OMEGA Speedmaster Mark 4.5 – funkcjonalny, niezawodny i piękny!

OMEGA Speedmaster Mark 4.5 – funkcjonalny, niezawodny i piękny!

 OMEGA Speedmaster Mark 4.5 – Automatic Day-Date Chronographe

OMEGA Speedmaster Mark 4.5

Wstęp:

Historia „7 osobowej rodziny” zegarków Omega Speedmaster opartych na kalibrze Omega 1045 sięga roku 1974, kiedy to, w zasadzie równolegle, zaprezentowano 5 modeli bazujących na tym werku, w tym także widoczny na zdjęciu poniżej model o nr. ref ST176.0012. Kolejne dwa modele dołączyły do pozostałych, w roku 1984 – Mark V oraz w 1987 – bardzo rzadko spotykany i poszukiwany Mark 4.5 w kopercie Moonwatch’a.

Rodzina modeli Omegi z kalibrem 1045 - zdjęcie ze strony Chuck'a Madox'a
Rodzina modeli Omegi z kalibrem 1045 – zdjęcie ze strony Chuck’a Madox’a

Prezentowana dziś Omega Speedmaster Automatic bardzo często nazywana jest przez kolekcjonerów oraz fanów czasomierzy tej marki – Mark 4.5.

Zapewne zastanawiacie się skąd pochodzi ta nazwa ?

Otóż wyjaśnienie pochodzenia wspomnianej nazwy wymaga małej podróży w czasie, do okresu, kiedy Omega wyprodukowała pierwszy zegarek z linii Speedmaster – czyli tak zwanego Moonwatch’a. Wprawdzie model ten nie był oznaczony, jako Mark I, jednakże często za taki jest uważany. W 1969 na rynku pojawiła się Omega Speedmaster Mark II oparta o cal.861, która wyglądem przypomina swojego prekursora, czyli Moonwatch’a. Dwa lata później zaczęto produkcję modelu Mark III posiadającego bardziej owalną kopertę oraz napędzanego kalibrem Omega 1040, a rok później pojawiły się pierwsze modele Speedmastera Mark IV również wyposażone w ten sam werk.

Katalog - Mark 4.5

Na ten moment przypada właśnie okres produkcji i umiejscowienie w „zegarkowym drzewie genealogicznym” Omegi, modeli Speedmaster’ów bazujących na cal. 1045 – werku zbudowanym na bazie fantastycznego oraz niezwykle trwałego mechanizmu Lemania 5100. Dokładnie miało to miejsce pomiędzy rokiem 1973, kiedy Omega wypuściła na rynek Omegę Mark IV, a rokiem 1984, kiedy pojawił się model Mark V, ostatni czasomierz z tej legendarnej, do dziś podziwianej linii chronografów.

Katalog - Mark 4.5 - zdjęcie poglądowe
Katalog – Mark 4.5 – zdjęcie poglądowe

Ponieważ model ST176.0012 wyglądem bardzo przypomina Mark IV ale posiada mechanizm Omega 1045 stosowany w Mark V – nazywany jest często Mark 4.5.

Funkcje i obsługa

Speedmaster Mark 4.5 jest czasomierzem dość skomplikowanym z technicznego punktu widzenia, jednakże jego codzienna obsługa dla użytkownika nie stanowi najmniejszego problemu, jest bardzo prosta i wygodna.

feature_list
Funkcje modeli z cal. 1045 – zdjęcie poglądowe

Model ten posiada kilka komplikacji, z których chyba najważniejsza to funkcja chronografu (potocznie mówiąc-stopera) z osobną, centralnie umieszczoną wskazówką sekundnika (4) i minutnika (5). Chronograf uruchamiany jest poprzez naciśnięcie górnego przycisku B, natomiast poprzez naciśnięcie dolnego przycisku C, bieg wskazówki sekundnika zostaje wstrzymany. Umożliwia to odczytanie mierzonego odcinka czasowego z dokładnością, co do sekundy, ponieważ wyraźna podziałka w połączeniu z centralnie umieszczonym ramieniem sekundnika chronografu ułatwia precyzyjny odczyt. Kontynuacja pomiaru czasu następuję poprzez ponowne naciśnięcie przycisku B natomiast naciśnięcie przycisku C, gdy pomiar został uprzednio wstrzymany, powoduje wyzerowanie centralnych wskazówek sekundnika i minutnika oraz małego totalizatora 12 godzinowego (6)

Pozostałe komplikacje to wskaźnik 24 godzinny (7), który umożliwia określenie pory dnia lub nocy oraz prezentacja dnia tygodnia (9) i aktualnej daty (10).

Funkcje i ustawienia - zdjęcia poglądoweKaliber Omega 1045 posiada funkcję szybkiej zmiany daty i dnia tygodnia, dzięki czemu nawet, gdy zegarek nie jest używany kilka dni i jego chód ustanie, ustawienie prawidłowej daty i dnia wykonać można błyskawiczne a czynność ta wymaga jedynie odciągnięcia koronki (A) do pozycji 2. Ustawienie aktualnego czasu dokonuje się poprzez odciągnięcie koronki do pozycji 3.

Obsługa wskaźnika dzień/noc, czyli 24 godzinnego (7) również nie nastręcza jakichkolwiek problemów i jest zintegrowana z ruchem wskazówki godzinowej i minutowej. Należy jedynie zwrócić uwagę, aby podczas ustawiania aktualnej godziny wskaźnik dnia i nocy był nastawiony prawidłowo, czyli dla godzin porannych w przedziale od 0.00 do 12.00 i dla popołudniowo-nocnych wskaźnik musi być w zakresie 13.00 – 24.00.

OMEGA Speedmaster Mark 4.5

POSZCZEGÓLNE ELEMENTY

Koperta

Koperta Mark 4.5 wykonana jest w całości ze stali nierdzewnej. W czasomierzach, które opuszczały manufakturę Omegi cała koperta była zmatowiona i posiadała szlif słoneczny a ranty były szlifowane na połysk. Stalowa koperta jest nadzwyczaj dobrze zaprojektowana, ma uniwersalny, sportowy a jednocześnie elegancki i klasyczny styl, przy tym jest sporych rozmiarów, dzięki czemu czasomierz pomimo przeszło 30 lat ma bardzo aktualny design.

OMEGA Speedmaster Mark 4.5

Koperta ma następujące wymiary:

Wysokość – 45 mm

Szerokość bez koronki – 42 mm

Szerokość z koronką – 44 mm

Grubość  – 15 mm

Waga zegarka z bransoletą: 134,05 gram

OMEGA Speedmaster Mark 4.5 - koperta
OMEGA Speedmaster Mark 4.5 – koperta
OMEGA Speedmaster Mark 4.5 - koronka i przyciski chronografu
OMEGA Speedmaster Mark 4.5 – koronka oraz przyciski chronografu

Koperta Speedmaster’a Mark 4.5 posiada ponadto jedną, bardzo ciekawą i unikatową cechę wspólną z modelem Mark IV i Speedmaster’em 125 – modułowość. W praktyce oznacza to, że mechanizm zegarka oraz szkło – znajdujące się w stalowej obudowie – można wyciągać z koperty poprzez wypchnięcie. Wypchnięty mechanizm przypomina nieco starodawny, mechaniczny stoper i taka zapewne miał być jego funkcja po wyjęciu z koperty.

OMEGA Speedmaster Mark 4.5 - modułowość Mark 4.5
OMEGA Speedmaster Mark 4.5 – modułowość Mark 4.5

Dekiel

Dekiel recenzowanego Speedyego wykonany jest ze stali nierdzewnej i posiada logo konia morskiego wraz z napisem Seamaster. Tak, – to nie żaden błąd! Wszystkie egzemplarze modelu ST176.0012 pomimo, iż należą do linii Speedmaster, posiadają dekiel właśnie z charakterystycznym koniem morskim.

