Czy istnieją zegarki z polskimi nazwami dni tygodnia ?

Czy istnieją zegarki z polskimi nazwami dni tygodnia ?

Niejednokrotnie, jako aktywny użytkownik forum zegarkowego, a także pasjonat oraz kolekcjoner, spotykam się z pytaniem, które nurtowało do niedawna także mnie i nadal nurtuje wielu innych hobbystów: czy istnieją zegarki, które mają polskie dni tygodnia ?

Niestety, w całej historii zegarmistrzostwa, niewiele jest wiekopomnych odkryć dokonanych przez polskich konstruktorów czy też wzmianek o polskich firmach produkujących zegarki…

 …dlatego tym bardziej cieszy każdy polski akcent, jaki można odnotować w świecie zegarków zdominowanym przez szwajcarskie, niemieckie, japońskie i amerykańskie przedsiębiorstwa. Szczęście tym większe, że ten polski akcent możemy znaleźć w doskonałych wyrobach szwajcarskich firm, które od lat produkują luksusowe czasomierze…

Oto dobra wiadomość dla każdego, kto poszukuje odpowiedzi na pytanie postawione na wstępie: tak, istnieją zegarki z polskimi dniami tygodnia !

Omega Geneve DayDate PL - Manufaktura Czasu

Certina DS-2 Automatic Day-Date PL 27Zegarki z polskimi dniami tygodnia:  kiedyś i dziś

Zła wiadomość jest niestety taka, że czasomierze wyposażone w polskie dni tygodnia są bardzo rzadko spotykane. Można jednak trafić na takie egzemplarze, zarówno pośród pięknych zegarków vintage, jak i wśród zegarków współczesnych, oferowanych – według mojej aktualnej wiedzy – jedynie przez dosłownie 2 producentów.

Dni tygodnia prezentowane są w różny sposób, począwszy od skrótu zaledwie dwóch liter, poprzez skrót 3 literowy, na pełnej nazwie dnia tygodnia kończąc.

Doskonałym przykładem starego czasomierza z polskim kalendarzem jest model Omega Automatic Geneve, wyposażona w kaliber Omega 1022. Zegarek ten należy do międzynarodowej kolekcji oferowanej w ramach linii Geneve i jest właśnie jednym z niewielu, jakie były produkowane dotychczas z polskim kalendarzem.

Omega Geneve DayDate PL - Manufaktura Czasu
Omega Geneve DayDate PL – Manufaktura Czasu

Poza krótką serią Omegi dedykowaną na polski rynek – która produkowana była w latach 70’ ubiegłego wieku – zegarki z polskim kalendarzem oferowała także Certina.

Były to również bardzo krótkie serie w ramach linii Certiday oraz DS.

Certina DS-2 Automatic Day-Date PL 31

Zdjęcie poglądowe - Certina

Zdjęcie poglądowe - Certina

Natrafiłem także na informację, iż swego czasu, również marka Atlantic produkowała zegarki z polskim kalendarzem, ale niestety do tej pory nie spotkałem ani jednego.

Aktualizacja 09.12.13

Otóż faktycznie trafiają się Atlantic’ki z polskimi nazwami dni tygodnia !

Atlantic z polskim kalendarzem - zdjęcie poglądowe

Atlantic z polskim kalendarzem - zdjęcie poglądowe

Aktualizacja 05.03.2014 r.

Niedawno na Allegro pojawił się także model szwajcarskiej firmy LANCO, który również posiadał kalendarz z dniami tygodnia po polsku. Jak doskonale widać po datach wykonanych aktualizacji, czasomierze wyposażone w polski kalendarz trafiają się naprawdę bardzo rzadko – średnio raz na kwartał – co powoduje,  że licytowane są bardzo wysoko.

Lanco PLAby producent zegarków mógł oferować swoje czasomierze z dniami tygodnia w języku polskim lub jakimkolwiek innym, musi wykonać specjalnie w tym celu dysk na którym znajdują się poszczególne nazwy dni  – taki dysk widać na zdjęciu poniżej (część nr 1516). Brzmi to dość nieskomplikowanie, jednakże wymaga przestawienia parametrów technicznych maszyn produkcyjnych specjalnie do tego zadania, a także znacząco ogranicza możliwość sprzedaży zegarka z takim kalendarzem poza rynkiem przeznaczenia.

Dysk z nazwami dni tygodnia
Dysk z nazwami dni tygodnia – część nr 1516

Właśnie dlatego, o wiele bardziej opłacalna ekonomicznie dla wielu firm jest produkcja uniwersalnych zegarków z kalendarzem w języku angielskim.  O wiele częściej pojawiają się też zegarki z dniami tygodnia w języku niemieckim, hiszpańskim czy arabskim, co związane jest z dużo większymi rynkami zbytu i zamożniejszym społeczeństwem.

Dla dużych jak i małych przedsiębiorstw zegarkowych, zarówno kiedyś jak i dziś, produkcja zegarków ze specjalnym kalendarzem w języku polskim jest mało opłacalna, gdyż kiedyś na dobry zegarek mało kogo było stać, a obecnie rynek dóbr luksusowych w Polsce nadal  rozwija się, więc często posiadanie kosztownego i prestiżowego zegarka to dla wielu zbytek .

Aktualnie można jednak spotkać współczesne modele zegarków z polskim kalendarzem produkowane przez takie firmy jak Epos czy Polpora.

Współczesne zegarki z polskim kalendazem

Współczesne zegarki z polskim kalendazem - dyski kalendarza
Współczesne zegarki z polskim kalendarzem – dyski kalendarza
Współczesne zegarki z polskim kalendazem
Współczesne zegarki z polskim kalendarzem

Trzeba w tym miejscu nadmienić, iż edycja marki Epos z kalendarzem po polsku liczy jedynie 100 egzemplarzy, a zegarki Polpora – choć wyjątkowe, bo produkowane w Polsce – nie należą do tanich, ceny rozpoczynają się od ok. 4 tys PLN i sięgają niemalże 8 tys PLN.

Ciekawostka: warto wspomnieć jeszcze, iż w latach 60’ i 70’ ubiegłego wieku w polskich zakładach PREDOM-METRON produkowano mechaniczne zegary ścienne prezentujące datę i poszczególne dni tygodnia właśnie po polsku.

Zegar ścienny z polskim kalendarzem - zdjęcie poglądowe

Zegar ścienny z polskim kalendarzem - zdjęcie poglądowe

Reasumując: na przestrzeni lat pojawiły się bardzo krótkie serie zegarków, które posiadają kalendarz z polskimi nazwami dni tygodnia, są to jednak czasomierze bardzo rzadko spotykane i posiadanie jednego z nich stanowi niewątpliwie powód do radości i dumy !

Zobacz też: Omega Automatic Geneve z polskim kalendarzem – recenzja

lub CYMA Conquistador Automatic, komplet zakupiony w Polsce w latach PRL

(Visited 6 391 times, 3 visits today)

Ten post ma 15 komentarzy

 1. Miki

  Kilka lat temu kupiłem zegarek casio z polskimi dniami tygodnia. Ale niestety nie mogę teraz go nigdzie znaleźć

 2. Romek

  Witam serdecznie !
  Mam pytanie do Panów. Poszukuje dla Seniora zegara biurkowego z poskimi nazwami dni tygodnia. Niestety starsza osoba nie radzi sobie z upływem czasu i zwyczajnie „gubi się” w dniach tygodnia. Na rynku jest sporo róznych zegarów biurowych ale one maja angielskie lub niemieckie nazwy dni tygodnia. Bede wdzieczny za informację w tym temacie ew.jakiś link. Pozdrawiam

  1. Maciej Kopyto

   Dzień dobry,
   niestety nie potrafię Panu pomóc, nie znam żadnej marki, która tworzy takie zegary
   musiałbym Pan solidnie przeszukać internet w celu znalezienia takich zegarków (jeśli w ogóle są)
   Polecam także dołączyć do grupy Czasoholicy na FB – tam jest bardzo dużo członków, ponad 10 000,
   myślę, że ktoś może miał podobną sytuację i będzie Panu w stanie coś doradzić.

   Pozdrawiam serdecznie,
   MK

  2. Sebastian

   Poszukiwałem tygodniami takiego zegarka dla mojego Dziadka. Jedyne co znalazłem to biurkowy zegarek/budzik JVD RB91. Producent czeski, zegarek jest dostępny w niektórych sklepach internetowych. Cena to około 80 zł. Nie wiem, czy polskie dni tygodnia ma specjalna wersja, czy wszystkie zegary tej serii, więc kupując proszę się upewnić, że w opisie będzie podane, że są polskie dni tygodnia. Egzemplarz kupiony przeze mnie ma polskie dni i był trafionym prezentem. Pozdrawiam

   1. Romek

    Bardzo dziekuje za informacje. Spróbuje skorzystac. Pozdrawiam

 3. Maciek

  Witam
  Ja jestem szczęśliwym posiadaczem bardzo rzadkiego atlantica Master Mariner z polskim kalendarzem i zachowanego w orginalnym stanie. 🙂
  Niestety idzie pod młotek więc jak ktoś jest zainteresowany zapraszam do kontaktu 661182069
  Pozdrawiam serdecznie 🙂

  1. Maciej Kopyto

   Dzień dobry Panie Maćku,

   proszę o kontakt w sprawie zegarka na maila:
   manufakturaczasu @ gmail.com

   Mam pytanie, ale to w prywatnej korespondencji.

   Czekam na wiadomość 🙂

   pozdrawiam
   MK

 4. Łukasz

  Moja nowo nabyta Omega Geneve z polskimi dniami tygodnia.

  1. Maciej Kopyto

   WSPANIAŁA !!!

   Po prostu wspaniała Panie Łukaszu 🙂

   Szczerze gratuluję – wiem, jak doskonały jest to model…ja moją Genevę bardzo często zakładam do pracy, pasuje do nieco bardziej eleganckiego stroju.

   Pana egzemplarz jest naprawdę super !

   Proszę wrzucić jeszcze jakieś zdjęcia do Strefy Czytelnika – Galeria Czytelników

   Pozdrawiam

   Maciek

   1. Łukasz

    Bardzo dziękuję za uznanie 🙂

    Zdjęcie póki co jest z aukcji internetowej.
    Gdy tylko zegarek do mnie dojdzie zrobię sesję zdjęciową i wrzucę zdjęcia do Galerii Czytelników.

    Pana Geneve również jest wspaniała a artykuł o niej czyta się niezwykle przyjemnie. Sporo w nim ciekawych i rzeczowych informacji na temat serii Geneve.

    Pozdrawiam
    Łukasz

 5. Łukasz

  Moja Omega Geneve z lat 70 z polskimi dniami tygodnia.

 6. Krzysiek

  Witam,
  a ja jestem szczęśliwym posiadaczem pięknie zachowanego atlantica Rio z
  przepiękną szarą tarczą i polskim kalendarzem z pełnymi nazwami dni u góry!
  pozdrawiam

  1. Maciej Kopyto

   Dzień dobry Panie Krzysztofie !

   Skoro już Pan się pochwalił, że posiada Pan tak wspaniały czasomierz, to zachęcam do podzielenia się z Czytelnikami Manufaktury jego zdjęciami, abyśmy mogli wszyscy go zobaczyć i popodziwiać choć w taki sposób 🙂

   Będzie mi niezmiernie miło, jeśli wrzuci Pan zdjęcia swojego Rio pod tym tematem.

   Pozdrawiam

   MK

 7. Daniel

  Wyjątkowy jest limitowany Eposik, któtego miałem możliwość posiadać jakiś czas temu.Wspaniałe wykonanie i piękne pasy „genewskie” na tarczy.Chyba żałuję, że sprzedałem…:)

Dodaj komentarz