You are currently viewing DOXA Blue Planet GMT – czas całego świata w 1 zegarku

DOXA Blue Planet GMT – czas całego świata w 1 zegarku

Marka DOXA istnieje już 125 lat. Z okazji tego donośnego wydarzenia firma zaprezentowała w tym roku trzy modele rocznicowe: Vintage Fusion, 8 Days Manufacture oraz Blue Planet GMT. Każdy z nich jest wyjątkowy i każdy oferuje swojemu właścicielowi inną, ciekawą funkcję. Dziś chciałbym przedstawić i szerzej opisać ostatni z wymienionych modeli, czyli Blue Planet GMT, który miałem przyjemność podziwiać i testować na żywo przez kilka dni.

DOXA Blue Planet GMT Limited Edition - pudełko + torebki

Blue Planet to czasomierz wyjątkowy już chociażby ze względu na limitację ograniczoną jedynie do 300 egzemplarzy oferowanych na całym świecie. Niewielka liczba egzemplarzy tego modelu wyłącznie podkreśla jego ważną pozycję w tegorocznej kolekcji DOXA, a to zaledwie jedna z wielu cech, która sprawia, iż jest on niewątpliwie wart uwagi.

DOXA Blue Planet GMT Limited Edition

Informacje ogólne, funkcje i obsługa

DOXA Blue Planet GMT to połączenie eleganckiego, bardzo klasycznego wyglądu z praktycznymi funkcjami. Czasomierz posiada dwa pierścienie okalające tarczę – cieńszy, szary pierścień prezentuje czas w systemie 24 godzinnym, natomiast szerszy, biały pierścień z nazwami 24 miast prezentuje funkcję drugiej strefy czasowej, czyli GMT, użyte w nazwie modelu. Pomimo, iż tarcza zegarka oraz dwie koronki mogą początkowo sprawiać wrażenie, że obsługa i poprawne odczytywanie prezentowanych informacji wymaga sporej wiedzy, już po chwili okazuje się, iż korzystanie z funkcji czasomierza nie stanowi najmniejszego problemu, ponadto jest bardzo proste i wygodne.

DOXA Blue Planet GMT Limited Edition

DOXA Blue Planet GMT Limited Edition

Pierścień z nazwami 24 miast odpowiada 24 strefom czasowym obowiązującym na świecie. Pierścień porusza się poprzez obracanie górnej koronki usytuowanej na godz. 2.00, i jest sprzężony z charakterystyczną wskazówką zakończoną pomarańczowym grotem, która prezentuje godzinę w drugiej, wybranej strefie czasowej, czyli np. aktualny czas w kraju z którego pochodzimy. Funkcja GMT jest niezwykle przydatna dla osób, które bardzo często podróżują, dużo korzystają z lotniczych środków transportu i często bywają w krajach położonych w różnych częściach świata. Możliwość równoczesnego śledzenia i łatwego odczytu czasu w rodzinnej miejscowości oraz aktualnego czasu w miejscu, w którym obecnie się znajdujemy pozwala uniknąć zastanawiania się, czy współpracownicy w Warszawskim biurze jeszcze pracują czy może już od kilku godzin śpią.

Warto nadmienić jeszcze, iż wskazówka zakończona pomarańczowym grotem, czyli odpowiadająca za wskazania 2 strefy czasowej, porusza się w systemie 24 godzinnym, tzn. wykonuje podczas doby jeden, pełen obrót wokół tarczy zegarka. Jest to oczywiście związane z podziałką 24 godzinową umieszczoną na szarym pierścieniu i ma umożliwić właścicielowi łatwy i błyskawiczny sposób odczytu godziny oraz określenie pory dnia w mieście z którego pochodzi. Wskazówka godzinowa i minutowa prezentują oczywiście aktualny czas miejsca w którym się obecnie znajdujemy, wskazówki te pracują standardowo w systemie 12 godzinnym, a więc podczas doby wskazówka godzinowa mija godz. 12,00 dwukrotnie. Model Blue Planet GMT Limited Editon prócz praktycznej funkcji GMT posiada jeszcze bardzo często spotykaną komplikację konstrukcji mechanizmu w postaci prezentacji daty.

DOXA Blue Planet GMT Limited Edition
DOXA Blue Planet GMT Limited Edition

Inspirację do stworzenia rocznicowego modelu stanowiła niewątpliwie fascynacja projektantów marki DOXA naszą tajemniczą, a zarazem niezwykle piękną i wciąż zaskakującą nas planetą – Ziemia, często nazywaną właśnie „Błękitną Planetą”. Aby oddać hołd Błękitnej Planecie zarówno tarcza, jak i dekiel zegarka zostały zdobione w absolutnie niecodzienny i przyciągający wzrok sposób.