OMEGA Speedmaster Mark 4.5 - dekiel
OMEGA Speedmaster Mark 4.5 – dekiel
OMEGA Speedmaster Mark 4.5 - dekiel
OMEGA Speedmaster Mark 4.5 – dekiel

Dekiel jest zakręcany a od wewnątrz opisany:

ACIER INOXYDABLE   OMEGA WATCH CO   FAB. SUISSE   SWISS MADE
BREVET + 508925   176.0012

OMEGA Speedmaster Mark 4.5 - dekiel od wewnątrz
OMEGA Speedmaster Mark 4.5 – dekiel od wewnątrz

 Tarcza

Tarcza Mark 4.5 jest bardzo czytelna, co niewątpliwie jest zasługą kontrastu białych indeksów i białych wskazówek z czarnym kolorem tarczy. Tarcza prezentuje 3 totalizatory – wskaźnik 24 godzinny, totalizator sekundnika i totalizator 12 godzinny chronografu. Ponadto tarcza posiada na godzinie 3.00 prezentację aktualnego dnia tygodnia i daty.

OMEGA Speedmaster Mark 4.5
OMEGA Speedmaster Mark 4.5

Tarcza opisana jest następująco:

Ω   OMEGA   Speedmaster AUTOMATIC, a u dołu ma napis SWISS MADE

Warto jeszcze dodać, iż Omega Mark 4.5 na pierwszy rzut oka często bywa mylona z modelem Mark IV, ze względu na tą samą kopertę, bransoletę i podobną tarczę. Jednakże po nieco bardziej dokładnym przyjrzeniu się, widać zasadniczą różnię:

Mark IV bazuje na cal. 1040 i jego tarcza wygląda tak samo jak tarcza Omega Speedmaster 125 Automatic Chronometer, czyli posiada dwa małe totalizatory, wskaźnik 24h połączony z sekundnikiem oraz jedynie okienko daty. Tarcza Mark 4.5 prezentuje wskaźnik 24godzinny i sekundnik na osobnych totalizatorach oraz posiada dodatkowe okienko z prezentacją dnia tygodnia.

OMEGA Speedmaster Mark 4.5
OMEGA Speedmaster Mark 4.5

Mechanizm

Automatyczny kaliber Omega 1045 napędzający Speedyego bazuje na legendarnym i niestety nieprodukowanym już kalibrze Lemania 5100. Bazowy mechanizm Lemanii został przez konstruktorów Omegi dopracowany i poddany modyfikacji wizualnej w postaci nałożenia logo Ω oraz nazwy marki na rotor. Kaliber posiada 17 kamieni i pracuje z podwyższoną częstotliwością balansu = 28.800 bph. Ponadto czasomierz posiada cztery nałożone na siebie ramiona wskazówek (godzinowa i minutowa + sekundnik i minutnik od chrono) co wymaga większej przestrzeni pomiędzy tarczą a szkłem i w konsekwencji powoduje, iż zegarek ma 15 mm grubości.

OMEGA  cal. 1045
OMEGA cal. 1045
OMEGA  cal. 1045
OMEGA cal. 1045

Mechanizm i rotor są opisane: Seventeen, 17 jewels, Omega Swiss.

Ciekawostką jest fakt, iż cal. 1045 posiada niektóre elementy wykonane z tworzyw sztucznych. Plastikowe elementy powodują, że mechanizm jest lżejszy a co ważniejsze, elementy te wykazują równie dobrą a może nawet lepszą trwałość i sprawność niż standardowe, stalowe części.

Bransoleta

Zegarek posiada oryginalną, stalową bransoletę w rozmiarze 22. Jest ona sygnowana na zapięciu symbolem Ω a od wewnątrz opisana numerem: 1162/172. Bransoleta składa się z ruchomych ogniw, dzięki czemu doskonale układa się na ręce i dopasowuje do nadgarstka.

