Strefa Czytelnika to przestrzeń Manufaktury Czasu wyłącznie dla Ciebie!

Posiadanie mechanicznego zegarka to dopiero początek przygody z mikro-mechaniką oraz pierwszy krok wykonany w kierunku wstąpienia na ścieżkę całej filozofii życia opartej o użytkowanie i codzienne korzystanie z mechanicznego czasomierza.

Każdy mechaniczny zegarek jest wyjątkowy, nie ważne ile jest wart, gdzie został kupiony bądź znaleziony… każdy mechaniczny zegarek wymaga też szczególnego rodzaju opieki  oraz troski ze strony swojego właściciela.

Znajdziecie tu wiele cennych porad, możliwość podzielenia się swoimi zegarkowymi marzeniami oraz zaprezentowania czasomierzy z własnej kolekcji- Galeria Czytelników!

Jeśli uważasz, że jakaś porada powinna być szerzej opisana, masz pytanie lub wątpliwości, które nie zostały do tej pory wyjaśnione i opisane na stronach Manufaktury Czasu – zachęcam do kontaktu!

(Visited 1 749 times, 1 visits today)

Ten post ma 29 komentarzy

 1. Mirek

  Witam, czy jest jakkolwiek szansa, że powie mi Pan coś na temat marki Benyar?

  1. Maciej Kopyto

   Dzień dobry,
   przykro mi, ale nie spotkałem się do tej pory z tą marką.
   Nie mam niestety informacji na jej temat.
   pozdrawiam serdecznie
   MK

 2. Krzysztof 77

  I w całej krasie

  1. Agnieszka

   Witam. Posiadam złoty zegarek rosyjski. Cenny dla mnie bo po tacie. Chciałabym go oddać do renowacji u Pana. Czy można przesłać zdjęcie żeby oszacować cenę?

 3. Krzysztof 77

  Nie wiem czemu nie dodało zdjęć. Oto one

 4. Krzysztof 77

  Dzień dobry. To znów ja. Kupiłem zegarek i nie mogę nic o nim znaleźć w sieci. Może mi pan pomóc? Ma ciekawy mechanizm. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

 5. Krzysztof 77

  Witam. Dzisiaj chciałem się podzielić radością z nowego zakupu i tradycyjnie czegoś więcej dowiedzieć się o marce. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

 6. Krzysztof 77

  Witam. Oto mój nowy nabytek. Fortis Spaceleader. Może mi pan coś o nim napisać. Pozdrawiam

  1. Maciej Kopyto

   Dzień dobry !

   Ciekawy model, marka znana, choć nie jest obecnie szczególnie popularna czy postrzegana jako prestiżowa (przynajmniej w PL). Jest wiele ciekawych modeli vintage, firma tworzyła do lat 70 naprawdę fajne czasomierze. Z resztą marka istnieje i nada produkuje.

   Pana model wygląda na zachowany w b. dobrym stanie, tarcza idealna – koperta strasznie się świeci, nie wiem czy to dlatego, że jest tak mocno wypolerowana, czy dlatego, że pokryta jest powłoką ze spieku Wolframu. Podejrzewam, że model ten ma mechanizm hi-beat, stąd nazwa HiFi-Matic.
   Reszty należałoby poszukać w internecie, z pewnością coś się uda znaleźć.
   Jak by się Panu udało dowiedzieć czegoś więcej, to proszę napisać – chętnie sam się czegoś nauczę i dowiem.

   pozdrawiam serdecznie,
   MK

 7. Krzysztof 77

  Witam. Mam pytanie odnośnie marki Gete. Co to za zegarki itp. Proszę o pomoc.

  1. Maciej Kopyto

   Niestety nie spotkałem się do tej pory z tą marką.
   Przykro mi 🙁

   pozdrawiam
   MK

   1. Krzysztof 77

    No właśnie ja też nie. Kupiłem ostatnio na allegro za gtosze zegarek tzw banana i ani na tarczy ani nigdzie indziej nic nie ma napisanego tylko na mechanizmie na tej dużej zebatce jest drukowany napis GETE. W opisie napisano że Szwajcar. Widać nie buksiak bo na kamieniach ale nurtuje mnie co to jest. Jak przyjdzie postaram się podesłać fotki Pozdrawiam

 8. Krzysztof 77

  Witam ponownie. Dzisiaj mam pytanie odnośnie zegarków Rado. A dokładniej ich płynącej kotwicy. Czy ona spełnia jakaś funkcję czy to tylko ruchome logo? Pozdrawiam

  1. Maciej Kopyto

   Dzień dobry,

   Ciekawe pytanie – zasadne.
   Moim zdaniem to jedynie akcent wizualny, nie spełniający żadnej funkcji.
   Być może w modelach, które nie posiadają sekundnika, stanowi on quazi sekundnik, poza tym umożliwia stwierdzenie, iż mechanizm zegarka pracuje…ale wydaje mi się, że generalnie zamysł był taki, że ma to być forma ozdoby. Jednakże 100% pewności nie mam.

   pozdrawiam serdecznie,
   MK

 9. Mariusz

  mam zegarek WOSTOK z roku 1972 to pamiątka z 1 komunii bo w latach 70 dawano w prezencie zegarki ostatnio ten zegarek uruchomiliśmy tzn zegarmistrz i teraz już noszę i wygląda kultowo a kto się zna to się pozna pozdrawiam mariusz

  1. Maciej Kopyto

   Poprosimy o zdjęcie 🙂

   pozdrawiam
   MK

  1. Maciej Kopyto

   Dzień dobry Pani Magdo,

   Zegarki kieszonkowe to niestety nie moja „działka”, tym niemniej mogę Pani powiedzieć, iż jest to model amerykańskiej marki Waltham i oceniałbym, iż prezentuje wartość na poziome 150 – 250 zł.
   (chyba, że koperta jest wykonana ze złota lub srebra – wówczas nieco więcej).

   pozdrawiam
   MK

   1. Magda

    Bardzo dziękuję za informacje 🙂

 10. Magda

  i jeszcze jedno zdjęcie

 11. Magda

  Witam,

  czy mogłabym prosić o pomoc w wycenie zegarka?
  Zegarek Waltham kieszonkowy.

 12. turska

  widnieje nr seryjny 26893 i napis na kopercie avance retard . dosyłam kolejne zdjęcia

 13. turska

  witam ,posiadam stary złoty zegarek co potwierdził złotnik ale chciała bym go wycenić jako zegarek a nie jako złoto. na zegarku jest próba 0,585 a obok po lewej stronie duża wiewiórka a po prawej mniejsza nieco niżej znajduje się korona w kółku , po lewej stronie jest też dama z długimi włosami a w nich jest herb z napisem Ihr , bardzo proszę o pomoc

  1. Maciej Kopyto

   Dzień dobry,

   obawiam się, że prezentowany egzemplarz jako „sam” zegarek ma znikomą wartość. Wprawdzie na podstawie tego jednego zdjęcia trudno powiedzieć cokolwiek więcej ponadto, iż zegarek jest zachowany w całkiem niezłym stanie, ale nie ma żadnego logo marki ani nazwy producenta na tarczy.

   Jeśli jest to produkt jakieś nieznanej, nieistniejącej już firmy, to niestety tego typu modele nie są obecnie zbyt wysoko wyceniane – po prostu takich zegarków się już nie używa.

   Jest to prawdopodobnie zegarek wykonany w latach 30-40, bo wyglądem przypomina zegarek kieszonkowy, ale ma już uszy, więc można było nosić go na nadgarstku.

   Aby powiedzieć coś więcej musiałbym zobaczyć zdjęcia mechanizmu oraz dekla – być może na tej podstawie udałoby się zidentyfikować producenta, niemniej jeśli faktycznie jest to nieznana marka, to zegarek poza wartością, jaką prezentuje użyty do wykonania koperty kruszec, nie prezentuje dużej wartości – kilkanaście, może kilkadziesiąt złotych max.

   Pozdrawiam

   MK

   1. turska

    na kopercie jest napis avance retard

Dodaj komentarz