You are currently viewing Czy istnieją zegarki z polskimi nazwami dni tygodnia ?

Czy istnieją zegarki z polskimi nazwami dni tygodnia ?

Niejednokrotnie, jako aktywny użytkownik forum zegarkowego, a także pasjonat oraz kolekcjoner, spotykam się z pytaniem, które nurtowało do niedawna także mnie i nadal nurtuje wielu innych hobbystów: czy istnieją zegarki, które mają polskie dni tygodnia ?

Niestety, w całej historii zegarmistrzostwa, niewiele jest wiekopomnych odkryć dokonanych przez polskich konstruktorów czy też wzmianek o polskich firmach produkujących zegarki…

 …dlatego tym bardziej cieszy każdy polski akcent, jaki można odnotować w świecie zegarków zdominowanym przez szwajcarskie, niemieckie, japońskie i amerykańskie przedsiębiorstwa. Szczęście tym większe, że ten polski akcent możemy znaleźć w doskonałych wyrobach szwajcarskich firm, które od lat produkują luksusowe czasomierze…

Oto dobra wiadomość dla każdego, kto poszukuje odpowiedzi na pytanie postawione na wstępie: tak, istnieją zegarki z polskimi dniami tygodnia !

Omega Geneve DayDate PL - Manufaktura Czasu

Certina DS-2 Automatic Day-Date PL 27Zegarki z polskimi dniami tygodnia:  kiedyś i dziś

Zła wiadomość jest niestety taka, że czasomierze wyposażone w polskie dni tygodnia są bardzo rzadko spotykane. Można jednak trafić na takie egzemplarze, zarówno pośród pięknych zegarków vintage, jak i wśród zegarków współczesnych, oferowanych – według mojej aktualnej wiedzy – jedynie przez dosłownie 2 producentów.

Dni tygodnia prezentowane są w różny sposób, począwszy od skrótu zaledwie dwóch liter, poprzez skrót 3 literowy, na pełnej nazwie dnia tygodnia kończąc.

Doskonałym przykładem starego czasomierza z polskim kalendarzem jest model Omega Automatic Geneve, wyposażona w kaliber Omega 1022. Zegarek ten należy do międzynarodowej kolekcji oferowanej w ramach linii Geneve i jest właśnie jednym z niewielu, jakie były produkowane dotychczas z polskim kalendarzem.

Omega Geneve DayDate PL - Manufaktura Czasu
Omega Geneve DayDate PL – Manufaktura Czasu

Poza krótką serią Omegi dedykowaną na polski rynek – która produkowana była w latach 70’ ubiegłego wieku – zegarki z polskim kalendarzem oferowała także Certina.

Były to również bardzo krótkie serie w ramach linii Certiday oraz DS.

Certina DS-2 Automatic Day-Date PL 31

Zdjęcie poglądowe - Certina

Zdjęcie poglądowe - Certina

Natrafiłem także na informację, iż swego czasu, również marka Atlantic produkowała zegarki z polskim kalendarzem, ale niestety do tej pory nie spotkałem ani jednego.

Aktualizacja 09.12.13

Otóż faktycznie trafiają się Atlantic’ki z polskimi nazwami dni tygodnia !

Atlantic z polskim kalendarzem - zdjęcie poglądowe

Atlantic z polskim kalendarzem - zdjęcie poglądowe

Aktualizacja 05.03.2014 r.

Niedawno na Allegro pojawił się także model szwajcarskiej firmy LANCO, który również posiadał kalendarz z dniami tygodnia po polsku. Jak doskonale widać po datach wykonanych aktualizacji, czasomierze wyposażone w polski kalendarz trafiają się naprawdę bardzo rzadko – średnio raz na kwartał – co powoduje,  że licytowane są bardzo wysoko.

Lanco PLAby producent zegarków mógł oferować swoje czasomierze z dniami tygodnia w języku polskim lub jakimkolwiek innym, musi wykonać specjalnie w tym celu dysk na którym znajdują się poszczególne nazwy dni  – taki dysk widać na zdjęciu poniżej (część nr 1516). Brzmi to dość nieskomplikowanie, jednakże wymaga przestawienia parametrów technicznych maszyn produkcyjnych specjalnie do tego zadania, a także znacząco ogranicza możliwość sprzedaży zegarka z takim kalendarzem poza rynkiem przeznaczenia.

