Ku przestrodze – zegarki vintage też bywają podrabiane !

Niedawno, pośród dziesiątek maili, jakie otrzymuję z prośbami o pomoc w identyfikacji i wycenie zegarków mechanicznych, znalazł się jeden, który zwrócił moją szczególną uwagę…

…otóż sprawa dotyczyła starej, naręcznej Omegi Constellation – czyli jednej z najbardziej kultowych, rozpoznawalnych i prestiżowych linii zegarków jakie ta szwajcarska manufaktura  produkuje od dziesiątek lat. Szeroka gama modeli  – zarówno starych, jak i współczesnych  – dostępna jest na aukcjach internetowych oraz oferowana jest w salonach sprzedaży, a z racji rozpoznawalności i prestiżu, zegarki te osiągają wysokie ceny.

Po przeczytaniu krótkiego maila, zajrzałem do załączonych zdjęć – pierwsze ukazało się to:

Fake Vintage Omega Constellation 3 Zdjęcie nie jest wprawdzie najlepszej jakości, niemniej kształt oraz wielkość logo Ω wydała mi się od początku dziwnie podejrzana. Pomyślałem jednakże, iż bransoleta mogła przecież być na przestrzeni lat wymieniana, właściciel mógł użyć tańszego zamiennika, który być może nie jest najwyższej jakości…dlatego postanowiłem zobaczyć kolejne zdjęcia:

Fake Vintage Omega Constellation 4Fake Vintage Omega Constellation 2Gdy zobaczyłem kolejne dwa zdjęcia, zacząłem mieć już poważne podejrzenia, iż nie jest to oryginalny zegarek wyprodukowany wiele lat temu – pomimo jego „starego” wyglądu oraz stylu wykonania.

Co przykuło moją uwagę ?

1: Bardzo dziwne, nieprofesjonalnie wyglądające cechy probiercze, czyli znaki urzędowe, potwierdzające wykonanie przez Urząd Probierczy badań określających zawartość metalu szlachetnego w wyrobie. W tym wypadku bransoleta i koperta miałby być wykonane z 18-karatowego złota.

2: Informacje umieszczone na deklu. Czasomierze marki Omega, których koperty wykonane są z metali szlachetnych, nie posiadają tego typu informacji na zewnętrznej stronie dekla. Producent umieszcza je w zasadzie wyłącznie od wewnętrznej strony lub ewentualnie na uszach koperty, także od wewnętrznej strony.

3: Wygląd dekla. Zegarki należące do kolekcji Constellation posiadają na deklu charakterystyczny wizerunek planetarium oraz nocnego nieba pełnego gwiazd.

4: Brak numeru seryjnego produkcji, czcionka napisów oraz brak napisu „Co.”

Gdy zobaczyłem ostatnie zdjęcie prezentujące tarczę zegarka, nie miałem już wątpliwości:

Fake Vintage Omega Constellation 1Pomijając brak wypukłego logo – które Omega stosowała w zegarkach wykonanych z drogocennych metali – podejrzenia od razu wzbudzają niskiej jakości i niedopasowane wizualnie wskazówki, które w zegarku tej klasy nie mają racji bytu.

100% pewność, iż prezentowany zegarek to podróbka – czyli fake watch – nabieramy po krótkim spojrzeniu na napis umieszczony pod logo i nazwą OMEGA:

CONSTELLETION 25 RUBIS

Prawidłowa nazwa tego modelu to: CONSTELLATION

Wszystkie wymienione powyżej cechy prezentowanego produktu „zegarkopodobnego” świadczą bezdyskusyjnie o braku jego autentyczności – jest to po prostu dość kiepsko wykonana podróbka, która na ” 1 rzut oka” może faktycznie przypominać stary zegarka marki Omega. Niestety wiele osób, które nie są biegłe w tematyce zegarków mechanicznych vintage, mogą w prosty sposób zostać oszukane przez sprytnych fałszerzy bazujących na powszechnym przekonaniu, iż podrabiane są przecież wyłącznie nowe modele zegarków.

Nic bardziej mylnego – z racji coraz większego zainteresowania oraz stałego wzrostu cen zegarków vintage, fałszerze coraz częściej preparują niestety zegarki stylizowane na modele sprzed lat. Ponadto fałszerstwo jest zjawiskiem, które miało także miejsce już wiele lat temu, stąd też można trafić na modele faktycznie stare, ale mimo to nieoryginalne.

„Pół biedy”, kiedy są to egzemplarze o jakości i wyglądzie tego prezentowanego w niniejszym artykule…gorzej, gdy są to zegarki wykonane z dużo większą starannością, które zdecydowanie trudniej odróżnić od oryginału.

W sytuacji, gdy nie mamy pewności co do oryginalności danego egzemplarza na podstawie cech jego wyglądu zewnętrznego, zdecydowanie należy zobaczyć mechanizm zegarka. Wprawdzie w mailu, który otrzymałem od Czytelnika nie było załączonych zdjęć mechanizmu, jednakże pod wpływem opisywanego zdarzenia zacząłem szukać informacji na temat podobnych produktów „zegarkopodobnych” przypominających Omegę. Natrafiłem na niemalże identyczny model oraz zdjęcia jego mechanizmu:

Fake Vintage Omega Constellation 5Myślę, że obraz ten nie wymaga komentarza.

Każdy miłośnik tradycyjnego zegarmistrzostwa oraz znawca ponadprzeciętnej jakości produktów marki Omega, nie ma zapewne wątpliwości, iż nie jest to mechanizm tej firmy.

Prezentowany powyżej werk to przykład najprostszego pod względem konstrukcyjnym, nie posiadającego ani jednego kamienia łożyskującego mechanizmu z wychwytem kołkowym.

Jak powinien zatem wyglądać oryginalny model Constellation ?

W ramach linii Constellation powstało wiele różnych modeli, jednakże wszystkie mają kilka cech wspólnych, które wymieniłem opisując zegarek powyżej. Należy zwrócić uwagę na dekiel zegarka, wszelkie oznaczenia i próby probiercze oraz tarczę wraz napisami.

Omega Coni - oryginał 4

Omega Coni - oryginał 1

Reasumując:

Jeśli jakikolwiek egzemplarz zegarka – czy to nowy, czy stary – wzbudza nasze podejrzenia co do jego autentyczności, zdecydowanie warto zwrócić się o poradę do profesjonalnego Zegarmistrza lub osoby, zajmującej się wyceną tego typu przedmiotów.

Może nas to uchronić przed bolesnym rozczarowaniem i utratą pieniędzy !

Osobom zainteresowanym informacjami na temat starych modeli Omega Constellation polecam doskonałą stronę Omega Constellation Collectors.

Warto zapoznać się również z tematem związanym z tym omawianym powyżej:

Czy replika zegarka i podróbka oznacza to samo ?

(Visited 5 271 times, 2 visits today)

Ten post ma 26 komentarzy

 1. Pierwsza wersja Omega Constellation 2648 , Mechanizm 352 RG

 2. Dzień dobry
  Czy ten zegarek można uznać za oryginalny?

 3. Ok, wszystko się zgadza to podróbki Omegi, ale … co z materiałem czy to imitacja np. białego złota lub platyny ???

 4. Witam serdecznie. Ta „omega” po Pańskich wskazowkach to juz wiem ze podróbka. A ten drugi ? Jest Pan w stanie coś o nim napisać ? Pozdrawiam.

 5. kolejne zdjęcie

 6. Dzień dobry,
  Bardzo proszę o podpowiedź- czy to autentyk?
  Serdecznie pozdrawiam

 7. Witam a ja dziś zakupiłem takie cudo czy jest to oryginał ?????

  1. drugie zdjęcie

   1. trzecie zdjecie

    1. trzecie zdjęcie

     1. Ostatnie zdjęcie jestem początkującym w tej dziedzinie i chciałbym uzyskać trochę informacji na temat tego zegarka z góry dziękuje za jakąkolwiek informację pozdrawiam Piotr.

  2. Tak,
   pozdrawiam MK

  1. Moim zdaniem niestety podróbka,
   wskazywałby na to dekiel oraz logo na zapięciu bransolety.

   Przykro mi,

   pozdrawiam serdecznie,
   MK

 8. Witam. Czy ktos by mi mogl pomoc w ocenie tego zegarka? jego autentycznosci.

 9. Witam co pan mysli o tym modelu

  1. Moim zdaniem podróbka.

   🙁

   pozdrawiam
   MK

 10. Czy moglby mi Pan pomoc w ocenie zegarka omega

  1. Proszę dodać zdjęcia zegarka lub link do aukcji.

   Jakiej oceny Pani oczekuje?

   Autentyczności ?

  1. Dzień dobry Panie Mariuszu,

   przepraszam, że z takim opóźnieniem odpowiada, niestety nie widziałem wcześniej Pana pytania, musiało mi gdzieś umknąć…

   co do zegarka – jest to niestety dość ordynarna podróbka.

   PP nie tworzy w ogóle takich modeli, to jest 100% fake.

   pozdrawiam serdecznie,
   MK

 11. A co sądzisz o sklepach, które sprzedają wyłącznie podróbki zegarków – spotkałem się ostatnio z firmą, oferującej np podróbkę Breitlinga za około 1000 złotych.

  1. Szczerze mówiąc, nie toleruje i nie akceptuje podróbek !

   Nie ważne, jaki to produkt.

   „Fake watches, are for fake people” !

   M.

Dodaj komentarz