You are currently viewing CORTEBERT Huntermatic – czyli upolowany myśliwy

CORTEBERT Huntermatic – czyli upolowany myśliwy

CORTEBERT Huntermatic
przyjrzyjmy się bliżej myśliwemu, który wpadł w nasze sidła

Dziś chciałbym zaprezentować dość ciekawy, ponad 50-letni, rzadko spotykany model czasomierza wyprodukowanego przez nieistniejącą już manufakturę Cortébert.

 Wstęp:

Historia firmy Cortébert sięga XVIII wieku, a dokładnie roku 1790, kiedy to w szwajcarskiej miejscowości o nazwie Cortebert swoje pierwsze kroki w przemyśle zegarmistrzowskim stawiał właściciel i założyciel –  Abraham Louis Juillard. Burzliwa i niezwykle ciekawa historia dziejów jednej z najstarszych firm zegarkowych świata wymaga zdecydowanie odrębnego wątku, natomiast w tym miejscu warto jedynie wspomnieć, że początkowo przedsiębiorstwo zajmowało się produkcją elementów mechanizmów zegarkowych. Wraz z upływem lat firma ta rozrastała się, zaczęła produkować własne mechanizmy a także wytwarzać kompletne zegarki pod własną marką. Na przełomie ubiegłego wieku firma oferowała ok. 20 własnych kalibrów, w tym także chronografy. Produkty Cortebert’a słynęły z dobrej jakości, precyzyjnych mechanizmów i atrakcyjnych cen. Zegarki Cortebert’a były też wielce szanowane i bardzo często używane na kolei w wielu krajach świata. Zegarki Cortebert’a przez całe wieki sygnowane były symbolem krzyża maltańskiego na tarczy.

Cortebert Huntermatic - reklama 1959 r.
Reklama 1959 r. – Zdjęcie poglądowe

Model Huntermatic powstał na przełomie lat 50’ i 60’ ubiegłego wieku. Był to czasomierz dość sporych rozmiarów jak na ówczesne standardy, gdyż jego koperta osiąga niemalże 35 mm średnicy. Zegarki tej linii sprzedawane były na pasku, posiadały stalowe lub mosiężne, grubo pozłacane koperty. Były to zegarki bardzo klasyczne i oszczędne w zdobienia, ich główną i w zasadzie jedyną funkcją miało być precyzyjne odmierzanie czasu. Czasomierze z tej linii posiadały automatyczne werki produkowane przez Cortebert’a – czyli mechanizm in-house – co było ich zdecydowaną wartością dodaną. Aby  zegarki były bardziej przystępne cenowo i aby zrekompensować koszt automatycznego kalibru, do tworzenia kopert wykorzystywano również mosiądz, co obniżało koszt produkcji i finalną cenę zegarka.

 Funkcje i obsługa

Cortebert Huntermatic jest czasomierzem bardzo klasycznym i zdecydowanie nie stwarzającym żadnych problemów podczas obsługi.

Cortebert Huntermatic
Cortebert Huntermatic

Zegarek nie posiada żadnych komplikacji, dzięki czemu mechanizm jest bardzo niezawodny i nawet dziś, pomimo przeszło 50 lat, pracuje równo i doskonale trzyma czas. Brak komplikacji skutkuje w marginalnym poziomie ryzyka wystąpienia awarii i uszkodzeń.

POSZCZEGÓLNE ELEMENTY

 Koperta

 Koperta Huntermatic’a wykonana jest z mosiądzu i posiada bardzo grube złocenie – Plaque G 20. Pomimo ponad 50 lat i dość wyraźnych otarć w miejscach najbardziej na to narażonych, koperta nadal jest wyraźnie pozłacana. Kształt koperty jest absolutnie klasyczny, typowo okrągły.

Cortebert Huntermatic
Cortebert Huntermatic

 

Cortebert Huntermatic
Cortebert Huntermatic
Cortebert Huntermatic - koperta
Cortebert Huntermatic – koperta

Koperta ma następujące wymiary:

 Wysokość – 42,41 mm

Szerokość bez koronki – 34,76 mm

Szerokość z koronką – 36 mm

Dekiel

Dekiel recenzowanego Huntermatic’a jest oryginalny, zakręcany  i wykonany ze stali nierdzewnej. Dekiel jest od zewnątrz pięknie zdobiony i posiada wytłaczany herb z tarczą, krzyżem maltańskim i sercem a także napis: GRANDS PRIX. W około herbu widnieją napisany:

SWISS MADE    SHOCKPROTECTED   WATERPROOF   HUNTERMATIC
STAINLESS STEEL BACK

 

Dekiel od wewnątrz jest pięknie zdobiony i wykończony pieczęciami typu „perlage”, nie posiada żadnych charakterystycznych cech poza napisem: Stainless Steel Back

Cortebert Huntermatic - dekiel
Cortebert Huntermatic – dekiel

 Tarcza

Tarcza naszego myśliwego jest koloru złoto-perłowego, z nakładanymi, złotymi indeksami. Dookoła tarczy umiejscowiony jest wewnętrzny bezel z podziałką umożliwiającą dokładny odczyt minut. Ponadto tarcza jest opisana : Cortebert i Huntermatic a u dołu tarczy widnieje napis SWISS MADE. Posiada także piękne, złote logo – krzyż maltański. Krzyż jest wypukły dzięki czemu pięknie odbija światło będąc pod odpowiednim kątem nachylenia.

Cortebert Huntermatic
Cortebert Huntermatic
Cortebert Huntermatic
Cortebert Huntermatic
Cortebert Huntermatic - tarcza
Cortebert Huntermatic – tarcza

Tarcza jest w pełni oryginalna, mając swoje 50 lat widać na niej w kilku miejscach drobne rysy i mikroodpryski, jednakże w całości prezentuje się znakomicie i dzięki swej eleganckiej prostocie, odczyt aktualnego czasu jest bardzo szybki i wygodny.

Cortebert Huntermatic
Cortebert Huntermatic

Czas prezentują wskazówki typu Dauphine, czyli zwężające się ku końcowi i trójkątne. Wskazówka sekundnika jest najdłuższa spośród trzech i umieszczona jest centralnie na tarczy.

 Mechanizm

Automatyczny kaliber CORTEROTOR 700 – stworzony i zaprezentowany w roku 1955 – jedyny automatyczny mechanizm wykonany przez Cortebert’a pośród całej gamy własnych, manualnych kalibrów. Kaliber 700 pracujący w Huntermatic’u to niewątpliwie jeden z ciekawszych i cennych elementów tego czasomierza.

 

Mechanizm wykonany w Szwajcarii, w Manufakturze Cortebert’a, czyli tak zwany mechanizm in-house. Posiada charakterystyczne logo Cortebert’a w postaci dużej litery C w którą to wpisane są litery: ort.

Cortebert Huntermatic - Corterotor 700
Cortebert Huntermatic – Corterotor 700

CORTEROTOR posiada 21 kamieni, jest pięknie opisany i zdobiony pasami na rotorze oraz mostku. Balans posiada wkręty dzięki czemu jego regulacja jest o wiele bardziej precyzyjna.

Mechanizm jest opisany:

 CORTEROTOR,   CAL 700 ,  SWISS MADE , 21 jewels, a pod balansem jest logo Cort.

 Bransoleta

 Bransoleta w Huntermatic’u nie jest oryginalna, jednakże zasługuje na uwagę, gdyż jest to stara niemiecka bransoleta, tak zwany fixoflex. Bransoleta jest w rozmiarze 22, jest cała wykonana ze stalowych ogniw, które łączone są w taki sposób, iż umożliwiają rozciąganie bransolety. Pokryta jest cienką warstwą złocenia oraz posiada charakterystyczne wzory, natomiast od wewnątrz ogniwa są opisane numerami patentów jakie bransoleta posiadała w każdym z poszczególnych krajów świata.

 

Obecnie, nowe bransolety typu fixoflex zaczynają się w cenie ok. 120-160 PLN, natomiast te ciekawsze są jeszcze droższe i osiągają nawet cenę 200-250 PLN. Tego typu stara bransoleta sama w sobie stanowi cenną pamiątkę i ozdobę zegarka, a także jest często poszukiwana przez kolekcjonerów starych czasomierzy na całym  świecie.

Cortebert Huntermatic - Bransoleta i pasek
Cortebert Huntermatic – Bransoleta i pasek

 Pozostałe informacje:

 Dostępność części zamiennych – kaliber pomimo swojego pół wieku działa idealnie, jednakże w sytuacji awarii części do tego kalibru powinny być osiągalne i ich pozyskanie nie powinno stanowić większego problemu.

 Możliwość zakupu i wycena – modele Huntermatic trafiają się niezwykle rzadko i pomimo, iż czasomierz nie posiada ciekawych i podnoszących cenę komplikacji, jest bardzo ciekawy sam w sobie i ma niewątpliwie bardzo rzadko spotykany i ceniony mechanizm produkcji Cortebert’a.

Ponieważ Huntermatic’y nie są powszechnie dostępne ich cenę mogę określić jedynie na przykładzie dwóch zagranicznych aukcji na jakie są natknąłem na przestrzeni ostatniego czasu, na jednej zegarek wystawiony był za ok. 980 PLN (235 Euro), na drugiej za 1.000 PLN (200 funtów brytyjskich). Natrafiłem także na Cortebert’a z tym samym kalibrem 700 ale inny model, niestety w o wiele gorszym stanie, i jego cena wynosiła 312 Euro.

Huntermatic to niewątpliwie ciekawy czasomierz, stanowi dużą atrakcję dla miłośników tej wartościowej i szanowanej marki jaką jest Cortebert. Zegarki tej manufaktury pojawiają się ogólnie dość rzadko i mało jest egzemplarzy w dobrym stanie. Firma przestała istnieć w 1984 roku więc ich produkty z każdym rokiem są coraz bardziej cenne i unikatowe.

Cortebert Huntermatic
Cortebert Huntermatic

 Zakończenie – czyli jak to jest, być posiadaczem  Huntermatic’a

 Huntermatic to klasyczny, nieskomplikowany w obsłudze czasomierz, który po prostu ma nam wiernie służyć każdego dnia. Prezentowany egzemplarz działa perfekcyjnie pomimo iż ma co najmniej półwieku. Zawdzięcza to stosunkowo prostemu automatycznemu kalibrowi, który nie posiada żadnych komplikacji oraz charakteryzuje się solidnym wykonaniem w manufakturze Cortebert.

Zegarek świetnie dopasowuje się do nadgarstka, jest cienki i lekki, dzięki czemu jego użytkowanie jest bardzo wygodne. Jest to model, którego design umożliwia użytkowanie go zarówno na co dzień jak i w przypadku uroczystych sytuacji. Obecnie zegarek znajduje się na bransolecie, jednakże zmiana bransolety na brązowy czy też czarny pasek na pewno odmieni jego oblicze i przeniesie uwagę wyłącznie na kopertę i tarczę zegarka.

Reasumując: Model Huntermatuic to czasomierz dla osób, które cenią sobie klasykę płynącą z prostoty i codzienną wygodę płynącą z braku konieczności poświęcania wiele uwagi trosce o zegarek aby utrzymać go w dobrej kondycji.

 Vintage Cortebert Huntermatic to zdecydowanie świetne uzupełnienie każdej kolekcji starych czasomierzy, rarytas i cenna zdobycz dla miłośników tej nieistniejącej już manufaktury, a także zegarek, który pomimo swoich przeszło 50 lat, może być z powodzeniem użytkowany na co dzień.

Zobacz też : Cortebert Huntermatic – galeria

(Visited 1 895 times, 1 visits today)

Ten post ma 4 komentarzy

  1. Maciej Kopyto

   Witam,

   Jest to bardzo ładny i doskonale zachowany model kieszonkowy.

   Pracuje na cal. Cortebert 592, który posiada 15 kamieni łożyskujących. Jest to dość popularny i powszechnie dostępny mechanizm.

   Mechanizmy te przechodziły z powodzeniem testy punktualności chodu i uzyskiwały certyfikaty Chronometru.

   Jeśli koperta jest wykonana ze złota, a nie pozłacana, to znacznie podnosi to wartość zegarka.

   Pozdrawiam

   MK

 1. Rodak

  Witam ! Poszukuję oś balansową do kieszonkowy Cortebert 532

  1. Maciej Kopyto

   Panie Piotrze, mam dla Pana dobrą wiadomość, mój Zegarmistrz jest w stanie zorganizować dla Pana oś balansu o którą Pan pytał.

   Proszę o kontakt na mojego prywatnego maila podanego w dziale: Kontakt, jeśli jest Pan nadal zainteresowany.

   pozdrawiam

   MK

Dodaj komentarz