OMEGA Speedmaster Mark 4.5 - oryginalna bransoleta z logo
OMEGA Speedmaster Mark 4.5 – oryginalna bransoleta z logo

Pozostałe informacje:

Dostępność części zamiennych – elementy zewnętrzne oraz części do kalibru 1045 są dostępne na zagranicznych portalach aukcyjnych i w niektórych większych, zagranicznych sklepach oferujących części do zegarków.  Ich pozyskanie nie powinno stanowić większego problemu. Można także niektóre elementy, jak chociażby bransoletę (koszt ok. 1000 zł) czy szkło (250 zł), zakupić bezpośrednio u polskiego przedstawiciela Omegi a w przypadku konieczności wymiany czy zakupu części do mechanizmu, wymagane jest niestety odesłanie zegarka do Szwajcarii.

Możliwość zakupu i wycena – modele Omegi pracujące na kalibrze 1045 produkowane był na przestrzeni ok. 13 lat, z czego główna część produkcji przypadła na lata 70’. Wyprodukowano 39.000 sztuk tego mechanizmu, nie wiemy natomiast ile z nich zasiliło model Mark.4.5. Ich dostępność w Polsce jest niestety mocno ograniczona i pojawiają się na rynku bardzo rzadko, jednakże ilość ofert na zagranicznych portalach aukcyjnych jest większa i można regularnie trafić na dobrze utrzymane egzemplarze.

Ceny Speedmastera Mark 4.5 nie da się określić jednoznacznie, gdyż oczywiście wiele zależy od stanu zachowania zegarka. Jednakże z moich aktualnych obserwacji (2013 r.) wynika, iż modele w przeciętnym stanie wyceniane są na ok. 4.000 PLN, natomiast czasomierze zachowane w dobry i bardzo dobrym stanie oraz posiadające wszystkie elementy oryginalne oscylują w okolicach 5.000 – 8.000 PLN. To, co na pewno podnosi wartość zegarka to pudełko i wszelkie oryginalne dokumenty. Za takie komplety kolekcjonerzy są w stanie zapłacić znacznie więcej.

OMEGA Speedmaster Mark 4.5
OMEGA Speedmaster Mark 4.5

Zakończenie – czyli jak to jest, być posiadaczem Speedmaster Mark 4.5

Speedy to sportowy chronograf w bardzo klasycznym wydaniu, nieskomplikowany w obsłudze, pomimo wielu funkcji, który wiernie służy swojemu właścicielowi każdego dnia. Mój egzemplarz ma ponad 30 lat i działa absolutnie perfekcyjnie.

Zegarek świetnie dopasowuje się do nadgarstka, nie jest cienki i lekki, a mimo tego jego użytkowanie jest niezwykle wygodne. Jest to model, którego design jest bardzo uniwersalny, więc można go używać na co dzień jak również śmiało zakładać do eleganckich ubrań i na wyjątkowe okazje.

Speedy jest czasomierzem, który z każdym tygodniem i miesiącem jego posiadania niepostrzeżenie wkrada się coraz bardziej w nasze łaski i zajmuje z czasem kluczową pozycję w kolekcji oraz ozdabia nadgarstek, co najmniej kilka razy w tygodniu.

Reasumując: chronografy z linii Speedmaster należą niewątpliwie do jednych z najbardziej wyrafinowanych, skomplikowanych oraz perfekcyjnie wykonanych czasomierzy pośród całej gamy modeli, jakie Omega oferowała i oferuje swoim klientom. Precyzję wykonania widać w każdym detalu, począwszy od użycia wysokogatunkowych materiałów, przez doskonale zaprojektowane i wykonane wszelkie elementy: bransoleta, koperta czy dekiel, na niezawodnych oraz punktualnych mechanizmach kończąc.

OMEGA Speedmaster Mark 4.5
OMEGA Speedmaster Mark 4.5

Jednym słowem Master…Speedmaster.

Zapraszam do galerii zdjęć: Omega Speedmaster Automatic Mark 4.5

(Visited 2 560 times, 1 visits today)

Ten post ma jeden komentarz

  1. Marcin

    Posiadam takową Omege od 2000 roku i jestem z niej bardzo zadowolony, mało, jest ona moim ulubionym zegarkiem 🙂 pracuje bardzo precyzyjnie 🙂

Dodaj komentarz