Co oznacza napis Türler na tarczy zegarka ?

Zarówno kolekcjonerzy, jak i początkujący miłośnicy zegarków vintage, spotkali się pewnie nie raz z czasomierzami, których tarcze posiadały tajemniczo brzmiące napisy. Do takich właśnie napisów należy słowo: Türler, które spotkać można na tarczach najbardziej znanych i prestiżowych zegarków.

Wiele osób napotykając taki zegarek myśli początkowo, iż jest to nazwa konkretnego modelu lub jakiś rzadko spotykany system absorpcji wstrząsów – nic bardziej mylnego !

Turler 1Türler to nazwa szwajcarskiego producenta zegarków, który sławę zyskał nie tylko dzięki produkcji krótkich serii wyrafinowanych czasomierzy, ale także dzięki stworzeniu sieci sklepów jubilerskich właśnie pod tą nazwą. Zakład zegarmistrzowski oraz sieć sklepów powstała w roku 1883, w szwajcarskiej miejscowości Biel.

Przedsiębiorstwo uważane jest za jedno z najlepszych i najbardziej prestiżowych pośród szwajcarskich firm jubilerskich. Świadczy o tym chociażby fakt, iż działa nieprzerwanie do dnia dzisiejszego, nadal tworzy biżuterię oraz luksusowe czasomierze na specjalne zamówienie i posiada 4 sklepy jubilerskie w Zurychu.

Turler 2

Dlaczego nazwa Türler pojawia się na tarczach różnych zegarków ?

Odpowiedź jest prosta  – chodzi o prestiż oraz wyróżnienie zegarka pośród innych.

Türler przez dziesiątki lat sprzedawał w sieci swoich sklepów czasomierze najbardziej znanych i prestiżowych marek zegarkowych świata. Ponieważ jego sklepy jubilerskie cieszyły się dużą sławą pośród zamożnych i wpływowych osobistości mieszkających oraz odwiedzających Szwajcarię, wielu znanych producentów luksusowych zegarków było zainteresowane, aby ich produkty dystrybuowane były właśnie przez tą sieć.

Turler 6Türler stał się marką samą w sobie, dzięki czemu największe, światowe przedsiębiorstwa zegarkowe były gotowe wykonywać czasomierze specjalnie przeznaczone pod sprzedaż w tej sieci, które były dla odróżnienia opatrzone nazwą jubilera właśnie na tarczy.

Była to sytuacja bardzo korzystna zarówno dla producenta, jak i dystrybutora, gdyż zamożni klienci otrzymywali produkt- w ich mniemaniu – jeszcze bardziej wyjątkowy.

Oprócz krótkich serii czasomierzy przeznaczonych wyłącznie do sprzedaży w sklepach Türler, przedsiębiorstwo to oferowało również „standardowe” i typowe linie zegarków popularnych marek. Ponadto będąc zarejestrowanym, jako producent zegarków, Türler tworzył także zegarki firmowane własnym nazwą.

Turler 7Zarówno stare, jak i nowe czasomierze posiadające nazwę Türler na tarczy, są niewątpliwie cennymi i rzadziej spotykanymi egzemplarzami, niż „zwykłe” seryjne modele. Niemniej takich zakładów jubilerskich, jak Türler, było i nadal jest w Szwajcarii znacznie więcej. Podobny przykład stanowić może jubiler o nazwie MEISTER, którego nazwa także pojawia się na tarczach starszych zegarków.

Poprzez salony jubilerskie Türler sprzedawane są obecnie takie marki, jak:

A. Lange & Söhne, Audemars Piguet, Baume & Mercier, Blancpain, Breguet, Breitling, Cartier, Chopard, Davidoff, DeWitt, Frédérique Constant, IWC, Jaeger-LeCoultre, Longines, Maurice Lacroix, Movado, Omega, Pierre Thomas, Rado, Raymond Weil, TAG Heuer, Tissot, Uhrwerk, Vacheron Constantin, Zenith oraz Türler, projektu Alessandro Mendini.

Informacje na temat przedsiębiorstwa obecnie można znaleźć tu: Turler – informacje.

Zobacz też: Jaki zegarek wybrać, stary czy nowy ?

(Visited 2 839 times, 1 visits today)

Ten post ma 2 komentarzy

 1. dacik

  A oto mój odratowany przeze mnie egzemplarz:)

  1. Maciej Kopyto

   Piękna „sztuka” !

   Brawo ! Gratuluję 🙂

   niech się nosi i tyka jak najlepiej!

   Pozdrawiam
   MK

Dodaj komentarz