Baselworld 2015: OMEGA Speedmaster Apollo 13 Snoopy

Zastanów się przez moment, jakiej udzieliłbyś odpowiedzi gdy ktoś zapytał Cię:

…co możesz zrobić w 14 sekund ?

Jest to okres, który wydaje się być stanowczo zbyt krótki, aby wykonać w nim jakąś ciekawą, a tym bardziej istotną czynność. Jednak historia pokazuje, że właśnie na przestrzeni tych kilkunastu sekund ważyły się losy udanego powrotu astronautów z kosmicznej misji Apollo 13, a kluczową rolę podczas korekty kursu lotu na etapie wkraczania w ziemską atmosferę odegrał zegarek marki Omega.

Omega Speedmaster Apollo 13 Snoopy 1Sytuacja ta miała miejsce 45 lat temu, podczas wymuszonego powrotu astronautów na ziemię. Z powodu nieoczekiwanego wybuchu zbiornika z tlenem uszkodzeniu uległo zasilane Głównego Modułu Sterującego, co w konsekwencji uniemożliwiło wykonanie pierwotnego planu dotarcia na Księżyc. Awaria wymusiła przerwanie misji i podjęcie decyzji o powrocie na ziemię, jednakże uszkodzenie Modułu utrudniało określenie prawidłowego kursu podczas drogi powrotnej.

Wtedy właśnie nieocenionym urządzeniem mierniczym okazał się zegarek z serii Speedmaster Professional, dzięki któremu załoga mogła na pewnym etapie lotu powrotnego dokładnie odmierzyć upływ 14 sekund, co umożliwiło dokonanie prawidłowej korekty trajektorii lotu.

Omega snoopy 14 sekundKu upamiętnieniu tego wydarzenia Omega zaprezentowała w Bazylei nowy model Speedmaster’a – Apollo 13 Silver Snoopy Award, który posiada na tarczy napis: „What could you do in 14 seconds?” umieszczony pomiędzy kreskami podziałki sekundowej prezentującej wartość od 0 do 14.

Omega Speedmaster Apollo 13 Snoopy 2Do najciekawszych elementów nowego modelu bezdyskusyjnie należy tarcza oraz dekiel. Wynika to z faktu, iż po wydarzeniu opisanym powyżej, które miało miejsce 45 lat temu, astronauci NASA uhonorowali markę Omega nagrodą: Silver Snoopy Award. Snoopy to bardzo popularna, doskonale znana i lubiana w USA postać z komiksów, które umieszczane były w amerykańskich gazetach. I właśnie wizerunek sympatycznego, białego pieska znajduje się na tarczy zegarka oraz na jego deklu.

Cała tarcza utrzymana jest w kolorystyce komiksowej, czyli połączenia czerni i bieli. Ponadto indeksy swoim stylem oraz wyglądem również nasuwają skojarzenia z prostą i czytelną formą graficzną komiksu. Ciekawostkę stanowi także niewielki napis umieszczony w centralnym punkcie tarczy: „Failure is not an option”, który odwołuje się do dość pechowej, choć zakończonej szczęśliwym powrotem na ziemię, misji kosmicznej.

Omega Speedmaster Apollo 13 Snoopy 3Naniesiona na ceramiczny pierścień skala tachometryczna wypełniona jest masą fluorescencyjną, tak samo, jak indeksy godzinowe oraz wskazówki. Również postać Snoopy’ego, która widnieje na subtarczy ukazującej upływ 60 sekund, wypełniona jest masą Super Lumi-Nova, dzięki czemu wymienione elementy świecą w ciemności mocnym, zielonym światłem.

Równe ciekawy jest wspomniany wcześniej dekiel zegarka, w którym osadzono wykonany ze srebra medalion przedstawiający postać Snoopy’ego w skafandrze astronauty. Wypukły wizerunek postaci znanej z komiksów otoczony jest ciemną masą, która zawiera drobne, migocące okruszki srebra rozsypywane na deklu każdego z 1970 egzemplarzy ręcznie.

Omega Speedmaster Apollo 13 Snoopy 4Speedmaster Apollo 13 Silver Snoopy Award zaprezentowany został podczas trwających właśnie targów w Bazylei. Czasomierz ten wyposażony jest w doskonale znany mechanizm Omega kaliber 1861, wyposażony w funkcję stopera i posiadający 48 godzinną rezerwę chodu. Koperta zegarka ma 42 mm średnicy i wykonana będzie ze stali szlachetniej.

Omega Speedmaster Apollo 13 Snoopy 5Nowy model dołączający do kolekcji Speedmaster stworzony zostanie w ograniczonej do 1970 liczbie egzemplarzy, a do sprzedaży trafi we wrześniu bieżącego roku.

(Visited 548 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz