Zegarki podobały mi się odkąd pamiętam…

…kilka lat temu, podczas pobytu za granicą w ramach programu „Work&Travel”, pracowałem na 2 zmiany aby zarobić na podróże i zwiedzanie USA oraz zrealizować moje marzenie: samodzielny zakup pierwszego, „porządnego” zegarka – Tissot PRC 200. Wspaniały czasomierz, który traktowałem z wielkim szacunkiem i godną jego ceny dbałością. Wtedy jeszcze nie miało dla mnie znaczenia, jak ten zegarek działa, jaki ma mechanizm i funkcje… liczył się wygląd i dobra marka – tak postrzegałem zegarek w 2007.

„Pech chciał”, że zakup ten pociągnął w krótkim okresie czasu kolejne akwizycje, również Tissot’a, ale T-tracx’a – sportowy model, inspirowany tematyką rajdów samochodowych.

I tak na  przestrzeni miesięcy rosło we mnie zainteresowanie i zamiłowanie do zegarków naręcznych. Niewątpliwie mieli na to wpływ także moi rodzice, którzy oboje już wiele lat temu przywiązywali wagę do tego „co mają na ręce”.

Jednakże przełom nastąpił w 2009 roku, kiedy to stałem się posiadaczem pierwszego zegarka mechanicznego – Maurice Lacroix Pontos Chronographe !

Mogę śmiało powiedzieć, że ten zegarek zmienił moje podejście do czasomierzy, nadał mu nowego wymiaru oraz uświadomił mi, że prawdziwy zegarek ma koła zębate, balans i wskazówkę sekundnika, która delikatnie i rytmicznie płynie po tarczy… że ma skomplikowany i misternie wykonany mechanizm, którego pracę mógłbym obserwować godzinami… że mechaniczny zegarek naręczny to faktycznie małe dzieło sztuki, które można podziwiać każdego dnia na własnym nadgarstku.

Zacząłem szukać informacji na temat zegarków mechanicznych, dowiedziałem się, że dzielą się na manualne oraz automatyczne, dowiedziałem się, że pomimo wielkiego kryzysu jaki dotknął branżę zegarkową – spowodowanego dostępnością na szeroką skalę tanich zegarków kwarcowych – nadal są manufaktury i marki zegarkowe, które pozostały wierne tradycji i oddają hołd wielu pokoleniom genialnych wynalazców i zegarmistrzów, poprzez konstruowanie i oferowanie w sprzedaży zegarków mechanicznych.

Po Pontos’ie Chronographe nastąpiły kolejne zakupy współczesnych czasomierzy mechanicznych, jednakże po lekturze wielu ciekawych forów i książek, zacząłem interesować się zegarkami vintage. Niewątpliwie miał na to wpływ także prozaiczny czynnik jakim są finanse, gdyż nowe zegarki mechaniczne, szczególnie prestiżowych i znanych producentów są relatywnie drogie i zazwyczaj mało kto może sobie pozwolić na zakup kolejnych egzemplarzy w kilku tygodniowym odstępie czasu…

I wtedy właśnie odkryłem zupełnie nowy świat… świat starych, mechanicznych zegarków, których historia, wykonanie i urok wielokrotnie jest trudny lub niemalże niemożliwy do opisania…

Okazało się, że takich pasjonatów jak ja jest znacznie więcej, zacząłem szukać informacji o manufakturach, które dziś już nie istnieją, jednakże ich produkty do dziś bezbłędnie i skrupulatnie odmierzają czas… szukając informacji wielokrotnie nie mogłem znaleźć ich w jednym miejscu lub też często były one na zagranicznych portalach… ponieważ w mojej naturze leży zamiłowanie do porządku, symetrii i ładu, wpadłem na pomysł aby stworzyć miejsce… Manufakturę Czasu… w którym będę starał się gromadzić wiedzę i informacje, których ja sam kiedyś poszukiwałem… a dziś mam nadzieję, że przydadzą się osobom, które tak jak ja kiedyś… rozpoczynają swoją przygodę z odmierzaniem czasu.

Manufaktura Czasu ma być miejscem, w którym pasjonaci mechanicznych zegarków będą mogli odnaleźć wiele cennych porad i recenzji, odkryć na nowo stare zegarki – czyli „zegarki vintage”, podziwiać współczesne czasomierze oraz pogłębić swoją wiedzę dotyczącą historii zegarmistrzostwa, rozwoju branży zegarkowej, a także poznać tych mniej i tych bardziej znanych producentów mechanicznych zegarków naręcznych, którzy tworzyli i nadal tworzą piękną historię odmierzania czasu.

Maciej Kopyto - Autor Manufaktury Czasu

MKtwórca portalu,pasjonat i kolekcjoner zegarków

(Visited 1 437 times, 1 visits today)

Ten post ma 6 komentarzy

 1. Włodzimierz

  Rewelacyjna strona o zegarkach! Najlepsze wskazówki i porady dla kolekcjonerów i miłośników zegarków. Można się tylko zachwycać i delektować. Pozdrawiam.

  1. Maciej Kopyto

   Serdecznie dziękuję za miłe słowa 🙂

   pozdrowienia serdeczne
   MK

 2. Marcin

  Co zegarek to mi się podoba! Zatem masz/mamy świetny gust 🙂 Szkoda, że dopiero teraz okryłem Twoją stronę… Dużo czasu tu spędzę.

  1. Maciej Kopyto

   Bardzo się cieszę 🙂 !

   Dzięki za tak miłą i pozytywną opinię – zachęcam do regularnego odwiedzania!

   Pozdrawiam serdecznie,
   Maciek

 3. robcyk76 (KMZiZ)

  Genialna strona !
  Przyjemnie się czyta i ogląda.
  Od dzisiaj obowiązkowa lektura, wiele razy podziwiałem na KMZiZ Twoje zegarki.

  Pozdrawiam,
  Robert (robcyk76)

  1. Maciej Kopyto

   Dziękuję bardzo za tak pozytywną i miłą ocenę! Takie komentarze to najlepsza nagroda za włożony trud i poświęcony czas…a przecież właśnie o czas tu głównie chodzi 🙂 Zachęcam Cię do udziału „w życiu” Manufaktury, masz sporą wiedzę, więc będzie mi miło, jeśli zechcesz czasem dorzucić coś od siebie. Pozdrawiam serdecznie ! MK

Dodaj komentarz