You are currently viewing NOS  – czyli nowe, stare zegarki

NOS – czyli nowe, stare zegarki

Co oznacza skrót NOS ?

 Skrót NOS oznacza New Old Stock, czyli w dosłownym tłumaczeniu : Nowy Stary Towar

Osoby sprzedające zegarki lub też forumowicze, chcąc opisać stan zachowania zegarka, używają w tym celu różnych określeń, jednym z nich jest właśnie New Old Stock.

Stary zegarek w stanie NOS powinien wyglądać w zasadzie jak nowy – pomimo produkcji wiele lat temu, często 30-40 lub więcej – powinien prezentować się jak nowy produkt, który dopiero co trafił do sprzedaży.

Bardzo często zegarki w stanie NOS mają jeszcze oryginalne opakowanie, etykiety z ceną, zawieszki lub nawet oryginalne naklejki producenta na deklu czy też pasku / bransolecie.

Waltham-vintage-new-old-stockZegarek w stanie NOS powinien być de facto zachowany w fabrycznym stanie, czyli posiadać wygląd i wszelkie elementy jakie były dołączone do zegarka tuż po zakupie.

Skrót NOS zaczerpnięty został z języka angielskiego, przywędrował do nas z zagranicznych forów zegarkowych oraz serwisów aukcyjnych na których stosowany jest odnośnie starych przedmiotów, w tym także zegarków i zegarów. Ostatnio termin ten używany jest z powodzeniem na polskich forach oraz w opisach zegarków na aukcjach internetowych.

CYMA Conquistador Automatic - komplet z 1979 roku
CYMA Conquistador Automatic – komplet z 1979 roku

Zegarki zachowane w stanie NOS są z reguły o wiele wyżej wyceniane i trafiają się bardzo rzadko. Właśnie z tego powodu, należy wykazać się dużą ostrożnością przy zakupie tak reklamowanego egzemplarza. Niestety jest to wielka pokusa i pole do nadużyć dla wszelkich oszustów, którzy wykorzystując niewiedzę kupujących, sprzedają w rzeczywistości dobrze odrestaurowany i „podrasowany” stary zegarek z instrukcjami i kartami gwarancyjnymi – owszem, od tego samego producenta – ale w ogóle, nie od tego modelu lub z innych lat. Czasem różnica może być natomiast dosłownie niezawuważalna, może to być jedna cyfra w numerze mechanizmu lub podobny numer referencyjny modelu.

Jeśli jednak istnieje spore prawdopodobieństwo, że zegarek, którym jesteście potencjalnie zainteresowani, faktycznie znajduje się w stanie New Old Stock, to jest on zdecydowanie wart zakupu i będzie to zawsze dobra inwestycja oraz wspaniały element kolekcji.

Zobacz też: Czy istnieją zegarki z polskim nazwami dni tygodnia ?

(Visited 6 299 times, 1 visits today)

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Waldemar Kędzierski

    Dzień dobry.

    Mój komentarz to w zasadzie tylko mała korekta …
    NOS ( New Old Stock ) to w dosłownym tłumaczeniu NOWY STARY ZAPAS , co w rzeczy samej po polsku brzmi dosyć podle . Właściwe tłumaczenie powinno brzmieć
    Fabrycznie nowy ze starych zapasów , a jeżeli taka forma wydaje się komuś przydługa to proponuję określenie „LEŻAK MAGAZYNOWY” .
    Uważam stosowanie przez sprzedawców polskich skrótu NOS w opisach wystawianych przedmiotów za nieporozumienie . Przecież nie żyjemy w kraju
    anglojęzycznym , więc kupującym ( no może spoza wąskiego grona kolekcjonerów)
    ten skrót zupełnie nic nie mówi.
    Pozdrawiam.

    1. Maciej Kopyto

      Witam,

      W pełni zgadzam się z tym co napisałeś!

      Niemniej naleciałości z innych języków stale pojawiają się w naszej ojczystej mowie, więc obawiam się, że tego nie da się uniknąć.

      Dodatkowo właśnie przez to, że grono kolekcjonerów jest tak wąskie i polski rynek zegarków vintage w zasadzie raczkuje, to wielu miłośników korzysta z zagranicznych portali aukcyjnych oraz gromadzi wiedzę na zagranicznych forach, co skutkuje przejmowaniem stosowanej tam nomenklatury.

      Pozdrawiam serdecznie !

Dodaj komentarz