Wielkimi krokami zbliża się okres świąt, czyli wspaniały czas obdarowywania członków rodziny oraz najbliższych przyjaciół prezentami i drobnymi upominkami. Jak co roku każdy z nas ma „problem”, co kupić, aby prezent zadowolił osobę obdarowywaną a przy tym był nietuzinkowy i najlepiej przystępny cenowo.
Aby pomóc Wam nieco w wyborze prezentów, zaproponuję poniżej 10 pomysłów na ciekawy, niecodzienny prezent, który będzie oczywiście związany w mniejszym lub większym stopniu z tematyką zegarkową. Propozycje są także na tyle uniwersalne, że można z nich śmiało skorzystać w zasadzie przez cały rok i niezależnie od okazji.
Propozycja nr 1 – prezent praktyczny i przystępny cenowo
Najprostszym a zarazem przystępnym cenowo prezentem może być piękny, wysokogatunkowy pasek do zegarka lub nowa, elegancka bransoleta.
Z pozoru może się to wydawać mało ekscytującym prezentem, ale gwarantuję Wam, że macie w rodzinie oraz pośród przyjaciół osoby, które regularnie i codziennie noszą swoje czasomierze, często jest to ich jedyny zegarek i na przestrzeni lat pasek bądź bransoleta, które będąc nowe i piękne prezentowały się bardzo efektownie, teraz zapewne są zniszczone, przetarte, porysowane czy nawet przepocone i brudne.
Zakup nowego paska nie jest dużym wydatkiem, na pewno zaskoczy każdego obdarowanego a potrafi diametralnie odmienić wygląd zegarka i przywrócić mu jego dawny, prawowity wygląd – na dowód moich słów zapraszam do zobaczenia: jak zmiana paska lub bransolety zmienia wygląd zegarka! Nowe paski lub bransolety są dostępne w wielu sklepach internetowych, w salonach jubilerskich oraz u każdego zegarmistrza.
Propozycja nr 2 – coś na długie, jesienno-zimowe wieczory
Doskonałym i sprawdzonym od lat prezentem jest książka. Wprawdzie książek o tematyce zegarkowej jest w Polsce nadal relatywnie niewiele w stosunku do pozycji, jakie ukazują się za granicą, jednakże od kilku lat książek o zegarkach przybywa a w okresie świątecznym pojawiają się z reguły nowe wydania.
Dobór książki musi być oczywiście odpowiedni do „zegarkowego zaawansowania” osoby obdarowywanej, dlatego dla pasjonatów i hobbystów, którzy chcieliby sami spróbować swoich sił w rozebraniu i naprawie zegarka sugerowałbym pozycję Podwapińskiego i Bartnika: Technologia mechanizmów zegarowych lub Ludwika Zajdlera: Dzieje zegara.
Dla tych, którzy o zegarkach wiedzą już, co nieco, ale chętnie poszerzą swoją wiedzę o fakty i historyczne wydarzenia oraz podstawowe informacje o konstrukcji i działaniu zegarka proponuję doskonałą pozycję Zdzisława Mrugalskiego: Czas i Urządzenia do jego pomiaru lub Davida Christiansona: Zegary, historia pomiaru czasu.
Natomiast dla nowicjuszy i osób, które preferują podziwiać zdjęcia pięknych zegarków w wysokiej jakości a przy okazji poczytać, co nieco na temat znanych i prestiżowych producentów zegarków oraz poznać zupełnie podstawowe informacje o mechanicznych czasomierzach, polecam np.: Luksusowe Zegarki lub Legendarne zegarki.
Wymienione powyżej pozycje książkowe mogą być obecnie nieco trudniej dostępne z racji, iż niektóre zostały wydane przed kilku laty a także z uwagi na fakt przedświątecznego okresu zakupu prezentów. Książek o tematyce zegarkowej można znaleźć oczywiście znacznie więcej, te prezentowane powyżej to jedynie przykłady, które mają Was zainspirować i pomóc w podjęciu decyzji. Takie książki dostarczają bardzo wiele cennych informacji i mogą stanowić początek wspaniałej, zegarkowej pasji.
Propozycja nr 3 – prezent funkcjonalny i estetyczny a do tego niedrogi
Doskonałym prezentem, który ucieszy nawet bardzo wybrednych – a co ważniejsze, skierowany może być zarówno do Pań jak i Panów – jest eleganckie pudełko lub ekspozytor na zegarki naręczne.
Jeśli Wasi rodzice, małżonek, rodzeństwo lub bliscy przyjaciele posiadają chociażby dwa zegarki i co dzień można znaleźć je w innym miejscu, gdyż nie mają opakowania i jednego miejsca stałego przechowywania, to fantastycznym rozwiązaniem jest pudełko na zegarki.
Jest to przedmiot niezwykle praktyczny, sprawdza się świetnie w codziennym użytkowaniu a przy tym może być ciekawą ozdobą każdego pokoju lub gabinetu. Obecnie dostępne są przeróżne modele ekspozytorów – przeznaczone na jeden zegarek, kilka lub nawet kilkanaście.
Ekspozytory mogą posiadać przeszklone klapki, dzięki czemu właściciel może stale podziwiać swoje ukochane czasomierze a dostępność różnych materiałów, z których wykonane są ekspozytory i pudełka, pozwala na dobór obudowy, która najlepiej pasuje wizualnie do pomieszczenia i preferencji obdarowywanego.
Propozycja nr 4 – dla tych, którzy mają co najmniej 1 zegarek automatyczny
Ponieważ osób preferujących zegarki mechaniczne stale przybywa oraz dlatego, że coraz liczniejsze grono pasjonatów posiada więcej niż jeden zegarek mechaniczny o naciągu automatycznym, wynaleziono urządzenie, które dba o to, aby nasz zegarek, podczas gdy go nie nosimy i nie jest nakręcany – nakręcał się sam.
Urządzenie to nosi nazwę – rotomat. Sposób działania rotomatu jest niezwykle prosty – po włożeniu zegarka w specjalnie przeznaczone do tego stanowisko, rotomat dba o to, aby był on nakręcany poprzez systematyczne, okresowe obroty. Obracający się zegarek automatycznie nakręca poprzez obroty wahnika sprężynę, dzięki czemu podtrzymuje lub nawet zwiększa bieżącą rezerwę chodu czasomierza i po odłożeniu go do rotomatu nawet na kilka dni, zegarek będzie nadal pracował.
Wybór modeli rotomatów jest obecnie bardzo szeroki, począwszy od jednostanowiskowych i niewielkich, które można kupić już za około 150 – 200 PLN, po kilku i kilkunasto stanowiskowe, wykonane z wysokogatunkowego drewna i posiadające schowki i skrytki.
Niestety cena rośnie wraz z liczbą stanowisk oraz jakością wykonania, a te najdroższe w formie eleganckich gablotek mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Rotomat to z pewnością prezent, który zadowoli każdego posiadacza automatycznego zegarka a przy okazji wzbudzi ciekawość znajomych.
Propozycja nr 5 – dla tych, którzy lubią podróże w czasie
Oczywiście, jeśli mówimy o prezentach to nie może zabraknąć pośród nich propozycji stricte zegarkowej. Zakup starego czasomierza z tradycyjnym, mechanicznym werkiem wcale nie musi wiązać się z niebotycznymi kosztami i krążeniem po antykwariatach czy giełdach staroci.
Jeśli chcielibyście obdarować kogoś bliskiego pięknym zegarkiem vintage w cenie do około 500 PLN, macie wbrew pozorom całkiem spore pole do popisu. Wystarczy zajrzeć na dobrze znane portale aukcyjne typu allegro czy Ebay i jeśli poszukacie starszych czasomierzy marki Tissot, Cyma, Glashutte, Doxa, Lanco czy Poljot, będziecie zaskoczeni jak duży jest wybór i jak przystępne ceny.
Oczywiście osobom, które chcą przeznaczyć większą sumę pieniędzy i są gotowe na większy wydatek, sugerowałbym poszukanie egzemplarzy takich marek jak chociażby Longines, Omega, Girard Perregaux, Zenith, IWC Schafhausen czy Heuer.
Tańsze i mniej markowe egzemplarze nie zawsze będą w doskonałym stanie, może się zdarzyć, że będą miały pewne ubytki i z pewnością nie będą posiadały wielu komplikacji i wyrafinowanych mechanizmów, ale będą to zdecydowanie zegarki warte uwagi, wykonane solidnie i napędzane tradycyjnym mechanizmem o napędzie mechanicznym.
Tego typu niecodzienny prezent będzie z pewnością wielkim zaskoczeniem dla osoby obdarowanej, starszym osobom, jak nasi dziadkowie, pozwoli powrócić do wspomnień z młodości a naszym rodzicom czy przyjaciołom uświadomi, że zanim wynaleziono zegarki kwarcowe, przez wiele, wiele lat ludzkość odmierzała czas w zupełnie inny sposób.
Propozycja nr 6 – dla tych, którzy wolą współczesny design
Jeśli Wasi bliscy preferują nowe produkty i lubią nowe gadżety, z pewnością będą zachwyceni, kiedy otrzymają ciekawy model jednego ze współczesnych zegarków. Wybór modeli jest obecnie bardzo duży, zarówno sklepy internetowe jak i stacjonarne salony jubilerskie mają coraz liczniejszy asortyment nowych zegarków napędzanych manualnymi i automatycznymi mechanizmami.
Jedynym minusem przy decyzji o zakupie nowego zegarka mechanicznego jest konieczność pogodzenia się z faktem, iż będzie to niemały wydatek, gdyż zegarki mechaniczne takich firm jak Tissot czy Certina rozpoczynają się od kwoty 1200 – 1.800 PLN, natomiast czasomierze jeszcze bardziej prestiżowych marek to już wydatek rzędu kilku do kilkunastu tysięcy złotych.
Współczesne czasomierze mają tą przewagę, że przy zakupie posiadają piękne, często drewniane pudełka, komplet dokumentów oraz książeczek a ponadto ich koperty bardzo często są przeszklone, co umożliwia właścicielowi obserwowanie misternie wykonanego mechanizmu podczas pracy. Mechanizmy współczesnych zegarków mechanicznych są z reguły przepięknie zdobione a poszczególne części wykonane z dbałością o każdy, nawet najmniejszy detal.
Nowe zegarki oferują także swoim właścicielom bardzo zróżnicowany poziom komplikacji, oczywiście wiąże się to ze znacznym wzrostem ceny, gdyż prestiżowe manufaktury niezwykle wysoko cenią sobie przywilej posiadania zegarka z mechanizmem in-house, ale może to również stanowić dobry argument za tym, aby jednak wybrać na prezent nowy czasomierz.
Propozycja nr 7 – powrót do ery dżentelmenów
Pewnie mało kto pamięta jeszcze czasy, kiedy zegarek nie był przymocowany do nadgarstka za pomocą rzemyka, paska lub bransolety za to był schowany w kieszonce kamizelki a dewizka zwisała u jego boku. Mam naturalnie na myśli zegarki kieszonkowe, które były powszechnie używane wiele lat temu w XIX i nadal na początku XX wieku.
Obecnie trudno spotkać mężczyznę, który używałby zegarka kieszonkowego, choć w niektórych kręgach zwyczaj ten zaczyna ponownie wracać. Jednakże do dnia dzisiejszego zachowało się bardzo wiele doskonale utrzymanych zegarków kieszonkowych, które z racji małego zainteresowania nimi są często bardzo tanie.
Kieszonkowy zegarek prestiżowej firmy można trafić już nawet za 200 – 300 złotych. Brak popytu na te niezwykle ciekawe symbole minionej epoki spowodował, że ich ceny są wręcz „nieprzyzwoicie” niskie i wejście w posiadanie kieszonkowej Omegi czy Longines’a jest znacznie tańsze i łatwiejsze niż zdobycie dobrze zachowanego modelu naręcznego.
Zegarki kieszonkowe mają trudny do opisania urok, wyraźnie różnią się wyglądem od wszelkich zegarków, jakie obecnie znamy i używamy. Bardzo często wykonane są ze stali, posiadają pięknie zdobione koperty i jeszcze bardziej misternie zdobione werki.
Prezent w postaci zegarka kieszonkowego niewątpliwie zaskoczy nawet najbardziej „znudzonego” świętami i „oklepanymi” prezentami członka rodziny, który spodziewał się kolejnego szalika lub pary rękawiczek a otrzyma fantastyczny symbol męskiej elegancji i atrybut prawdziwego dżentelmena.
Propozycja nr 8 – dla tych, którzy lubią sami majsterkować
Oto propozycja dla tych, którzy na zegarkach już choć troszkę się znają i chcieliby mieć narzędzia umożliwiające samodzielne odkręcanie dekla, wymianę szkiełka czy zmianę paska lub skrócenie bransolety. Wiele początkujących kolekcjonerów boi się wykonywać jakichkolwiek samodzielnych czynności związanych z konserwacją czy delikatną modyfikacją wizualną zegarka.
Wbrew pozorom nie jest to takie trudne i posiadając odpowiednie narzędzia można zrobić to samemu w zaciszu własnego domu. Zestaw narzędzi dla początkujących zegarkowych majsterkowiczów zawiera kilka podstawowych elementów, dzięki którym obdarowany będzie mógł samodzielnie zadbać głównie o wizualny stan zegarka.
Oczywiście nie zalecam samodzielnej ingerencji w mechanizm zegarka, gdyż taki zabieg wymaga już specjalistycznych narzędzi i przede wszystkim profesjonalnej wiedzy oraz doświadczenia, jakie posiada zegarmistrz. Narzędzia dla początkujących zegarkowych majsterkowiczów mają bardziej charakter specjalnie przygotowanych pod tym kątem przedmiotów, które zastąpią nowicjuszom kuchenne noże, scyzoryki i klucze do rowerów.
Propozycja nr 9 – skoro nie na rękę, to na ścianę
Ciekawym pomysłem na prezent może być zegar ścienny. W dobie otaczających nasz zewsząd wyświetlaczy prezentujących bieżącą godzinę oraz telefonów komórkowych, które stale są blisko nas, zapomnieliśmy o tradycji wieszania zegarów ściennych.
A wiele się zmieniło na przestrzeni lat i obecnie można kupić zarówno piękne, stare drewniane zegary z odważnikami i wahadłem, które wybijają godziny i kwadranse jak również bardzo modernistyczne, stworzone przez znanych projektantów zegary kwarcowe sterowane falami radiowymi.
Zegary ścienne to niewątpliwie nietuzinkowy prezent. Dzięki dużemu wyborowi starych zegarków na wiodących portalach aukcyjnych, możemy znaleźć eleganckie i dostojne zegary wiszące sprzed wielu lat, które do dziś zachowały swój pierwotny wygląd i klasę.
Co ciekawe, zegary te nie są wcale drogie, gdyż powszechnie stosowane zegary kwarcowe wyparły je na dobre i mało kto o nich dziś pamięta. Przy odrobinie szczęścia można upolować za około 100 PLN zegar wiszący produkcji polskiej firmy PREDOM METRON, który posiada dni tygodnia po polsku!
Jeśli chodzi o nowoczesne zegary ścienne to ich wybór jest obecnie ogromny i można znaleźć je w każdym większym centrum handlowym oraz w ofercie wielu sklepów internetowych. Zdecydowanie godnym polecenia są produkty marki Junghans, które mają bardzo nowoczesny design a ich chód jest stale kontrolowany i korygowany przez fale radiowe, zgodnie z zegarem atomowym – czyli najdokładniejszym zegarek na świecie.
Propozycja nr 10 – dla tych, którzy pragną poczuć się wyjątkowo
Jeśli wiecie, że Wasi najbliżsi lub przyjaciele należą do osób niezmiernie wymagających i preferujących przedmioty, których nie może posiadać każdy – to idealnym prezentem dla nich będą zegarki z limitowanych edycji.
Limitowane edycje zegarków stają się ostatnio bardzo popularne i w zasadzie każda znana i pragnąca liczyć się w świecie zegarków firma wypuściła co najmniej jedną serię limitowanych czasomierzy.
Zegarki z limitowanych edycji to czasomierze wykonane w specjalnych, krótkich i numerowanych seriach. Każdy egzemplarz ma swój indywidualny numer – dzięki czemu każdy jest w pewien sposób wyjątkowy i niepowtarzalny.
Limitacje ograniczane są do bardzo różnych ilości, najbardziej prestiżowe manufaktury produkują nawet serie liczące 5 lub 10 egzemplarzy – te jednakże jak sądzę, są finansowo nieosiągalne dla przeciętnego człowieka. Limitacje skierowane do szerszego grona odbiorców liczą z reguły od kilkuset do kilku tysięcy sztuk. Okazje i powody, z jakich poszczególne limitowane edycje zostały wydane są szczegółowo opisane w całej masie załączonych do zegarka broszurek i książeczek. Dodatkowo zegarki z limitowanych edycji niemalże zawsze mają inne pudełka i bardzo często dodatkowe gadżety dla ich właściciela.
Co ciekawe, jeśli zdecydujecie się na taki indywidualny prezent, to możecie poszukać także limitowanych zegarków sprzed lat, nie koniecznie muszą to być modele dostępne obecnie. Bardzo często zaletą edycji limitowanych – choć nie jest to reguła – jest fakt, iż z powodu ograniczonej ilości ich wartość nie spada tak szybko jak pozostałych, nowych czasomierzy zakupionych w salonach, a niektóre nawet z czasem stają się jeszcze bardziej cenne.
………………………………………………………………………………………………………………………………………
Oto 10 propozycji – która podoba Ci się najbardziej ?
Zobacz też: Zegarkowa lista życzeń
Panie Macieju,
mam pytanie dotyczące zegarka kieszonkowego. Czytam, o różnych stylach jego „noszenia” a to w kamizelce, a to w marynarce. Piszę Pan, że wraca dziś moda na takie zegarki, czy jest więc jakiś ogólnie przyjęty współczesny zwyczaj ich noszenia, czy też używa się dawnych wzorów, a jeżeli tak to jak w końcu jest właściwie ? Zastanawiam się czy noszenie takiego zegarka to zwykłego stroju ( bez marynarki) to profanacja czy tylko błazeństwo, a może „norma” ?
Ciekawie mnie też, czy taki zegarek zawsze powinien być wyposażony w dewizkę, nie codziennie ma się przecież ma się na sobie marynarkę a jeszcze rzadziej kamizelkę ? Często na ulicznych targach widzę takie zegarki, jednak zazwyczaj sprzedawane bez dewizki. Rozumiem że takie dewizki to nie zwykłe łańcuszki i może nie być łatwo je dostać ?
Pozdrawiam.
Szczerze mówiąc, nie jestem ekspertem w dziedzinie zegarków kieszonkowych – posiadam jedynie Omegę widoczną na zdjęciach powyżej, która jest pamiątką rodzinną – dlatego też, nie wiem czy będę w stanie udzielić wyczerpującej odpowiedzi, niemniej spróbuję 🙂
Pyta Pan, czy istnieje ogólnie przyjęty współczesny zwyczaj noszenia zegarków kieszonkowych – otóż nie spotkałem się z niczym takim. Zegarek kieszonkowy zawsze był atrybutem dżentelmena i kojarzony jest z elegancją oraz garniturami posiadającymi marynarki z kieszonkami, w których to Panowie chowali swoje czasomierze i dumnie prezentowali je przy każdej możliwej okazji. Proszę zwrócić uwagę, iż kiedyś zegarek nie był dobrem powszechnie dostępnym, jak ma to miejsce obecnie.
Obecnie moda uległa diametralnej zmianie i posiadanie zegarka kieszonkowego to:
1. pewna forma ekstrawagancji i chęć odróżnienia się od innych, czyli po prostu próba bycia oryginalnym,
2. domena osób pochodzących z zamożnych rodów, gdzie przywiązuje się niezwykle dużą wagę do tradycji i norm obowiązujących od wieków „na salonach” i w określonych, wąskich kręgach społecznych.
Co do dewizek – oczywiście nie są one niezbędne, jednakże są bardzo praktyczne, gdyż zabezpieczają zegarek przed upadkiem w sytuacji, kiedy przypadkowo może wymknąć nam się z ręki.
Dewizki to wbrew pozorom całkiem zwykłe łańcuszki z tą drobną różnicą, iż posiadają na obu końcach zapięcia umożliwiające umocowanie jednego końca do klapy kamizelki czy spodni a drugi koniec do ucha zegarka. Dewizki są dość powszechnie dostępne, kwestia jedynie materiału z jakiego są wykonane: mogą być stalowe, ale mogą również być wykonane ze srebra lub złota.
Mam nadzieję, że udzielone powyżej odpowiedzi są choć troszkę satysfakcjonujące – pozdrawiam, MK