Manufaktura – co to oznacza ?
Manufakura - nagłówek

Manufaktura – co to oznacza ?

Manufaktura (zegarki) – co to znaczy ?

 Słowo Manufaktura pochodzi z łaciny i oznacza dokładnie: rękodzieło. Określenie to stosowane było już w XIII wieku i początkowo związane było głównie z przemysłem włókienniczym. Manufaktura to nic innego jak zakład produkcyjny – to co odróżnia go od fabryki, to bardzo istotny fakt – mianowicie wszelkie produkty wytwarzane w ramach manufaktury są wytwarzane ręcznie. Istnieje jasno określony podział pracy, co przekłada się najczęściej na odpowiednie działy i etapy produkcji, którymi zajmują się wyłącznie specjaliści przeszkoleni i przygotowani do wykonania określonych zadań.

Stara fotografia - Manufaktura zegarków
Stara fotografia – Manufaktura zegarków

Także w świecie zegarmistrzostwa od lata funkcjonuje określenie Manufaktura, które przyjęło się używać w kontekście wyłącznie elitarnych i prestiżowych producentów zegarków. Manufaktura zegarków to określenie producenta zegarków, który posiada umiejętności i moce produkcyjne umożliwiające mu wykonanie niemalże każdego elementu mechanizmu zegarka we własnych zakładach, czyli w pełni samodzielnie.

 W prawdzie nie ma jasno sformułowanych praw i regulacji, które określają sposób nadawania tego wyróżnienia, jednakże przyjęło się, iż każda firma zegarkowa, która skonstruuje samodzielnie co najmniej jeden, kompletny mechanizm, może szczycić się tym mianem.

Dlaczego Manufaktury zegarkowe są takie wyjątkowe ?

 Od początku historii zegarmistrzostwa, największym uznaniem cieszyli się zegarmistrzowie bądź też firmy i przedsiębiorstwa, które posiadały wiedzę i zdolność wytwarzania mechanizmów zegarkowych. Zawsze stanowiło to spore wyzwanie i pomimo postępu technologicznego – nadal wymaga czasu oraz precyzji i stanowi powód do dumy.

 Po rewolucji kwarcowej, która miała miejsce w ubiegłym wieku, rynek zegarków mechanicznych zmienił się diametralnie, pozostały wyłącznie największe przedsiębiorstwa, które specjalizują się w produkcji poszczególnych elementów mechanizmu i zegarka lub wytarzają gotowe produkty, z których najczęściej korzystają pozostali.

Manufaktura - konstrukcja zegarka
Manufaktura – konstrukcja zegarka

Dlatego też manufaktury, które wracają do pięknej tradycji zegarmistrzostwa, podejmujące trud stworzenia własnych mechanizmów w ramach mocy produkcyjnych własnych warsztatów, są tak podziwiane i cenione. Szacunek i uznanie należy im się także za wkład w rozwój i kultywowanie ducha mechanicznych czasomierzy.

Co w praktyce oferuje i osiąga firma, która staje się manufakturą ?

 Obecnie do wąskiego grona Manufaktur zaliczyć można m.in takie przedsiębiorstwa jak: Zenith, Omega, Maurice Lacroix, Patek Philippe, Girard Perregaux, Blancpain czy Jaeger LeCoulture.

Przedsiębiorstwa zegarkowe, które stały się manufakturami mogą szczycić się przede wszystkim bardzo dużą niezależnością. Dzięki temu, że sami produkują niemalże całość elementów niezbędnych do konstrukcji swoich mechanizmów, nie są „skazane” na łaskę dużych, światowych dostawców.

Koperty zegarków - manufaktura
Koperty zegarków – manufaktura

Posiadanie własnych maszyn, zaplecza technicznego i całej grupy specjalistów wiąże się ze znacznie większymi kosztami utrzymania i kosztami produkcji, dlatego też bardzo często koszt zegarków posiadających faktycznie mechanizmy in-house wytwarzane przez manufaktury osiągają bardzo wysokie ceny, niejednokrotnie znacznie przekraczające możliwości finansowe przeciętnego człowieka.

Aktualnie wiele znanych na całym świecie marek zegarkowych często używa miana Manufaktura aby dodać sobie splendoru, pomimo, iż nie wykonują własnych mechanizmów, czyli nie spełniają niepisanych warunków jakie nakłada tradycja i branża zegarkowa.

Zobacz też: Mechanizm in-house i Kaliber zegarka

(Visited 5 783 times, 1 visits today)

Ten post ma 2 komentarzy

 1. Werner

  Czy Orient wywarzający świetne mechanizmy (tylko na własne potrzeby) to fabryka, czy manufaktura? A Seiko, także producent doskonałych mechanizmów?

  1. Maciej Kopyto

   Oba przedsiębiorstwa to manufaktury – tworzą od dawna swoje własne mechanizmy, zaprojektowane i skonstruowane w ich zakładach, wykonane z własnych części.

   Pozdrawiam
   MK

Dodaj komentarz