OMEGA Geneve DayDate PL – polski akcent w szwajcarskim zegarku!

OMEGA Geneve DayDate PL – polski akcent w szwajcarskim zegarku!

OMEGA Geneve Automatic DayDate Black Dial
z polskim kalendarzem

 Wstęp:

Prezentowany dziś zegarek to Omega Automatic Geneve Day Date. Jeden z pośród wielu modeli jakie nosiły nazwę Geneve, jednakże bardzo wyjątkowy i wyróżniający się na tle pozostałych. Wynika to z faktu, iż ta niemalże 40 letnia Omega posiada kalendarz z polskimi dniami tygodnia! Co więcej, egzemplarz ten posiada także oryginalne pudełko, folię oraz gwarancję i dowód zakupu u Jubilera w roku 1977 za cenę 8.700 zł !

Aby mieć odniesienie do ówczesnych realiów życia i poziomu zarobków, średnia miesięczna pensja pod koniec lat 70′ wynosiła w Polsce około 1.300 złotych, tak więc zakup prezentowanej Omegi stanowił nielada wydatek i był to czasomierz zdecydowanie drogi.

Manufaktura Czasu - Omega Geneve DayDate PL 5
Omega Geneve DayDate PL – komplet z 1977 roku !

Historia czasomierzy z linii OMEGA Geneve

Pierwsze modele zegarków Omega z linii Geneve pojawiły się w roku 1953. Od początku powstania – przez kolejne 14 lat – do roku 1967, była to ekskluzywna linia czasomierzy produkowanych w Genewie i opartych o legendarny kaliber Omega 30mm. Przez kolejne 12 lat, do roku 1979, zegarki z linii Geneve miały stanowić dla marki Omega uzupełnienie oferty o czasomierze równie solidne i wysokiej jakości co popularne ówcześnie Speedmaster’y i Seamaster’y, jednakże były one mniej skomplikowane i tańsze oraz skierowane do szerszego grona klientów.

Historia linii zegarków Geneve dzieli się w zasadzie na dwa okresy:

  – lata 50 i 60 – kiedy pod tą nazwą produkowano bardzo wysokiej jakości, drogie czasomierze, często wykonane ze złota lub też kosztownie ozdabiane oraz,

 – końcówkę lat 60 i lata 70 – kiedy to Geneve stała się linią mającą przyciągnąć „mniej zamożnych klientów”, którzy także cenili sobie dbałość o dobry poziom wykonania produktu i chceli nosić zegarek z prestiżowym logo Ω.

Dlatego właśnie modele z linii Geneve bywają przez to czasem określana mianem „budżetowych” lub „ekonomicznych”. W tym stwierdzeniu jest nieco prawdy ale może ono także tworzyć niepotrzebnie mylne wrażenie, że te wspaniałe zegarki są mniej warte i mniej interesujące od innych czasomierzy tego producenta.

Strona z katalogu Omega - Zdjęcie poglądowe

Określenie to wiąże się z faktem, iż przez pierwszy okres kilkunastu lat produkcji Geneve, były to zegarki relatywnie drogie i luksusowe. Następnie na przełomie lat 60 i 70, Omega zdecydowała, iż będzie to linia skierowana do „mniej zamożnych” klientów, przez co czasomierze te nie miały wielce wysublimowanych komplikacji czy też wykonanych ze złota kopert. Dzięki temu zabiegowi, udało się obniżyć koszt produkcji i konkurować z innymi producentami a także stopniowo pojawiającymi się coraz liczniej zegarkami elektrycznymi, kamertonowymi i kwarcowymi.

Dla przykładu: model Dynamic z linii Geneve odegrał w historii marki Omega ważną rolę, stanowiąc synonim solidnego, markowego czasomierza wysokiej jakości, jednakże przystępnego cenowo. Dzięki temu model Dynamic sprzedał się w ponad milionowym nakładzie, a wszystkie zegarki z linii Geneve stanowiły w latach 70’ ok. 60% całkowitego wolumenu sprzedaży manufaktury Omega.

Strona z katalogu Omega - Zdjęcie poglądowe

Genevy to precyzyjne, eleganckie a zarazem dość uniwersalne zegarki, które łatwo było reklamować w zasadzie na każdym kontynencie i w każdym kraju. Na przestrzeni lat wykorzystywano różne kalibry, zarówno proste manualne mechanizmy jak i automatyczne werki z komplikacją wskazań dnia tygodnia i daty.

W kalibrze 1022 Omega zastosowała wymienne dyski kalendarza, dzięki czemu wyprodukowano krótkie partie zegarków dedykowane specjalnie na konkretny kraj. Dni tygodnia w tych czasomierzach nie były w języku angielskim, skróty nazw dni tygodnia prezentowano w ojczystym języku klientów, na który to rynek przeznaczone były specjalne Genevy.

W roku 1972 zlikwidowana została fabryka w Genewie, a w roku 1979 marka Omega niestety zaprzestała produkcji jakichkolwiek modeli czasomierzy z tej ciekawej i niewątpliwie historycznej linii zegarków.

 Funkcje i obsługa

Omega Geneve DayDate posiada dwie komplikacje w postaci prezentacji daty i dnia tygodnia. Podłużny, biały prostokąt w który wpisane są okienka prezentujące dzień i datę znajduje się na godzinie 15,00. Okienka przedzielone są wąskim, czarnym paskiem. Tarcza zegarka jest czarna a pola prezentujące dzień i datę są szaro-srebrne z czarnymi literami, dzięki czemu odczyt jest błyskawiczny i bardzo czytelny.

Omega Geneve DayDate PL - Manufaktura Czasu

Oczywiście muszę wspomnieć, iż zegarek posiada dni tygodnia prezentowane w języku polskim. Każdy dzień jest skrótem trzech pierwszych liter nazwy dnia tygodnia. Co ciekawe, skróty dni: środa i piątek posiadają nasze polskie litery „ś” i „ą” !

Obsługa i ustawienie daty oraz dnia tygodnia jest bardzo proste, wystarczy odciągnąć koronkę do 2 pozycji i wtedy można ustawić bardzo szybko oczekiwaną datę. Natomiast ustawienie dnia tygodnia następuje gdy koronka znajduje się w pozycji 3, czyli odciągniętej jeszcze mocniej. Poprzez cofanie wskazówek zegarka zmianie ulegają dni tygodnia.

Instrukcja - Zdjęcie poglądowe
Instrukcja – Zdjęcie poglądowe

Ponadto czasomierz posiada tak zwaną funkcję „hackingu”, czyli podczas ustawiania godziny, wskazówka sekundnika zatrzymuje się, co umożliwia nastawienie czasu z dokładnością co do sekundy. Po wciśnięciu koronki mechanizm wznawia pracę.

 POSZCZEGÓLNE ELEMENTY

 Koperta

Koperta Genevy pomimo, iż powstała niemalże 40 lat temu, jest sporych, męskich rozmiarów i ma wyraźnie prostokątny kształt natomiast tarcza i szkiełko są zdecydowanie bardziej owalne, dzięki czemu zegarek wygląda bardzo ciekawie. Takie połączenie kształtów to nawiązanie do tradycji  zegarków vintage a zarazem udana próba nadania czasomierzowi nieco bardziej nowoczesnego charakteru. Koperta wykonana jest w całości ze stali nierdzewnej, szczotkowanej i polerowanej na rantach.

 Koperta ma następujące wymiary:

 Wysokość – 44 mm

Szerokość bez koronki – 35 mm

Szerokość z koronką – 37 mm

Grubość  – 7 mm, ze szkłem 9 mm

Koronka

Czasomierz posiada oryginalną, stalową koronkę z logo Omega.

