Zaufany i profesjonalny Zegarmistrz stanowi dla kolekcjonera zegarków nieoceniony skarb. Wszystkie czasomierze – czy stare, czy nowe – wymagają regularnego serwisowania, czasem także naprawy lub odświeżenia stalowej koperty i bransolety.

Kilka lat temu, kiedy moja pasja zegarkowa stopniowo rozwijała się, a w mojej kolekcji zaczęły pojawiać się coraz to ciekawsze i coraz droższe modele, musiałem powierzyć wszystkie nowe nabytki Zegarmistrzowi, który wykaże się dbałością o detale, profesjonalizmem oraz indywidualnym podejściem do każdego klienta.

Po kilku mniej lub bardziej udanych próbach na terenie Śląska, trafiłem do Zakładu Zegarmistrzowskiego Pana Adama Graczyka w Katowicach, na ul. Kochanowskiego 11.

Był to początek wspaniałej współpracy i zegarkowej przyjaźni, która trwa do dziś.

Pan Adam jest Dyplomowanym Mistrzem Zegarmistrzostwa, a rozległą wiedzę zdobywał terminując w zakładzie zegarmistrzowskim w Siemianowicach Śląskich oraz uczęszczając na kursy zawodowe do mistrzów z Krakowa. Naukę rzemiosła ukończył w 1988 roku i od tego momentu nieprzerwanie pracuję w zawodzie, ciągle doskonaląc swoje umiejętności.

Zegarmistrz 2 Pomimo, iż Pan Adam ma stale kolejkę czasomierzy wymagających przeglądu lub naprawy, udało mi się namówić Mistrza Zegarmistrzostwa, aby podzielił się z czytelnikami Manufaktury Czasu swoją wiedzą!

Dlatego, jeśli masz pytania dotyczące zegarków – mechanicznych lub kwarcowych – które nurtują Cię od dawna – na tej stronie masz niespotykaną dotąd możliwość zadać je bezpośrednio profesjonalnemu Zegarmistrzowi z ogromnym doświadczeniem zawodowym!

Zadaj pytanie w formie komentarza – a na Twoje pytanie odpowie
Mistrz Zegarmistrzostwa – Pan Adam Graczyk !

……………………………………………………………………………………………………………………………………….

UWAGA : W kwestii wyceny jest osobna strona: Wycena zegarków vintage !

Pan Adam pomaga Czytelnikom jedynie w kwestiach technicznych !!!

 

(Visited 58 809 times, 5 visits today)

Ten post ma 1 528 komentarzy

  1. Maciej

    Witam.Posiadam zegarek Poljot 17 Jewels problem jest w tym że nie działa , a mianowicie pokrętło nie chce wrócić do pozycji nakręcania. Pokrętło jest w pozycji w której cały czas można kręcic wskazówkami. Jaki koszt naprawy zegarka.

    1. Adam

      Witam
      Taka sytuacja może mieć miejsce w dwóch przypadkach.
      Pierwsza możliwość, tak zwany wodzik znalazł się w niewłaściwym położeniu i trzeba to skorygować.
      Koszt 30-40zł.
      Druga wersja to naciąg skorodował i beczka zapiekła się na wałku naciągowym.
      Naprawa wiąże się z całkowitym demontażem mechanizmu, koszt takiej naprawy to 150zł.
      Nie przyjmuję przesyłek.
      Pozdrawiam

  2. Michał

    Witam serdecznie. Planuję zakup zegarka Casio ProTrek PRW-6600, który ma właściwie wszystko co można chcieć oprócz szafirowego szkiełka. Czy jest możliwa wymiana szkiełka mineralnego na szafirowe, ile mniej więcej taka wymiana może kosztować i czy zegarek nie straci po takim zabiegu swojej wodoszczelności?

