Zaufany i profesjonalny Zegarmistrz stanowi dla kolekcjonera zegarków nieoceniony skarb. Wszystkie czasomierze – czy stare, czy nowe – wymagają regularnego serwisowania, czasem także naprawy lub odświeżenia stalowej koperty i bransolety.

Kilka lat temu, kiedy moja pasja zegarkowa stopniowo rozwijała się, a w mojej kolekcji zaczęły pojawiać się coraz to ciekawsze i coraz droższe modele, musiałem powierzyć wszystkie nowe nabytki Zegarmistrzowi, który wykaże się dbałością o detale, profesjonalizmem oraz indywidualnym podejściem do każdego klienta.

Po kilku mniej lub bardziej udanych próbach na terenie Śląska, trafiłem do Zakładu Zegarmistrzowskiego Pana Adama Graczyka w Katowicach, na ul. Kochanowskiego 11.

Był to początek wspaniałej współpracy i zegarkowej przyjaźni, która trwa do dziś.

Pan Adam jest Dyplomowanym Mistrzem Zegarmistrzostwa, a rozległą wiedzę zdobywał terminując w zakładzie zegarmistrzowskim w Siemianowicach Śląskich oraz uczęszczając na kursy zawodowe do mistrzów z Krakowa. Naukę rzemiosła ukończył w 1988 roku i od tego momentu nieprzerwanie pracuję w zawodzie, ciągle doskonaląc swoje umiejętności.

Zegarmistrz 2 Pomimo, iż Pan Adam ma stale kolejkę czasomierzy wymagających przeglądu lub naprawy, udało mi się namówić Mistrza Zegarmistrzostwa, aby podzielił się z czytelnikami Manufaktury Czasu swoją wiedzą!

Dlatego, jeśli masz pytania dotyczące zegarków – mechanicznych lub kwarcowych – które nurtują Cię od dawna – na tej stronie masz niespotykaną dotąd możliwość zadać je bezpośrednio profesjonalnemu Zegarmistrzowi z ogromnym doświadczeniem zawodowym!

Zadaj pytanie w formie komentarza – a na Twoje pytanie odpowie
Mistrz Zegarmistrzostwa – Pan Adam Graczyk !

……………………………………………………………………………………………………………………………………….

UWAGA : W kwestii wyceny jest osobna strona: Wycena zegarków vintage !

Pan Adam pomaga Czytelnikom jedynie w kwestiach technicznych !!!

 

(Visited 46 846 times, 7 visits today)

Ten post ma 1 464 komentarzy

 1. Zuzanna

  Mam zegarek firmy Exita 15 rubis antymagnetic. Z tyłu pisze walzgold double 20 mikron i kj przebite strzałą. Co to znaczy. Zegarek jest na bronsolecie.

  1. Adam

   Witam
   Exita to najprawdopodobniej marka zegarka.
   15 rubis oznacza ilość kamieni (syntetyczne rubiny) wykorzystanych w mechanizmie.
   Antymagnetic informuje o odporności na działanie pola magnetycznego (do pewnych wartości).
   20 mikron walzgold to grubość warstwy złota na kopercie.
   KJ przebite strzałą to zapewne logo firmy Exita.
   Pozdrawiam

 2. Radek

  Dzien dobry, mam zegarek omega seamaster chronometr 300m z roku 2004. Niedawno był oddany do konserwacji. Po konserwacji późnił się 2, 3 sekundy na dobre, niestety ostatnio zaczął późnić się o 20 do 30 sekund na dobre. Dodam ze jeżeli zegarek jest naciągnięty recznie powiedzmy na maxa zegarek pozni sie 4-5 sekund na dobre. Czy wina leży po stronie sprężyny?

  1. Adam

   Witam
   Przyczyn takiego stanu może być kilka i bez sprawdzenia mechanizmu nie wiele da się powiedzieć.
   Sprężyna raczej nie bo napisał Pan, że po ręcznym nakręceniu działa prawidłowo.
   Taka odchyłka w chronometrze jest zbyt duża i proponuję skontaktować się z serwisem.
   Pozdrawiam

 3. Tomek

  Dzień dobry,
  posiadam zegarek LANCO 21 Jewel Automatic 39mm Base Metal Diver’s Watch . Niestety, są problemy z poprawnym zakręceniem koronki ( ewidentnie coś z gwintem). Czy takie rzeczy tez można naprawić / odnowić? Bardzo mi zależy – to zegarek pamiątkowy – ale równocześnie całkiem sprawny czasomierz, którego uwielbiam nosić.
  pozdrawiam,

  1. Adam

   Witam
   Z dostaniem oryginalnej koronki może być problem ale myślę, że da się dopasować jakąś według rozmiaru i fasonu.
   Będzie dokręcana, stalowa ale bez logo.
   Pozdrawiam

   1. Tomek

    Dziękuję. Zegarek wymagałby również „czasowego” serwisu. Rozumiem, że mogę się do Pana zgłosić – bezpośrednio do zakładu aby zlecić taką usługę?

 4. Andrzej

  Szanowny Panie!
  Pytanie może naiwne, ale co zrobić, jak się kompletnie nie znam? Kupiłem zegar roczny Kern. Trafił do mnie kompletny, ale miał wyhaczony u dołu druciany włos. Usiłuję zegar uruchomić, ale nie wiem jak – nie chcę robić nic na siłę, żeby go nie popsuć. Czy mógłby Pan napisać mi, co po kolei mam robić – dla Pana to zapewne prosta sprawa.
  pozdrawiam i z góry dziękuję.
  Andrzej Adamkiewicz

  1. Adam

   Witam
   Przydało by się zdjęcie.
   Zazwyczaj góra wahadła ma hak z nacięciem i należy go powiesić na bolcu wystającym w poprzek z dolnego okucia włosa.
   Jeżeli zegar nie chodzi należy sprawdzić czy dół wahadła o coś nie haczy. Miejsce gdzie stoi zegar powinno być stabilne. Stabilne czyli nie szafka z szufladami do których się co chwilę zagląda, stół czy biurko które można trącić.
   Pozdrawiam

  2. Tomek

   Dziękuję. Zegarek wymagałby również „czasowego” serwisu. Rozumiem, że mogę się do Pana zgłosić – bezpośrednio do zakładu aby zlecić taką usługę?

 5. Adam

  Witam
  Niestety nie zajmuję się wyceną. Tylko kwestie techniczne.
  Pozdrawiam

 6. Rafał

  Witam.Posiadam zegarek Poljot 17 Jewels, 014300.
  Orientuje się pan może ile jest mniej/więcej wart?
  Dziękuję

Dodaj komentarz