Zaprezentowana pod koniec marca kolekcja Métiers d’Art Savoirs Enluminés potwierdza kreatywność i nieprzeciętne umiejętności manufaktury Vacheron Constantin nie tylko w zakresie zegarmistrzostwa, ale także w dziedzinie rzemiosła artystycznego. Limitowana seria pięknie wykonanych czasomierzy widocznych na zdjęciu powyżej ograniczona jest zaledwie do 60 egzemplarzy, po 20 sztuk z każdego modelu.
Poprzez swoje nowe dzieło, Vacheron Constantin zabiera nas w fascynującą i urzekającą podróż do czasów średniowiecza. Bowiem kolekcja Savoirs Enluminés pozwala odkryć treść unikatowych manuskryptów tworzonych wieki temu, dzięki którym przekazywana była wówczas bardzo cenna wiedza.
Ta wyjątkowa kolekcja ukazuje najwyższy kunszt umiejętności zegarmistrzowskich – ze względu na nietypową formę prezentacji godzin – a równocześnie jest manifestem perfekcyjnego opanowania sztuki rzemiosła artystycznego.
Tworząc Métiers d’Art savoirs Enluminés manufaktura czerpała inspirację z celtyckiego, starożytnego manuskryptu: Bestiariusza z Aberdeen. Ten bogato iluminowany, średniowieczny bestiariusz wykonany został w Anglii około 1200 roku. Aktualnie znajduje się on w zbiorach biblioteki Uniwersytetu w Aberdeen i jest znany oraz podziwiany na całym świecie za jakość swoich miniaturowych iluminacji.
Za sprawą bogato nasyconych kolorami miniatur manuskrypt stanowi jeden z najbardziej znanych bestiariuszy średniowiecza.
Miniatury utrzymane są w stylu romańskim, umieszczone w złotych ramkach, w warstwie kolorystycznej przeważa czerwień i błękit. Sztuka miniaturyzacji – stworzona, aby wyraźnie podkreślić wagę odręcznie pisanej literatury – to złożona technika wymagająca szerokiej współpracy uczonych w piśmie oraz malarzy.
Vacheron Constantin pragnął oddać hołd sztuce miniaturyzacji poprzez znakomite, emaliowane reinterpretacje tychże iluminacji, które ozdobiły tarcze prezentowanych czasomierzy. Współcześni emalierzy manufaktury VC pracowali zgodnie z precyzją oraz standardami identycznymi do tych, jakie musieli spełniać starożytni malarze. Aby osiągnąć dzieło emanujące prawdziwą intensywnością, rzemieślnicy musieli najpierw doskonale zrozumieć możliwości i ograniczenia każdej techniki.
Tylko w ten sposób byli oni w stanie wspiąć się na wyżyny swoich możliwości i zaoferować prawdziwą autentyczność swoich prac. Jednakże stworzenie wspaniałych dzieł sztuki, które w tym wypadku są równocześnie tarczami zegarków z kolekcji Métiers d’Art savoirs Enluminés, wymagało bardzo wiele czasu, skupienia i misternej pracy.
Zdumiewające tarcze oraz nietypowa forma prezentacji czasu możliwa jest dzięki ekskluzywnemu, ultra-cienkiemu mechanizmowi kaliber 1120 AT z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej. Opracowany i wykonany przez Vacheron Constantin kaliber jest całkowicie zgodny z tradycjami Haute Horlogerie oraz spełnia kryteria Znaku Genewskiego, które nie ograniczają się już wyłącznie do samych cech mechanizmu, ale uwzględniają również wszystkie elementy czasomierza.
Mechanizm pracuje z częstotliwością oscylacji balansu = 19 800 wahnięć na godzinę, legitymuje się około 40-godzinną rezerwę chodu i łożyskowany jest na 36 kamieniach.
Do jego wykonania użyto 205 elementów, natomiast jego piękne wykończenie oraz budowa świadczą o rzemiośle wykonanym na najwyższym poziomie.
Ten udany pokaz technicznego geniuszu manufaktury Vacheron Constantin umieszczony został w dość dużej kopercie – 40 mm średnicy, niemalże 50 mm wysokości i 10,30 mm grubości – o prostokątnym kształcie, która wykonana jest z 18-karatowego białego złota. Nazwa zwierzęcia przedstawionego na tarczy wygrawerowana jest na boku koperty, z zachowaniem dokładnej zgodności z napisami zawartymi w oryginalnym skrypcie.
Dodatkowo dekiel jest transparenty, dzięki czemu właściciel może stale podziwiać opisany wcześniej, chroniony szafirowym szkłem mechanizm podczas pracy.
Kolekcja Métiers d’Art savoirs Enluminés to doskonały przykład pogodzenia innowacyjnej, skomplikowanej techniki zegarmistrzowskiej oraz tradycyjnego rzemiosła artystycznego. Naturalne pokrewieństwo tych dwóch światów jest szczególnie widoczne w nowej kolekcji Vacheron Constantin, która urzeka wyjątkowym pięknem ilustracji zaczerpniętych z Bestiariusza z Aberdeen.
60 czasomierzy z limitowanej edycji to zaproszenie do przygody, która prowadzi nas na spotkanie z prawdziwą legendą, zbyt rzadko ujawnianą publicznie, a jednak niemal powszechnie dzieloną i znaną przez Zachodnie i Wschodnie kultury.
Cena każdego egzemplarza wynosi ponad 100 000 Euro