    Pozdrawiam

    Michał

    1. Adam

      Witam
      Obawiam się, że wymiana będzie kłopotliwa. Niektóre napisy są umieszczone na szkiełku (Mode, Display).
      Myślę, że łatwiej będzie dopasować i nakleić szybkę ochronną jak do smartwatchy.
      Pozostaje jeszcze kwestia gwarancji. Każda ingerencja poza serwisem autoryzowanym powoduje jej utratę.
      Pozdrawiam

  3. Grzegorz

    Szanowny Panie,

    dosłownie przypadkiem stalem sie posiadaczem zegarka Thiel. Probowalem cos samemu okreslic ale niestety nic nie wskórałem. Zegarek o dziwo ruszył po nakreceniu, po 2h pracy nadal brak odchyłek w odmierzaniu czasu, ale oewnie po latach i tak należy go przesmarowac, rozłożyć itp. Tutaj moje pytanie – jakie koszty orientacyjnie za serwis, renowacje optyczną oraz sprawdzenia precyzki chodu? Chciałbym również uzyskac orientacyjnie informacje o jego oryginalności – jesli to składak interesuje mnie tylko serwis+ewentualna polerka szkiełka lub wymiana. Zdaje sobie sprawę,ze oelna wycena mozliwa jest po rozłożeniu zegarka i dokonaniu pomiarow,chcialbym po prostu wiedziec na tą chwile, czy lepiej ratowac inny kieszonkowy zegarek o znanym mi stanie czy może dokonac tylko serwisu nez renowacji owego Thiela i nosić do pracy jako „wół roboczy”. Przesyłam zdjęcie w zalaczniku. Jestem w stanie przeslac również zdjecie mechanizmu(brak oznaczen oraz numeru seryjnego)

    1. Piotr

      Dzień Dobry jestem posiadaczem zegarka Certina Ds Furious C011417 B. Jest moim cichym przyjacielem był ze mną gdy byłem na życiowym zakręcie i stał się talizmanem, początkiem drogi do wyjścia ze wszystkich problemów. Niestety od jakiegoś czasu się spóźnia, myślałem że chodzi o baterie jednak po wymianie nadal jest problem. Oddałem go do zegarmistrza z dobrymi opiniami jednak stwierdził po 20 minutach że mechanizm jest nierozbieralny i podlega wymianie. Czy to prawda, czy w inny sposób nie da się go naprawić?

  4. Dariusz

    Zdjęcie nr 3

    1. Adam

      Witam
      Czy z tymi zdjęciami wiąże się jakieś pytanie?
      Pozdrawiam

  5. Dariusz

    Zdjęcie nr 2

  6. Łukasz

    Witam,

    chciałbym prosić o poradę w sprawie zegarka automatycznego Fossil-ME3098. Zegarek kupiłem kilka miesięcy temu – nowy, używam go codziennie, sprężyna wydaje się nieustannie naciągnięta, przynajmniej w przedziale 70-100%. Czy to normalne, że zegarki automatyczne, nawet te współczesne, mają kilkunastosekundowe odchylenia od rzeczywistego czasu? Co tym bardziej mnie zastanawia – to fakt, że zegarek nie spóźnia się, lecz śpieszy, o około 12 sekund na dobę, czyli raczej nie wynika to z okresowo słabszego naciągu sprężyny. Czy powinienem reklamować mechanizm zegarka, czy to zupełnie normalne? Będę wdzięczny za podpowiedź 🙂

    1. Adam

      Witam
      Zazwyczaj producenci w instrukcji obsługi podają dopuszczalne odchyłki i te wartości są wiążące do dalszych dochodzeń. Mechanizmy mają różne dopuszczone wartości odchyłki i np. jeden z mechanizmów Miyota ma podaną odchyłkę -10 +30.
      Myślę, że mechanizm w Pana zegarku mieści się w normach przewidzianych przez producenta.
      Pozdrawiam

  7. Maciek

    Dzień dobry Panie Adamie, mam takie pytanie: czy wszystkie Poljoty 55g były automatami? Mam takiego Poljota, ale jest zegarkiem nakręcanym, poza tym ma płaski dekiel, który spłyca kopertę i pewnie mechanizm automatyczny by się tam nie zmieścił. Czy możliwe jest, aby kiedyś wymieniono w tym zegarku mechanizm automatyczny na manualny? Nie stanowi to dla mnie problemu, bo zegarek jest piękny, ale ciekaw jestem:-)

    Pozdrawiam
    Maciek

    1. Adam

      Witam
      Jeżeli to jakiś składak/przeróbka to na tarczy będzie napis Automatic a można go będzie nakręcić do oporu.
      Wystarczy zdemontować automatyczny naciąg i założyć niższy dekiel nie trzeba wymieniać całego mechanizmu.
      Myślę, że zegarki były produkowane w różnych wersjach.
      Pozdrawiam

      1. Maciek

        Bardzo dziękuję:-)

  8. Łukasz

    Dzień dobry,

    Panie Adamie, czy mógłbym prosić o wycenę renowacji poniższego zegarka?
    Mechanizm nie jest sprawny, brakuje wskazówek, koperta posiada liczne zarysowania i obtarcia. Nie wiem czy koperta była dodatkowo chroniona jakimś szkiełkiem. Obudowa zegarka wydaje się dość wytarta – są na niej mało widoczne wyrzeźbione rysunki i wzory. Wg. informacji z tyłu mechanizmu to Elgin Natl Watch CO. 15 jewels, Double Roller, numerki na mechanizmie 18797363 i na kopercie 113 2537.

    1. Łukasz

      Zdjęcie mechanizmu:

    2. Adam

      Witam
      Zegarek wygląda na bardzo zmęczony „życiem”. Brakuje ramki ze szkiełkiem. Widać ślady korozji a włos jest powyginany. Czy są uszkodzone jakieś inne części okaże się dopiero po rozebraniu mechanizmu.
      Obawiam się, że koszt renowacji może sięgnąć 800-1000zł.
      Pozdrawiam

      1. Łukasz

        Dzień dobry,
        pisałem wiadomość e-mail, ale nie otrzymałem odpowiedzi. Czy można prosić o jakiś kontakt? Zależy mi na renowacji tego zegarka.

  9. Zdzisław

    Omega Seamaster GMT „50 Years” – sekundnik zatrzymuje się w stałej pozycji 23-26 sekund, w nieregularnych odstępach (czasem kilka razy w ciągu doby, czasem po kilku dniach). Po lekkim puknięciu w szkiełko albo pokręceniu koronką rusza.
    Jakie mogą być przyczyny?

    1. Adam

      Witam
      W pierwszej kolejności obstawiałbym jakieś zatarcie. Jeżeli zegarek nie był w gruntownej naprawie dłużej niż
      cztery lata to należałoby ją wykonać.
      W zegarku tej klasy raczej mało prawdopodobne wydają się usterki typu sekundnik trący o szkiełko (około 23 sekundy).
      Pozdrawiam.

  10. ANDRZEJ

    WITAM
    GDZIE MOŻNA KUPIĆ TARCZĘ ,ORAZ JEDNO OGNIWO BRANSOLETY DO ZEGARKA AVIA 270772 ? POZDRAWIAM.

      1. ANDRZEJ

        DZIĘKUJĘ PANU ZA POMOC .POZDRAWIAM.

  11. Apolinary

    Mam zegarek kieszonkowy, który służy mi około roku. Niestety, ostatnio się zatrzymał i nie mam pojęcia, czy mogę coś z tym zrobić, czy już nie ma dla niego nadziei (nie mam zbyt dużej wiedzy w tym temacie).

    1. Adam

      Witam.
      Trochę mało informacji. Czy zegarek ma Pan od roku i kupił go Pan jako nowy?
      Czy jest to nabytek z np. Allegro i zegarek to antyk z nieznaną historią?
      Czy może Pan wstawić zdjęcie?
      Pozdrawiam

  12. Szymon

    Witam jaki może być koszt naprawy tego zegarka ? Nie mam koronki. Gdzie się zagubiła

    1. Adam

      Witam
      Koszt gruntownej naprawy takiego zegarka to 280zł plus koszt części.
      Niestety zegarek trzeba rozebrać żeby stwierdzić jakie części są potrzebne i czy w ogóle są dostępne.
      Obecnie termin realizacji to około miesiąc. Nie przyjmuję przesyłek.
      Pozdrawiam.

  13. Renata

    Witam, posiadam zegarek KERBHOLZ Frida Silver/Walnut/Midnight Black , niestety spadała wskazówka, nie stanowi to problemu dla mnie. Jednak nie mogę wyjąć tarczy zegarka, aby nałożyć wskazówkę. Czy ta tarcza nie jest rozbieralna? W jaki sposób ją wyciągnąć? Dziękuję.

    1. Adam

      Witam
      Prawdopodobnie zegarek jest wyjmowany przez szkiełko i to może być przyczyna Pani niepowodzenia.
      Do otwierania takich kopert jest potrzebne odpowiednie narzędzie.
      Pozdrawiam.

