You are currently viewing CERTINA Kurth Frères SA – historia marki

CERTINA Kurth Frères SA – historia marki

Początki marki CERTINA sięgają XIX wieku, kiedy to w 1888 roku bracia Adolf i Alfred Kurth założyli przedsiębiorstwo Kurth Frères SA w szwajcarskiej miejscowości Grenchen. Niewielki zakład zegarmistrzowski przylegał do ich rodzinnego domu, a trzej zatrudnieni pracownicy wykonywali mechanizmy oraz różnego rodzaju elementy używane do konstrukcji czasomierzy kieszonkowych.

Certina historia 1Warto zaznaczyć, iż podjęta przez braci decyzja o stworzeniu własnej pracowni zegarmistrzowskiej była wówczas dość ryzykowna, gdyż branża przeżywała w tamtym okresie bardzo dynamiczny rozwój, a konkurencja działała prężnie. Mimo to popyt nadal przewyższał podaż, dlatego strategia braci Kurth polegała na tworzeniu wysokiej jakości mechanizmów dostarczanych do już istniejących przedsiębiorstw zegarkowych.

Strategia sprawdziła się doskonale, a Kurth Frères SA stała się podwykonawcą zleceń dla rozwijającej się szwajcarskiej branży zegarmistrzowskiej. Motto, jakie stworzył jeden z braki Kurth i jakim kierowali się wszyscy pracownicy zakładu brzmiało:

„Jakość za umiarkowaną cenę”

Certina historia 2Przez kilka kolejnych lat niewielki początkowo zakład przeistaczał się w coraz większe przedsiębiorstwo, które równolegle do wytwarzania części i mechanizmów zegarkowych rozpoczęło także w 1906 roku konstrukcję i składanie własnych zegarków. Modele produkowane przez braci Kurth otrzymały nazwę „Grana”, co stanowiło skrót od słowa Granacus będącego nazwą miasta Grenchen po łacinie.

Certina historia 3Ciekawostkę stanowi fakt, iż bracia pod nazwą „Grana” tworzyli tradycyjne zegarki kieszonkowe, ale także, jako jedni z pierwszych produkowali znacznie mniejsze czasomierze naręczne przeznaczone dla kobiet.

Certina historia 10Pomimo dynamicznego rozwoju branży, na początku XX wieku mężczyźni nadal odrzucali ideę noszenia zegarka przymocowanego do nadgarstka. Dlatego też, aż do momentu rozpoczęcia działań wojennych, modele męskie w większości stanowiły zegarki kieszonkowe. Wysoka jakość produktów tworzonych przez firmę Grana doceniona została na targach w Milanie, gdzie bracia Kurth wyróżnieni zostali prestiżowym, złotym medalem.

Następnie przedsiębiorstwo zdobywało kolejne nagrody: w 1910 w Brukseli oraz 1914 w Bern. Zaledwie 4 lata później, w 1918 roku, fabryka Kurth Frères SA przeistoczyła się w bardzo dużą, niezależną placówkę mogącą produkować wszystkie elementy czasomierzy, w tym tworzyć także modele pod własną marką.

Certina historia 4Rok 1936 to moment w którym bracia Kurth ukazują innowacyjne i postępowe podejście do tworzenia zegarków, bowiem stworzyli analogowy czasomierz naręczny, tzn. prezentujący czas za pomocą cyfr, a nie jak to było powszechne do tamtej pory, za pomocą wskazówek.

Certina historia 5Ten ciekawy model posiadał oczywiście mechaniczny werk, natomiast czas prezentowany był za pomocą obracających się dysków z wypisanymi na nich cyframi odpowiadającymi godzinom i minutom.

Certina historia 6

Świętując 50-lecie istnienia w 1938 roku, przedsiębiorstwo tworzy także nową markę, wtedy właśnie powstaje doskonale znana nam dziś CERTINA. Powołanie kolejnej marki związane było z nową strategią firmy i planami ekspansji poza granice Szwajcarii. Chodziło o stworzenie nazwy łatwo wymawialnej w niemalże każdym języku świata, ponadto etymologia słowa Certina pochodzi od łacińskiego słowa Certus, oznaczającego „pewność”.

Certina historia 9Fabryka zatrudnia już wówczas 250 pracowników, nazwa zostaje zarejestrowana w Federalnym Instytucie Własności Intelektualnej, a z biegiem czasu na coraz większej liczbie czasomierzy opuszczających szwajcarską manufakturę widnieje na tarczy napis Certina.

Certina historia 11

Przełom lat 40′ i 50′ XX wieku to moment wielu istotnych wydarzeń.

Certina historia 12

W 1947 Certina prezentuje pierwszy mechanizm własnej konstrukcji z automatycznym naciągiem sprężyny – kaliber KF 360, werk typu „bumper”, czyli tak zwany odbojnikowy.

Certina historia 15Certina historia 13

Zaledwie rok później – w 1948 roku – firma obchodzi 60-lecie istnienia, zatrudnia już 350 pracowników oraz otwiera pierwszy zagraniczny oddział w Niemczech. Równolegle do nowych modeli sygnowanych marką Certina, przedsiębiorstwo nadal produkuje czasomierze pod swoją pierwotną nazwą „Grana”.

Certina historia 18

Certina historia 19Dalsze prace rozwojowe owocują w 1951 roku rozpoczęciem produkcji kolejnego mechanizmu własnej konstrukcji, kaliber 25-45, także z automatycznym naciągiem, ale tym razem wyposażonego w rotor obracający się wokół własnej osi.

Mechanizm okazał się bardzo solidny i precyzyjny, dzięki czemu zyskał uznanie pośród użytkowników, ale także był bardzo dobrze postrzegany przez firmy z branży, czego potwierdzeniem może być fakt, iż w 1954 Certina rozpoczęła dostarczać mechanizmy z automatycznym naciągiem do amerykańskiego producenta zegarków, firmy Hamilton.

Certina historia 20Certina historia 21

W 1955 nazwa firmy ulega zmianie z Kurth Frères SA, Fabrique de montres Certina na Certina, Kurth Frères SA. Otwiera się zupełnie nowy rozdział w historii marki.

Przedsiębiorstwo rozrosło się już do 500 pracowników zatrudnionych w biurach oraz fabryce, czego efektem jest produkcja 1 000 zegarków dziennie. Manufaktura staje się jedną z najlepiej wyposażonych i nowoczesnych na świecie, z zaawansowanymi techniczne maszynami oraz bardzo dużym potencjałem.

Certina historia 25Na przestrzeni lat kontrola nad sterami firmy zmieniała się, jednakże przedsiębiorstwo zarządzane było nadal przez kolejne pokolenia członków rodziny Kurth.

Legendarna koncepcja Double Security, czyli CERTINA DS

W połowie lat 50′ manufaktura rozpoczęła przygotowania do zbliżającej się niebawem 70 rocznicy istnienia, którą zaplanowała uczcić poprzez stworzenie nowego i wyjątkowego modelu. Równocześnie rynek czasomierzy stawał się coraz bardziej konkurencyjny i dalszy rozwój przedsiębiorstwa wymagał od kolejnego pokolenia rodziny Kurth zdecydowanych decyzji oraz niestandardowych pomysłów.

Hans i Erwin Kurth wraz z zespołem projektantów i inżynierów postanowili stworzyć model niezwykle użyteczny, ustanawiający nowe standardy wytrzymałości i jakości wykonania. Chcieli być pionierem w dotychczas niewykorzystanym segmencie rynku, cel był jasny: stworzyć model maksymalnie odporny na uszkodzenia, idealny do wszelkich sportów.

Certina historia 26

Dwie litery, które przyczyniły się do budowy reputacji marki CERTINA

Kolejne lata upłynęły na testach. Sprawdzano wytrzymałość wielu materiałów, opracowywano różnego rodzaju rozwiązania techniczne oraz poszukiwano optymalnego i najciekawszego projektu czasomierza w aspekcie wizualnym.

Zegarek powstawał pod stałym nadzorem Hansa i Erwina Kurth, natomiast odpowiedzialność za stronę techniczną spoczywała na Szefie Działu Technicznego – Philipp’ie Kurth. Nowy, niemalże niezniszczalny model był ostatecznie gotowy w roku 1958 i nadano mu nazwę – CERTINA DS.