Omega Geneve DayDate PL - koronka z logo

Dekiel

Dekiel prezentowanej Omegi Geneve wykonany jest ze stali nierdzewnej i posiada charakterystyczne logo Omegi.

Omega Geneve DayDate PL - dekiel z logo

Dekiel jest zakręcany, a od wewnątrz opisany:

ACIER INOXYDABLE   OMEGA WATCH CO   FAB. SUISSE   SWISS MADE
NR. Ref  166 0188

Omega Geneve DayDate PL - dekiel z logo

 Tarcza

Czarna tarcza jest bardzo czytelna i co ważne, zachowana w idealnym stanie, w zasadzie NOS. Wypukłe, pionowe indeksy prezentują poszczególne godziny. Logo Ω, napis OMEGA i Automatic oraz Geneve są białe i wykonane w standardowy sposób, dzięki czemu na tle czarnej tarczy są bardzo czytelne i doskonale się od niej odcinają.

Na godzinie 15.00 znajduje się okienko prezentujące datę i dzień kalendarza. Wskazówki oraz ramię sekundnika są wykonane ze stali i pięknie prezentują się na tle tarczy. Szkło wykonane jest ze zbrojonego hesalitu i posiada w centralnym punkcie malutkie logo Ω.

Omega Geneve DayDate PL - Manufaktura Czasu

Omega Geneve DayDate PL - Manufaktura Czasu

Mechanizm

Automatyczny kaliber Omega 1022 pracujący w Genevie to solidny, precyzyjny mechanizm posiadający komplikacje w postaci daty i dnia tygodnia. Kaliber ten powstał na bazie werku Omega 1010 i posiada cztery części wykonane z tworzyw sztucznych, m.in: dysk/koło daty i  dysk/koło dni tygodnia. Mechanizmy produkowane w tamtym okresie przez Omegę wykonane były z bardzo trwałego i solidnego materiału – płyty wykonane są z miedzi berylowej, dzięki czemu nie ulegają korozji, a pomimo upływu lat, werki pracują nieustannie i niezawodnie.

Części mechanizmu - Zdjęcie poglądowe
Części mechanizmu – Zdjęcie poglądowe

Kaliber Omega 1022 to doskonały przykład świetnie zaprojektowanego i wykonanego mechanizmu in-house, który z pewnością powinien być doceniony nie tylko przez entuzjastów i znawców zegarków. Warto jeszcze dodać, iż werk pracuje z częstotliwością balansu = 28.800 bph, co w tamtym okresie było uważane za bardzo dobre osiągnięcie i zbliżało precyzję pomiaru czasu do mechanizmów hi-beat zaprezentowanych kilka lat wstecz. Dzięki szybkiej pracy mechanizmu wskazówka sekundnika o wiele płynniej porusza się po tarczy co obserwuje się zdecydowanie bardzo przyjemnie.

Kaliber Omega 1022
Kaliber Omega 1022

Rotor posiada logo Ω a mechanizm opisany jest następująco:

OMEGA, SWISS , 23 jewels oraz numerem kalibru 1022 w małym kółeczku wraz z numerem seryjnym produkcji.

Kaliber Omega 1022

 Pasek

 Zegarek posiada współczesny, czarny pasek wykonany ze skóry wielbłąda w rozmiarze 20.

Pozostałe informacje:

 Dostępność części zamiennych – części do tego kalibru są powszechnie dostępne i ich pozyskanie nie powinno stanowić większego problemu.

Możliwość zakupu i wycena – modele Geneve były produkowane na przestrzeni 26 lat, dzięki czemu ich dostępność jest całkiem spora. Na przestrzeni lat powstało wiele różnych modeli w ramach linii Geneve, które różniły się wyglądem, mechanizmami, materiałami z jakich zostały wykonane i posiadanymi komplikacjami. Zegarki z tej linii pojawiają się regularnie na aukcjach zagranicznych oraz na polskich portalach aukcyjnych.

To co wyróżnia prezentowany powyżej model Omegi Geneve to jego unikatowa cecha, czyli kalendarz z polskimi dniami tygodnia. Tego typu egzemplarze są znacznie trudniej dostępne, pojawiają się na aukcjach bardzo sporadycznie…na wiodących portalach aukcyjnych model Geneve z polskim kalendarzem pojawia się ok. 2-3 razy do roku. Egzemplarz powyżej opisany ma również dodatkowy atut w postaci oryginalnego pudełka oraz karty gwarancyjnej z 1977 roku. Takie komplety to niezwykła rzadkość, co automatycznie znacznie podwyższa wartość zegarka.

Ceny zegarków z linii Geneve są bardzo zróżnicowane i niełatwo jest podać w miarę sztywne widełki cenowe. Egzemplarze w przeciętnym / dobrym stanie rozpoczynają się od ok. 1000-1200 PLN, dobrze zachowane czasomierze wyceniane są już znacznie wyżej. Natomiast wartość sporadycznie pojawiających się egzemplarzy z polskim kalendarzem często znacznie przekracza ceny „standardowych” modeli Geneve.

Zakończenie – czyli jak to jest,
być posiadaczem zegarka z polskim kalendarzem?

Geneve Day-Date PL pomimo prawie 40 lat działa perfekcyjnie, co zawdzięcza solidnie wykonanemu kalibrowi produkcji Omegi, który mimo posiadania komplikacji w postaci daty i dnia tygodnia nie wymaga częstego serwisowania.

Zegarek świetnie dopasowuje się do nadgarstka, jest sporych rozmiarów dzięki czemu fantastycznie wpisuje się w obecne trendy mody męskiej. Jego codzienne użytkowanie jest bardzo wygodne, zmiana daty czy dnia tygodnia odbywa się błyskawicznie i sprawnie. Jest to model, którego design jest uniwersalny, więc można go używać na co dzień jak również śmiało zakładać do eleganckich ubrań i na wyjątkowe okazje.

Reasumując: Omega Geneve Day-Date PL to czasomierz dla osób, które cenią sobie klasykę płynącą z prostoty i codzienną wygodę płynącą z braku konieczności poświęcania wiele uwagi trosce o zegarek aby utrzymać go w dobrej kondycji.

cropped-P1040713.jpgRównocześnie jest to doskonała propozycja dla każdego, kto chciałby stać się posiadaczem zegarka z polskim kalendarzem, ponieważ tego typu czasomierze to zdecydowanie niezwykła rzadkość i bez wątpienia powód do dumy. Posiadanie zegarka prestiżowej marki, solidnego i wytrzymałego, który może być z powodzeniem używany codziennie a do tego jest to czasomierz, który ma wyraźny, polski akcent  –  bezcenne !

(Visited 3 907 times, 1 visits today)

Ten post ma 6 komentarzy

 1. Sławek

  witam
  można wiedzieć czy niedziela była zaznaczona na czerwono ?

  1. Maciej Kopyto

   Niedziela ma taki sam, czarny kolor liter jak pozostałe dni.

   pozdrawiam serdecznie
   MK

 2. waldked

  witam
  interesuje mnie sam dysk do opisywanego kalibru 1022 z polskimi nazwami dni tygodnia….
  jeśli ktoś ma to z chęcią kupię w atrakcyjnej cenie

 3. Łukasz

  Bardzo ciekawy artykuł, tym bardziej dla mnie ciekawy, że właśnie stałem się posiadaczem Omegi Geneve z polskimi dniami tygodnia! Mój model to 166 0170, pozłacany 20au.pozdrawiam autora artykułu.

  1. bastian77

   A gdzie kolega zakupił z polskimi dniami tygodnia?

   1. Maciej Kopyto

    W Polce, na jednym z serwisów aukcyjnych.

    Pozdrawiam serdecznie
    MK

Dodaj komentarz