Zegarmistrzowie z manufaktury Schwarz Etienne wierzą, że drugie Millennium nierozerwalnie będzie związane z odkrywaniem przez ludzkość innych galaktyk. Swoje nieco „kosmiczne” myślenie pragną przełożyć także na zegarmistrzostwo, co ma zaowocować tworzeniem czasomierzy bardzo precyzyjnych, obdarzonych niecodzienną stylistyką, ekskluzywnych i oczywiście innowacyjnych. Produkty Schwarz Etienne mają stanowić zaproszenie do podróży poza dotychczas ustalone granice i normy.
Mają to być zegarki, które uosabiają zarówno fascynujące tajemnice tradycyjnej wiedzy zegarmistrzowskiej, jak i aspiracje ich użytkowników.
Taki też ma być nowy, w pełni manufakturowy model Roswell Mystery Project.
Projekt Roswell to zdecydowanie ciekawy i wyrafinowany zegarek, który przede wszystkim wyróżnia się na tle innych wyglądem. Projektantom zależało, aby stylistyka zegarka nie była ograniczona popularnymi formami i ustalonymi ramami jakie panują w dość konserwatywnej nadal branży. Czasomierz jest z jednej strony prosty i surowy, a równocześnie przyciąga uwagę swoją nietypową tarczą.
Tarcza jest bowiem typu „open heart”, czyli właściciel może stale podziwiać fragment mechanizmu w postaci koła balansu podczas pracy. Dodatkowo tarcza posiada charakterystyczny otwór na godzinie 9.00, poprzez który możemy obserwować inną część werku, a także ruchy mikrorotora w jaki wyposażony jest manufakturowy mechanizm Schwarz Etienne kaliber ISE-100.00 z automatycznym naciągiem.
Kaliber ISE (Irreversible Schwarz Etienne) został opracowany na bazie mechanizmu ASE (Automatic Schwarz Etienne), którego zdjęcia są widoczne powyżej. Odwrócenie mechanizmu umożliwia ukazanie jego elementów od strony tarczy, jak chociażby kół zębatych i zdecentralizowanego mikro-rotora, a także maleńką sub tarczę prezentującą upływ sekund, która przesunięta została na godzinę 11.00, oraz wychwyt i koło balansu.
Mechanizm posiada rezerwę mocy umożliwiającą mu nieprzerwane odmierzanie czasu przez okres czterech dni. To, co niewątpliwie wyróżnia go spośród innych werków to zdecentralizowany microrotor umieszczony od frontowej strony, którego zastosowanie jest dość rzadko spotykane, gdyż wymaga znacznie bardziej złożonej konstrukcji mechanizmu.
Odejście od tradycyjnego, centralnie umieszczonego wahnika zapewnia zwiększoną widoczność elementów mechanizm, które zwykle są nim przysłonięte.
Duży otwór w tarczy daje możliwość podziwiania pracy tego niecodziennego mechanizmu i jego podzespołów.
Wszystkie elementy czasomierza wykonane są in-house, to samo tyczy się stalowej koperty, która mierzy 45 mm średnicy. Koperta swym kolorem oraz kształtami ma przypominać poszycie statku kosmicznego. Zegarek wyposażony jest oczywiście w szafirowe szkło, ponadto posiada dość masywną, sygnowaną koronkę, która ma dodatkowe zabezpieczenie i jest zakręcana.
Czasomierze z linii Roswell mają swoim wyglądem przyciągać uwagę i określać indywidualny charakter ich właściciela już na pierwszy rzut oka.
Zegarki dostępne są w dwóch wersjach: stonowany grafit, czyli grafitowy pasek wykonany ze skóry aligatora w połączeniu z srebrną tarczą i niebieskimi indeksami lub czarny pasek w połączeniu z czarną tarczą i stalowymi indeksami.
Artykuł ukazał się także na łamach portalu Zegarki i Pasja