Francuski dom mody HERMES zaprezentował najnowszą kolekcję czasomierzy – Arceau Cheval d’Orient poprzez którą oddaje hołd bogatej historii i dziedzictwu francuskich mistrzów sztuki lakiernictwa oraz nawiązuje do swoich kunsztownie wykonanych zestawów serwisowych zdobionych bajecznymi motywami z dalekiego Orientu.
Trudne i bardzo czasochłonne prace konstrukcyjne za skutkowały stworzeniem wyłącznie 24 egzemplarzy zegarków, których tarcze przedstawiają trzy różne motywy prezentujące sceny jeździeckie inspirowane motywami z dalekiego Orientu. Misternie wykonane tarcze zegarków z limitowanej edycji HERMES stanowiły ogromne wyzwanie dla mistrzów lakiernictwa, gdyż dotychczas lakierowanie wykonywane było głównie na drewnie lub bambusie, a nie na metalu, z którego wykonana jest tarcza zegarka.
Warto wspomnieć w tym miejscu, iż technika lakierowania wynaleziona została właśnie we Francji pod koniec XVII wieku, jednakże nie była stosowana na przedmiotach wykonanych z metalu. Dlatego też wierne odwzorowanie motywów znajdujących się na zastawie serwisowej HERMES, przy ich równoczesnym zminiaturyzowaniu, wymagało od lakierników niezwykłej cierpliwości oraz pełnego oddania i stanowiło niecodzienne wyzwanie.
Proces tworzenia tych małych dzieł sztuki rozpoczyna się od nałożenia na metalową tarczę kilku warstw lakieru za pomocą cienkiego i ostro zakończonego pędzla. Mistrz lakiernik zamienia się w systematycznego i cierpliwego rzemieślnika, który nakłada warstwę lakieru stworzonego na bazie pigmentu zmieszanego z kopalem, czyli skamieniałą, naturalną żywicą z drzew tropikalnych.
Pomiędzy nałożeniem każdej warstwy należy odczekać 3 dni w celu jej wyschnięcia, następnie wymaga ona przeszlifowania, aby możliwe było położenie kolejnej warstwy. Lakiernik powtarza cały proces około 30-krotnie, tak więc jest to bardzo czasochłonna, podzielona na etapy praca, której efektem jest stworzenie podkładu mającego bardzo głęboki, czarny kolor.
Wbrew pozorom nie jest to koniec, a dopiero początek tworzenia bajecznych, orientalnych scen. Lakiernik na tym etapie pracy przeistacza się w artystę, gdyż na doskonale polakierowanej tarczy tworzy on ołówkiem kontur projektu. Następnie tworzy niezbędną paletę barw poprzez odpowiednio pokruszony i zmieszany pigment, dzięki czemu powstają wymagane odcienie kolorów.
Rozpoczyna się etap na którym artysta-lakiernik, poprzez zręczne władanie pędzlem, stopniowo wprowadza kolory motywu i ożywia go, nakładając kolejne warstwy, aż do odtworzenia upragnionego wzoru. Pomiędzy nałożeniem każdej z warstw należy odczekać minimum 10 dni, warstw jest co najmniej 20, tak więc łatwo obliczyć, iż etap ten zajmuje ponad pół roku.
Końcowy fragment prac także wymaga czasu, gdyż na wykonany wzór nakładane są warstwy przeźroczystego lakieru, a zakończeniem całego dzieła jest dokładne i bardzo skrupulatne przeszlifowanie wierzchniej warstwy, aby wydobyć niezwykłe piękno i urok całego motywu.
Każda z 24 tarcz przygotowanych dokładnie w ten sam sposób, opisany powyżej, umieszczana jest następnie w okrągłej kopercie o średnicy 41 mm, wykonanej w całości z białego złota. Czasomierz wyposażony jest w szwajcarski mechanizm z naciągiem automatycznym stworzony przez manufakturę HERMES – kaliber H1837. Płyta główna oraz mostki mechanizmu są pięknie, ręcznie dekorowane, werk łożyskowany jest na 28 kamieniach i posiada 50 godzinną rezerwę chodu.
Zegarki wyposażone są w szafirowe szkła z powłoką anty-refleksyjną oraz transparentne dekle, ponadto oferują klasę wodoszczelności do 3 ATM. Całość dopełnia czarny pasek wykonany ze skóry aligatora z klamrą wykonaną także z białego złota.
Limitowana edycja 24 czasomierzy z kolekcji Cheval d’Orient (Orientalne Konie) zachwyca tarczami wykonanymi we francuskiej technice lakierowania prezentującymi miniaturowe rysunki orientalnych koni w galopie. Te wspaniałe i pełne wdzięku konie ozdobione w barwne siodła z perskich dywanów doskonale ukazują zamiłowanie marki HERMES do rzemiosła artystycznego oraz świata szlachetnych i pięknych wierzchowców.
Niecodzienne motywy urzekające głębią i kolorami są doskonałą alegorią do czasu, który przecież galopuje równie szybko i jest równie nieuchwytny.
Mimo tarcz wykonanych w 3 wersjach, cena za każdy egzemplarz jest jedna = 53.000 Euro.
Zobacz też: Zegarek, który towarzyszył wyprawie na Mount Everest !