Zimmertoren – jubileuszowy zegar wieżowy w Lier

Malownicze miasteczko Lier położone w południowej Belgi wygląda, jak większość niewielkich miejscowości oddalonych nieco od Brukseli i leżących na obszarze Flandrii.

Lier skrywa jednak ciekawą tajemnicę, którą bez wątpienia warto odkryć.

Zegar w Lier 1

Otóż w centrum miasta, pośród starych kamienic, zabytkowych murów i lokalnych restauracji znajduje się niewielki plac, gdzie możemy podziwiać jeden z bardziej niezwykłych zegarków wieżowych znajdujących się w Europie – Zimmertoren.

Zimmertoren – co oznacza po holendersku: wieża Zimmera – początkowo nazywana była Wieżą Corneliusa i stanowiła w XIV wieku fragment fortyfikacji oraz murów obronnych miasta. Wierza uległa wyburzeniu podczas I Wojny Światowej, jednakże jej niezwykła historia rozpoczęła się na nowo w roku 1930.

Nadworny astrolog i zegarmistrz króla Belgów – Louis Zimmer – wybrał wierzę w Lier, jako miejsce w którym umieścił wspaniały i bardzo wysublimowany technicznie Zegar Jubileuszowy (Jubelklok ), będący niewątpliwie dziełem jego życia.

Zegar w Lier 13

Zegar powstał dla uczczenia 100-lecia powstania państwa Belgijskiego i stanowił prezent, jaki Zimmer podarował mieszkańcom swojego rodzinnego miasta. Louis Zimmer urodził się właśnie w Lier, 8 września 1888 roku. Belgijski zegarmistrz często określany jest jako jeden z najwybitniejszych i innowacyjnych zegarmistrzów w historii zegarmistrzostwa.

Zegar w Lier 3

Zegar Jubileuszowy w Lier posiada centralnie umieszczoną tarczę prezentującą bieżącą godzinę oraz 12 mniejszych tarcz znajdujących się wokół niej. Zegar wieżowy stanowi wspaniałe połączenie wiedzy astrologicznej oraz zegarmistrzowskiej. Tarcze okalające zegar główny prezentują szereg ciekawych informacji: aktualny czas na wszystkich kontynentach, fazy księżyca, pory roku, bieżącą datę, tygodnie, cykl słońca, obecny znak zodiaku, pory roku, przypływ i odpływ morza, obracającą się kulę ziemską i cykl słoneczny.

Zegar w Lier 8

Nawet jeśli odwiedzający Lier turysta nie interesuje się astronomią oraz zegarmistrzostwem, z pewnością przyzna, iż Jubelklok robi ogromne wrażenie. Pomimo, iż ja sam jestem miłośnikiem i kolekcjonerem czasomierzy naręcznych, możliwość zobaczenia tak niecodziennego dzieła sztuki zegarmistrzowskiej stanowiła dla mnie olbrzymią atrakcję.

Dodatek do zegara stanowią figurki przedstawiające mieszkańców Lier, które poruszają się o pełnych godzinach i umieszczone są na bocznej ścianie wieży. Tuż obok Zimmertoren stoi jej miniaturowa replika z tabliczką informacyjną sporządzoną alfabetem Braille’a.

Zegar w Lier 5

Louis Zimmer stworzył podczas swojego długiego życia zawodowego bardzo wiele niezwykłych dzieł sztuki zegarmistrzowskiej. Wiele z nich można podziwiać obecnie w muzeum, które znajduje się tuż obok wieży.

Pośród eksponatów znajduje się m.in. Wonderklok, zegark stworzony przez Zimmer’a specjalnie na wystawę w Brukseli, która odbyła się w roku 1935.

Zegar w Lier 9

Kunszt oraz niezwykle wysoki poziom skomplikowania dzieł Zimeer’a doceniło wiele wybitnych osobistości świata, łącznie z Albertem Einsteinem, który osobiście gratulowal Louis’owi umiejętności oraz osiągnięć. Zegar wieżowy w Lier bezwątpienia stanowi wielką atrakcję dla każdego, kto interesuje się zegarmistrzostwem i potrafi docenić trud, czas oraz poświęcenie, jakie wymagało stworzenie tak skomplikowanego dzieła.

Zegar w Lier 14

Zobacz też: Najbardziej skomplikowany zegarek – Patek Philippe Caliber 89

(Visited 1 031 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz