ZENITH Academy Christophe Colomb w hołdzie Felixowi

Co łączy szwajcarską manufakturę ZENITH i austriackiego spadochroniarza Felixa Baugartnera? Ciągłe przekraczanie granic, ustanawianie nowych rekordów oraz tworzenie historii dzięki odwadze i konsekwencji w dążeniu do realizacji marzeń i wyznaczonego celu. Dokładnie 2 lata temu, 14 października 2012 roku, Felix Baumgartner przeszedł do historii wykonując skok niemalże z krawędzi kosmosu i jednocześnie stał się pierwszym człowiekiem, który przekroczył prędkość dźwięku w trakcie swobodnego spadania. Podczas tego ekstremalnie niebezpiecznego i trudnego zadania towarzyszył mu zegarek marki ZENITH z kolekcji El Primero. Ponieważ od historycznego skoku minęły już dwa lata, manufaktura ZENITH postanowiła ponownie oddać hołd Felixowi, a także podkreślić swój udział w tym doniosłym wydarzeniu poprzez stworzenie dzieła równie niezwykłego, modelu Academy Christophe Colomb Tribute To Felix Baumgartner.

Zenith Academy Christophe Colomb 1Felix Baumgartner jest zawodowym skoczkiem spadochronowym, który umiejętności i pierwsze doświadczenia zdobywał w austriackim wojsku. Przez ostatnie kilkanaście lat ustanowił niezliczoną ilość rekordów we wszelkiego rodzaju skokach wykonywanych z najwyższych budowli świata, m.in. oddał pierwszy w Polsce skok BASE jump z dachu Hotelu Marriott w Warszawie. Historyczny i najbardziej niebezpieczny skok miał jednak miejsce 2 lata temu, kiedy to kapsuła w której znajdował się Baumgartner wyniesiona została przy użyciu balonu wypełnionego helem na wysokość 38 969,4 metrów.

Zenith Academy Christophe Colomb 3Wykonując skok ze stratosfery Felix ustanowił jednocześnie 3 rekordy: pobił rekord najwyższego lotu załogowego balonem, najwyższego skoku spadochronowego oraz największej prędkości swobodnego lotu = 1 357,6 km/h. Jego doniosłe wyczyny oraz upór w dążeniu do przekraczania ustanowionych wcześniej granic doskonale wpisują się w filozofię marki ZENITH, która od dziesiątek lat wyznacza najwyższe standardy w konstrukcji tradycyjnych czasomierzy mechanicznych. Model Academy Christophe Colomb Tribute To Felix Baumgartner jest tego doskonałym przykładem.

Zenith Academy Christophe Colomb 2Zdecydowanie najbardziej niezwykłą cechą czasomierzy z kolekcji Academy Christophe Colomb jest samopoziomujący się moduł żyroskopowy. Niezwykle skomplikowany techniczne cud mikromechaniki jest opatentowanym dziełem zegarmistrzów manufaktury ZENITH, a zegarki z kolekcji Academy Christophe Colomb przeszły do historii, jako pierwsze czasomierze naręczne wyposażone w tą wyrafinowaną komplikację konstrukcji mechanizmu.

Zadaniem grawitacyjnego modułu żyroskopu jest niwelowanie negatywnego wpływu przyciągania ziemskiego na elementy wychwytu czasomierza, głównie koła balansu, poprzez utrzymywanie go stale, niezależnie od położenia zegarka, w pozycji horyzontalnej. Rozwiązanie to ma oczywiście na celu jeszcze bardziej podnieść precyzję chodu zegarka i wpłynąć korzystnie na dokładność pomiaru czasu. Stworzenie modułu żyroskopu przeznaczonego do zastosowania w czasomierzu naręcznym zajęło konstruktorom manufaktury ZENITH przeszło pięć lat, a inspirację do stworzenia takiej konstrukcji stanowiły duże chronometry morskie używane przez dziesięciolecia w marynarce i wszelkiego rodzaju środkach transportu morskiego.

Zenith Academy Christophe Colomb 5Academy Christophe Colomb Tribute To Felix Baumgartner posiada mechanizm ZENITH kaliber 8804 z manualnym naciągiem sprężyny składający się z 308 części, a sam moduł żyroskopu to 171 elementów. Mechanizm pracuje z charakterystyczną dla werków z serii El Primero częstotliwością balansu = 36 000 wahnięć na godzinę, łożyskowany jest na 45 kamieniach i ma 50 godzinną rezerwę chodu. Tarcza czasomierza przedstawia moment w którym Felix stoi na zewnętrznej platformie kapsuły i jest gotowy do oddania historycznego skoku. Znaczna część tarczy jest koloru turkusowego, co ma przedstawiać ziemię, natomiast jej górna część pokryta jest drobnymi kawałeczkami awenturyny, co ma prezentować Drogę Mleczną widzianą ze stratosfery. Moduł żyroskopu umieszczony został na godz. 6,00 w kuli specjalnie wykonanej w tym celu w szafirowym szkle. Postać Baumgartnera znajdująca się na tarczy została ręcznie wygrawerowana w białym złocie.

Zenith Academy Christophe Colomb 6Misternie wykonana tarcza oraz niezwykły mechanizm umieszczone zostały w kopercie wykonanej z platyny o średnicy 45 mm. Dekiel czasomierza jest transparenty, na tylnej części mechanizmu umieszczono wskaźnik rezerwy chodu oraz na mostku wykonanym z 18 karatowego złota wygrawerowano wizerunek skoczka w specjalnym kombinezonie.

W ramach kolekcji Academy Christophe Colomb Tribute To Felix Baumgartner wykonano zaledwie 10 czasomierzy, każdy egzemplarz kosztuje 275 000 $, czyli około 800 000 PLN.

Zobacz też: HAUTLENCE Invictus Morphos Limited Editon – czas ulotny niczym motyl !

(Visited 546 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz