H. Graves Supercomplication – najdroższy zegarek świata ?

11 listopada 2014 roku miało miejsce bardzo doniosłe, historyczne wydarzenie – dom aukcyjny Sotheby’s wystawił na aukcję legendarny czasomierz Patek Philippe:

Patek Philippe Supercomplication 1

Patek Philippe – Henry Graves Supercomplication !

Ten niecodzienny zegarek kieszkonkowy powstał w 1933 roku na zamówienie amerykańskiego bankiera Henry’ego Graves’a, który był powszechnie znanym miłośnikiem i kolekcjonerem pięknych i wyjątkowych czasomierzy.

Patek Philippe Supercomplication 2

Graves zamówił model Supercomplication już w roku 1925, i jak łatwo policzyć, jego produkcja trwała aż 8 lat! Zegarek stanowił kulminację „zegarkowej rywalizacji” pomiędzy Graves’em oraz Jamesem W. Packard’em – przedsiębiorcą i właścicielem fabryki samochodów, który także posiadał w swojej kolekcji piękne i równie drogie zegarki.

Patek Philippe Supercomplication 6

Projektowanie i produkcja Supercomplication w zakładach Patek Philippe zajęły odpowiednio 3 i 5 lat, a wymagało to tak wiele czasu ze względu na bardzo wygórowane oczekiwania określone przez Gravesa w zamówieniu. Czasomierz w momencie powstania traktowany był, jako najbardziej skomplikowany zegarek na świecie.

Patek Philippe Supercomplication 3

Zegarek określany jest jako „Święty Graal”, gdyż na stałe zapisał się w historii zegarmistrzostwa ze względu na swoją wartość oraz niezwykły, jak na początek XX wieku poziom komplikacji. Ponadto koperta wykonana została w całości z 18 karatowego złota, a skomplikowany mechanizm składa się z 900 części.

Pośród jego funkcji wymienić można m.in: wieczny kalendarz, wskazania czasu gwiazdowego, fazy księżyca, wskaźnik rezerwy chodu, minutowy repetier oraz wskazania wschodu i zachodu słońca, a także mapę nieboskłonu nocą nad Nowym Yorkiem.

Patek Philippe Supercomplication 4

Data odbycia się licytacji nie jest przypadkowa, gdyż 14 listopada 2014 manufaktura Patek Phillippe będzie obchodzić 175-lecie istnienia. Historia modelu Supercomplication jest dość ciekawa, gdyż zegarek ten trafił w roku 1953 do Muzeum Czasu w Rockford w Stanach Zjednoczonych. Czasomierz został sprzedany Muzeum tuż po śmierci Henryego Gravesa przez jego rodzinę i przez wiele lat tam właśnie można było go podziwiać.

Supercoplication uzyskał miano najdroższego zegarka na świecie w roku 1999, kiedy to po raz pierwszy trafił na aukcję i został kupiony przez anonimowego pasjonata i kolekcjonera wyjątkowych dzieł sztuki zegarmistrzowskiej za cenę 11 milionów dolarów. Warto dodać jeszcze, iż przed aukcją wyceniany był na 3 – 5 milionów, jednakże zainteresowanie i walka o czasomierz przekroczyły wszelkie oczekiwania, a ostateczna cena dała mu zaszczytne 1 miejsce pośród najdroższych zegarków świata.

Patek Philippe Supercomplication 5

Obecnie Supercomplication plasuje się na 3 pozycji pośród najdroższych czasomierzy świata, jednakże w listopadzie może znów trafić na 1 miejsce, ponieważ szacuje się, że jego aktualna wartość to około 17 milionów dolarów!

AKTUALIZACJA – 14.XI.2014

Aukcja odbyła się 11 listopada 2014 roku, a cena zegarka przekroczyła oczekiwania wszystkich, gdyż pobity został rekord ustanowiony przed piętnastoma latami. Supercomplication sprzedany został za astronomiczną kwotę 23 983 140 USD (23 237 000 CHF), przy czym cena wywoławcza zegarka ustalona była na poziomie 15 mln Franków Szwajcarskich. W licytacji wzięło udział pięciu miłośników wyjątkowych czasomierzy, a szczęśliwy nabywca pozostał anonimowy.

Zobacz także:

1. Patek Philippe Caliber 89 – najbardziej skomplikowany zegarek kieszonkowy świata

2. Najnowsze dzieło manufaktury Bremont i Jaguar’a – model Lightweight E-Type

(Visited 2 924 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz