GIRARD-PERREGAUX Minute Repeater Tourbillon

Jeśli jakiś czasomierz zaliczany jest do Haute Horlogerie, oznacza to, iż jest on z pewnością wyjątkowy w zakresie posiadanych rozwiązań technicznych oraz nadzwyczajnego kunsztu wykonania. Modele wyposażone w komplikację konstrukcji mechanizmu w postaci tourbillonu lub minutowego repetiera zaliczane są do tego wąskiego grona w sposób naturalny, gdyż nieliczna grupa manufaktur jest w stanie wykonać tego typu zegarki.

Ale co w sytuacji, gdy obie te komplikacje konstrukcji zastosowane są w jednym czasomierzu?

Otóż wówczas mamy do czynienia z dziełem tym bardziej unikatowym oraz wyrafinowanym, a tego typu modele noszą w zegarmistrzostwie nazwę Grande Coplication. Przykładem właśnie takiego zegarka jest nowy Minute Repeater Tourbillon stworzony przez manufakturę Girard-Perregaux.

GP Tourbillon-Minute-Repeater 1Oczywiście nie jest to pierwszy zegarek na świecie, w którym zastosowano równocześnie te dwie prestiżowe i trudne do wykonania komplikacje konstrukcji, jednakże tworząc Minute Repeater Tourbillon manufaktura GP zadbała o to, aby o ich nowym dziele było głośno. A słowo „głośno” można potraktować w tym wypadku dosłownie – zastosowany w czasomierzu minutowy repetier po uruchomieniu wybija melodię co minutę, która jest na tyle głośna, że słyszy ją nie tylko właściciel zegarka, ale rozbrzmiewa ona także w pomieszczeniu w którym się on znajduje. Tak wysoki poziom głośności uzyskano dzięki specjalnemu kształtowi szafirowego szkła stanowiącego część dekla zegarka oraz dzięki umieszczeniu gongów i młoteczków repetiera od strony tarczy, która w tym modelu wykonana jest w sposób szkieletowy.

Mechanizm wybijający uruchamiany jest standardowo, czyli za pomocą bocznej przesuwki, a dzięki umieszczeniu dwóch gongów oraz młoteczków po widocznej stronie tarczy, właściciel może nie tylko cieszyć się pięknym dźwiękiem, ale także stale podziwiać tę niecodzienną komplikację podczas pracy. Również tourbillon, znajdujący się na godzinie 6.00, jest stale widoczny i można obserwować jego obrót o 360 stopni, jaki wykonuje w trakcie 60 sekund. Klatka tourbillonu wykonana jest z 91 elementów, waży 0,49 grama i ma średnicę 13,6 mm. Jeśli zastanowimy się choć prze chwilę, jak mikroskopijnych rozmiarów jest ten wyrafinowany mechanizm wychwytu, natychmiast uzmysłowimy sobie, jak precyzyjne i trudne musi być wykonanie jego poszczególnych elementów, a następnie ich prawidłowe złożenie.

GP Tourbillon-Minute-Repeater 2Zarówno tourbillon, jak również wskazówka godzinowa i minutowa czasomierza, osadzone są na dwóch, wykonanych ze złota mostkach, które przymocowane są do płyty mechanizmu za pomocą śrubek. Manufaktura GP zazwyczaj stosuje 3 mostki, które mają charakterystyczny dla tej marki kształt, dlaczego zatem w nowym modelu zastosowano wyłącznie dwa?

Otóż Minute Repeater Tourbillon wyposażony jest również w trzy mostki, tyle, że ten trzeci ma nieco inny wygląd i znajduje się na godzinie 12.00, stanowiąc równocześnie element mechanizmu wybijającego. Co ciekawe, gongi połączone są nie tylko z płytą mechanizmu – jak ma to zwyczajowo miejsce – ale także z kopertą zegarka, dzięki czemu koperta działa jak rezonator, znacznie wzmacniają siłę i poziom głośności wydobywającego się dźwięku.

GP Tourbillon-Minute-Repeater 3Koperta zegarka posiada 45 mm średnicy i wykonana jest z 18 karatowego złota. W jej wnętrzu znajduje się manufakturowy, manualnie nakręcany mechanizm Girard-Perregaux kaliber GP09500-0002 składający się z 406 elementów oraz trzech, wykonanych z różowego złota mostków. Mechanizm łożyskowany jest na 37 kamieniach, a przy pełnym naciągu sprężyny napędowej może pracować nieprzerwanie 58 godzin.

Jak się zapewne domyślacie, to niezwykłe dzieło sztuki zegarmistrzowskiej dostępne jest wyłącznie dla nielicznych, a tym wypadku dla dziesięciu szczęśliwców, gdyż stworzono jedynie 10 sztuk.

Cena każdego, numerowanego egzemplarza to 378 500 Euro, czyli około 1 560 000 PLN.

(Visited 357 times, 1 visits today)

Ten post ma 4 komentarzy

 1. Krzysztof

  Witam
  Bardzo piękny zegarek, szkoda że nie jest łatwo dostępny. Choć dla mnie bardziej podoba się ten: Seiko credor minute repeater, niestety cena też nie jest mała wynosi chyba ok. 400000 dolarów amerykańskich oczywiście.
  Proszę to obejrzeć:

  1. Krzysztof

   Dodam jeszcze że moim zdaniem cyferblat jest bardziej czytelny i widoczny, niz w GP widać to na niektórych zdjęciach wyżej, że w GP wskazówek nie widac dokładnie, a w sumie na wszystkich zdjęciach są niezbyt czytelne. Za taką cenę to troszkę chyba nie tak. Przecież to nie jest tylko biżuteria, a zegarek. Ja mam dwa telefony ale i tak godzinę sprawdzam na zegarku a nie w telefonie. Telefon służy mi do dzwonienia.

   1. Krzysztof

    Zwłaszcza że jak kończę pracę od razu wyłączam telefony wszystkie.

  2. Maciej Kopyto

   Rzeczywiście, bardzo ładny czasomierz – godzinami można by podziwiać jego pracę, ruch kół zębatych na mnie działa hipnotyzująco 🙂

   Jedyne, na co zwróciłem uwagę, to na fakt, iż moim zdaniem ten model nie jest wyposażony w Tourbillon. Wydaje mi się, że ma jedynie Repeatier.

   A GP ma obie te komplikacje konstrukcji mechanizmu, co czyni to jednak bardziej wyrafinowanym i trudnym do stworzenia.

   Ale prawda jest taka, że oba są piękne i oba równie nieosiągalne 🙂

   Pozdrawiam

   MK

Dodaj komentarz