Zainspirowany sytuacją, jaka niedawno miała miejsce na poczytnym, polskim forum zegarkowym, zauważyłem wyraźną potrzebę wyjaśnienia w prosty i jasny sposób, na czym polega różnica pomiędzy prawdziwą repliką zegarka oraz falsyfikatem, czyli zegarkiem podrabianym – zupełnie niesłusznie– także określanym mianem repliki.
Warto już na wstępie wyraźnie podkreślić – różnica jest zasadnicza !
Co to znaczy, że zegarek jest repliką ?
Sytuacja, jaka miała miejsce na wspomnianym forum wyglądała następująco:
Jeden z forumowiczów zaprezentował swój nowo zakupiony zegarek marki Longines. Bardzo ładny, kosztowny, porządnie wykonany czasomierz wyposażonym w mechanizm z automatycznym naciągiem. Oczekując na zachwyt i podziw ze strony pozostałych kolegów, otrzymał w jednej z pierwszych odpowiedzi informację, iż jego nowy Longines to replika.
Nietrudno domyśleć się, że jeszcze chwilę temu, szczęśliwy posiadacz Longines’a, nagle po przeczytaniu tej wiadomości przeżył niezwykle trudne i dramatyczne chwile, zapewne bliskie zatrzymania akcji serca.
Historia ta ma na szczęście Happy End, gdyż jego czasomierz okazał się być „prawdziwą repliką”, co absolutnie nie oznacza, iż jest to zegarek podrabiany, niestety ze względu na używanie słowa „replika” przez sprytnych fałszerzy i zwykłych oszustów, nabrało ono dwuznacznego wymiaru, które trzeba wyjaśnić i wyraźnie oddzielić!
Replika starego modelu zegarka (reedycja) wykonana przez znaną i prestiżową firmę produkująca czasomierze oznacza nic innego, jak ponowne wykonanie po wielu latach tego samego modelu zegarka. Jest to zegarek w pełni wartościowy, w pełni oryginalny, który nawiązuje do modelu z przed lat identycznym lub zbliżonym wyglądem.
Znane manufaktury, których tradycje i korzenie sięgają często kilkudziesięciu lub nawet kilkuset lat wstecz, posiadają w swojej historii modele zdecydowanie niezwykłe, które zapisały się trwale w dziejach zegarmistrzostwa. Właśnie ci producenci posiadają odpowiednie licencje i prawa autorskie do dysponowania oraz ponownego wykorzystywania znaków towarowych oraz patentów i specyficznych wzorów sprzed lata.
Doskonałym przykładem takiej repliki jest historyczny model Longines’a – Hour Angle Watch, stworzony we współpracy z pilotem Charles’em Lindberghiem, który jako pierwszy na świecie dokonał samotnego przelotu przez Atlantyk w 1927 roku. Zegarek zaprezentowano po raz pierwszy w 1931 roku i wyglądał wówczas tak:
Kilka lat temu firma Longines zdecydowała się na ponowne wypuszczenie modelu Hour Angle Watch w celu upamiętnia tego doniosłego wydarzenia, co zaowocowało pojawieniem się na rynku repliki zegarka z lat 30’ ubiegłego wieku – w delikatnie zmienionej formie:
Tego typu reedycje, często określane właśnie mianem repliki, wykonywane są przez najznamienitsze i najbardziej prestiżowe firmy w branży zegarmistrzowskiej. Jest to nawiązanie do tradycji, czerpanie z doświadczeń poprzednich pokoleń oraz swoisty manifest wieloletniej obecności w branży. Są to przede wszystkim zegarki – co podkreślam – w pełni oryginalne, często bardzo drogie, często wykonywane w limitowanych edycjach, co powoduje, że są niejednokrotnie trudno dostępne.
„Zegarek” replika (replica, replicas, fake, podróba, falsyfikat) to zupełnie inny rodzaj produktu, który nie ma wiele wspólnego z tym, opisanym powyżej. Owszem, zegarki te przypominają może wyglądem ich oryginalne odpowiedniki, ale są to zwykłe podróbki !
O wiele tańsze, często wykonane z gorszych materiałów i ze znacznie mniejszą dbałością o detale, wyglądem przypominające te znane modele, ale najczęściej napędzane tanimi, chińskimi mechanizmami.
Niewątpliwie największym producentem i dystrybutorem podrabianych zegarków są państwa wschodnie, właśnie z Chinami na czele. Europejskie prawo patentowe i ochrony praw własności intelektualnej oraz znaku towarowego niestety nie obejmuje terytorium Chin, dzięki czemu jest to niekwestionowany lider w produkcji tanich, często odbiegających wyglądem od oryginału podróbek, nazywanych sprytnie i podstępnie „replikami”.
Można znaleźć w Internecie olbrzymią liczbę stron oferujących podrabiane zegarki, które reklamowane są właśnie, jako „repliki” oryginalnych czasomierzy – ale nie dajcie się zwieść!
W rzeczywistości są to falsyfikaty!
To produkty zegarko-podobne, które imitują tylko oryginalne modele.
Niejednokrotnie te „droższe” podróbki/repliki wyglądem nie odbiegają od modeli, jakimi były inspirowane, niemniej ich mechanizmy w żaden sposób nie mogą porównywać się z solidnymi i wykonanymi z najlepszych materiałów kalibrami szwajcarskich czy niemieckich manufaktur. Ponadto podrabiane zegarki bardzo często nie są wodoodporne, nie wytrzymują trudnych warunków atmosferycznych, nie są punktualne, a funkcje, które imitują i prezentują ich tarcze, w ogóle nie działają.
REASUMUJĄC
Reedycja, czyli model zegarka wykonywany na wzór starego czasomierze produkowanego przez tego samego producenta wiele lat temu, określany jest mianem replika.
Niestety sprytni oszuści i fałszerze odkryli sposób, w jaki „maskują” nieoryginalność swoich produktów zegarko-podobnych i z pełną świadomością wprowadzają ludzi w błąd, używając także określenia „replika” na zegarki podrabiane.
Jednakże produkty te nie mają nic wspólnego z oryginalnymi zegarkami, posiadają tanie, gorsze jakościowo mechanizmy i pomimo, iż czasem wyglądem znacznie przypominają modele, które imitują, najczęściej nie posiadają takich funkcji, jak one i nie są w ogóle odporne na czynniki zewnętrzne !
Dlatego nie należy dać się zwieść niską ceną ! Jeśli jakiś zegarek wzbudza nasze podejrzenia ze względu na dziwny wygląd, zbyt „bazarowy” lub „bogaty„styl, albo odwrotnie – zbyt mało elegancki, jak na wyrób tak znanego producenta, i przede wszystkim, zbyt tani, w stosunku do realnej wartości takiego modelu – możemy być niemalże pewni, iż jest to podróbka (niesłusznie nazywana, także w sklepach on-line: repliką).
Dla wyrobów zegarko-podobnych jest tylko jedno miejsce i jeden sposób traktowania:
Zobacz też: Zegarek mechaniczy – vintage czy współczesny, jaki wybrać ?
Maciej nie do końca, jeżeli masz zegarek udający np IWC z ORYGINALNĄ ETA jak mechanizmem, to i tak to jest podróbka, tylko że użyty mechanizm jest np oryginalnym mechanizmem ETA. Wiele było przykładów np tzw włoskiej roboty z podróbkami Rolex wykonanymi ze złota i z mechanizmem ETA wewnątrz
to co widze w salonach jubilerskich w niemczech to masakra full fakow ,chopardy ,breitlingi iwc, sa one tak swietnie podrobione i z certyfikatami ,ale i przebitka jest niesamowita ,jubilerom nie oplaca sie juz sprzedawac oryginalow ,tak powiedzial jeden z nich ,poszliby juz dawno z torbami,,
Witam,
Kiedyś w moje ręce trafił zegarek IWC Schaffhausen z podkreśleniem, iż jest on „repliką” oryginalnego czasomierza IWC. Naturalnie pod określeniem „repliki” może się ukrywać zwyczajne oszustwo, polegające na podrobieniu oficjalnego wzoru szwajcarskiej manufaktury. Postanowiłem się odwołać do Pana wiedzy i doświadczenia w tym zakresie. Załączam kilka zdjęć owego zegarka.
Pozdrawiam,
Ł.
I jeszcze zdjęcie mechanizmu.
PS. Zastanawiam się co z tym zegarkiem zrobić. Mogę postąpić tak, jak zaproponowałeś w poście powyżej, czyli znaleźć walec i rozjechać podróbę 🙂
Niestety nie jest to replika, a zwykła podróbka…
Kilka lat temu IWC wypuściło serię F.A. Jones, były to zegarki naręczne wyposażone w mechanizmy bardzo podobne do tych, jakie stosowało się swego czasu w kieszonkach – nawet dekoracja mechanizmu była podobna.
To zegarki z limitowanej serii, oczywiście bardzo drogie:
http://www.iwc.com/forum/en/discussion/62683/
http://www.chrono24.pl/iwc/portuguese-fa-jones-mens—platinum—limited-500-pieces–id1418116.htm
Myślę, że różnica pomiędzy tym co posiadasz, a tym, jak wygląda oryginalny zegarek z tej serii jest dość wyraźnie widoczna, szczególnie jeśli chodzi o mechanizm, jego poszczególne elementy, poziom wykończenia i opis.
Pomijam już fakt, że nr. ref 5021 który jest umieszczony na mechanizmie odpowiada za zupełnie inny model IWC.
Pozdrawiam
M.
A co z replikacji bardzo solidnie wykonanymi ze szwajcarskimi mechanizmami np ETA ?
Replika, to replika – a podróbka, to podróbka.
Jeśli mechanizm wykonała ETA, to jest to replika – przy założeniu, że jest to mechanizm stworzony na wzór jakiegoś werku ETA sprzed lat.
Jeśli jakaś inna firma, np. z chin wykonała mechanizm łudząco podobny lub nawet identyczny jak ETA, ale nie jest to ETA, to jest to podróbka.
M.