uznana marka. Każdy kto słyszy tą nazwę od razu wie, że ma do czynienia ze szwajcarskim zegarkiem.
   Kiedyś, zarówno Longines jak i Movado produkowały swoje mechanizmy.
   Obecnie obie firmy montują mechanizmy firmy ETA.
   Pana wybór ogranicza właściwie do fasonu koperty i koloru tarczy.
   Myślę, że jakość obu firm jest porównywalna i śmiało może się Pan kierować wyborem estetycznym.
   Pozdrawiam.

 11. Witam . Mam pytanie . Na tarczy zegarka Detomaso Firenze jest tarcza pokazująca czas 24 godzinny który nie pokrywa się z aktualną godziną . Jest pomiędzy nimi kilka godzin różnicy więc i data zmienia się nie o godzinie 12 w nocy tylko o innej godzinie . Czy jest możliwość zsynchronizowanie tej tarczy żeby pokazywała poprawny czas zgodny z dużymi wskazówkami ? . Bardzo proszę o odpowiedź . Z góry bardzo dziękuję .

  1. Witam.
   Przepraszam za zwłokę.
   Jeżeli konstrukcja mechanizmu nie przewiduje możliwości synchronizacji za pomocą koronki (lub przycisków), to pozostaje jedynie zdjęcie wskazówek i założenie ich w sposób prawidłowy.
   Pozdrawiam.

 12. ostatnie zdjęcie

 13. dalsze zdjęcia

 14. Witam serdecznie!
  Mam pytania dot. posiadanego zegarka. Jeśli chodzi o mechanizm to jestem raczej pewny, że jest to oryginał – 1601. Tarcza oryginalna lub malowana (dobrze wykonana) – trzeba by mieć drugą oryginalną by porównać. Moje wątpliwości budzi natomiast koperta i dekielek, gdyż takich oznaczeń nie spotkałem. Czy jest to typowa pasówka, czy też firma stosowała takie „stemple”. Z góry dziękuję i pozdrawiam

 15. Dzień Dobry,

  Posiadam dwa zegarki Tag Heuer : Link i Monaco LS, proszę o pomoc w doborze rotomatu do w/w zegarków. Oba zegarki są na bransoletkach, Monaco jest dość ciężki i ma grubą kopertę.

  Pozdrawiam
  Michał

 16. Witam! Dostałam zegarek od babci i ciekawi mnie jego wartość,jest to Everite 17 lewels incablock,pod spodem jest tylko cyfra 590 a na zapieciu Z.R.C GP 10 M made in France….jest Pan w stanie cos wiecej mi o nim powiedzieć? Pozdraiwma serdecznie 🙂

  1. Witam.
   Niestety nie miałem styczności z tą firmą. Wszystkie wyniki wyszukiwania pokazują zegarki Swiss Made.
   Znalazłem taką informację:
   „“Everite” used to be the brand name for the large UK jewelry store, H. Samuel.”
   Pewnie mieli produkcję na rynek francuski 🙂
   Cyfra 590 na deklu może być próbą złota. To jednak powinien potwierdzić złotnik.
   Oznaczenie 10M na zapięciu może oznaczać, że bransoleta jest złocona.
   Wartość w dużym stopniu zależy od tego czy zegarek faktycznie jest złoty i jaka jest waga tego złota.
   Pozdrawiam.

   1. Niestety istnieje b. małe prawdopodobieństwo, że koperta zegarka jest złota z próbą 0,590. W OIDW żadnym państwie taka próba bowiem nie występuje. Najbardziej rozpowszechniona jest próba 0,585 odpowiadająca z grubsza próbie 14 karatowej.
    Na marginesie: W Rosji (dawniej ZSRR) jej nieomal odpowiednikiem jest stosowana tam próba 0,583 (bo 14 karatów odpowiada dokładnie 0,5833333…). Tak oznaczane sa nieomal wszystkie złote zegarki tam wyprodukowane. Powoduje to czasem w pozostałych krajach (w tym i u nas) problemy,- mimo, ze próby rosyjska 0,583 i nasza 0,585 maja tak zblizoną zawarośc kruszcu, to rosyjskie wyroby oznaczone ta próbą formalnie nie spełniają naszych wymogów dla 2 próby złota i klasyfikowane są do próby 3.

    1. Muszę od razu poprawić mój komentarz sprzed kilku minut,- Próba 0, 585 w Polsce (i w większości krajów) to nie 2-ga, a 3-cia próba złota, a rosyjska/sowiecka próba 0,583 klasyfikowana jest u nas do próby 4-tej.

     1. złotnik stwierdził że tarcza jest ze zloda 375,a bransoletka pozłacana i że jest to szwajcarski zegarek 🙂 bardzo dziekuje za poswiecony czas 🙂

 17. I jeszcze jedno.

  1. Witam.
   Niestety nie wiele mogę powiedzieć. Zegarek nie ma nawet najmniejszego logo które pomogło by w identyfikacji. Mechanizm może być sygnowany od strony tarczy niestety wiąże się to z demontażem tarczy i wskazówek.
   Sam mechanizm wygląda na „klasę średnią”. Ma wychwyt szwajcarski i powinien dobrze odmierzać czas. Niestety koperta jest zupełnie nie szczelna i przy noszeniu trzeba chronić go przed zamoczeniem. Balans nie ma zabezpieczeń przeciw wstrząsowych.
   Próba złota jest bardzo niska.
   Pozdrawiam.

   1. Witam, dziękuję za odpowiedź na temat przedstawionego zegarka
    gdyby ktoś był zainteresowany zakupem proszę o kontakt.
    Pozdrawiam.
    t_zabawa@o2.pl

 18. Witam przesyłam jeszcze jedno zdjęcie.
  Pozdrawiam.

 19. Witam przesyłam zdjęcie

 20. Witam pana Adama!

  Pytanie swe skierowane do Mistrza Zegarków! Oczekuje na rzetelną odpowiedz i pełen profesjonalizm. Jest to bardzo miłe, że powstała taka strona i mam możliwość zadania i skonsultowania się z zegarmistrzem!

  Posiadam Zegarek Firmy Atlantic model 56350,45,31 został urwany kominek. Nie chcę zaglądać do środka bez pewności. Czy wałek naciągowy wraz z kominkiem koperty jest częścią integralną z kopertą?
  Pozdrawiam Serdecznie!

  1. Witam.
   Kominek czyli tubus jest częścią koperty którą można wymienić.
   Wałek jest częścią mechanizmu i można go kupić jako część zamienną (lub dorobić). Koronka ze znaczkiem marki niestety musi być oryginalna. Chyba że nie zależy Panu na logo firmy.
   Pozdrawiam.

 21. Witam
  Jeśli to możliwe to prosze o informacje na temat starego zegarka szwajcardkiej firmy Agon
  Na temat tego zegarka nie mogę znaleźć żadnych informacji w internecie
  Zegarek w automacie na 21 kamieniach.
  Koperta zniszczona jest dość mocno , tarcza jednak w dobrym stanie , ale prawdopodobnie automat uszkodzony jest
  Zegarek działa jeśli go nakręcę
  Czy koszt naprawy tego zegarka moze być duży i czy jest to opłacalne ?
  Pozdrawiam serdecznie

 22. Witam chciałby się dowiedzieć czegoś więcej o przedstawionym przeze mnie zegarku,
  wiem że pochodzi z ok.1920 angli.Koperta jest złota próba 375.Zegarek sprawny.

  1. Witam.
   Czy jest szansa na zdjęcie mechanizmu?
   Pozdrawiam.

 23. Szukam tarczy do tego zegarka .Może jakiś kontakt lub adres internetowy.

 24. Przepraszam ale cos poszło nie tak wysyłam zdjecie

   1. Widziałem na ebay ten mechanizm .Dziękuje za poswiecony czas.Pozdrawiam

 25. Prosze Pana szukam części do tego mechanizmu.Jak mi wiadomo jest to Minerva cal.9-19-CH.Czy nie miałby Pan brakujących cześci do tego zegarka

 26. I druga strona.

  1. Witam.
   Obawiam się, że tutaj nie wiele jest do identyfikowania.
   Sam producent nie przyznaje się do swojego wyrobu.
   Zegarek kwarcowy współczesnej produkcji (obstawiam początek lat 90′).
   Zaletą jest koperta która kiedyś była wodoszczelna (wg. swojej klasy).
   Pozdrawiam.

Dodaj komentarz