Haute Horlogerie – co oznacza to pojęcie ?

Haute Horlogerie (wymowa: ot orlożeri) – określenie pochodzące z języka francuskiego, które oznacza dosłownie wielkie/doniosłe zegarmistrzostwo.

Pojęcie to używane jest w kontekście przedsiębiorstw tworzących wyjątkowe czasomierze, które wyposażone zostały w przełomowe, niezwykle trudne do stworzenia komplikacje konstrukcji mechanizmu. Krótko mówiąc, nie dotyczy to zegarków produkowanych masowo oraz powszechnie dostępnych, tylko są to egzemplarze projektowane i konstruowane w zaciszu atelier wybranych firm, z reguły tworzone ręcznie.

Haute Horlogerie 1

Najznakomitsze manufaktury świata od lat prezentują wspaniałe dzieła sztuki zegarmistrzowskiej, których stworzenie zajmuje często wiele lat. Ich  wyjątkowość polega na niezwykle wysokim poziomie skomplikowania budowy mechanizmu wyposażonego w rzadko spotykane funkcje bądź rozwiązania konstrukcyjne nazywane komplikacjami.

Tourbillon 2Tego typu czasomierze tworzone są w ściśle ograniczonej liczbie sztuk, a bardzo często jedynie jako pojedyncze egzemplarze. Stanowią one istotny wkład w rozwój tradycyjnego zegarmistrzostwa, ukazują zdolność manufaktury do tworzenia zegarków wyposażonych w nietuzinkowe rozwiązania konstrukcyjne, a także zachwycają kunsztem wykonania, artyzmem oraz wyjątkowym wzornictwem.

Oczywiście w ślad za bardzo wysokim poziomem wykonania oraz unikatowością idzie bardzo wysoka cena, jaką trzeba za tego typu dzieła mikromechaniki zapłacić. Są to produkty zdecydowanie dostępne dla nielicznych, a część z nich w ogóle nie jest przeznaczona na sprzedaż, a jedynie służy do celów pokazowych.

Zenith Academy Christophe Colomb 2

Haute Horlogerie to bowiem chęć stałego przekraczania granic, które wydawałoby się, iż są już niemożliwe do pokonania. To filozofia dążenia do perfekcji, tworzenia nie tyle zegarków, co dzieł sztuki zegarmistrzowskiej, które mają do zaoferowanie znacznie więcej, niż tylko pomiar czasu, gdyż stanowią dowód na kreatywność i niezwykłe umiejętności ich twórców.

Roger-Dubuis-Hommage-Minute-Repeater-Tourbillon-6

Warto wymienić choć kilka komplikacji stworzonych do tej pory:

Tourbillon oraz wszelkie jego odmiany, wieczny kalendarz, minutowy repetier, roczny kalendarz, flyback chronograf, fazy księżyca, mapa nieboskłonu, rattrapante i wiele więcej.

Tourbillon 5

Prócz wybitnie trudnych do skonstruowania mechanizmów, równie imponujące są czasomierze wykonane przy użyciu specjalistycznych, czasochłonnych technik zdobniczych. Zachwycają kunsztem i precyzją wykonania, a także wykorzystaniem trudno dostępnych, kosztownych oraz niełatwych do obróbki materiałów.

HERMES Arceau Cheval d’Orient 4

HERMES Arceau Cheval d’Orient 1Aktualnie istnieje wąska grupa przedsiębiorstw, która hołduje zasadom opisanym powyżej oraz traktuje tradycyjne zegarmistrzostwo, jako filozofię życia, coś o wiele bardziej wyszukanego i fascynującego, niż wyłącznie masową, komercyjną produkcję zegarków.

Właśnie o tych producentach mówi się, iż należą do Haute Horlogerie.

To między innymi Patek Philippe, Vacheron Constantin, Girard-Perregaux, Jaeger-LeCoultre, Breguet, A. Lange & Sohne, Audemars Piguet, Cartier, Chopard, Hermes, Hautlence, IWC, Roger Dubius…

Dla zainteresowanych tematem polecam stronę Fundacji De La Haute Horlogerie na której można znaleźć wiele ciekawych informacji oraz prezentacje niecodziennych czasomierzy.

(Visited 1 909 times, 1 visits today)

Ten post ma 2 komentarzy

  1. TimeDoctor

    Bardzo ciekawe , jak zwykle ale brakuje mi tutaj mojego guru Thomasa Preshera:)

Dodaj komentarz