Tarcza zegarka pokryta została drobinkami szlachetnego kamienia ozdobnego o nazwie awenturyn, który to pięknie odbija światło i wykazuje efekt migotliwości zwany awenturyzacją. Migocąca i mieniąca się tarcza w niezwykły sposób oddaje magię i nieuchwytny urok gwieździstego nieba, a jednocześnie symbolizuje wieczność oraz odwołuje się do nieskończoności czasu i przestrzeni. Równie imponująco prezentuje się dekiel zegarka. DOXA projektując Blue Planet zdecydowała się na odważny krok, mianowicie dekiel zegarka nie jest transparenty, jak w większości oferowanych obecnie czasomierzy mechanicznych, co uniemożliwia oczywiście obserwację mechanizmu podczas pracy, ale za to właściciel otrzymuje możliwość podziwiania misternie wykonanej mapy świata osadzonej na błękitnej masie perłowej przypominającej wody oceanów.

DOXA Blue Planet GMT Limited Edition

DOXA Blue Planet GMT Limited Edition - dekiel z mapą świata
DOXA Blue Planet GMT Limited Edition – dekiel z mapą świata

Stanowi to doskonałe dopełnienie koncepcji całego zegarka i jednocześnie idealne koresponduje z tarczą, ukazując całe piękno i urok Błękitnej Planety.

Czasomierze w ramach kolekcji DOXA Blue Planet GMT wykonano w trzech wersjach:

– Bezel wykonany ze stali, model: ref. D181SBU

– Bezel wykonany z żółtego, 18 k złota, model: ref. D181TBU

– Bezel wykonany z różowego, 18 k złota, model: ref. D181RBU

Limitowana edycja pozwala poczuć się właścicielowi jeszcze bardziej wyjątkowo, gdyż liczba wykonanych czasomierzy jest faktycznie niewielka. Indywidualny numer każdego egzemplarza wygrawerowany został w górnej części dekla.

DOXA Blue Planet GMT Limited Edition

POSZCZEGÓLNE ELEMENTY

Pudełko

Eleganckie i efektowne pudełko, w którego środku umieszczony jest czasomierz, znajduje się w mniejszej, tekturowej torbie w charakterystycznym, pomarańczowym kolorze, a całość zabezpieczono dodatkowo firmową, materiałową torbą DOXA.

DOXA Blue Planet GMT Limited Edition - pudełko + torebki

DOXA Blue Planet GMT Limited Edition - jeszcze w folii ochronnej
DOXA Blue Planet GMT Limited Edition – jeszcze w folii ochronnej

W zestawie znajdziemy także stalową tabliczkę z wygrawerowanym numerem limitacji, międzynarodową gwarancję  oraz dodatkowe materiały.

Koperta i dekiel

Koperta Blue Planet GMT posiada wyraźnie elegancki, klasyczny styl, jest bardzo dobrze zaprojektowana i wykonaną w całości ze stali szlachetnej. Zaokrąglony kształt pierścienia doskonale współgra z delikatnie zaznaczonymi uszami. Koperta ma bardzo komfortowy i uniwersalny rozmiar – jej średnica wynosi 42 mm. Uważam, iż jest to bardzo trafna decyzja ze strony projektantów DOXA, gdyż umożliwia to wygodne użytkowanie zegarka także osobom ze szczuplejszym nadgarstkiem, co stanowi kompromis pomiędzy dzisiejszym trendem w kierunku produkcji kopert o średnicy 44-45 mm, a wymogami klasycznego stylu eleganckich zegarków, charakteryzującego się mniejszymi i mniej wyzywającymi kopertami.

DOXA Blue Planet GMT Limited Edition

DOXA Blue Planet GMT Limited Edition

Dekiel czasomierza nie jest transparenty, tak jak wspominałem wcześniej, niemniej pięknie wykonane kontury kontynentów oraz jasnoniebieska, połyskująca masa perłowa imitująca wody oceanów sprawia absolutnie niecodzienne i przepiękne wrażenie.

Tak przemyślana koncepcja wykonania dekla zdarza się naprawdę rzadko i choć uwielbiam obserwować pracę wysokiej klasy mechanizmów, to dekiel Blue Planet jest równie hipnotyzujący i urzekający.

DOXA Blue Planet GMT Limited Edition - dekiel z mapą świata
DOXA Blue Planet GMT Limited Edition – dekiel z mapą świata

DOXA Blue Planet GMT Limited Edition

Tarczę zegarka chroni oczywiście szafirowe szkło, które nie ulega zarysowaniom, a całość wyglądu czasomierza dopełniają dwie koronki – górna z wizerunkiem ziemi oraz dolna z wyraźnym logo DOXA. Jest to model zdecydowanie elegancki, także jego klasa wodoszczelności nie jest porównywalna z zegarkami sportowymi i wynosi 50M.

Tarcza

Niezwykły urok tarczy opisałem już na wstępie, ale warto jeszcze raz wspomnieć o efekcie, jaki producent uzyskał wykorzystując miniaturowe drobinki awenturynu. Celem było stworzenie wrażenia gwieździstej nocy, migocącej setkami gwiazd – i trzeba przyznać, iż cel ten został osiągnięty. Tarcza posiada głęboki, granatowy kolor, a rozsypane na niej fragmenty kamienia szlachetnego refleksują i odbiją piękne światło, co faktycznie daje magiczny efekt. Nakładane, złote indeksy wyraźnie odcinają się od płaszczyzny tarczy i tak samo czytelne oraz bardzo dobrze widoczne są złote wskazówki. Połączenie granatu oraz koloru białego i szarego zastosowanego na pierścieniach okalających tarczę powoduje, iż cała kolorystyka zegarka jest harmonijna i spójna.

DOXA Blue Planet GMT Limited Edition

DOXA Blue Planet GMT Limited Edition

Wskazówki Blue Planet posiadają długie, zwężające się ku końcowi ramiona przypominające nieco stylem wskazówki typu Dauphine. Masą fluorescencyjną wypełniony został jedynie grot wskazówki GMT, co ułatwia oczywiście odczyt godziny 2 strefy czasowej w mroku. Widoczny, choć nie rzucający się w oczy element tarczy stanowi jeszcze umieszczone na godzinie 4,00 okrągłe, niewielkie okienko datownika.

Mechanizm

Czasomierz wyposażony został w solidny mechanizm szwajcarskiej produkcji – ETA kaliber 2893 – z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej, który łożyskowany jest na 21 kamieniach i pracuje z częstotliwością balansu = 28.800 bph. Przy pełnym naciągu sprężyny werk zegarka może pracować nieprzerwanie przez 42 godziny

Pasek

Zegarek posiada najwyższej jakości pasek koloru brązowego wykonany ze skóry aligatora. Stalowa sprzączka posiada wtopiony element wykonany z 18 karatowego złota, który opatrzony został logo producenta.

DOXA Blue Planet GMT Limited Edition - sygnowana klamra
DOXA Blue Planet GMT Limited Edition – sygnowana klamra
DOXA Blue Planet GMT Limited Edition - sygnowana klamra z elementami z 18k złota
DOXA Blue Planet GMT Limited Edition – sygnowana klamra z elementami z 18k złota

Na sprzączce od wewnętrznej strony widnieje napis 18K GOLD & STEEL, co podkreśla fakt, iż producent zadbał o wykonanie zegarka z wysokogatunkowych materiałów nawet w najmniejszym detalu.

Pozostałe informacje:

Możliwość zakupu i wycena – edycja Blue Planet GMT jest serią limitowaną, oferowaną na całym świecie w ilości 300 sztuk. Jest to liczba relatywnie nieduża, także możliwość zakupu zapewne maleje z każdym dniem.

Cena nowej DOXA Blue Planet waha się w zależności od wersji wykończenia koperty od kwoty 11 500 PLN do około 14 000 PLN. Na utrzymanie wartości tego modelu bez wątpienia może korzystnie wpłynąć niewielka ilość wyprodukowanych egzemplarzy.

Zakończenie – czyli podsumowanie i ogólne wrażenia.

DOXA Blue Planet GMT z serii Grande Metre to zdecydowanie elegancki i prestiżowy czasomierz stworzony z myślą o osobach często podróżujących po całym świecie. Funkcja wskazania 2 strefy czasowej jest niezwykle praktyczna, a do tego jej obsługa i sposób odczytu informacji w prezentowanym modelu jest naprawdę prosty i wygodny. Czasomierz świetnie dopasowuje się do nadgarstka, ma bardzo uniwersalny rozmiar koperty i może być z powodzeniem zakładany zarówno do garnituru, jak i jeansów i koszuli.

cropped-DOXA-Blue-Planet-GMT-37.jpg

Zegarek zachwyca magiczną tarczą oraz pięknie wykonanym deklem. Dbałość o detale, dopracowanie wyglądu zegarka w każdym szczególe oraz zastosowanie masy perłowej, kamieni szlachetnych i elementów wykonanych z 18 karatowego złota nie pozostawia wątpliwości, iż jest to produkt prestiżowy i luksusowy.

Zapraszam do galerii zdjęć: DOXA Blue Planet GMT Limited Edition

Zobacz także: Historia marki DOXA – początki, rozwój firmy i kultowe modele

(Visited 2 520 times, 1 visits today)

Ten post ma 2 komentarzy

 1. Ionut

  Hey Maciej,
  Do you still have the watch? I sent you also an email via the contact form (hope it comes through)
  Thanks!
  Ionut

 2. Axel

  Dear sir,

  If you want to sell this watch, please contact me at my email address:
  axelkorsvik(at)hotmail.com

  Thank you.

Dodaj komentarz