Dysk z nazwami dni tygodnia
Dysk z nazwami dni tygodnia – część nr 1516

Właśnie dlatego, o wiele bardziej opłacalna ekonomicznie dla wielu firm jest produkcja uniwersalnych zegarków z kalendarzem w języku angielskim.  O wiele częściej pojawiają się też zegarki z dniami tygodnia w języku niemieckim, hiszpańskim czy arabskim, co związane jest z dużo większymi rynkami zbytu i zamożniejszym społeczeństwem.

Dla dużych jak i małych przedsiębiorstw zegarkowych, zarówno kiedyś jak i dziś, produkcja zegarków ze specjalnym kalendarzem w języku polskim jest mało opłacalna, gdyż kiedyś na dobry zegarek mało kogo było stać, a obecnie rynek dóbr luksusowych w Polsce nadal  rozwija się, więc często posiadanie kosztownego i prestiżowego zegarka to dla wielu zbytek .

Aktualnie można jednak spotkać współczesne modele zegarków z polskim kalendarzem produkowane przez takie firmy jak Epos czy Polpora.

Współczesne zegarki z polskim kalendazem

Współczesne zegarki z polskim kalendazem - dyski kalendarza
Współczesne zegarki z polskim kalendarzem – dyski kalendarza
Współczesne zegarki z polskim kalendazem
Współczesne zegarki z polskim kalendarzem

Trzeba w tym miejscu nadmienić, iż edycja marki Epos z kalendarzem po polsku liczy jedynie 100 egzemplarzy, a zegarki Polpora – choć wyjątkowe, bo produkowane w Polsce – nie należą do tanich, ceny rozpoczynają się od ok. 4 tys PLN i sięgają niemalże 8 tys PLN.

Ciekawostka: warto wspomnieć jeszcze, iż w latach 60’ i 70’ ubiegłego wieku w polskich zakładach PREDOM-METRON produkowano mechaniczne zegary ścienne prezentujące datę i poszczególne dni tygodnia właśnie po polsku.

Zegar ścienny z polskim kalendarzem - zdjęcie poglądowe

Zegar ścienny z polskim kalendarzem - zdjęcie poglądowe

Reasumując: na przestrzeni lat pojawiły się bardzo krótkie serie zegarków, które posiadają kalendarz z polskimi nazwami dni tygodnia, są to jednak czasomierze bardzo rzadko spotykane i posiadanie jednego z nich stanowi niewątpliwie powód do radości i dumy !

Zobacz też: Omega Automatic Geneve z polskim kalendarzem – recenzja

lub CYMA Conquistador Automatic, komplet zakupiony w Polsce w latach PRL

(Visited 8 388 times, 2 visits today)

Ten post ma 17 komentarzy

 1. irek

  witam posiadam zegarek omega genewue stan idealny polski kalendrz kto bylby zainteresowany ? naprawde super stan

  1. Maciej Kopyto

   Dzień dobry
   proszę wysłać maila ze zdjęciami Pana zegarka na adres mailowy manufaktury, chętnie zobaczę zegarek.
   Pozdrowienia
   MK

 2. Miki

  Kilka lat temu kupiłem zegarek casio z polskimi dniami tygodnia. Ale niestety nie mogę teraz go nigdzie znaleźć

 3. Romek

  Witam serdecznie !
  Mam pytanie do Panów. Poszukuje dla Seniora zegara biurkowego z poskimi nazwami dni tygodnia. Niestety starsza osoba nie radzi sobie z upływem czasu i zwyczajnie „gubi się” w dniach tygodnia. Na rynku jest sporo róznych zegarów biurowych ale one maja angielskie lub niemieckie nazwy dni tygodnia. Bede wdzieczny za informację w tym temacie ew.jakiś link. Pozdrawiam

  1. Maciej Kopyto

   Dzień dobry,
   niestety nie potrafię Panu pomóc, nie znam żadnej marki, która tworzy takie zegary
   musiałbym Pan solidnie przeszukać internet w celu znalezienia takich zegarków (jeśli w ogóle są)
   Polecam także dołączyć do grupy Czasoholicy na FB – tam jest bardzo dużo członków, ponad 10 000,
   myślę, że ktoś może miał podobną sytuację i będzie Panu w stanie coś doradzić.

   Pozdrawiam serdecznie,
   MK

  2. Sebastian

   Poszukiwałem tygodniami takiego zegarka dla mojego Dziadka. Jedyne co znalazłem to biurkowy zegarek/budzik JVD RB91. Producent czeski, zegarek jest dostępny w niektórych sklepach internetowych. Cena to około 80 zł. Nie wiem, czy polskie dni tygodnia ma specjalna wersja, czy wszystkie zegary tej serii, więc kupując proszę się upewnić, że w opisie będzie podane, że są polskie dni tygodnia. Egzemplarz kupiony przeze mnie ma polskie dni i był trafionym prezentem. Pozdrawiam

   1. Romek

    Bardzo dziekuje za informacje. Spróbuje skorzystac. Pozdrawiam

 4. Maciek

  Witam
  Ja jestem szczęśliwym posiadaczem bardzo rzadkiego atlantica Master Mariner z polskim kalendarzem i zachowanego w orginalnym stanie. 🙂
  Niestety idzie pod młotek więc jak ktoś jest zainteresowany zapraszam do kontaktu 661182069
  Pozdrawiam serdecznie 🙂

  1. Maciej Kopyto

   Dzień dobry Panie Maćku,

   proszę o kontakt w sprawie zegarka na maila:
   manufakturaczasu @ gmail.com

   Mam pytanie, ale to w prywatnej korespondencji.

   Czekam na wiadomość 🙂

   pozdrawiam
   MK

 5. Łukasz

  Moja nowo nabyta Omega Geneve z polskimi dniami tygodnia.

  1. Maciej Kopyto

   WSPANIAŁA !!!

   Po prostu wspaniała Panie Łukaszu 🙂

   Szczerze gratuluję – wiem, jak doskonały jest to model…ja moją Genevę bardzo często zakładam do pracy, pasuje do nieco bardziej eleganckiego stroju.

   Pana egzemplarz jest naprawdę super !

   Proszę wrzucić jeszcze jakieś zdjęcia do Strefy Czytelnika – Galeria Czytelników

   Pozdrawiam

   Maciek

   1. Łukasz

    Bardzo dziękuję za uznanie 🙂

    Zdjęcie póki co jest z aukcji internetowej.
    Gdy tylko zegarek do mnie dojdzie zrobię sesję zdjęciową i wrzucę zdjęcia do Galerii Czytelników.

    Pana Geneve również jest wspaniała a artykuł o niej czyta się niezwykle przyjemnie. Sporo w nim ciekawych i rzeczowych informacji na temat serii Geneve.

    Pozdrawiam
    Łukasz

 6. Łukasz

  Moja Omega Geneve z lat 70 z polskimi dniami tygodnia.

 7. Krzysiek

  Witam,
  a ja jestem szczęśliwym posiadaczem pięknie zachowanego atlantica Rio z
  przepiękną szarą tarczą i polskim kalendarzem z pełnymi nazwami dni u góry!
  pozdrawiam

  1. Maciej Kopyto

   Dzień dobry Panie Krzysztofie !

   Skoro już Pan się pochwalił, że posiada Pan tak wspaniały czasomierz, to zachęcam do podzielenia się z Czytelnikami Manufaktury jego zdjęciami, abyśmy mogli wszyscy go zobaczyć i popodziwiać choć w taki sposób 🙂

   Będzie mi niezmiernie miło, jeśli wrzuci Pan zdjęcia swojego Rio pod tym tematem.

   Pozdrawiam

   MK

 8. Daniel

  Wyjątkowy jest limitowany Eposik, któtego miałem możliwość posiadać jakiś czas temu.Wspaniałe wykonanie i piękne pasy „genewskie” na tarczy.Chyba żałuję, że sprzedałem…:)

Dodaj komentarz