ETERNA Royal KonTiki Chronograph GMT – 1 chrono in-house

Pośród dziesięciu kolekcji czasomierzy, jakie aktualnie oferuje marka Eterna, zapewne KonTiki jest tą najbardziej znaną, której historia oraz sukces komercyjny sięga wielu lat wstecz. Właśnie w ramach tej serii zostanie niebawem zaprezentowany nowy model:

Royal KonTiki Chronograph GMT

Eterna Royal KonTiki Chrono GMT 1

Prezentację tego modelu muszę bezdyskusyjnie rozpocząć od opisu najważniejszego moim zdaniem elementu tego czasomierza, czyli jego mechanizmu. Nowa KonTiki wyposażona zostanie bowiem w werk pełni opracowany oraz skonstruowany przez manufakturę Eterna, który posiadać będzie takie komplikacje konstrukcji, jak stoper z funkcją flyback, prezentację drugiej strefy czasowej, a także prezentaję bieżącej daty.

Mowa o mechanizmie Eterna kaliber 3972A z automatycznym naciągiem sprężyny, który powstał na bazie również manufakturowego werku Eterny – oznaczonego jako kaliber 39. Nowy mechanizm, oprócz posiadania ciekawych rozwiązań, może poszczycić się także wysoką punktualnością – co pozwala aspirować mu do miana chronometru, 60-godzinną rezerwą chodu oraz specjalnym, opracowanym przez markę Eterna, sposobem łożyskowania bębna napędowego w technologii Spherodrive, opisanej tutaj.

Eterna Royal KonTiki Chrono GMT 2Przechodząc do aspektu wizualnego nowego modelu z kolekcji KonTiki, na pewno należy zwrócić uwagę na jego tarczę, a w szczególności na harmonijne rozmieszczenie totalizatorów odpowiadających za poszczególne wskazania.

Na godzinie 3 znajduje się totalizator z dwiema nałożonymi na siebie wskazówkami stopera, gdyż zegarmistrzowie z Eterny postanowili umieścić zarówno wskazówkę minutową jak i godzinową stopera na jednej subtarczy. Dzięki takiemu zabiegowi uzyskano więcej przestrzeni, a w konsekwencji tej decyzji, można było na godzinie 6 umieścić totalizator GMT prezentujący aktualny czas w innej strefie. Na godz. 9 umieszczono subtarczę po której rytmicznie przemieszcza się wskazówka sekundnika.

Eterna Royal KonTiki Chrono GMT 3Tarcza posiada ponadto bardzo dynamiczne, charakterystyczne dla sportowych modeli zabarwienie: czerwony pierścień na jej zewnętrznej części, błękitny środek nawiązujący do serii KonTiki, oraz kontrastujące z nim srebrno-szare totalizatory. Białe indeksy i wskazówki pokryte zostały masą fluorescencyjną, dzięki czemu są dobrze widoczne i doskonale odcinają się na tle błękitnej, pofalowanej części tarczy.

Royal KonTiki Chronograph GMT posiada kopertę o średnicy 45 mm wykonaną ze stali szlachetnej. Ciekawym jej elementem jest, widoczny już przy pierwszym spojrzeniu, pierścień, którego pięć szarych fragmentów wykonanych zostało ze spieku ceramicznego, natomiast w oddzielających je stalowych fragmentach umieszczono śrubki pokryte czarną warstwą PVD. Ceramiczne fragmenty pierścienia swoim ułożeniem mają nawiązywać do charakterystycznego logotypu manufaktury Eterna.

Eterna Royal KonTiki Chrono GMT 4Na koniec warto wspomnieć jeszcze o materiale jaki zastosowano do wykończenia przycisków stopera, oraz wykonania szarych ogniw bransolety. Jest to mianowicie wysokogatunkowa guma, dzięki czemu przyciski są wygodniejsze w obsłudze, a bransoleta jest lżejsza i ma ciekawszy, bardziej sportowy charakter.

 Premiera nowego modelu Eterna Royal KonTiki Chronograh GMT odbędzie się w marcu, podczas jednego z najważniejszych wydarzeń tego roku jakim są targi BaselWorld w Bazylei. Sugerowana przez producenta cena prezentowanego czasomierza to 7 500 CHF, czyli około 30 000 PLN.

(Visited 301 times, 1 visits today)

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Hassa

    Od 21 lat nosze zegarek Eterna Kontiki! Absolutnie precyzyjny, super finisch, jest 24 godziny na rece bardzo wiernym „przyjacielem czasu” na codzien ale röwnierz na specjalne okazje. Jakosc wykonania jest super i przypomina duzo duzo drozsze prudukty.
    Moge tylko polecic te firme.

  2. pp47

    Warto przy okazji opisu tego zegarka napisac kilka słów o samej firmie, bo MZ Eterna na to w pełni zasluguje i to nie tylko dlatego, ze obok Zenitha należy ona do moich ulubionych i szanowanych (z inżynierskiego punktu widzenia) producentów. U nas nie jest ona niestety tak znana, jak na to zasłużyła, a warto to choćby przypomnieć, że stworzyła ona konstrukcyjne, technologiczne produkcyjne podstawy do praktycznie całego obecego przemysłu zegarmistrzowskiego (jesli chodzi o zegarki mechaniczne) w Szwajcarii. W zakładach Eterny opracowano bowiem konstrukcje kalibrów, które z pewnymi modyfikacjami stanowią bazę dla wielu obecnych, podstawowych mechanizmów produkowanych przez ETA. A przeciez ETA produkuje blisko 7 mln mechanizmów rocznie i zaspakaja w ten sposób nieomal 80% zapotrzebowania całej Szwajcarii na mechaniczne mechanizmy (nie wspominająśc o „szarej” produkcji w Chinach)! Zresztą sama ETA wyodrębniła się ongiś także ze struktur Eterny.
    A co do opisywanego kalibra 39,- jego ciekawą cechą, pokazująca kunszt inżynierów Eterny to fakt, że jego postawowa wersja, tj. „zwykły” automat ma przemyślaną konstrukcję modułową, że używając jedynie 3 śrub!! można tak go modyfikować, że powstać mogą jego aż 88 funkcjonalne wersje, z rozmaitymi komplikacjami, a jedną z nich jest właśnie opisywany chronograf.

Dodaj komentarz