You are currently viewing Bph, A/h lub Vph – co te skróty oznaczają?

Bph, A/h lub Vph – co te skróty oznaczają?

Skrót Bph oznacza – Beats per hour

Skrót A/h oznacza – Alternance per hour

Skrót Vph oznacza – Vibrations per hour

Wszystkie powyższe skróty używane są w kontekście mechanizmów zegarków mechanicznych i odnoszą się bezpośrednio do ich specyfikacji technicznej. Dotyczą one liczby uderzeń, wahnięć bądź wibracji koła balansowego (koła zamachowego) czasomierza mechanicznego w okresie godziny. Koło balansowe stanowi kluczowy element wychwytu zegarka, który reguluje jego pracę i odpowiada za prawidłowe odmierzanie czasu.

Jedno wahnięcie, uderzenie czy wibracja to połowa pełnego obrotu koła balansu określanego mianem oscylacji – czyli pełnego obrotu koła balansu rozumianego, jako wychylenie balansu w lewo, następnie w prawo i powrotu do „punktu zero”.

Koło balansowe (koło zamachowe) zegarka mechanicznego
Koło balansowe (koło zamachowe) zegarka mechanicznego

Inaczej rzecz ujmując, połowa oscylacji balansu to wychylenie koła balansu w lewo lub w prawo, które określane jest właśnie mianem: uderzenia, wahnięcia bądź wibracji.

Skróty bph, A/h i vph stosowane są bardzo często w praktyce, gdyż mechanizmy zegarkowe pracują z różną częstotliwością wahnięć balansu na godzinę, najczęściej:
18.000,    19.800,    21.600,    28.800 i sporadycznie 36.000.

Kaliber zegarka, który opisany jest następująco: 28.800 bph, 28800 A/h lub 28.800 vph, charakteryzuje się kołem balansowym pracującym z częstotliwością 28.800 uderzeń, wahnięć lub wibracji na godzinę.

Werk pracujący z podwyższoną częstotliwością balansu określany są mianem hi-beat.

Zobacz też: Mechanizm hi-beat, jak działa oraz jego wady i zalety.

(Visited 3 534 times, 1 visits today)

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz