Glashutte SPEZIMATIC
rzadko spotykany – żelazny kanclerz
Wstęp:
Glashutte to region wschodnich Niemiec, który śmiało można porównać do szwajcarskiego Le Locle, czyli zagłębia zegarkowego i rejonu, z którego wywodzi się znaczna część luksusowych, szwajcarskich manufaktur zegarkowych. Przedsiębiorstwo GUB – czyli Glashütter Uhrenbetriebe – powstało w 1951 roku z połączenia kilku mniejszych zakładów i firm produkujących zegarki lub ich elementy. W okresie zimnej wojny kombinat GUB produkował imponujące ilości trwałych i często ciekawych czasomierzy.

Na przestrzeni niemalże 40 lat działalności, zakłady produkcyjne Glashutte wytworzyły miliony zegarków, setki przeróżnych modeli oraz kilkadziesiąt własnych mechanizmów – zarówno manualnych jak i automatycznych. Powstały m.in. dwie legendarne dziś linie zegarków : Spezimatic oraz Spezichron, które oferowały stosunkowo proste i tanie – ale przy tym wytrzymałe i często bardzo atrakcyjne wizualnie zegarki. Czasomierze Glashutte z reguły nie posiadały bogato zdobionych werków i były wykonywane z tańszych materiałów aby obniżyć koszt produkcji. Koperty zegarków Glashutte były często pozłacane lub chromowane, posiadały jedynie stalowy dekiel.
Nazwa SPEZIMATIC pochodzi od słowa Spezialautomatik i ma związek z faktem, iż w momencie, kiedy zegarki z tej linii, wyposażone w kaliber GUB 74 i GUB 75, zaprezentowane zostały oficjalnie – był to najcieńszy automatyczny mechanizm na świecie!
Zegarki Glashutte odegrały niewątpliwie znaczącą rolę w historii niemieckiego zegarmistrzostwa, ich przystępne ceny oraz całkiem trwała konstrukcja umożliwiła posiadanie zegarka przez szerokie grono mniej zamożnych obywateli. Warto jeszcze wspomnieć, iż część produkcji GUB przeznaczona była na eksport oraz sprzedawana w Niemczech zachodnich. Pośród milionów przeciętnej jakości produktów stworzono krótkie partie zegarków, które wykonane były ze stali i z lepszych jakościowo materiałów. Ciekawostką jest, iż stalowe koperty wykorzystane w bardzo niewielkiej ilości czasomierzy, sprowadzane były wtedy z Niemiec Zachodnich w zamian za drogie dewizy.

Właśnie taki rzadki i niecodzienny egzemplarz Glashutte Spezimatic w stalowej kopercie chciałbym dziś przedstawić – czasomierz, który urzeka wyglądem i doskonale odmierza czas, ponadto odbiega znacznie od pozostałych Glashutte Specimatic z tamtego okresu ze względu na wysoką jakość użytych materiałów i dbałość wykonania.
Funkcje i obsługa
Zegarek posiada jedną komplikację w postaci prezentacji daty, z racji czego jest prosty w obsłudze oraz mało awaryjny. Okienko daty znajduje się na godzinie 3.00 a zmiana daty następuje pomiędzy godziną 23.30 a 24.00. Ponieważ jest to stosunkowo prosty mechanizm, nie posiada on funkcji stop sekundy, dlatego też ustawienie bieżącej daty odbywa się poprzez poruszanie wskazówki godzinowej i minięcie godziny 24.00.

POSZCZEGÓLNE ELEMENTY
Koperta
Koperta Glashutte Spezimatic ma wyraźnie prostokątny kształt z zaokrąglonymi bokami i co najważniejsze – wykonana jest ze stali nierdzewnej.
Koperta ma następujące wymiary:
Wysokość – 35 mm
Szerokość bez koronki – 37 mm
Szerokość z koronką –39 mm
Grubość – 6,0 mm
Koperta jest sporych rozmiarów, dzięki czemu zegarek świetnie prezentuje się na ręce i nie odbiega wyglądem i wielkością od obecnie produkowanych czasomierzy męskich. Szkiełko oraz tarcza Spezimatic’a są okrągłe.
Dekiel
Dekiel Spezimatic’a wykonany jest ze stali nierdzewnej i nie posiada opisu od wewnątrz.

Dekiel jest wciskany a z zewnątrz opisany:
STAINLESS STEEL WATERRESISTANT MADE IN GDR

Tarcza
Prezentowany Glashutte Spezimatic posiada niecodzienną, dwu tonową tarczę z nakładanymi indeksami – jej wewnętrzna część jest połyskująco złota, natomiast dookoła ma beżowy pasek z naniesioną podziałką minutową i sekundową. Tarcza jest bardzo czytelna, jeśli przyjrzymy się nakładanym, srebrnym indeksom z bliska, wyraźnie widać, iż mają one kształt bryły z małą pochyłością. Indeksy są pomalowane punktowo czarną farbą, co powoduje, że odczyt godziny jest bardzo szybki i łatwy. Na godzinie 3.00 znajduje się okienko daty.
Tarcza opisana jest:
Glashutte SPEZIMATIC 26 Rubis oraz u dołu widnieje napis: Made in GDR
Mechanizm
Kaliber 75 pracujący w Glashutte Spezimatic nie należy może do „najpiękniejszych” werków, ale wykonany jest solidnie i pracuje niezawodnie. Mechanizm powstał w 1964 roku i posiada 26 kamieni, pracuje z częstotliwością 18 000 wahnięć na godzinę oraz 37 godzinną rezerwę chodu.


Na przestrzeni lat wyprodukowano 1.858.466 egzemplarzy tego werku. Kaliber 75 posiada komplikację w postaci prezentacji daty.
Bransoleta
Opisywany Spezimatic posiada nieoryginalną bransoletę. Opuszczając fabrykę był on również wyposażony w stalową bransoletę, jednakże była ona wielkością i kształtem dopasowana do rantów koperty, dzięki czemu optycznie widoczne były tylko małe przerwy pomiędzy bransoletą i kopertą.

Pozostałe informacje:
Dostępność części zamiennych – ponieważ jest to mechanizm wykonany w ogromnej liczbie sztuk, dostępność części zamiennych jest niezwykle duża oraz koszty ewentualnego serwisu niewielkie.
Możliwość zakupu i wycena – „standardowe” Glashutte Spezimatic są powszechnie dostępne i każdego dnia na znanych portalach aukcyjnych można spotkać od kilku do kilkunastu sztuk tego modelu. Ceny są zróżnicowane – jak zawsze w przypadku zegarków vintage – zależą oczywiście od wieku zegarka, stanu zachowania i materiałów, z jakich został wykonany.
Ceny standardowych Glashutte Spezimatic oscylują w przedziale 300 – 600 PLN. Modele rzadziej spotykane – jak chociażby wersje dla nurków, koperty z funkcją GMT lub egzemplarze z nietypową tarczą i werkiem, osiągają często wyższe ceny. Wyższą wartość prezentują także modele wykonane ze stali, których produkcja była bardzo ograniczona i trafiają się niezwykle rzadko.
Zakończenie – czyli jak to jest, być posiadaczem Glashutte SPEZIMATIC
Posiadałem do tej pory trzy zegarki marki Glashutte, wszystkie z linii SPEZIMATIC, i muszę powiedzieć, iż każdy z nich był na swój sposób wyjątkowy. Być może nie są to zegarki bardzo wysublimowane, ani traktowane podobnie jak produkty szwajcarskich przedsiębiorstw z tamtego okresu, jednakże mają swój niepowtarzalny styl, klasę i urok.
Prezentowany model Glashutte SPEZIMATIC posiada sporą kopertę, dzięki czemu może być z powodzeniem używany obecnie, jako zegarek codziennego użytku. Jest wykonany ze stali, więc jego trwałość jest znacznie podwyższona w stosunku do mosiężnych kopert. Ponadto ma ciekawy design, czytelną tarczę i bardzo dobrze układa się na nadgarstku.
Reasumując: Stalowy SPEZIMATIC jest to wyjątkowy, niecodzienny i bardzo rzadko spotykany czasomierz, za którym stoi ciekawa historia. Glashutte wykonane w okresie zimnej wojny to czasomierze zdecydowanie warte uwagi, mają nadal bardzo przystępne ceny a oferują w zamian za to dobrą jakość wykonania i solidne mechanizmy, które będą Wam służyć jeszcze wiele lat. Ponadto zegarki z tej linii mają automatyczne mechanizmy, co zdecydowanie podnosi ich wartość.

Glashutte SPEZIMATIC to doskonała pozycja dla początkujących kolekcjonerów starych zegarków oraz obowiązkowy element każdej poważnej i rozwijającej się kolekcji.
Zobacz też: Glashutte SPEZIMATIC – galeria zdjęć
lub dane techniczne mechanizmu napędzającego ten czasomierz: Kaliber GUB 75
Witam mam pytanie o wycenę zegarka, czy mógłbym prosić o jakąś pomoc ?
Dzien dobry,
zegarek wydaje się być w bardzo dobrym stanie. Jeśli dekiel, koronka i mechanizm również są w dobrym stanie, to ma to korzystny wpływ na cenę.
Modele vintage Glashutte w ostatnich 2-3 latach mocno wystrzeliły cenowo (szczególnie za granicą), natomiast w PL – w mojej ocenie – na dziś (2024) realna cena byłaby między 600-900 złotych.
Aby dokładnie ocenić, należałoby mieć oczywiście zegarek w ręce i sprawdzić wspomniane elementy.
Pozdrowienia
MK
Witam
Jak określić datę produkcji tego zegarka , i jaka miał oryginalnie bransoletkę czy pasek ?
GUB Glashütte Spezichron 22 Rubis
Ciekawy i wart przeczytania wpis, ale… niestety podana w nim informacja, że w momencie wprowadzenia do produkcji, tj. w roku 1964 mechanizm stosowany w opisywanym zegarku (zresztą, mimo iż istotnie trwały to wykonany , co tu dużo mówic, dość prymitywnie i mało estetycznie, był, cyt.: „najcieńszym automatycznym mechanizmem na świecie” nie odpowiada prawdzie., że wspomnę tu tylko np. 7 lat wczesniejsze kalibry Eterny z rodzin 1427, 1428 czy 1429, lub 2 lata wczesniejsze kalibry 1445 czy 1446.