  14. Grzegorz

    Witam.Kupiłem zegarek Zenith sporto z 1945 roku zegarek złoty w złocie 18 k ma lenendarnym mechanizmie caliber 12-4 p którego wyszło 9300 sztuk tylko.zegarek bardzo piękny w bardzo ładnym stanie z dolna sekuda mechaniczny o naciagu zegarek pozni się obecnie 50 sekund na dobę. Czy można ten wynik poprawić? Zegarek mi sie bardzo podoba i postaniwilem go sobie zostawic.Czy ten caliber to faktycznie bardzo dobry mechanizm in house ?jaka powinna byc dokladnosc chodu tego zegarka?Pozdrawiam swręczenie.

    1. Adam

      Witam
      Mechanizm to faktycznie in house. Wiele firm w tamtych czasach produkowało swoje mechanizmy. Dopiero lata 80′ przewróciły rynek mechanizmami ETA do góry.
      Regulacja zegarka to ostatnia czynność jaką się przeprowadza po gruntownej naprawie mechanizmu.
      Jeżeli mechanizm był w takiej naprawie stosunkowo niedawno (do 3-4 lata) można spróbować skorygować tę odchyłkę.
      Odchyłka na urządzeniu może być ustawiona do kilku sekund na dobę ale w użytkowaniu może być więcej.
      Myślę, że można spodziewać się wyników do kilkunastu sekund.
      Pozdrawiam

  15. Marek

    Dzień dobry,

    Posiadam zegarek Atlantic a lat 40-tych który zachowuje się w dziwny sposób. Położony na stole spieszy się około 40 minut na dobę. Leżący na szkiełku lub na boku pokazuje całkiem poprawny czas.

    Pozdrawiam

    1. Adam

      Witam
      Taki objaw wskazuje na zatarcie jednego z łożysk balansu.
      Jeżeli zegarek nie był w gruntownej naprawie dłużej niż 5-6 lat to to taka usługa powinna wyeliminować taką przypadłość.
      Pozdrawiam

      1. Marek

        Czy oznacza to czyszczenie i smarowanie zegarka, czy raczej wymianę zużytej części?
        Niestety nie znam historii serwisu zegarka.

        Pozdrawiam

        1. Adam

          Większość przypadków kończy się na czyszczeniu i smarowaniu (oraz regulacji chodu).
          Możliwe jest również, że po rozebraniu któraś z części okaże się wyrobiona.
          Wówczas konieczna jest wymiana lub regeneracja takiej części.

          1. Marek

            Dziękuję bardzo za odpowiedź!

            1. Konrad

              Witam. Mam zegarek i złamało mi się zabezpieczenie od koronki i czy można wymienić tarczę w zegarku u zegarmistrza? Bo stara mi się trochę zdarła..

  16. Tomasz

    Witam jestem posiadaczem zegarka unitra warel tgz. Chermaszewski lecz wymaga wymiany lub renowacji szkielka. Nowe szkielko lub koperta jest praktycznie nie do zdobycia. Czy jest morzliwosc odnowienia szkielka z zachowaniem znaczka unitra ?

    1. Adam

      Witam
      Niestety obawiam się, że nie ma takiej możliwości.
      Napis zetrze się w pierwszej kolejności.
      Pozdrawiam

  17. Jendraki

    Odnośnie roczniaków to temat woda ,może być także struna (grubość) wysokość widełek

    1. Adam

      Witam
      Proszę o sprecyzowanie pytania.
      Pozdrawiam

  18. Kamil

    Dzień dobry,
    Mam pytanie dotyczące marki ZENTRA co może Pan powiedzieć o tych zegarkach, coś o marce, o jakości itp.

