Patek Philippe Caliber 89 – jeden zegarek, 33 komplikacje

Patek Philippe to manufaktura powszechnie uważana za jedną z najlepszych, a przez wielu, za najlepszą na świecie. Obecnie najbardziej prestiżowa i luksusowa firma zegarkowa świata powstała w 1839 roku, a jej założycielem był polski przedsiębiorca Antoni Patek oraz Adrien Philippe, francuski zegarmistrza, który dołączył do Polaka w roku 1844.

Pośród wielu nieprzeciętnych dzieł sztuki zegarmistrzowskiej, jakie opuściły pracownie projektantów i konstruktorów tej znakomitej manufaktury, jest czasomierz, który zasługuje na szczególną uwagę: model Patek Philippe Caliber 89 – uważany za najbardziej skomplikowany zegarek mechaniczny, jaki powstał na świecie!

Caliber 89 (3)Niemalże 10 lat przygotowań, 33 komplikacje i 1.728 części

Prace nad zaprojektowaniem oraz wykonaniem Caliber 89 powierzono dziewięciu wybitnym zegarmistrzom i inżynierom. Powodem wykonania tak nieprzeciętnego czasomierza była zbliżająca się rocznica 150-lecia powstania przedsiębiorstwa Patek Philippe, która przypadła na rok 1989.

Projektowanie najbardziej skomplikowanego czasomierza kieszonkowego na świecie zajęło zespołowi 5 lat, a kolejne 4 lata upłynęły na ręcznym wykonaniu wszystkich części zegarka oraz na testach prawidłowości jego funkcjonowania.

Caliber 89 (1)
Podczas prac, członkowie zespołu nie używali ponoć komputerów, dlatego było to nie tylko olbrzymie wyzwanie, ale także niezwykle mozolne, czasochłonne i trudne zajęcie. Zespół wykonał własnoręcznie 1.728 części tworzących mechanizm tego fantastycznego zegarka, natomiast na etapie jego testowania, koniecznie było wielokrotne składanie i rozkładanie czasomierza do momentu osiągnięcia bezbłędnej, niezakłóconej i punktualnej pracy wszystkich podzespołów.

Celem, jaki przyświecał manufakturze Patek Philippe podczas prac projektowych, było wykonanie zegarka rocznicowego, który będzie zawierał wszystkie rozwiązania techniczne znane i stosowane na przestrzeni ostatnich 150 lat.

Bezwątpienia cel został osiągnięty

Caliber 89 posiada 33 komplikacje i 18 dodatkowych funkcji, między innymi wskazanie faz księżyca, wskaźnik roku przestępnego, rezerwę chodu, termometr, daty Wielkanocy do 2018r., godzinę wschodu i zachodu słońca w Genewie, równanie czasu, mapę nieba, dwa niezależne mechanizmy wybijające oraz szereg standardowych funkcji spotykanych w typowych zegarkach mechanicznych.

Caliber 89 (2)
Gabaryty Caliber 89 są równie imponujące, co jego niebywały mechanizm, gdyż czasomierz waży ponad 1 kilogram, ma 9 cm średnicy i 4 cm grubości. Trudno nazwać go nawet zegarkiem kieszonkowym, gdyż przy takiej wielkości nadaje się on jedynie do umieszczenia w gablocie i nieustannego podziwiania.

Rocznicowy model posiada dwie tarcze z obu stron, wyposażony jest w 24 wskazówki, które prezentują różne wskazania i napędzany jest manualnie nakręcanym mechanizmem.

Caliber 89 (4)W roku 1989 stworzono 4 egzemplarze modelu Patek Philippe Caliber 89 różniące się pomiędzy sobą jedynie materiałem, z jakiego wykonano koperty: żółte, różowe i białe złoto oraz platyna. Jeden z czterech egzemplarzy fascynującego Caliber 89 został wystawiony na sprzedaż kilka lat temu w formie aukcji, która miała miejsce w Genewie, w hotelu Mandarin Oriental Hotel. Cena zegarka przekroczyła wówczas 5 milionów dolarów!

Zobacz też: Najcieńszy mechanizm automatyczny na świecie !

(Visited 3 609 times, 4 visits today)

Dodaj komentarz