Co oznacza napis „Stainless Steel Back” na deklu zegarka?

Producenci zegarków od dziesięcioleci umieszczają informacje dotyczące parametrów technicznych swoich produktów najczęściej na tarczy, mechanizmie czasomierza lub też na jego deklu od wewnętrznej lub zewnętrznej strony. Liczba kamieni łożyskujących, klasa wodoodporności, nazwa modelu, system antywstrząsowy, materiał z jakiego wykonano szkło zegarka, numer limitacji i wiele, wiele więcej. Bardzo często na deklu widnieje także tajemniczy napis: Stainless Steel Back.

Cortebert Huntermatic - dekiel
Cortebert Huntermatic – dekiel

Stainless Steel Back pochodzi z języka angielskiego i oznacza dosłownie: stalowy tył.

Napis dostarcza informacji na temat materiału z jakiego wykonany jest dekiel zegarka, równocześnie właściciel takiego czasomierza może mieć niemalże 100% pewność, iż ze stali wykonany jest jedynie dekiel, natomiast koperta wykonana została z metalu nieszlachetnego, najczęściej z mosiądzu.

Ernest Borel Cocktail Watch - dekiel od wewnątrz
Ernest Borel Cocktail Watch – dekiel od wewnątrz

Zdecydowanie częściej informację tę można znaleźć na deklach zegarków vintage, szczególnie produkowanych do lat 70/80 XX wieku, niż na czasomierzach współczesnych. Wynika to z faktu, iż w koperty mosiężne wyposażane były z reguły modele tańsze, głównie wytwarzane przez mniej znane przedsiębiorstwa zegarkowe. Stal była materiałem znacznie droższym oraz o wiele trudniejszym do obróbki. Zastosowanie mosiężnej koperty pozwalało znacząco obniżyć koszty produkcji zegarka, z racji czego było to charakterystyczne dla modeli niższej jakości, oferowanych do szerokiego grona odbiorców, dla których przy zakupie kluczową rolę odgrywała cena produktu.

Napis Stainless Steel Back pojawia się na deklu od jego zewnętrznej lub wewnętrznej strony. Zastosowanie przez producentów właśnie tego zestawienia słów nie jest przypadkowe, gdyż czasomierze, których koperty wykonane są w całości ze stali posiadają napis bardzo podobny, ale bez słowa Back, czyli jedynie Stainless Steel.

SEIKO "Monaco" CHRONOGRAPH - dekiel
Stalowy dekiel – opisany Stainless Steel

Producenci posiadali wówczas pełną świadomość, iż zegarki ze stalowymi kopertami są bardziej wytrzymałe, odporne na korozję i znacznie trwalsze, a także bardziej prestiżowe i znacznie droższe. Dlatego też w sprytny sposób starali się uśpić czujność klientów i liczyli zapewne na ich nieuwagę podczas zakupu, czemu miał właśnie służyć podobny napis.

Koperty zegarków, których jedynie dekle wykonane były ze stali, najczęściej wytwarzane były właśnie z mosiądzu, a następnie pozłacane lub pokrywane chromem, dzięki czemu wyglądały jak stalowe. Wykonanie ze stali jedynie dekla nie jest także przypadkiem, gdyż dekiel chroni najbardziej cenną część każdego czasomierza, czyli jego mechanizm. Gdyby producenci używali mosiądzu także do produkcji dekli, istniałaby realna obawa i ryzyko, iż mosiężny dekiel ulegnie uszkodzeniu, ukruszeniu bądź wyrobieniu się podczas użytkowania lub regularnych przeglądów u Zegarmistrza.

Ciekawostką jest również fakt, iż nawet przedsiębiorstwa znane i postrzegane obecnie, jako dość prestiżowe produkowały wiele lat temu tańsze modele wyposażane właśnie w mosiężne koperty. Obecnie koperty wykonane ze stali to praktycznie standard nie tylko pośród produktów znanych i prestiżowych marek, ale także wśród zegarków niższej klasy.

Tissot Seastar - dekiel od wewnątrz
Vintage Tissot Seastar – dekiel od wewnątrz
GLASHUTTE Spezimatic BISON - dekiel
Niemiecki GLASHUTTE Spezimatic BISON – dekiel

Warto wspomnieć jeszcze w tym miejscu, że oprócz angielskojęzycznej wersji napisu równie często pojawia się: Fond Acier Inoxydable (język francuski) lub Boden Edehlstahl (język niemiecki) – co przedstawiają zdjęcia powyżej.

Zobacz też:

(Visited 42 531 times, 1 visits today)

Ten post ma 20 komentarzy

 1. Jerzy

  mam problem z rozszyfrowaniem baterii do zegarka oraz jak wkładamy do koperty – Napis na deklu; BASE METAL BEZEL – szkło zegarka ciemne.

 2. Jacek

  Stainless
  Stain – odbarwienie, odbite ślady czegoś (np. ślady palca lub czasu na stali czyli rdza)
  less – zaprzeczenie
  Stainless steel -nie odbarwiająca się stal

 3. As

  Mogłby mi ktoś powiedzić coś więcej na temat tego zegarka?z góry dziękuje

 4. Małgorzata

  Dobry wieczór.
  Chciałam prosić o pomoc w ustaleniu detali dotyczących zegarka, którego zdjęcie jest poniżej. Należał do mojego Taty, który się z nim nie rozstawał. Obecnie też się z nim nie rozstaję. Musiałam niestety wymienić bransoletę. Kojarzę, że Tata miał go od lat 70′, ale pamięć jest zawodna. Może jakieś wskazówki, jak dotrzeć do informacji?
  Pozdrawiam serdecznie

 5. domator

  Witam,
  Jeżeli w zegarku na deklu został umieszczony napis „stainless steel back” mam rozumieć, iż TYLKO dekiel jest wykonany ze stali, a koperta z innego materiału np. mosiądzu, ale czy w takiej sytuacji bransoleta jest również z niego wykonana? Mam zegarek, na którym jest właśnie napis „stainless steel back” na deklu i stanless steel na zapięciu w zegarku na bransolecie, czy w takiej sytuacji TYLKO ze stali będzie wykonany dekiel i zapięcie, a pozostałe elementy, czyli koperta i bransoleta z mosiądzu, czy bransoleta ze stali, ze względu na napis na zapięciu „stainless steel”? Prosze o pomoc.

  1. Maciej Kopyto

   Napis Stainless Steel Back tyczy się jedynie dekla, i oznacza, że dekiel jest ze stali,
   koperta wówczas najczęściej jest wykonana z innego metalu.

   natomiast bransoleta to odrębny element, może Pan przecież ją sam dokupić i wymienić w dowolnym momencie,
   nie ma związku z zegarkiem, tym bardziej, jeśli nie jest oryginalna – tzn. nie jest od zakupu danego zegarka.
   Jeśli na bransolecie jest stainless stell to powinna być wykonana ze stali
   (ewentualnie zapięcie może być ze stali, ale raczej chodzi całość)
   pozdrawia serdecznie,
   MK
   MK

 6. Błażej

  Dziś czasy się zmieniły na tyle, że zegarki mosiężne lub z brązu są przeważnie edycjami limitowanymi, a wyceniane są drożej od podobnych ze stali. Ba. Wielu poszukuje właśnie takiego zegarka. Koniecznie bez żadnej powłoki by pokrywał się patyną.
  W kwestii „chwalenia się” producentów w dawniejszych czasach tym „stainless sleel back” to może również chodziło o mniej uczulającą stal nierdzewną?

 7. Z.R.

  Co oznaczają gwiazdki na mechanizmach zegarków? 2 lub 3?

  1. Maciej Kopyto

   Dzień dobry,
   przykro mi, ale niestety nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie.
   Mogą to być oznaczenia lub dekoracja stosowana przez konkretne firmy, ale bez zdjęcia trudni wyrokować.

   pozdrawiam
   MK

 8. Michał Tarczoń

  A koperta tytanowa? Czy jest lepsza czy bardziej łapie ryski od stalowej?

  1. Maciej Kopyto

   Hmm, trudno jednoznacznie powiedzieć, która jest lepsza.

   Obie „łapią” rysy, ale tytanowa jest znacznie lżejsza – większy komfort noszenia, i mniej podatna na wgniecenia.
   Poza tym ma o wiele ciekawszy wygląd, widać, że to drogi i luksusowy materiał.
   Są jeszcze koperty ceramiczne, bardzo twarde i trwałe, odporne na zarysowana, ale nieco cięższe.

   Pozdrawiam,
   MK

  2. Jędrzej

   Witam. Mógłby mi Pan coś powiedzieć na temat zegarka ze zdjęcia

 9. sabcia

  Mam pytanie czy zegarek z tak wytloczonym napisem moze uczulac ?

  1. Maciej Kopyto

   Dzień dobry,

   Stainless Steel Back oznacza, iż dekiel zegarka wykonany jest ze stali szlachetnej, jeśli użytkownik jest uczulony na tego typu materiał, to oczywiście może zaistnieć wystąpienie uczulenia, ale nie ma to związku z samym napisem lub jego brakiem, a wyłącznie z predyspozycjami zdrowotnymi właściciela zegarka.

   Pozdrawiam

   MK

  2. Slawek

   Prosze o pomoc, co znaczy skrot Base Metal MPDG na deklu zegarka?

   1. Maciej Kopyto

    Dzień dobry
    w mojej ocenie informacja ta oznacza, iż koperta i/lub dekiel zegarka nie są wykonane ze stali szlachetnej, tylko z innego metalu, i te elementy są chromowane.
    To częste zjawisko w tańszych zegarkach produkowanych w ubiegłym wieku.
    pozdrowienia serdeczne
    MK

 10. mlody

  co to jest pcr w zegarku???

  1. Maciej Kopyto

   To może znaczyć bardzo wiele – albo nic.

   Proszę o więcej informacji: gdzie znajduje się ten napis, na jakim elemencie zegarka ?

   Najlepiej proszę załączyć zdjęcie.

   Pozdrawiam

   MK

 11. Grzegorz

  Warto jeszcze dodać, że stainless steel to stal nierdzewna.

  1. Maciej Kopyto

   Zdecydowanie tak !

   Dziękuję za słuszną uwagę.

   Pozdrawiam

   MK

Dodaj komentarz