„Księżycowy” zegarek Bulova sprzedany za 1,6 mln dolarów!

Zegarek marki Bulova, używany przez Dave’a Scotta na powierzchni Księżyca podczas misji Apollo 15, został sprzedany za zawrotną sumę ponad 1,6 mln dolarów. To najwyższa w historii kwota wylicytowana za prywatny przedmiot należący do astronauty.

Kupiony przez anonimowego biznesmena z Florydy model Bulova jest jedynym czasomierzem należącym do prywatnej osoby, który znalazł się na Srebrnym Globie.

b28cbe6511a4db9839d58c5beb3f657f_L

W 1971 roku załoga Apollo 15 jako czwarty amerykański zespół wylądowała na Księżycu. Astronauci dysponowali sprzętem stworzonym specjalnie na potrzeby kosmicznej wyprawy: wyjątkowo wytrzymałym i spełniającym bardzo specyficzne kryteria wyznaczone przez NASA. Tak było też w przypadku zegarków.

Kiedy jednak podczas jednego z wyjść na powierzchnię Księżyca zniszczeniu uległ zegarek Dave’a Scotta, astronauta założył swój prywatny czasomierz – Bulova Chronograph. Model, mimo, że nie był stworzony z myślą o kosmicznych podbojach, z powodzeniem służył mu do końca misji.

bulova-moon-watch-apollo_15_2Wylicytowany za rekordową kwotę zegarek posiada materiałowy pasek z rzepem (umożliwiający założenie czasomierza na skafander) i nosi wyraźne ślady użytkowania. Od innych czasomierzy odróżnia go jednak fakt, że wszystkie te uszkodzenia powstały w… przestrzeni kosmicznej.

bulova-moon-watch-apollo_15_3

Zegarek został wystawiony na licytację przez bostoński dom aukcyjny RR Auction z ceną wywoławczą wynoszącą 50 tys. dolarów.

bulova-moon-watch-apollo_15_4

Został sprzedany anonimowemu biznesmenowi z Florydy za kwotę 1,3 mln dolarów (co wraz z marżą RR Auction daje 1,625 mln dolarów). To najwyższa w historii kwota wylicytowana za prywatny przedmiot należący do astronauty.

bulova-moon-watch-apollo_15_5Marka Bulova już zapowiedziała rozpoczęcie prac nad repliką „księżycowego” modelu.

Przy okazji, jest to doskonały dowód na to, iż poszukiwanie oraz kolekcjonowanie czasomierzy vintage, to nie tylko wielka przygoda, pasja i radość, ale także szansa na wymierne korzyści. Należy pamiętać jedynie, iż nie każdy zakup starego zegarka to dobra inwestycja…świat zegarków vintage rządzi się niestety szczególnymi, bardzo rygorystycznymi prawami.

Artykuł ukazał się na łamach portalu Zegarki i Pasja

(Visited 826 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz