Zaufany i profesjonalny Zegarmistrz stanowi dla kolekcjonera zegarków nieoceniony skarb. Wszystkie czasomierze – czy stare, czy nowe – wymagają regularnego serwisowania, czasem także naprawy lub odświeżenia stalowej koperty i bransolety.

Kilka lat temu, kiedy moja pasja zegarkowa stopniowo rozwijała się, a w mojej kolekcji zaczęły pojawiać się coraz to ciekawsze i coraz droższe modele, musiałem powierzyć wszystkie nowe nabytki Zegarmistrzowi, który wykaże się dbałością o detale, profesjonalizmem oraz indywidualnym podejściem do każdego klienta.

Po kilku mniej lub bardziej udanych próbach na terenie Śląska, trafiłem do Zakładu Zegarmistrzowskiego Pana Adama Graczyka w Katowicach, na ul. Kochanowskiego 11.

Był to początek wspaniałej współpracy i zegarkowej przyjaźni, która trwa do dziś.

Pan Adam jest Dyplomowanym Mistrzem Zegarmistrzostwa, a rozległą wiedzę zdobywał terminując w zakładzie zegarmistrzowskim w Siemianowicach Śląskich oraz uczęszczając na kursy zawodowe do mistrzów z Krakowa. Naukę rzemiosła ukończył w 1988 roku i od tego momentu nieprzerwanie pracuję w zawodzie, ciągle doskonaląc swoje umiejętności.

Zegarmistrz 2 Pomimo, iż Pan Adam ma stale kolejkę czasomierzy wymagających przeglądu lub naprawy, udało mi się namówić Mistrza Zegarmistrzostwa, aby podzielił się z czytelnikami Manufaktury Czasu swoją wiedzą!

Dlatego, jeśli masz pytania dotyczące zegarków – mechanicznych lub kwarcowych – które nurtują Cię od dawna – na tej stronie masz niespotykaną dotąd możliwość zadać je bezpośrednio profesjonalnemu Zegarmistrzowi z ogromnym doświadczeniem zawodowym!

Zadaj pytanie w formie komentarza – a na Twoje pytanie odpowie
Mistrz Zegarmistrzostwa – Pan Adam Graczyk !

……………………………………………………………………………………………………………………………………….

UWAGA : W kwestii wyceny jest osobna strona: Wycena zegarków vintage !

Pan Adam pomaga Czytelnikom jedynie w kwestiach technicznych !!!

 

(Visited 45 907 times, 5 visits today)

Ten post ma 1 464 komentarzy

 1. Magda

  Witam. Poszukuję informacji odnośnie zegara który mam w posiadaniu. zegar jest mocno zakurzony, stał u nas 5 lat nieruszany, ostatnio przez przypadek zbiłam tą górną szybkę. W miejscu na górze powinna być twarz kobiety (mam ją ale odpadła nam i trochę się pokruszyła). Na mechanizmie zegara są napisy : d.r.patent 125605 oraz non plus ultra. Z tego co patrzyłam w internecie bardzo podobne zegary mają firmy Kienzle oraz Junghans (charakterystyczne głowy kobiet oraz wykończenia) Po numerze patentu wskazuje mi że jest to Kienzle, lecz jestem zupełnie zielona. Być może skrzynia jest inna a mechanizm z innego zegara. Dostałam go kilka lat temu od osoby dość zamożnej, niestety niedługo po tym zmarła i nie mam możliwości dowiedzieć się skąd jest ten zegar.
  Będę bardzo wdzięczna za jakąkolwiek poradę lub wskazówkę.
  Pozdrawiam serdecznie
  Magda

  1. Adam

   Witam.
   Proszę o zdjęcie mechanizmu.
   Pozdrawiam.

 2. Dariusz

  Dzień dobry. Pytanie dotyczy ustawiania daty w zegarku automatycznym. Instrukcja przestrzega przed robieniem tego w godzinach nocnych (ok. 23-4), żeby nie ingerować w pracę mechanizmu zajętego zmianą daty. Co jednak w przypadku zegarka nowego? Odebrawszy ze sklepu zegarek Graf Zeppelin (mechanizm Citizen Myota Cal.821A ) i wstępnie tylko go nakręciwszy, ustawiłem datę w moim przekonaniu bezpiecznie, ponieważ pora była wczesnopopołudniowa. Wygląda jednak na to, że dla zegarka to właśnie była noc – rano następnego dnia datę pokazał tę samą, przeskoczyła dopiero po południu. Czy w takim razie, literalnie stosując się do instrukcji mogłem narobić jakichś niezauważalnych na razie szkód (zegarek sprawuje się ok)?
  Najlepsze pozdrowienia

  1. Adam

   Witam.
   Dla zegarka była północ i właśnie zabierał się za zmianę daty.
   Są zegarki które mają albo tarczę dobową albo dodatkową wskazówkę które informują użytkownika o porze doby.
   Z tego co pan opisuje wystarczy przestawić zegarek o dwanaście godzin i skorygować wskazania datownika. Oczywiście nie w godzinach zastrzeżonych w instrukcji.
   Ustawianie datownika w godzinach kiedy dźwignie zaczynają przestawiać datę może doprowadzić do uszkodzeń ale u Pana na razie wszystko działa.
   Jeśli po pełnym, miesięcznym, cyklu nie zauważy Pan niczego podejrzanego to myślę, że nic poważnego się nie stało.
   Pozdrawiam.

   1. Dariusz

    Dziękuję za odpowiedź. Tymczasem dotarłem do instrukcji producenta mechanizmu, która nie ostrzega przed uszkodzeniami, uprzedzając jedynie, że data może nie zmienić się poprawnie w dniu następnym, jeśli ustawiać ją w tych zastrzeżonych godzinach. Oczywiście, mimo to będę stosował się do zasad ogólnych. Pozdrawiam.

 3. Jerzy

  Kupiłem zegarek naręczny Glasshutte (automat) w kształcie prostokąta z widocznym kołem balansowym od strony tarczy oraz z datownikiem i wskazaniami dni i miesięcy. Niestety, ten zegarek zatrzymuje się regularnie o godz. 3. 30 rano. Czy istniej możliwość jego naprawy?

  1. Adam

   Witam.
   Zegarki Glashutte są bardzo drogie i obawiam się, że wartość znacznie przekracza kwotę mojego ubezpieczenia.
   Proponuję kontakt z serwisem autoryzowanym.
   Pozdrawiam.

   1. Jerzy

    Dziękuję za odpowiedź. Myślę, że to nie jest oryginał, chociaż na tarczy napis taki istnieje. Dlatego ponawiam prośbę o stwierdzenie możliwości usunięcia tej niedogodności (uszkodzenia(

    1. pp47

     Przypuszczam, że najprawdopodobniej w ustawieniu na godz.3.30 wskazówka minutowa zaczepia o wskazówkę godzinową. Jeśli tak rzeczywiście jest (choć nie musi) to każdy zegarmistrz naprawi to w ciągu 3 minut.

     1. Jerzy

      Nie. Wskazówki nie zaczepiają o siebie, nie blokują się.

      1. Adam

       Witam.
       Niestety, przestałem przyjmować do naprawy zegarki z chińskimi mechanizmami.
       Opis usterki sugeruje jakąś nieprawidłowość w działaniu datownika.
       Pozdrawiam.

 4. Łukasz

  Witam.
  Jakiś czas temu kupilem zegarek jump hour marki Hoga, ktorego zdjecia dolączylem do postu. Sam zegarek wizualnie jest w dobrym stanie zapewniano mnie ze zostal odnowiony. Mechanizm jednak niedzialal najlepiej tj. w polu godziny cyfra nie utrzymywala sie do sie do skoku. Choc w momencie nowej godziny cyfra robila skok. Jesli chodzi o nakrecanie to dzialalo automatycznie i recznie. Niestety ostatnio zegarek zupelnie sia zepsul i odpadla tarcza z sekundami. Czy na podstawie zdjec moze Pan stwierdzic czy to jest orginal? Czy podial by sie Pan naprawy tego zegarka wraz z kompleksowym przegladem? Jesli tak to jaki (orientacyjnie) to jest rzad kosztow? Czy warto go naprawiac? Pozdrawiam serdecznie.
  Lukasz

  1. Adam

   Witam.
   Przede wszystkim zastanawia mnie stan koperty. Miejsca zaznaczone strzałkami wyglądają na przetarte i polutowane cyną.
   Mechanizm bazowy jest firmy AS z dorobioną komplikacją.
   Mogę się podjąć naprawy ale muszę sprawdzić co dokładnie jest uszkodzone.
   Koszt również dopiero po ustaleniu usterki. Baaardzo orientacyjnie ~250zł.
   Pozdrawiam.

 5. Łukasz

  A był by pan wstanie powiedzieć jaki to jest model ?

  1. Adam

   Witam.
   To jest dział techniczny. Zegar nie bije, zegarek spóźnia, bateria zdechła itp.
   Nie prowadzę sprzedaży i nie znam wszystkich modeli.
   Taka informacja zazwyczaj znajduje się na tarczy lub w postaci ciągu liter i/lub cyfr na deklu zegarka.
   Pozdrawiam.

 6. Marzena

  Dzień dobry.
  Kupiłam mężowi zegarek omega geneve automatic cal 1012 (1973/74r.)na aukcji internetowej. Okazało się, ze zegarek spóźnia się codziennie o ok 30s (sprawdzamy od 3 dni). Jako laik, chciałabym się zapytać, czy to wymaga interwencji zegarmistrza, czy może takie spóźnienie jest cechą takich mechanizmów.

  1. Adam

   Witam.
   Zegarek ma już swoje lata ale taką odchyłkę powinno dać się skorygować.
   Konieczne jest do tego urządzenie (chronokomparator, popularnie Vibrograf).
   Pozdrawiam.

 7. Adam

  Dziękuję bardzo za informację.
  Pozdrawiam Serdecznie Adam

 8. Adam

  Panie Adamie, jakoś umknął mi ten wpis. Jeżeli nie stanowi to dla Pana problemu, czy mógłby mi Pan raz jeszcze go przekopiować?? Bardzo proszę. Pozdrawiam Adam

  Witam Panie Adamie.
  Mam pytanie związane z zakupem zegarka na rękę. Wacham się pomiędzy wyborem droższego SEIKO CHRONO SRW037P2 lub SRW037P1, a zegarkiem (dzieckiem seiko) marki LORUS RT353CX9. Czy warto płacić więcej?? Czy jest jakaś większa różnica pomiędzy nimi?? Proszę o poradę. Pozdrawiam Serdecznie Adam

 9. Adam

  Witam Panie Adamie.
  Mam pytanie związane z zakupem zegarka na rękę. Wacham się pomiędzy wyborem droższego SEIKO CHRONO SRW037P2 lub SRW037P1, a zegarkiem (dzieckiem seiko) marki LORUS RT353CX9. Czy warto płacić więcej?? Czy jest jakaś większa różnica pomiędzy nimi?? Proszę o poradę. Pozdrawiam Serdecznie Adam

  1. Adam

   Witam.
   Odpisałem dwa posty niżej.
   Pozdrawiam.

   1. Adam

    Panie Adamie, jakoś umknął mi ten wpis. Jeżeli nie stanowi to dla Pana problemu, czy mógłby mi Pan raz jeszcze go przekopiować?? Bardzo proszę. Pozdrawiam Adam

 10. Mateusz

  Witam Panie Adamie czy te zegarki sa dobre tzn oryginalne i warto cos z nich zrobić ? Pozdrawiam i czekam na odpowiedź. Mateusz

  1. Adam

   Witam.
   Myślę, że nie ma wątpliwości. Zegarki są oryginalne.
   Niestety nie wiem co ma Pan na myśli pisząc “warto cos z nich zrobić”.
   Jeżeli ma Pan na myśli naprawę to decyzję musi Pan podjąć samodzielnie.
   Nie wiem czy zegarki mają dla Pana wartość sentymentalną czy nie.
   Materialnej wartości raczej nie przedstawiają.
   Pozdrawiam.

 11. Adam

  Witam Panie Adamie.
  Mam pytanie związane z zakupem zegarka na rękę. Wacham się pomiędzy wyborem droższego SEIKO CHRONO SRW037P2 lub SRW037P1, a zegarkiem (dzieckiem seiko) marki LORUS RT353CX9. Czy warto płacić więcej?? Pozdrawiam Serdecznie Adam

  1. Adam

   Witam.
   Myślę, że między zegarkami nie będzie “przepaści” jakościowej. Proszę porównać klasy wodoszczelności itp.
   Różnica może być np. w jakości bransolety (solid lub zaginana).
   Seiko i jego córka robią dobre zegarki z własnymi mechanizmami (czyli lepiej niż znaczna część szwajcarskich marek).
   Niestety z markami tak jest, że bardziej prestiżowy jest VW niż Skoda czy Seat.
   Seiko robi również zegarki bardzo zaawansowane https://www.youtube.com/watch?v=FbmKZ5JXyjo
   Ma również w ofercie modele z górnej półki https://www.youtube.com/watch?v=qQYF_DU72vw.
   Seiko jest na pewno bardziej rozpoznawalne.
   Pozdrawiam.

 12. Mateusz

  Witam czy może Mi Pan cos więcej powiedziec o tym zegarku ? Franck Muller Casablanca Geneve Stainlles Stell 1750

   1. Mateusz

    Dziękuję serdecznie

   2. Mateusz

    Panie Adamie wiec mogę nazwać taki juz zegarek vintage? Wstawiłem go do Pana jako znającego sie na rzeczy na wycenę na innej stronie , chce porównać propozycje i słowo eksperta . Pozdrawiam Mateusz

    1. pp47

     Podziwiam odwagę p. Adama, który zdecydował się “na odległość” uznać ten zegarek za oryginalny jedynie na podstawie 1 zdjęcia!!
     Moim zdaniem żaden poważny ekspert (szanując p. Adama jako zegarmistrza) nie wydałby ŻADNEJ!! opinii nt autentyczności zegarka (i to potencjalnie cennego) na tak wątłych podstawach!! tym bardziej, że p. Adam w swoim zawodowym życiu miał w swoich rękach zapewne jedynie pojedyncze sztuki tego dość rzadkiego w Polsce modelu. Do wydania zaledwie całkowicie niezobowiązującej, zupełnie wstępnej opinii niezbędne jest choćby zdjęcie mechanizmu, ale i ono nie może być rozstrzygające, np. dlatego, że w Chinach produkowane są całkiem dokładne zewnętrznie (a czasem i funkcjonalnie) kopie stosowanego w tym zegarku kalibru Pessaux

     1. Adam

      Do Pana pp47.
      I właśnie żeby uniknąć takich komentarzy użyłem określenia “Zegarek wygląda na oryginalny”.
      Taki komentarz może pomóc właścicielowi w podjęciu decyzji czy warto inwestować w opinię rzeczoznawcy. Oczywiste jest że nie można polegać na opinii wydanej na podstawie oględzin jednego zdjęcia.
      Dostawałem już podobne pytania od osób które znalazły cenny zegarek i chciały dowiedzieć się coś więcej.
      Pozdrawiam.

      1. pp47

       Ja jednak uważam, że nawet całkowicie wstępną opinię nt autentyczności zegarka można wypowiedzieć dopiero po zapoznaniem się ze zdjęciem jego mechanizmu! Fatyga i ewentualny koszt uzyskania takiego zdjęcia jest niewielki, a ryzyko popełnienia błędu, choć wciąż znaczne jest jednak wielokrotnie ! niższe niż opiniowanie wyłącznie na podstawie jednego zdjęcia od tarczy zegarka

       1. Adam

        Generalnie ma Pan rację. Możliwe jednak, że osoba zadająca pytanie ma daleko do zegarmistrza i nie wie czy ma w ogóle sens jechać jeśli to podróba.
        Te zegarki mają dekle na śrubki, nie każdy ma w domu tak małe śrubokręty.
        Taka opinia może pomóc w decyzji. Tylko tyle.
        Pozdrawiam.

    2. Adam

     Witam.
     Nie wiem jaką stronę ma Pan na myśli ale ta jest jedyną na której udzielam odpowiedzi.
     Proszę również o nie używanie wobec mnie określenia “ekspert”. Obawiam się, że do posiadania takiego tytułu konieczne jest coś więcej niż zwykły dyplom mistrzowski.
     Pozdrawiam.

 13. Łukasz

  Witam czy ten zegarek jest cos wart? Proszę o pomoc.

  1. Adam

   Witam.
   Nie zajmuję się wyceną.
   Pozdrawiam.

 14. Szymon

  Dzień doby! Zastanawiam się nad kupnem zegarka z niebieską tarczą- koniecznie mechanicznego lub automatycznego z dokręcaniem do 4000 zł. W wypadku tych pierwszych wodoszczelność jest często na poziomie 3atm. Czy istnieje możliwość podniesienia wodoszczelności o jedną klasę do 5atm? Nie pływam i nie zamierzam pływać z zegarkiem, ale chciałbym chronić zegarek przed przypadkowym kontaktem z wodą. Moze Pan polecić jakieś zegarki z tarczą podobną do nieprodukowanego już niestety Seiko SARBa 001?

  1. Adam

   Witam.
   Klasa 3atm. jest wystarczająca żeby chronić zegarek przed przypadkowym zachlapaniem. Podwyższenie klasy może być kłopotliwe. Przykładowo może być konieczne umieszczenie uszczelek (oprócz tych w koronce) także na wałku nastawczym.
   Nie potrafię polecić podobnych do Seiko SARB 001 zegarków bo nie prowadzę sprzedaży i nie śledzę pojawiających się nowości. W większości przypadków nowe modele ograniczają się do strony wizualnej. Mechanizmy pozostają te same lub z niewielkimi zmianami.
   Pozdrawiam.

 15. Witam Panie Adamie. Miał bym kilka zegarkow do wyceny czy była by możliwość wyceny, gdybym wysłał zdjęcia? Pozdrawiam i oczekuje odpowiedzi bezpośredniej. 🙂

  1. Adam

   Witam.
   Nie zajmuję się wyceną.
   Pozdrawiam.

  1. Adam

   Witam.
   Grawer oznacza, że koperta jest złocona warstwą odpowiadającą 10μm.
   Jak na dzisiejsze standardy jest to dość gruba warstwa. Nie ma jednak większej wartości materialnej. Zegarki Atlantic są popularne w Polsce ale najczęściej spotyka się męskie modele Worldmaster. W porównaniu z nimi damski jest dość rzadko spotykany.
   Pozdrawiam.

 16. Łukasz

  Witam, czy jest pan w stanie powiedziec cos na temat tego wygraweroeanego napisu? I czy ten zegarek jest rzadko spotykany czy raczej to masowa produkcja? Z gory dziekuje.

 17. Artur

  Pytanie do p.Adama gdzie produkowany jest mechanizm SOPROD-A10-2 stosowany w zegarkach swiss made

  1. Adam

   Witam.
   Niestety nie mam takiej wiedzy.
   Pozdrawiam.

 18. Marek

  Witam,
  chciałbym zmienić powłokę fluorescencyjną na wskazówkach zegarka Fossil model FS-5174 na jaśniejszą (jasno szara lub biała). Czy jest taka możliwość, ile kosztuje i czy można to wykonać na poczekaniu (jestem przyjezdny) lub wysyłając przesyłkę kurierem.

  Pozdrawiam
  Marek

  1. Adam

   Witam.
   Do wyboru są takie:
   https://www.cousinsuk.com/product/luminous-compound-refills
   Niestety na już mam tylko jasno zieloną.
   Jeżeli się Pan zdecyduje zamówię białą.
   Można to zrobić na poczekaniu ale takim około dwie godziny (muszę jeszcze obsługiwać klientów).
   Cena… to zależy. Samo malowanie to 30zł. Ewentualny test wodoszczelności kosztuje dodatkowo 15zł.
   Pozdrawiam.

 19. JANUSZ

  Witam serdecznie,poszukuje zakladu ktory odnkwi mi koperte oraz tarcze,czy pan wykonuje takie wyzwania.pozdrawiam.Janusz

 20. Adam

  Dziękuję za informację.
  Pozdrawiam Adam

 21. Robsin

  Panie Adamie druga część zdjęcia i pytanie czy to jest orginał

 22. Robsin

  Mam pytanie czy jest to może orginał i z którego roku

  1. Adam

   Witam.
   Zdjęcie jest tak słabej jakości, że trudno odczytać cokolwiek.
   Wygląda na tandetną podróbę.
   Pozdrawiam.

 23. Ania

  Witam. Ostatnio znalazłam na strychu jakiś zegarek i mam mały problem. Mianowicie nie mam pojęcia co z nim zrobic. Zostawić go, sprzedać czy może jeszcze coś innego. Przyznam że ani trochę nie znam się na zegarkach i moje pytania kieruje do osoby znającej się na takich rzeczach. Jest to kieszonkowy zegarek, podwójna tylna osłona. Na obu osłonach taki sam 7-cyfrowy numer(7937382). Resztę charakterystyki zegarka zamieściłam na zdjęciach. Moje pytania to:
  Pyt 1. Nie zauważyłam na zegarku żadnej próby, z jakiego metalu jest wykonany?
  Pyt 2. Z którego roku może być przedstawiony zegarek?
  Pyt 3. W jakim kraju produkowano takie zegarki?
  Pyt 4. Jaka może być jego wartość?

  1. Adam

   Witam.
   Koperta jest wykonana ze stali. Zegarek został wyprodukowany najprawdopodobniej w okresie międzywojennym.
   Zegarki Omega są do dnia dzisiejszego produkowane w Szwajcarii.
   Nie wyceniam zegarków.
   Pozdrawiam.

 24. Kasia

  Co to za zegarek ? Znalazłam w szpargalach dziadka

 25. Adam

  Witam!
  Posiadam stary budzik Junghans z następującym oznaczeniem na mechaniźmie, mianowicie W231 S 40 11. Czy mogę przypuszczać, że oznacza to rok pochodzenia budzika 1940?? i miesiąc listopad? Proszę o informację.
  Pozdrawiam Serdecznie i życzę udanego sylwestra!! i całego roku 2017!!
  Adam

  1. Adam

   Witam.
   Dokładnie tak wychodzi. Listopad 1940.
   Pomyślności w Nowym Roku.
   Pozdrawiam.

 26. Adam

  Witam!
  Dziękuję za podpowiedź.
  Pozdrawiam Adam

 27. Adam

  Witam!
  Niestety tarcza jest nie opisana 🙁
  Pozdrawiam Adam

 28. Lukasz

  Witam chciałbym zapytać czy ten zegarek jest coś warty?

  1. Adam

   Witam.
   Nie zajmuję się wyceną.
   Pozdrawiam.

 29. wiejak

  Witam. Kupiłem zegar GB P48 pełno płytowy i zauważyłem że mała wskazówka spieszy w stosunku do dużej tak około pól godziny w ciągu 48godz .I drugie pytanie o długość wahadła w tym zegarze .Proszę o radę szczególnie w pierwszym temacie .Pozdrawiam.

  1. Adam

   Witam.
   Długość wahadła to 48cm 😉
   To “spieszenie” wygląda podejrzanie. Przyczyn może być kilka.
   Możliwe, że koło godzinowe jest nie z tego zegara.
   Źle zmontowana przekładnia wskazań (wieniec koła godzinowego może “mijać” się z zębnikiem koła zmianowego).
   Luz na wskazówce godzinowej (koło/tuleja lub tuleja/wskazówka godz.).
   Pozdrawiam.

Dodaj komentarz