    1. Adam

      Witam
      Zajmuję się kwestiami technicznymi.
      Proponuję zajrzeć tutaj https://www.watch-wiki.net/index.php?title=Zentra
      W Polsce jest to marka raczej mało popularna. W artykule wymienione są mechanizmy AS i PUW.
      Mechanizmy AS były stosowane w wielu różnych markach zegarków np. Atlantic.
      Pozdrawiam

  19. Franciszek

    do czego służy druga dźwigienka na mostku balansu, czy do regulacji również

    1. Franciszek

      Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź – do czego służy druga dźwigienka…

      1. Adam

        Witam
        Prawdopodobnie ma Pan na myśli posuwkę do ustawiania symetrii pracy wychwytu. Obrazowo mówiąc, żeby zegarek nie „kulał”.
        Można to ustawić przy pomocy chronokomparatora lub mniej precyzyjnie „na oko” (a raczej ucho).
        Pozdrawiam

  20. Darek

    Dzień dobry!
    Posiadam zegarek Ulysses’a Nardin’a dual-time z 2013 roku. Przyglądając się dokładnie i pod pewnym kątem oświetlenia na szybkę zegarka dostrzegam mikrorysy, a w pewnym punkcie coś na kształt ciemnej plamki. Sam szafir jest idealnie przezroczysty, bez najmniejszego zarysowania (!), czasem sprawiające wrażenie, jakby go w ogóle nie było. Moje pytanie brzmi, czy podobne mikrorysy, zabarwienia, czy odbarwienia mogą pojawić się na powłoce antyrefleksyjnej i czy możliwym jest, aby powłoka znajdowała się na zewnętrznej stronie zegarka?
    Dziękuję za odpowiedź!

    1. Adam

      Witam
      Nie wiem jak jest w przypadku Ulisses’a ale antyrefleks na zewnątrz spotyka się np. w Breitlingach.
      Taka powłoka jest podatna na uszkodzenia i miałem już przypadek, że po mniej niż roku była silnie porysowana i poprzecierana.
      W grę wchodzi tylko wymiana na nowe szkiełko (tylko serwis autoryzowany) lub spolerowanie powłoki.
      Pozdrawiam

      1. Darek

        Dziękuję bardzo za odpowiedź!

  21. Piotr

    Dzień Dobry. Chciałbym zapytać jaka jest najlepsza praktyka ustawiania dokładnego zegarka. Zawsze kiedy ustawiam wskazówki na konkretną godzinę, po ponownym wciśnięciu koronki wskazówka minutowa przesuwa się lekko w prawo bądź lewo. W efekcie w czasie pracy zegarka widoczne są przesunięcia kątowe czyli wskazówka nie trafia dokładnie w indeks. Ostatnio kupiłem zegarek serii Promaster i można by było przypuszczać, iż jest już to urządzenie lepszej klasy. Wyciągam koronkę, ustawiam dokładnie czas mając sekundnik na 12 a wskazówkę minutową na danej minucie, wciskam koronkę powrotnie…..i wskazówka sekundowa ląduje w lewo lub prawo o kilka stopni kątowych…. Czyżby jakość wykonania? W tańszym modelu divera Casio na Miyocie ten problem własciwie nie istniał. Do tego Promaster ma przekrzywioną tarczę ( cyferblat ) w stosunku do osi podłżnej i poprzecznej zegarka.

    1. Adam

      Witam.
      Wygląda na to, że oba zegarki mają taki sam mechanizm i opisywana przypadłość jest wadą tylko tego egzemplarza.
      W tym modelu nie ma koła sekundowego a jedynie oś na której osadzona jest wskazówka sekundowa. Oś jest dociskana przez sprężynkę i być może tutaj coś nie gra.
      Przesunięcie tarczy może być spowodowane przez upadek. Jeżeli zegarek jest na gwarancji proponuję skorzystać z serwisu.
      Pozdrawiam.

  22. Jerzy

    Dodatkowe zdjecie

  23. Jerzy

    Czy ktos jest w stanie powiedziec cos o tym zegarku?
    RELLIAC – wiem ze stary, byla taka domowa firma w szwajcarii,
    ale zniknela plajta? albo cos innego. W latach 60-tych otworzyla
    sie firma we Francji pod ta nazwa ale jest bardzo malo informacji.

    1. Adam

      Witam.
      Właściwie wszystko co Pan wymienił to tyle można powiedzieć o tym zegarku.
      Marka zupełnie nie znana. Mechanizm wygląda na produkt firmy zewnętrznej (AS, FHF itp.).
      Nie widać cech probierczych. Koperta prawdopodobnie mosiężna, pozłocona.
      Można przyjąć, że to poziom Pallas, Delbana.
      Pozdrawiam.

  24. Franciszek

    Czy do naprawy zegarek można do Pana wysłać pocztą lub kurierem, mieszkam w Toruniu. Zegarek to atlantic 61660. Zegarek nie daje się wyregulować i późni kilka ( około 6-8min.) na dobę.
    Łączę pozdrowienia.

    1. Adam

      Witam
      Temat wyjaśniliśmy telefonicznie.
      Nie przyjmuję przesyłek.
      Pozdrawiam.

  25. Magdalena

    Witam,
    mam pytanie odnośnie tarczy zegarka firmy Hilfiger…Upadł mi i odkleiły się elementy wskazujące godziny oraz napis HILFIGER …po próbie renowacji u zegarmistrza zegarek wygląda nie najlepiej…krzywo przyklejone elementy, zgubione litery z napisu i dobrane za duże oraz widać ślady kleju. Czy da się to jakoś doprowadzić do stanu prawie pierwotnego, albo przynajmniej usunąć klej. Zegarek ma dla mnie wartość sentymentalną.

    1. Adam

      Witam
      Obawiam się, że jedyna metoda to zakup nowej tarczy.
      Proszę o podanie numerów modelu z dekla zegarka.
      Sprawdzę czy jest dostępna.
      Pozdrawiam.

      1. Magdalena

        Witam,
        numer modelu to: TH.305.3.14.2058.
        Pozdrawiam

    2. Magdalena

      Witam,
      czy mogę liczyć na pomoc w sprawie zegarka HILFIGER…pisał Pan, że może Pan sprawdzić, czy jest dostępna taka tarcza:
      numer modelu to: TH.305.3.14.2058. Będę bardzo wdzięczna.
      Pozdrawiam

  26. Piotr

    Witam Panie Adamie,

    Dostalem w prezencie oryginalna szafe IWC Pilot’s Chronograph Edition „Le Petit Prince” IW377714 bazujaca na IWC 79320 czyli de facto zmodyfikowana ETA.

    Dziwne spostrzezenie – wykonuje kilka ruchow zegarkiem. Ewidentnie slychac jak rotor pracuje (zmienia sie balans zegarka)…mechnizm jednak nie rusza.

    Po dwoch minutach ruszania i odlozenia zegarka maszyna rusza.

    Czy to normalne zachowanie – to jakas modygikacja IWC?

    Czy moze w tej klasie zegarka nalezy nakrecic go 20 razy manualnie przy uzyciu koronki na starcie?

    Pozdrawiam
    Piotr

    1. Adam

      Witam.
      W tym mechanizmie wahnik nakręca tylko w jedną stronę. Możliwe, że słychać pracę ale jest to ruch jałowy.
      Nie sądzę żeby to była jakaś modyfikacja.
      Nakręcanie manualne nie jest korzystne, kilka ruchów koronką na „rozpęd” reszta poprzez automatyczny naciąg.
      Pozdrawiam.

  27. Marcin

    Posiadam zegarek Timex Expedition T49991. Datownik chyba jest uszkodzony, bo pomimo przestawiania godziny do przodu o 24h i więcej – data nie zmienia się.
    Jaki jest koszt naprawy? Oczywiście pochodzę ze Śląska i mógłbym podjechać do Pana zakładu.

    1. Adam

      Witam.
      Większość zegarków Timex ma nierozbieralny mechanizm. Czy naprawa w ogóle jest możliwa muszę ocenić
      na miejscu. Zdarza się, że sprężynka ustalająca pozycję tarczy datownika wskakuje pod nią. Skorygowanie takiej usterki
      kosztuje 40zł.
      Pozdrawiam.

  28. Adam

    Witam.
    To czy warto to Pańska decyzja ja zajmuję się kwestiami technicznymi.
    Na jakiej podstawie mam oszacować „ile zegarmistrz weźmie za wymianę”?
    Od trzydziestu lat mamy gospodarkę rynkową i każdy decyduje sam o swoich cenach.
    U mnie taka wymiana to 70-80zł.
    Pozdrawiam.

  29. Michał

    Witam, kupiłem zegarek Fossil nr ref. CH2350 i okazało się, że mechanizm kwalifikuje się do wymiany. Jest w nim Miyota OS10 która można już kupić za ok. 70zl, pytanie tylko jak pan sądzi czy warto i ile zegarmistrz weźmie za samą czynność wymiany mechanizmu?

Dodaj komentarz