You are currently viewing DOXA TROFEO TC-EVOLUTION – tytan, karbon i design

DOXA TROFEO TC-EVOLUTION – tytan, karbon i design

Wstęp:

Słowo „DOXA” – pochodzące z języka starożytnej Grecji – początkowo oznaczało „oczekiwanie” i używane było także, jako określenie popularnej opinii lub powszechnego przekonania. Słowo nabierało z upływem czasu coraz szerszego znaczenia i używane było w wielu różnych językach świata. Określenie: orthodox wywodzi się właśnie od słowa DOXA, a w języku hebrajskim DOXA oznacza „chwałę i sławę”.

Nie bez powodu przywołuję na wstępie znaczenie słowa DOXA, gdyż stanowi ono także nazwę prestiżowej i znanej na całym świecie marki produkującej szwajcarskie zegarki. Marki, która obchodzi w tym roku 125-lecie i pozostaje wierna tradycji szwajcarskiego zegarmistrzostwa poprzez produkcję czasomierzy mechanicznych wysokiej klasy.

DOXA Trofeo 1

Nowa kolekcja zegarków DOXA wyróżnia się na tle produktów innych znanych i prestiżowych przedsiębiorstw zegarkowych. Efekt ten osiągnięto nie tylko dzięki ciekawemu wzornictwu, ale głównie poprzez zastosowanie niezwykle trwałych i zaawansowanych technologicznie materiałów, z jakich wykonano elementy czasomierzy.

Przykładem takiego zegarka jest model DOXA Trofeo TC-Evolution Limited Edition – oferowany w limitowanej ilości egzemplarzy – którego koperta wykonana jest w całości z tytanu oraz posiada elementy wykonane z włókna węglowego.

Czasomierz długo „oczekiwany”…czy zapewni firmie DOXA „chwałę i sławę” ?

Informacje ogólne, funkcje i obsługa

DOXA Trofeo TC-Evolution jest czasomierzem niezbyt skomplikowanym z technicznego punktu widzenia, dzięki czemu jego codzienna obsługa nie stanowi najmniejszego problemu dla właściciela – jest bardzo prosta i wygodna.

Model ten nie posiada dodatkowych funkcji czy popularnych komplikacji, gdyż projektanci i zegarmistrzowie pracujący w zakładach Doxa położyli nacisk głównie na niecodzienny, ciekawy design oraz zastosowanie innowacyjnych i kosztownych materiałów wykorzystanych do produkcji poszczególnych elementów zegarka.

DOXA Trofeo TC Evolution
DOXA Trofeo TC Evolution

Prócz przyciągającej uwagę tytanowej koperty i kauczukowego paska z elementami karbonu, niewątpliwą atrakcją dla każdego właściciela TC-Evolution jest piękna tarcza posiadająca tzw. „open heart”, czyli specjalnie zaprojektowany i wykonany otwór, przez który stale można podziwiać balans zegarka podczas pracy!

Modele z serii Doxa Trofeo TC-Evolution wykonano w trzech wersjach:

– Tytanowa, model: D166SBK

– Tytanowa z powłoką PVD z żółtego złota, model: D166TBK

– Tytanowa z powłoką PVD z różowego złota, model: D166RBK

Poszczególne wersje dostępne są na całym świecie od początku bieżącego roku, w ograniczonej ilości 999 sztuk, a różnią się od siebie kolorystyką detali oraz wykończeniem elementów koperty i tarczy.

DOXA Trofeo 2Limitowana edycja pozwala właścicielowi poczuć się jeszcze bardziej wyjątkowo. Bez wątpienia nie jest to zabieg stricte marketingowy, gdyż liczba wykonanych czasomierzy jest faktycznie relatywnie niewielka, jak na dzisiejsze standardy i podobne serie innych producentów. Indywidualny numer każdego egzemplarza przedstawia umieszczona na boku koperty, grawerowana w tytanie tabliczka.

DOXA Trofeo TC Evolution - numer limitacji
DOXA Trofeo TC Evolution – numer limitacji

POSZCZEGÓLNE ELEMENTY

Pudełko

DOXA Trofeo TC Evolution - pudełko
DOXA Trofeo TC Evolution – pudełko
DOXA Trofeo TC Evolution
DOXA Trofeo TC Evolution

Czasomierz opakowany jest w eleganckie i efektowne pudełko. W zestawie znajdziemy stalową tabliczkę z wygrawerowanym numerem limitacji oraz dodatkowe materiały.

Koperta

TC-Evolution posiada kopertę wykonaną w całości z tytanu. Koperta jest nadzwyczaj dobrze zaprojektowana, ma dość uniwersalny styl, łączący elegancję ze sportowym charakterem. Równocześnie jest sporych, typowo męskich rozmiarów:

Szerokość bez koronki – 43 mm

Szerokość z koronką – 46 mm

Grubość – 12 mm

DOXA Trofeo TC Evolution
DOXA Trofeo TC Evolution

Zastosowanie tytanu zdecydowanie zwiększyło wytrzymałość i odporność koperty na uszkodzenia mechaniczne oraz zmniejszyło jednocześnie wagę czasomierza, który pomimo sporych rozmiarów jest nadzwyczaj lekki i wygodny w codziennym użytkowaniu.

Koperta jest także ciekawa ze względu na zestawienie tytanu oraz matowych tekstur, które wykonano z mozaiki włókna węglowego i osadzono na pierścieniu okalającym tytanową kopertę. Tworzy to niecodzienne zjawisko, sprawiające wrażenie obrazu trójwymiarowego.

DOXA Trofeo TC Evolution
DOXA Trofeo TC Evolution

Dekiel czasomierza jest częściowo transparenty, co umożliwia właścicielowi podziwianie szwajcarskiego mechanizmu podczas pracy. Zarówno koperta, jak i dekiel są ciemno-szarego koloru i wyglądają jak zmatowione. Zegarek wyposażony jest w szafirowe szkło, które nie ulega zarysowaniom i trudno je uszkodzić.

DOXA Trofeo TC Evolution
DOXA Trofeo TC Evolution

Całość dopełnia żłobiona, stalowa koronka z wyraźną nazwą marki, która dzięki większym niż zwykle rozmiarom jest bardzo wygodna w codziennej obsłudze. Koronka czasomierza jest zakręcana, co ma związek z jego sportowymi właściwościami umożliwiającymi wykorzystywanie zegarka pod wodą do głębokości 100m / 10 ATM.

DOXA Trofeo TC Evolution
DOXA Trofeo TC Evolution
DOXA Trofeo TC Evolution - koronka z logo
DOXA Trofeo TC Evolution – koronka z logo

Dekiel

Dekiel recenzowanego Trofeo wykonany jest oczywiście z tytanu i posiada przeszklenie, dzięki czemu możemy obserwować pięknie zdobiony mechanizm podczas pracy.

DOXA Trofeo 6

Dekiel przymocowany jest do koperty za pomocą czterech małych śrubek, a w około przeszklenia opisany następująco:

10 ATM  WATER RESISTANT   ALL TITANIUM   SAPPHIRE CRYSTAL
D166R SWISS MADE

DOXA Trofeo TC Evolution - przeźroczysty dekiel
DOXA Trofeo TC Evolution – przeźroczysty dekiel

Tarcza

Przyglądając się tarczy zegarka Doxa TC-Evolution wyraźnie widać, że projektanci poświęcili wiele czasu na dopracowanie jej nawet w najmniejszym detalu. Tarcza wyróżnia się pięknymi, nakładanymi indeksami, które wyraźnie odcinają się od jej płaszczyzny. Kolorystyka tarczy utrzymana jest w ciemnych odcieniach, co powoduje, iż stalowe indeksy są jeszcze lepiej widoczne i pięknie odbijają światło.

DOXA Trofeo TC Evolution - indeksy i tarcza
DOXA Trofeo TC Evolution – indeksy i tarcza

Doxa postawiła zdecydowanie na design. Tarcza jest fantazyjna i niejednolita, projektanci starali się zapewne stworzyć tarczę przykuwającą uwagę, ale jednocześnie spełniającą swoją rolę – czyli umożliwiającą w szybki i łatwy sposób odczyt bieżącej godziny.

Osiągnęli ten efekt w nadzwyczaj dobrym stylu.

Górna oraz środkowa część tarczy ozdobiona jest wzorem przypominającym pasy, z pozoru jednolite, jednakże przy odpowiednim naświetleniu zaczynają odbijać promienie i tworzyć ciekawy efekt – szczególnie w świetle dziennym, które wydobywa cały urok tego zjawiska.

DOXA Trofeo TC Evolution
DOXA Trofeo TC Evolution

Nakładane indeksy wyglądają jak perfekcyjnie wycięte fragmenty stali, trzy indeksy prezentują cyfry arabskie: 3, 6 i 9, natomiast pozostałe są w postaci pionowych kresek. Delikatnie refleksują przy odpowiednim naświetleniu i ułatwiają odczyt czasu.

Stalowe wskazówki posiadają długie, szerokie ramiona oraz wypełnione są masą fluorescencyjną, co ułatwia odczyt czasu w ciemnych pomieszczeniach i w nocy.

DOXA Trofeo TC Evolution - fosforyzujące wskazówki
DOXA Trofeo TC Evolution – fosforyzujące wskazówki

Całość dopełnia pięknie wyeksponowane serce mechanizmu – balans osadzony na rubinie, który umieszczono na ramieniu wykonanym ze stali nierdzewnej i umocowano do tarczy za pomocą dwóch śrubek.

DOXA Trofeo TC Evolution - indeksy i tarcza
DOXA Trofeo TC Evolution – indeksy i tarcza

Mechanizm

Czasomierz napędzany jest przez doskonale znany i solidny mechanizm szwajcarskiej produkcji – kaliber Sellita 200. Bazowy mechanizm SW 200 został poddany kosmetycznej modyfikacji wizualnej w postaci nałożenia logo i nazwy marki na rotor. Kaliber posiada 26 kamieni łożyskujących i pracuje z podwyższoną częstotliwością balansu = 28.800 bph.

 DOXA TC Evolution 36

Pasek

Zegarek posiada kauczukowy, czarny pasek w rozmiarze 22, zakończony tytanową klamrą. Niewątpliwą atrakcję stanowi fakt, iż w pasek oraz klamrę wtopione są elementy wykonane z włókna węglowego, co stwarza niecodzienny efekt trójwymiarowości, taki sam, jak na pierścieniu wokół tarczy.

DOXA Trofeo TC Evolution - tytanowa klamra paska
DOXA Trofeo TC Evolution – tytanowa klamra paska

Klamra opatrzona została od wewnątrz nazwą modelu oraz napisem „TITANIUM”, co podkreśla fakt, iż producent zadbał o wykonanie zegarka z wysokogatunkowych materiałów nawet w najmniejszym detalu.

Pozostałe informacje:

Możliwość zakupu i wycena – ponieważ edycja Trofeo TC-Evolution jest serią limitowaną, możliwość zakupu egzemplarza z jednej z trzech wersji maleje z każdym dniem. Doxa oferuje 999 sztuk czasomierzy w każdej wersji, różniących się wykończeniem i kolorem poszczególnych elementów. Jest to liczba relatywnie nieduża, tym bardziej, iż jest to oferta kierowana do klientów na całym świecie.

Cena katalogowa nowego Trofeo to około 8.500 złotych. Natomiast trudno powiedzieć obecnie, jak będzie kształtować się cena tego modelu, jeśli chodzi o zegarki używane, gdyż jest to model na tyle nowy, iż nie pojawia się jeszcze na aukcjach czy w ramach ogłoszeń prywatnych. Utrzymaniu wartości może sprzyjać niewielka ilość egzemplarzy.

Zakończenie – czyli podsumowanie i ogólne wrażenia.

Prezentowane Trofeo należy do mojego przyjaciela, który wie o mojej pasji  i użyczył mi swojego czasomierz na kilka dni. Wykonałem sesję zdjęciową, nieco zapoznałem się z tym ciekawym zegarkiem i mogę podzielić się wrażeniami na stronach Manufaktury Czasu.

Jest to zdecydowanie casual’owy czasomierz, łączący z powodzeniem  sportowy charakter z eleganckimi akcentami. Czasomierz jest nieskomplikowany w obsłudze oraz świetnie dopasowuje się do nadgarstka, pomimo iż, nie jest cienki i mały. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów do wykonania koperty oraz klamry, zegarek jest nadzwyczaj lekki, a jego użytkowanie jest komfortowe. Design Trofeo jest dość uniwersalny, niemniej gumowy pasek nadaje mu zdecydowanie bardziej sportowy charakter.

DOXA Trofeo TC Evolution
DOXA Trofeo TC Evolution

Doxa Trofeo TC-Evolution jest czasomierzem, który ma zachwycać wysokim poziomem wykonania, dbałością o detale oraz wyglądam, który nie pozostawia wątpliwości, iż jest to produkt prestiżowy i luksusowy. Precyzję wykonania widać w każdym detalu, począwszy od użycia wysokogatunkowych materiałów, przez doskonale zaprojektowane i wykonane poszczególne elementy.

Pomimo, iż jest to jeden z droższych modeli Doxa i początkowo cena może wydawać się dość wysoka, wszystko staje się jasne, kiedy ma się okazję zobaczyć ten czasomierz na żywo i założyć go na nadgarstek….

cropped-DOXA-TC-Evolution-16.jpg

…ostrzegam, iż może „grozić to” decyzją o natychmiastowym zakupie !

Zapraszam do galerii zdjęć: DOXA Trofeo TC-Evolution Limited Edition

(Visited 1 395 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz