Strefa Czytelnika

Strefa Czytelnika to przestrzeń Manufaktury Czasu wyłącznie dla Ciebie!

Posiadanie mechanicznego zegarka to dopiero początek przygody z mikro-mechaniką oraz pierwszy krok wykonany w kierunku wstąpienia na ścieżkę całej filozofii życia opartej o użytkowanie i codzienne korzystanie z mechanicznego czasomierza.

Każdy mechaniczny zegarek jest wyjątkowy, nie ważne ile jest wart, gdzie został kupiony bądź znaleziony… każdy mechaniczny zegarek wymaga też szczególnego rodzaju opieki  oraz troski ze strony swojego właściciela.

Znajdziecie tu wiele cennych porad, możliwość podzielenia się swoimi zegarkowymi marzeniami oraz zaprezentowania czasomierzy z własnej kolekcji- Galeria Czytelników!

Jeśli uważasz, że jakaś porada powinna być szerzej opisana, masz pytanie lub wątpliwości, które nie zostały do tej pory wyjaśnione i opisane na stronach Manufaktury Czasu – zachęcam do kontaktu!

(Visited 507 times, 1 visits today)

26 odpowiedzi na „Strefa Czytelnika

 1. Krzysztof 77 pisze:

  I w całej krasie

 2. Krzysztof 77 pisze:

  Nie wiem czemu nie dodało zdjęć. Oto one

 3. Krzysztof 77 pisze:

  Dzień dobry. To znów ja. Kupiłem zegarek i nie mogę nic o nim znaleźć w sieci. Może mi pan pomóc? Ma ciekawy mechanizm. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

 4. Krzysztof 77 pisze:

  Witam. Dzisiaj chciałem się podzielić radością z nowego zakupu i tradycyjnie czegoś więcej dowiedzieć się o marce. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

 5. Krzysztof 77 pisze:

  Witam. Oto mój nowy nabytek. Fortis Spaceleader. Może mi pan coś o nim napisać. Pozdrawiam

  • Maciej Kopyto pisze:

   Dzień dobry !

   Ciekawy model, marka znana, choć nie jest obecnie szczególnie popularna czy postrzegana jako prestiżowa (przynajmniej w PL). Jest wiele ciekawych modeli vintage, firma tworzyła do lat 70 naprawdę fajne czasomierze. Z resztą marka istnieje i nada produkuje.

   Pana model wygląda na zachowany w b. dobrym stanie, tarcza idealna – koperta strasznie się świeci, nie wiem czy to dlatego, że jest tak mocno wypolerowana, czy dlatego, że pokryta jest powłoką ze spieku Wolframu. Podejrzewam, że model ten ma mechanizm hi-beat, stąd nazwa HiFi-Matic.
   Reszty należałoby poszukać w internecie, z pewnością coś się uda znaleźć.
   Jak by się Panu udało dowiedzieć czegoś więcej, to proszę napisać – chętnie sam się czegoś nauczę i dowiem.

   pozdrawiam serdecznie,
   MK

 6. Krzysztof 77 pisze:

  Witam. Mam pytanie odnośnie marki Gete. Co to za zegarki itp. Proszę o pomoc.

  • Maciej Kopyto pisze:

   Niestety nie spotkałem się do tej pory z tą marką.
   Przykro mi 🙁

   pozdrawiam
   MK

   • Krzysztof 77 pisze:

    No właśnie ja też nie. Kupiłem ostatnio na allegro za gtosze zegarek tzw banana i ani na tarczy ani nigdzie indziej nic nie ma napisanego tylko na mechanizmie na tej dużej zebatce jest drukowany napis GETE. W opisie napisano że Szwajcar. Widać nie buksiak bo na kamieniach ale nurtuje mnie co to jest. Jak przyjdzie postaram się podesłać fotki Pozdrawiam

 7. Krzysztof 77 pisze:

  Witam ponownie. Dzisiaj mam pytanie odnośnie zegarków Rado. A dokładniej ich płynącej kotwicy. Czy ona spełnia jakaś funkcję czy to tylko ruchome logo? Pozdrawiam

  • Maciej Kopyto pisze:

   Dzień dobry,

   Ciekawe pytanie – zasadne.
   Moim zdaniem to jedynie akcent wizualny, nie spełniający żadnej funkcji.
   Być może w modelach, które nie posiadają sekundnika, stanowi on quazi sekundnik, poza tym umożliwia stwierdzenie, iż mechanizm zegarka pracuje…ale wydaje mi się, że generalnie zamysł był taki, że ma to być forma ozdoby. Jednakże 100% pewności nie mam.

   pozdrawiam serdecznie,
   MK

 8. Mariusz pisze:

  mam zegarek WOSTOK z roku 1972 to pamiątka z 1 komunii bo w latach 70 dawano w prezencie zegarki ostatnio ten zegarek uruchomiliśmy tzn zegarmistrz i teraz już noszę i wygląda kultowo a kto się zna to się pozna pozdrawiam mariusz

 9. Magda pisze:

  ostatnie

  • Maciej Kopyto pisze:

   Dzień dobry Pani Magdo,

   Zegarki kieszonkowe to niestety nie moja „działka”, tym niemniej mogę Pani powiedzieć, iż jest to model amerykańskiej marki Waltham i oceniałbym, iż prezentuje wartość na poziome 150 – 250 zł.
   (chyba, że koperta jest wykonana ze złota lub srebra – wówczas nieco więcej).

   pozdrawiam
   MK

 10. Magda pisze:

  i kolejne

 11. Magda pisze:

  i jeszcze jedno zdjęcie

 12. Magda pisze:

  Witam,

  czy mogłabym prosić o pomoc w wycenie zegarka?
  Zegarek Waltham kieszonkowy.

 13. turska pisze:

  i kolejne

 14. turska pisze:

  następne

 15. turska pisze:

  widnieje nr seryjny 26893 i napis na kopercie avance retard . dosyłam kolejne zdjęcia

 16. turska pisze:

  witam ,posiadam stary złoty zegarek co potwierdził złotnik ale chciała bym go wycenić jako zegarek a nie jako złoto. na zegarku jest próba 0,585 a obok po lewej stronie duża wiewiórka a po prawej mniejsza nieco niżej znajduje się korona w kółku , po lewej stronie jest też dama z długimi włosami a w nich jest herb z napisem Ihr , bardzo proszę o pomoc

  • Maciej Kopyto pisze:

   Dzień dobry,

   obawiam się, że prezentowany egzemplarz jako „sam” zegarek ma znikomą wartość. Wprawdzie na podstawie tego jednego zdjęcia trudno powiedzieć cokolwiek więcej ponadto, iż zegarek jest zachowany w całkiem niezłym stanie, ale nie ma żadnego logo marki ani nazwy producenta na tarczy.

   Jeśli jest to produkt jakieś nieznanej, nieistniejącej już firmy, to niestety tego typu modele nie są obecnie zbyt wysoko wyceniane – po prostu takich zegarków się już nie używa.

   Jest to prawdopodobnie zegarek wykonany w latach 30-40, bo wyglądem przypomina zegarek kieszonkowy, ale ma już uszy, więc można było nosić go na nadgarstku.

   Aby powiedzieć coś więcej musiałbym zobaczyć zdjęcia mechanizmu oraz dekla – być może na tej podstawie udałoby się zidentyfikować producenta, niemniej jeśli faktycznie jest to nieznana marka, to zegarek poza wartością, jaką prezentuje użyty do wykonania koperty kruszec, nie prezentuje dużej wartości – kilkanaście, może kilkadziesiąt złotych max.

   Pozdrawiam

   MK

  • turska pisze:

   i kolejne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *