Zegarki vintage to nic innego jak stare zegarki naręczne, czyli egzemplarze wyprodukowane w ubiegłym wieku oraz jeszcze starsze, najczęściej mechaniczne, – choć zaliczamy do nich także czasomierze napędzane mechanizmami kamertonowymi i elektromechanicznymi.

Główna zasada jest prosta – im starszy, tym bardziej vintage !

Nie jest jasno określony wiek zegarka po przekroczeniu, którego to czasomierz staje się zegarkiem vintage, jednakże moim zdaniem każdy zegarek wyprodukowany przed rokiem 1980 może już ubiegać się o takie miano.

ZENITH Sporto
ZENITH Sporto

Trzydziestoletnie i starsze zegarki najczęściej są już produktami niedostępnymi w sprzedaży, są to często modele, których producenci nie przetrwali kryzysu branży zegarkowej w latach 1970 – 1980 ubiegłego wieku, spowodowanego „zalewem” rynków tanimi zegarkami kwarcowymi.

Ponadto stare zegarki, produkowane do roku 1970 są w zasadzie wyłącznie mechaniczne. Należy mieć na uwadze ten fakt, gdyż dzisiejszy świat zegarkowy wygląda zupełnie inaczej niż jeszcze niespełna 30-40 lat temu. Zegarki, które opuszczały fabryki w połowie ubiegłego wieku różniły się wielce pomiędzy sobą, każda firma – a było ich znacznie więcej niż obecnie – produkowała całą gamę różnych modeli, począwszy od zegarków prostych ale eleganckich, przez modele sportowe- dedykowane dla pilotów, nurków czy kierowców rajdowych – na urządzeniach wielce skomplikowanych i bogatych w wiele funkcji kończąc.

Zegarek był przez wieki dobrem luksusowym, dopiero pod koniec XIX wieku czasomierze zaczęły stopniowo stawać się bardziej powszechne a celem firm zegarkowych było dotarcie do jak największej grupy klientów. Jeszcze nie tak dawno wszystkie zegarki były mechaniczne, fakt ten nie był niczym nadzwyczajnym, dopiero rewolucja kwarcowa spowodowała, że obecnie jest on podkreślanym przez współczesnych producentów. Warto tu nadmienić, iż w połowie ubiegłego wieku ceny zegarków produkowanych przez manufaktury i firmy zegarkowe nie odbiegały od siebie tak bardzo, jak ma to miejsce dziś.

Dziś sytuacja jest dokładnie odwrotna. Producentów jest znacznie mniej, większość sprzedawanych zegarków na świecie to zegarki kwarcowe, a zegarki mechaniczne – szczególnie produkcji szwajcarskiej i niemieckiej – uznawane są za dobro wysoce luksusowe i ich ceny są zdecydowanie wyższe niż zegarków na baterie. Dużą rolę odgrywa dziś marketing oraz wartość marki, gdyż samo logo danego producenta potrafi podnieść cenę zegarka o kilkanaście czy kilkadziesiąt procent.

ZENITH Sporto i Automatic
ZENITH Sporto i Automatic

Sytuacja ta stwarza doskonałą okazję dla pasjonatów i kolekcjonerów mechanicznych czasomierzy vintage do wejścia w posiadanie wielu zegarków o różnym poziomie komplikacji oraz przeznaczenia – co przy chęci zakupu podobnych produktów pośród aktualnej oferty producentów zegarków wiązałoby się z niebotycznymi sumami i zwyczajnie byłoby dla większości hobbystów nieosiągalne.

Oczywiście błędny byłby wniosek, że zegarki vintage to niedrogie, mechaniczne zegarki, które można nabyć w prosty sposób w antykwariacie czy na popularnych serwisach aukcyjnych.

Można bez problemu stać się posiadaczem starego czasomierza już za kilkadziesiąt złotych, jednakże, aby posiadać w swej kolekcji zegarki prestiżowych marek lub stare zegarki z wieloma komplikacjami – trzeba się liczyć często z wydatkiem podobnym do zakupu dobrego, nowego zegarka z salonu jubilerskiego.

Występują oczywiście stare modele czasomierzy, które z racji bardzo małej liczby wyprodukowanych egzemplarzy, kultowej i ważnej pozycji w historii zegarmistrzostwa lub wyjątkowych komplikacji kosztują  kilkanaście, kilkadziesiąt lub nawet kilkaset tysięcy złotych.

Zegarki Vintage jak stare samochody.

Bardzo lubię porównywać zegarki do samochodów. Analogia jest wprost uderzająca, dzięki czemu można doskonale zrozumieć mechanizm jakim rządzą się również ceny i popyt na zegarki vintage.

W skrócie: niemalże każde nowe auto tuż po wyjeździe z salonu traci na wartości…podobnie jest niestety ze znaczną częścią nowych zegarków kupowanych obecnie. Ich wartość – zarówno zegarka jak i samochodu – spada z każdym rokiem aż do momentu kiedy osiąga względnie stabilny poziom i różnice ceny w kolejnych latach nie są już tak drastyczne. Lata mijają, aż przychodzi moment kiedy zarówno pojazd jak i czasomierz przekracza magiczną granicę wieku i staje się stopniowo dobrem powszechnie niedostępnym. Produkcja zakończyła się już wiele lat temu, egzemplarzy dobrze zachowanych jest coraz mniej…

…i wtedy tendencja wartości i ceny jest odwrotna, zaczyna z każdym rokiem wzrastać…im bardziej prestiżowa marka, im lepszy i droższy model przy zakupie tym wyższa cena jaką zyskuje z czasem…oczywiście wymaga to wielu lat, często 3-4 dekady, ale zarówno samochody jak i zegarki starsze niż 25-letnie zaczynają już stanowić coraz większy rarytas i rzadkość. Z każdym rokiem jest ich coraz mniej i mniej lub bardziej – zyskują na wartości.

Co wyróżnia zegarki vintage ?

Stare zegarki są o wiele bardziej zróżnicowane niż dostępne aktualnie modele współczesne. Bez wątpienia trudno nie zauważyć na nadgarstku u osoby, która posiada stary zegarek, iż jest to niecodzienny i nietuzinkowy przedmiot. Stare czasomierze często mają zupełnie inną linię i design niż produkowane obecnie. Zmienił się styl, kształt i wielkość kopert męskich zegarków– obecnie modne są koperty o średnicy 39 – 42 mm a nawet  45mm. W połowie ubiegłego wieku królowały zegarki o średnicy 32-35 mm, które dziś uważane są często za niewielkie lub sprzedawane są, jako zegarki damskie.

Zegarek vintage - lata 70'
Zegarek vintage – lata 70′

Stare zegarki naręczne wyróżnia także nieco odmienna kolorystyka w stosunku do współczesnych. Przedsiębiorstwa zegarkowe zmagały się na przestrzeni lat z różnymi trudnościami technologicznymi oraz brakiem odpowiednich materiałów, co skutkowało niejednokrotnie produkcją zegarków na pierwszy rzut oka sprawiających wrażenie drogiego wyrobu a w istocie nie były one najwyższej jakości i często ich dokładność pozostawiała wiele do życzenia.

Tym nie mniej naręczne zegarki vintage dają ich posiadaczom coś więcej niż tylko piękną historię i ciekawe wzornictwo – ich olbrzymią wartość stanowi unikatowość i często niewielka ilość poszczególnych modeli, które przetrwały próbę czasu i istnieją do dziś.

Nic nie daje tak dużej satysfakcji jak „upolowanie” starego modelu zegarka, który jest obecnie bardzo trudno osiągalny. Niewątpliwie przyjemność sprawia świadomość, iż jest to produkt wyjątkowy nie tylko ze względu na swoje parametry techniczne, ale przede wszystkim ze względu na prostą prawdę: jest niewielkie prawdopodobieństwo, iż spotka się osobę z takim samym zegarkiem na ręku !

Tyczy się to wszystkich zegarków vintage a w szczególności tych egzemplarzy, które pochodzą ze znakomitych, starych manufaktur lub były wyprodukowane przez ówczesne, duże przedsiębiorstwa zegarkowe dziś już nieistniejące. Najprościej rzecz ujmując: nie można kupić ich wchodząc do jakiegokolwiek centrum handlowego czy jubilera, gdyż w takich miejscach są wyłącznie nowe zegarki produkowane i sprzedawane masowo, dla szerokiego grona odbiorców na całym świecie.

Co sprawia, że zegarki vintage znajdują tak wielu miłośników ?

Moim zdaniem, jeśli ktoś, choć raz stał się posiadaczem starego zegarka, jest wielce prawdopodobne, iż prędzej czy później będzie myślał o zakupie kolejnego.

Dlaczego ?

Ponieważ zegarki vintage mają trudny do opisania jednakże niezwykle silny urok. Tkwi w nich pewna magnetyczne siła przyciągania uwagi, moc zaczarowanego, upływającego czasu, który został zaklęty w tak niewielkim, ale jakże kunsztownym dziele człowieka. Myślę, że ma to również związek z pewną tajemnicą i historią, którą każdy stary zegarek skrywa w swojej kopercie, tarczy i wskazówkach.

Omega Speedmaster 125
Omega Speedmaster 125

Wcale nie tak dawno temu, zegarki nie były produktami szeroko dostępnymi, posiadanie zegarka było nobilitacją oraz wyznacznikiem statutu materialnego. To drugie zjawisko nie uległo zmianie do dziś, być może nawet nastąpiła jego intensyfikacja, jednakże kiedyś szczęśliwy posiadacz jednego zegarka najczęściej korzystał z niego przez całe życie, następnie zegarek ten przekazywany był kolejnym pokoleniom i tak towarzyszył naszym przodkom w codziennych trudach i wiekopomnych chwilach.

Obecnie powszechność i dostępność zegarków kwarcowych absolutnie odmieniła branżę zegarkową oraz sposób postrzegania posiadacza zegarka, jako osoby uprzywilejowanej. Zegarek może mieć niemalże każdy, każdy może odmierzać i kontrolować czas…

I właśnie dlatego uważam, że tak wielką i stale rosnącą popularnością cieszą się zegarki vintage, które pozwalają nam na indywidualną podróż w czasie, pozwalają stać się częścią wciąż pisanej historii danego czasomierza, uzmysławiają ponadto, że upływ czasu jest nieunikniony, ale są rzeczy, które oparły się biegowi dni, godzin, minut i nadal wykonują swoją rytmiczną i dokładną pracę.

Może nadszedł czas, abyś i Ty, Drogi Czytelniku,
zaczął tworzyć dalszą historię swojego zegarka vintage
?

Zobacz czasomierze przedstawione w kategorii : Recenzje zegarków Vintage !

(Visited 21 931 times, 4 visits today)

Ten post ma 21 komentarzy

 1. Gabriel

  Jestem laikiem A dodał mi się po kimś bliskim taki klin, i nie wiem czy chować to za pancerną szyba czy nie ma się o co martwić no i czy mogę to spokojnie oddać do zegarmistrz w razie „W”

  Z góry dziękuję za za POMOC

 2. Kamil

  Witam
  Czy jest mi ktoś w stanie powiedzieć więcej o tym zegarku ?

 3. PAULINA

  Witam. Posiadam złoty zegarek damski marki Prinzip. Przeszukałam już całe internety i nic nie mogę znaleźć. Z góry dziękuję za jaką kolwiek informację

 4. andrii

  proszę ocenić.

 5. Magdalena

  Witam. Chcialabym zapytac o zegarek
  Stary bardzo. Okolo 60 letni. Ze zlota 14k.
  Primator. Wazy okolo 14-15gr

  1. Maciej Kopyto

   Dzień dobry,
   po pierwsze – musiałaby Pani skonkretyzować pytanie 🙂
   a dwa – bez zdjęć zegarka w zasadzie nic nie da się o nim powiedzieć.

   Pozdrowienia serdeczne
   MK

 6. Dagmara

  Dzień dobry . Posiadam pare uważam wartościowych zegarków vintage ,nawet przed wojenne. Czy mogę prosić o pomoc w wycenie. Pozdrawiam

  1. Maciej Kopyto

   Dzień dobry
   wprawdzie od jakiegoś czasu nie zajmuję się wycenami ani nie pomagam w nich, ale proszę wysłać zdjęcia zegarków w wysokiej jakości na maila bloga.
   Postaram się zerkną i pomóc, ale proszę o cierpliwość.

   pozdrowienia serdeczne
   MK

 7. Dawid

  Witam. Proszę o informację na temat tego zegarka nie mogę nic znaleźć

  1. Magda

   Witam. Czy ten zegarek jest coś wart ?

 8. Ania

  Dzień dobry , posiadam taki zegarek jak na zdjęciu czyli Omega seamaster antymagnetic 18k damski. Czy mógłby mi Pan napisać z jakiego jest roku oraz jaka jest jego cena. Pozdrawiam

 9. Kaska

  Witam!Syn znalazł stary zegarek męski czajka.

 10. Patrycja

  Witam. Nie potrafię znaleźć żadnej informacji na temat zegarka po babci. Chodzi o DELBANA 17 Jewels incabloc, swiss, jest taki numer z tyłu 227266. Proszę o pomoc 🙂

 11. Krzysiek

  Dzień dobry!
  Próbuje dowiedzieć się czegoś na temat tego zegarka. W internecie nie ma niemal niczego na temat firmy Lagonga.
  Pozdrawiam,
  Krzysiek

  1. Maciej Kopyto

   Dzień dobry,

   marka nazywa się Lagonda (a nie Lagonga), dlatego trudności z odnalezieniem informacji.
   Proszę zerknąć chociażby tu: https://forums.watchuseek.com/f2/lagonda-watches-1036291.html

   Jak Pan wpisze w wyszukiwarkę prawidłowo nazwę to znajdzie Pan wiele informacji 🙂

   pozdrowienia serdeczne
   MK

 12. Angelika

  Mam taki zegar po babci na chodzie tylko coś mu brakuje .czy mogę się coś więcej dowiedziec

 13. Margo

  Witam, chciałabym się dowiedzieć coś na temat zegarka, który niedawno trafił w moje ręce. Niestety na Internecie nie ma żadnych informacji na ten temat. Bardzo chciałabym poznać jego historię 😉 Pozdrawiam.

 14. Marcin

  Dobry wieczor mam pytanie odnosie zegraka Poljot Buran Chronograph 31659 prawdopodobnie jest uszkodzone kolo godzinowe czy jest mozliwosc naprawy u Pana. Zalączam zdjecie

 15. Katarzyna

  Dzień dobry, chciałabym zakupić pewien zegarek ale zanim tego dokonam oczywiście chce potwierdzić jego autentyczność oraz wartość. Czy będzie to możliwe aby zrobić to u Pana? W załączniku przesyłam jego zdjęcia. Dziękuje z góry za pomoc. W przypadku jakichkolwiek pytań proszę o kontakt 607601000 pozdrawiam Katarzyna Sznelewska

Dodaj komentarz