Współczesne mechaniczne zegarki naręczne to czasomierze, które produkowane są obecnie lub były wyprodukowane od kilku do maksymalnie kilkunastu lat temu. Pomimo, iż jakiś model zegarka nie jest już dostępny w sprzedaży, nie oznacza to wcale, że jest to czasomierz, który automatycznie przestaje być zegarkiem współczesnym i kwalifikuje się do kategorii vintage.

Produkowane obecnie zegarki mechaniczne zdecydowanie odróżniają się od swoich poprzedników sprzed 30, 40 czy 50 lat. Przede wszystkim obecnie, mechaniczne zegarki naręczne tratowane są w dużej mierze, jako wyrafinowane, niewielkie dzieła sztuki. Bardzo często pełnią rolę drogiej i prestiżowej biżuterii i to zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.

Certina DS-1 Limited Edition 5000 sztuk na cały świat
Certina DS-1 Limited Edition 5000 sztuk na cały świat

Współczesne zegarki zdecydowanie podlegają wpływom bardzo szybko i dynamicznie zmieniających się trendów w modzie. Ogromną rolę odgrywa obecnie marketing i skuteczna reklama, którą prestiżowe manufaktury kierują dokładnie do wąskiego grona odbiorców.

Oferta mechanicznych czasomierzy produkowanych w latach 90’ i od początku roku 2000 stale się powiększa. Wpływ na taki stan rzeczy ma niewątpliwie powrót coraz szerszego grona osób do tradycji i korzeni zegarmistrzostwa, czyli właśnie zegarków napędzanych balansem i całą misternie stworzoną konstrukcją składającą się ze śrubek, przekładni, kół zębatych i sprężyny.

Pomimo, iż powszechnie dostępne zegarki kwarcowe nadal stanowią przeważającą część ogółu oferowanych czasomierzy w salonach jubilerskich i sklepach internetowych, jest wąskie grono firm z całego świata, które konstruują i nieprzerwanie pracują nad ulepszaniem mechanizmów zegarków mechanicznych.

Co wyróżnia współczesne zegarki mechaniczne ?

Współczesne zegarki mechaniczne wykonywane są z gamy dobrze znanych, ale również nowatorskich materiałów, począwszy od stali, srebra i złota, przez tytan, zalium, stopy metali lekkich, drewno na plastiku i spiekach ceramicznych kończąc. Producenci obecnie prześcigają się w próbie znalezienia coraz ciekawszych, bardziej trwałych lub bardziej wyróżniających się materiałów w celu przyciągnięcia uwagi klientów.

Maurice Lacroix Pontos Chronographe
Maurice Lacroix Pontos Chronographe

Zegarki produkowane na przestrzeni ostatnich kilku lat są zdecydowanie bardziej masywne, widać wyraźny trend idący w kierunku powiększania kopert czasomierzy zarówno przeznaczonych dla kobiet jak i dla mężczyzn. Kiedy w latach 50’ – 70’ ubiegłego wieku przeciętny męski zegarka miał kopertę o średnicy ok. 34mm, obecnie zegarki powiększyły się o około 0,8 – 1 cm. Standardem są koperty 39-40 mm a coraz liczniej pojawiają się zegarki posiadające kopertę 42-45 mm !

Współczesne zegarki bardzo często są też o wiele bardziej okazałe pod względem wszelkich wykończeń i dbałości o detale. Od kilkunastu lat z coraz większym powodzeniem stosowane są przeszklone dekle, co umożliwia właścicielowi podziwianie pięknego mechanizmu posiadanego czasomierza. Wyrafinowane zdobienia mostków i rotorów potrafią przyciągnąć uwagę na długie godziny a obserwowanie wahań balansu i regularnej pracy kół zębatych jest niemalże hipnotyzujące.

Nowe zegarki mechaniczne na pewno dają ich właścicielom poczucie komfortu i być może nieco większe poczucie niezawodności w stosunku do niektórych starszych modeli czasomierzy. Zakup nowego zegarka to zapewne znacznie lepsza opcja dla osoby, która ceni sobie wygodę płynącą z braku konieczności częstszego serwisowania i ewentualnych napraw, które mogą przytrafiać się zegarkom vintage z racji wieku nieco częściej.

Oferowane obecnie zegarki mechaniczne posiadają piękne pudełka, komplet dokumentów, książeczek i instrukcji. Właściciel otrzymuje przeróżne gadżety, woreczki podróżne, okulary bądź inne upominki, dzięki czemu ma poczuć się wyjątkowy i doceniony.

Zakup nowe zegarka mechanicznego to także gwarancja darmowego serwisu w okresie pierwszych kilku lat użytkowania oraz możliwość kontaktu z producentem w niemalże każdej chwili, w sytuacji, która takiego kontaktu by wymagała. Bardzo wiele zegarków vintage przetrwało także do dziś w doskonałym stanie i precyzyjnie odmierzają czas – czego nierzadko nie można niestety powiedzieć o ich producentach, którzy nie przetrwali próby czasu i wielkiego kryzysu lat 70’ i 80” spowodowanego masową produkcją tanich zegarków kwarcowych.

Reasumując:

Współczesne zegarki mechaniczne to bardzo często wyrafinowane i pięknie wykonane czasomierze, które posiadają szereg nowatorskich rozwiązań technicznych i potrafią oczarować niejednego znawcę i pasjonata zegarków. Posiadają precyzyjne i coraz częściej samodzielnie wykonane mechanizmy in-house, co niewątpliwie podnosi ich wartość z technicznego i materialnego punktu widzenia.

Certina DS-1 Limited Edition - Pudełko i dokumenty
Certina DS-1 Limited Edition – Pudełko i dokumenty

Aktualna oferta czołowych i znanych producentów zegarków jest stale poszerzana o nowe modele mechaniczne gdyż ich popularność stale wzrasta. Jedyny minus nowych zegarków mechanicznych bardzo często stanowi wysoki koszt ich zakupu. Czasomierze luksusowych, szwajcarskich czy niemieckich manufaktur potrafią osiągać zawrotne ceny i niestety bardzo często są to produkty dostępne wyłącznie dla nielicznych.

Zobacz zegarki w kategorii: Recenzje zegarków współczesnych

(Visited 7 515 times, 1 visits today)

Ten post ma 23 komentarzy

 1. Kasia

  Witam,chciałabym wiedzieć czy ten zegarek to kopia czy oryginał. Zdjecia w zalaczniku.

  1. Maciej Kopyto

   Dzień dobry,
   na podstawie jednego zdjęcia trudno cokolwiek stwierdzić.
   Jeśli na deklu jest nr referencyjny to proszę poszukać w Internecie modelu o takim numerze, to będzie szybki sposób by przekonać się czy taki model w ogóle istnieje.

   pozdrawiam serdecznie
   MK

 2. Marcin

  Chciałbym prosić o wycenę zegarka Movado,wstępnie szukałem w internecie i znalazłem taki model ale chcę się upewnić ile jest wart w takim stanie .Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

 3. Rafał

  Witam. Chciałbym się dowiedzieć ile ten zegarek może kosztować. Dostałem go na komunii w Hiszpanii i od tamtej pory nie był używany, leżał sobie w pudełku i nie był ruszany ponieważ był za duży na mnie. Zegarek jest w bardzo dobrym stanie i mam do niego fabryczne opakowanie. Proszę o wycenę. Z góry dziękuję.

  1. Maciej Kopyto

   Dzień dobry,

   bez zdjęć zegarka ciężko cokolwiek o nim powiedzieć 🙂

   pozdrawiam
   MK

 4. adam

  Bardzo pożyteczna, kulturalna strona, wartościowe zwłaszcza dla laika informacje. Ogromna wiedza, pięknie podana. Pozdrawiam, choć żadnego zegarka jeszcze nie mam 🙂

 5. Bartosz

  Witam serdecznie chciałbym wycenić zegarek dodaje zdjęcia w załączniku.
  Pozdrawiam.

  1. Maciej Kopyto

   Dzień dobry,

   przede wszystkim jest to podróbka, czyli falsyfikat.

   Nie ma co wyceniać, przykro mi.

   Pozdrawiam

   MK

 6. Mati

  Mathis montabon mm-05.

  zdj.5

  1. Maciej Kopyto

   Powiem szczerze, że spotykam się z tą marką po raz pierwszy…ich niektóre produkty łudząco przypominają niektóre zegarki marki Ingersoll, a te są tworzone w Azji…i podejrzewam, że tu jest podobna sytuacja, choć mogę się mylić. MM ma chyba nieco lepsze parametry jakościowe, bo np. szkła są szafirowe.

   Ceny są za to bardzo wysokie – co najmniej jak za produkt znanej, prestiżowej firmy. Co do samego zegarka, to nie mam powodów, aby sądzić, że jest to podróbka. Wszystkie elementy, z mechanizmem włącznie, wyglądają na wykonane starannie w każdym detalu – wątpię, aby był to falsyfikat, tym bardziej, że firma mało znana, więc nie wiem czy ktoś siliłby się na podrabianie takiej marki…ale nawet gdyby, to byłaby to b. dobrze wykonana podróbka.

   Tu może Pan poczytać na temat tego modelu:
   http://www.wristwatches-blog.co.uk/235-presented-mathis-montabon%C2%B4s-squelette-silver

   a tu strona producenta, gdzie również prezentowany jest tez model oraz dostępne wersje – są cztery, w tym taka złota, jaką Pan posiada.

   http://mathis-montabon.com/collection.php?language=en#

   Cena podana przez producenta to niby 1 400 euro, ale moim zdaniem ten egzemplarz, z racji tego, że jest to używany model i firma niezbyt znana, jest wart góra 40% – 50% tej ceny.

   A i tak szczerze wątpię, aby ktoś kupił go w PL za +/- 3 000 PLN

   Niemniej zegarek wydaje się być autentyczny.

   Pozdrawiam

   MK

 7. Mati

  Mathis montabon mm-05.

  zdj.4

 8. Mati

  Mathis montabon mm-05.

  zdj.3

 9. Mati

  Mathis montabon mm-05.

  zdj. 3

 10. Mati

  Mathis montabon mm-05.

  zdj. 2

 11. Mati

  Witam.

  Proszę o wycenę zegarka i i stwierdzenie czy to oryginał Mathis montabon mm-05.

  Pozdrawiam.

 12. Wojtek

  Witam serdecznie.
  Chciałbym wycenić zegarek, dołączam zdjęcia w załączniku.
  Pozdrawiam.

  1. Maciej Kopyto

   Dzień dobry Panie Wojtku,

   sytuacja jest podobna, jak z zegarkiem Pani Klaudii poniżej…

   Jeśli jest to model kwarcowy, to znając cenę nowego zegarka w salonie lub w sklepie on-line, może Pan śmiało odjąć 40-50% wartości i uzyska Pan jego obecną cenę. Używane zegarki kwarcowe niestety szybko tracą na wartości, jeśli takie modele Maurice Lacroix nowe kosztują około 2 500 – 3 000 zł, to moim zdaniem używane są warte około 1 200 – 1 600 zł max

   Polecam przejrzeć zakończone aukcje allegro oraz eBay, dają pojęcie o aktualnych cenach sprzedaży.

   Pozdrawiam

   MK

 13. Klaudia

  Tylnia czesc. Dodam ze wszystkie dokumenty i certyfikaty zwiazane z nim posiadam. Sa jeszcze ksiazki tej firmy.

  1. Maciej Kopyto

   Dzień dobry Pani Klaudio,

   niestety nie zajmuję się wyceną współczesnych zegarków kwarcowych…chociażby z tego względu, że dość łatwo można samemu znaleźć tego typu modele, jeśli poświęci się nieco czasu na szukanie w internecie…

   Polecam przejrzeć zakończone aukcje na allegro lub eBayu

   Natomiast jeśli miałbym oszacować jego wartość, to uważam, że kształtuje się na poziomie 700 – 850 zł +/-

   Zegarki kwarcowe bardzo szybko i dużo tracą na wartości, może Pani spokojnie odjąć około 50% od ceny zakupu.

   Pozdrawiam

   MK

 14. Klaudia

  Witam. Chcialabym wycenic zegarek. Zdjecia w zalaczniku.

 15. Maciej Kopyto

  Pani Asiu,

  Jest to zegarek typowo biżuteryjny, firma Nina Ricci jest firmą z branży modowej, a nie z branży zegarmistrzowskiej…jest to francuski dom mody, który wykorzystuje swoją powszechnie znaną markę i tworzy także zegarki.

  Pani egzemplarz posiada kopertę pokrytą warstwą złota, zegarek ma mechanizm kwarcowy, jest to model typowo damski.

  Zegarek nosi widoczne ślady użytkowania, dodatkowo jest to model kwarcowy i nie jest produkcji znanej firmy z branży zegarmistrzowskiej, dlatego też tego typu zegarki bardzo tracą na wartości.

  Nowe modele tej marki można kupić już za około 600 -1000 zł, więc używany zegarek – i do tego nie w idealnym stanie – sądzę, że jest wart około 150-250 zł .

 16. Asia

  Fotografia tyłu.

 17. Asia

  Witam,
  Chciałabym wycenić zegarek (zdj w załącznikach).
  Pozdrawiam.

Dodaj komentarz