Certina historia 27

System DS zrewolucjonizował ówczesny świat zegarków, a dwie litery – stanowiące skrót od Double Security / Double Safety – zapisały się na zawsze na kartach historii zegarmistrzostwa. Koncepcja była innowacyjna i unikatowa pod względem konstrukcji mechanizmu oraz osadzenia go w solidnej, wzmocnionej kopercie wykonanej ze stali szlachetnej.

Certina historia 28Sekret systemu DS polegał na tym, iż trzy główne elementy zegarka: koperta, mechanizm i tarcza nigdy nie stykały się ze sobą. Elementy te były oddzielone od siebie grubą, gumową uszczelką, a pomiędzy nimi pozostawiono pustą przestrzeń. Certina opracowała rozwiązanie, które opierało się na koncepcji „zawieszenia” mechanizmu w kopercie wykonanej w specjalny sposób, co umożliwiało mechanizmowy swobodne poruszanie się w różnych kierunkach.

Nowy model Double Security posiadał elastyczny system absorpcji wstrząsów, co umożliwiało werkowi przemieszczanie się wewnątrz koperty oraz wytrzymywanie nawet bardzo silnych uderzeń.

DS 1Mechanizm osadzony w innowacyjnej kopercie był podwójnie uszczelniony, dodatkowo szkło wykonane z pleksi było czterokrotnie grubsze od standardowego, a dekiel został specjalnie wzmocniony, aby poprawić parametry wytrzymałości całej konstrukcji i zwiększyć bezpieczeństwo werku. Wszystkie te rozwiązania spowodowały, iż czasomierze z serii DS były w stanie wytrzymać upadek z 6,0 metrów! – podczas gdy pod koniec lat 50′ XX wieku najlepsze czasomierze z automatycznym naciągiem dostępne wówczas na rynku, wytrzymywały upadek z 1,8 m, do 2,2 metra maximum.

Ponadto, koncepcja systemu DS pozwoliła ustanowić klasę wodoszczelności w nowych modelach na całkowicie nowym poziomie, gdyż zegarki wytrzymywały ciśnienie wody i zachowywały pełną sprawność podczas użytkowania nawet do 200 metrów pod wodą!

Kolekcja zegarków CERTINA DS oficjalnie ukazała się na rynku w 1959 roku. Innowacyjne rozwiązania opatentowane przez Certinę otworzyły zupełnie nowy rozdział w historii tej manufaktury oraz ustanowiły nowe standardy tworzenia czasomierzy. Koncepcja Double Security umocniła renomę przedsiębiorstwa i pozwoliła mu objąć pozycję lidera branży, a przez kolejne 9 lat sprzedano ponad 300 000 zegarków z samej tylko serii DS.

Certina historia 30Certina historia 31

Teoria sprawdzona w praktyce, czyli ekspedycja w Himalaje

Zaledwie rok po ukazaniu się pierwszych czasomierzy z serii DS, czyli w roku 1960, Certina poddała swój nowy produkt bardzo ryzykownemu testowi. Docelowo miał on udowodnić, iż nowatorska koncepcja systemu Double Security zastosowana w modelach wchodzących właśnie na rynek sprawdza się nie tylko w teorii, ale także w praktyce.

Przedsiębiorstwo wyposażyło w Certiny DS wszystkich członków szwajcarskiej ekspedycji zmierzającej w Himalaje, której celem było zdobycie po raz pierwszy w historii ludzkości szczytu Dhaulagiri liczącego 8 222 metrów.

Certina historia 32Czasomierze narażone były na niezwykle trudne warunki użytkowania, bardzo dużą zmienność temperatur – szczególnie ostre mrozy, ponadto znaczną wilgotność powietrza, zmienne ciśnienie i ekstremalne warunki pogodowe. Wyprawa zakończyła się sukcesem i zdobyciem szczytu Dhaulagiri. Zaangażowanie się w to ryzykowne przedsięwzięcie okazało się doskonałym posunięciem, gdyż Certina dobitnie udowodniła nadzwyczajną odporność swoich czasomierzy na wstrząsy oraz niezawodność mechanizmów sprawdzonych w naprawdę ekstremalnych warunkach.

DS 5Warto zaznaczyć, iż zegarki z kolekcji DS były w całości zaprojektowane, skonstruowane oraz składane przez manufakturę Certina. Zarówno mechanizmy, jak i wszystkie elementy czasomierzy stworzone były przez zegarmistrzów Certina i montowane na własnych liniach produkcyjnych.

Rok 1960 jest także ważny ze względu na wprowadzenie charakterystycznego, słynnego i używanego do dziś symbolu żółwia, który widnieje na deklach modeli produkowanych właśnie od końca tego roku. Wprowadzenie symbolu żółwia miało związek ze zmianą dotychczas stosowanego mechanizmu cal. 25-65, który zastąpiono nowo opracowanym kalibrem 25-651. Ciekawostkę stanowi fakt, iż modele z mechanizmami o manualnym naciągu posiadały dekle wyłącznie z wypukłym logo żółwia, a wersje z werkami nakręcanymi automatycznie posiadały żółwia, który był otoczony wypukłymi „falami„.

Nadchodzące lata miały być jednymi z najlepszych w długiej historii marki. Nowe modele znalazły uznanie wśród klientów, manufaktura rozwijała się bardzo dynamicznie, stale powiększając swój udział w rynku. W 1963 roku Certina zatrudniała już 800 pracowników i produkowała 500 000 zegarków rocznie.

Certina historia 34

Rozsławione produkty marki zyskały w połowie lat 60’ miano niezawodnych oraz godnych zaufania, dzięki czemu wykorzystywane były m.in. przez Marynarkę Stanów Zjednoczonych podczas eksperymentu pod nazwą Sealab – II.

Badania naukowe dotyczące życia delfinów prowadzone były w trudnych i nieprzyjaznych dla zegarków mechanicznych warunkach podwodnych, a ich uczestnikiem był znany norweski naukowiec Sem-Jacobsen oraz amerykański astronauta Carpenter.

Certina historia 35

W 1968 roku Certina wypuszcza na rynek model DS-2.

Certina historia 29

Certina DS-2 Automatic Day-Date PL 3Certina DS-2 Automatic Day-Date PL 27Certina DS-2 Automatic Day-Date PL 23Certina DS-2 Automatic Day-Date PL 33Kontynuując sukces prekursora, nowe modele są równe niezawodne i jeszcze bardziej wytrzymałe, gdyż oferują możliwość wykorzystywania ich podczas nurkowania na głębokość 200 oraz 500 metrów.

Model CERTINA Super PH 500M wykorzystywany był w 1969 roku podczas projektu Tektite I prowadzonego wspólnie przez Marynarkę Wojenną USA, NASA oraz firmę General Electric. W projekcie brało udział czterech płetwonurków, którzy spędzili pod wodą 60 dni bez wynurzania się, żyjąc w specjalnie do tego celu przygotowanej stacji umieszczonej 15 metrów poniżej poziomu morza. Celem eksperymentu było badanie dna morza, ale także zaobserwowanie zachowań i reakcji naukowców przebywających tak długo w nietypowych, nieprzyjaznych dla człowieka warunkach.

Certina historia 40Projekt Tektite I uznany został za wieki sukces, a czasomierze w jakie wyposażeni byli uczestnicy eksperymentu zostały ocenione przez nich bardzo pozytywnie. Rok później miał miejsce projekt Tektite II, w którym udział wzięło pięcioro nurków także wyposażonych w modele Certina.

Certina historia 48Równocześnie, także w 1970 roku, pięć czasomierzy z serii DS-2, tym razem modele z kolekcji Chronolympic, towarzyszyły japońskiej wyprawie na Mount Everest. Podczas tej ekspedycji jeden z jej uczestników – Yuichiro Miura – dokonał na nartach bardzo niebezpiecznego zjazdu downhill z wysokości  8 000 m do poziomu 7 000 m n.p.m..

Certina historia 56Wyprawa zakończona sukcesem, ekstremalny zjazd oraz fakt, iż kolejny raz modele DS sprawdziły się w wymagających i nieprzyjaznych warunkach zapisane zostało na kartach historii manufaktury.

Certina historia 42Lata 70’ XX wieku – nowe modele i nowe wyzwania, czyli era kwarcu

Do roku 1972 Certina zatrudniała już 900 pracowników, a roczna produkcja czasomierzy plasowała się na poziomie 600 000 sztuk. Powstają nowe, bardzo ciekawe pod względem technicznym i wizualnym modele. Zaprezentowana zostaje m. in. Certina Biostar – pierwszy na świecie czasomierz mechaniczny wyposażony w komplikację konstrukcji mechanizmu umożliwiającą prezentację aktualnego, dziennego biorytmu właściciela.

Certina historia 46

Równocześnie stale poszerzana jest oferta modeli w ramach linii chronografów, powstaje bardzo precyzyjny i solidny model Chronolympic Regatta wykorzystywany podczas regat jachtowych. Ponadto Certina staje się sponsorem Szwedzkiej Reprezentacji Narodowej w hokeja, a każdy z członków zespołu otrzymuje egzemplarz czasomierza z serii DS.

Certina historia 47Podczas meczu, jeden z czołowych zawodników szwedzkiej ekipy wykonuje niecodzienny pokaz przed siedmiotysięczną publicznością polegający na uderzeniu krążka hokejowego w środku którego znajduje się zegarek Certina DS.

Uderzony krążek porusza się z prędkością 120 km/h i trafia do bramki, a zegarek po wydobyciu go z wnętrza krążka jest nienaruszony i pracuje bezbłędnie.

Certina historia 50

W 1972 roku przedsiębiorstwo otrzymuje prestiżową nagrodę podczas międzynarodowych targów jubilersko-zegarmistrzowskich. Certina zajmuje pierwsze miejsce dzięki swojemu czasomierzowi wykonanemu z białego złota oraz ozdobionego diamentami.

Piękne dzieło sztuki jubilerskiej oraz zegarmistrzowskiej uzyskało „Międzynarodową Diamentową Nagrodę” oraz „ Złotą Różę”.

W tym okresie przedsiębiorstwo produkuje dziennie już 375 000 części i elementów do czasomierzy oraz wykorzystuje każdego dnia 53 000 kamieni łożyskujących do konstrukcji swoich produktów.

Certina historia 53Początek lat 70’ to także coraz większe trudności całej tradycyjnej, szwajcarskiej branży zegarmistrzowskiej spowodowanej pojawieniem się równie dobrych jakościowo, ale znacznie tańszych czasomierzy mechanicznych produkcji japońskiej, a następnie nastanie ery kwarcowej.

W 1971 roku rodzina Kurth podejmuje decyzję o przyłączeniu przedsiębiorstwa Certina do General Watch Co., spółki będącej częścią ASUAG (Allgemeine Gesellschaft der schweizerischen Uhrenindustrie AG) zrzeszającej takie firmy, jak Edox, Endura, Eterna, Longines, Mido, Rado, Rotary i Technos.

Certina historia 54Decyzja ta miała na celu pomóc firmie przetrwać ten trudny okres, niestety miała ona także negatywne konsekwencje, gdyż manufaktura zdecydowanie zwolniła dotychczasowe tempo rozwoju, a w ramach działań restrukturyzacyjnych utraciła po kilku latach swoje linie produkcyjne umożliwiające tworzenie własnych mechanizmów wysokiej klasy.

Wydarzenia, które na pewno warte są jeszcze odnotowania, to rok 1973, kiedy to belgijski kierowca motokrosowy – Roger De Coster zostaje po raz 3 Mistrzem Świata, a podczas całej serii zmagań towarzyszy mu zegarek Certina DS 288.

Certina historia 55Kolejna ważne wydarzenie miało miejsce w roku 1975 i związane jest z prezentacją modelu Certina Dia-Master, który posiadał innowacyjną kopertę wykonaną ze spieku wolframu oraz szafirowe szkło. Czasomierze oferowane były w 3 wersjach różniących się wyglądem oraz zastosowanym mechanizmem. Model posiadający kopertę wymyśloną przez konstruktorów firmy RADO stał się jedną z większych atrakcji targów w Bazylei.

Do promowania nowej kolekcji zegarków Dia-Master zaproszono amerykańskiego Mistrza Świata Wagi Ciężkiej w boksie – Muhhamed’a Ali.

Certina historia 57Certina historia 58Wraz z upływem lat sytuacja na rynku zegarków zmieniła się diametralnie. Pod koniec lat 70’ znaczna część szwajcarskich firm słynących z produkcji tradycyjnych czasomierzy mechanicznych musiała zmarginalizować tworzenie tego typu zegarków i rozpocząć produkcję modeli wyposażonych w mechanizmy kwarcowe, czyli na baterie.

Następowały fuzje i przejęcia, wiele przedsiębiorstw upadło, a te firmy, które przetrwały musiały radykalnie zmienić strategię biznesową.

Certina rozpoczyna także produkcję modeli kwarcowych.

Certina historia 59

W roku 1977 pojawia się model Dia-Master Quartz prezentujący dokładną pozycję słońca oraz gwiazd wykorzystywany podczas ekspedycji pokonującej pustynię Sahara. W tym samym roku szwedzki producent samochodów VOLVO zamawia z okazji 50-lecia istnienia firmy zegarki marki Certina dla każdego pracownika, czyli 64 113 sztuk.

Rok 1978 to ponowne zdobycie nagrody „Złota Róża” za przepiękny czasomierz ozdobiony 395 diamentami, a rok później, czyli w 1979 roku firma świętuje 20 lecie stworzenia koncepcji DS, co zbiega się w czasie ze sprzedażą niemalże 1 000 000 zegarków z tej serii.

Pod koniec lat 70’ całe zaplecze produkcyjne przedsiębiorstwa zostaje przeniesione do miejscowości Bien / Biel, gdzie produkcja odbywa się na liniach produkcyjnych marek Edox i Technos. Wraz z początkiem lat 80′ branża konsoliduje się jeszcze bardziej, czego efektem jest powstanie grupy SMH (SMH Group), która powstała z połączenia SSIH oraz ASUAG. W roku 1983 Certina także dołącza do grupy SMH (później znanej jako Swatch Group) i tym samym kończy się pewien okres w historii tej zdecydowanie nieprzeciętnej marki.

Dołączenie do SMH wiąże się bowiem z zaprzestaniem produkcji wszelkich mechanizmów in-house CERTINA, latami opracowywanych, konstruowanych i ulepszanych przez pokolenia zegarmistrzów pracujących w zakładach manufaktury Certina.

Od tego momentu wszystkie modele sygnowane marką Certina wyposażane są w wysokiej klasy szwajcarskie mechanizmy ETA, które pracują do dziś w niemalże wszystkich produktach marek zrzeszonych w Swatch Group.

CERTINA dziś, czyli modele XXI wieku

CERTINA wkroczyła w XXI wiek jako marka głównie kojarzona z czasomierzami dedykowanymi dla ludzi aktywnych, produkująca modele sportowe oraz będąca bardzo mocno zaangażowana w różnego typu wydarzenia sportowe, szczególnie w branży motoryzacyjnej.

Certina historia 66Certina historia 64 Certina historia 65W roku 2009 na rynku ukazał się model Certina DS-1 Automatic Limited Editon wyprodukowany w ilości 5 000 sztuk, który upamiętniał 50 rocznicę stworzenia koncepcji systemu Double Security z którego słynie marka.

Certina DS-1 Limited Edition - Pudełko i dokumenty

Obecnie przedsiębiorstwo tworzy zegarki z mechanizmami kwarcowymi oraz mechanicznymi, oferuje bardzo szeroki wybór ciekawych modeli, a w roku 2003 obchodziło 125-lecie istnienia.

Certina historia 67

Z tej okazji powstał krótki film ukazujący najważniejsze etapy w historii marki.

Zobacz też:

1. CERTINA DS-1 Limited Edition – legenda powraca

2. CERTINA Powermatic 80 – czasomierz z 80 godzinną rezerwą chodu

(Visited 2 838 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz