Najcieńszy, automatyczny mechanizm świata !

Prestiżowe i luksusowe manufaktury stale rywalizują ze sobą o miano najbardziej nowatorskiej i wyrafinowanej technicznie, poprzez tworzenie coraz to bardziej wymyślnych, skomplikowanych i niezwykle trudnych do skonstruowania mechanizmów.

Stworzenie własnego kalibru – mechanizmu in-house – zawsze było i nadal jest symbolem najwyższego kunsztu zegarmistrzowskiego. Jednak, aby wejść do światowej Top Klasy, trzeba zrobić coś naprawdę wyjątkowe – na przykład zaprojektować i stworzyć kaliber, który od dawna traktowany jest, jako najcieńszy, automatyczny mechanizm na świecie!

Najcienszy Piaget 1200P (1)Taki właśnie kaliber stworzyła manufaktura Piaget. Świadczy to bezwątpienia o niebywałych umiejętnościach projektantów, konstruktorów i zegarmistrzów pracujących w tym przedsiębiorstwie.

Historia najcieńszego, automatycznego mechanizmu świata

Prestiżowa manufaktura Piaget zaprezentowała światu kaliber 12P po raz pierwszy w roku 1960. Od tamtej pory mechanizm ten uważany jest za najcieńszy werk z napędem automatycznym, jaki dostępny był w powszechnej sprzedaży.

Najcienszy Piaget 1200P (2)

Najcienszy Piaget 1200P (3)

W roku 2010 – z okazji 50 rocznicy powstania legendarnego kalibru 12P – Piaget zaprezentował światu niezwykle wyrafinowany mechanizm, który stanowi następcę werku 12P – Kaliber 1200P. Mechanizm ustanowił nowy rekord oraz wyznacza nowe standardy w dążeniu do miniaturyzacji i zmniejszania konstrukcji automatycznych kalibrów in-house.

Najcienszy Piaget 1200P (7)

Kaliber 1200P ma zaledwie 2,35 mm grubości !

Najcienszy Piaget 1200P (4)Ten wspaniały i absolutnie niecodzienny mechanizm napędza limitowaną edycję czasomierzy o nazwie Piaget Altiplano.

Koperta zegarków z linii Altiplano ma zaledwie 5,25 mm grubości !

Najcienszy Piaget 1200P (5)Bezwątpienia jest to esencja minimalizmu i dowód na to, iż mikro-mechanika potrafi nas stale zaskakiwać. Limitacja ograniczona jest zaledwie do 235 zegarków.

Czasomierze z limitowanej serii Altiplano oferowane są w dwóch wersjach:

Najcienszy Piaget 1200P (6)

Koperta z różowego złota – błękitna tarcza oraz koperta z białego złota – czarna tarcza.

Limitowane modele posiadają bardzo prostą i czytelną zarazem tarczę, która prezentuje wyłącznie bieżący czas. W sprzedaży jest także wersja nielimitowana, stale dostępna, posiadająca białą tarczę wyposażoną dodatkowo w małą sekundę. Zegarki te napędza kaliber 1208P, który również ma zaledwie 2,35 mm grubości.

Koperty zegarków z linii Altiplano mają 43 mm średnicy, więc bynajmniej nie są to czasomierze na bardzo delikatne i szczupłe nadgarstki. Niemniej dzięki niebywale cienkiej kopercie – zaledwie 5,25 mm ! – Zegarki te są niemalże niewidoczne na ręce i doskonale chowają się pod mankiet każdej koszuli.

Najcienszy Piaget 1200P (8)

Parametry kalibru Piaget 1208P są imponujące:

Rezerwa chodu: 44 godziny
Częstotliwość balansu (vph): 21,600

Średnica (mm): 29.9
Liczba kamieni łożyskujących: 27
Grubość (mm): 2.35
Kaliber 1208P składa się ze 191 części.

Najcienszy Piaget 1200P (9)Niektóre elementy przekładni chodu w kalibrze 1208P mierzą nie więcej niż 0,12 mm i są niemalże grubości ludzkiego włosa!. Przestrzeń między elementami mechanizmu została także zredukowana do minimum, i w pewnych miejscach wynosi tylko 0,1 mm. W celu jak najlepszego wykorzystania przestrzeni, wykonany z różowego złota mikro-rotor, nie został umieszczony centralne, tylko na godzinie 9.

Najcienszy Piaget 1200P (10)

Zegarmistrze Piageta włożyli także niezwykle dużo wysiłku, aby zróżnicować i udekorować modele z linii Altiplano. Mechanizm posiada szlif słoneczny, jest zdobiony okrągłym szlifem typu Côtes de Genève, płyta główna została także przyozdobiona, mostki są fazowane, a całość dopełniają oksydowane śrubki. Czasomierz ten posiada mechanizm, który jest nie tylko wyjątkowy, ale także prezentuje bardzo wysoki poziom walorów estetycznych, charakterystyczny dla najlepszych i najdroższych marek szwajcarskiego zegarmistrzostwa.

Najcienszy Piaget 1200P (14)Zegarki z linii Piaget Altiplano to doskonały towarzysz bardzo eleganckiego stroju – świetnie pasuje do smokingu – doskonale nadaje się na takie okazje, jak wieczorne wyjścia do Opery lub, jako delikatny dodatek na elegancki bal.

Pewien problem może stanowić jedynie cena tego czasomierza = około 70.000 zł.

Zobacz też: Czy istnieją zegarki mechaniczne z plastikowym mechanizmem ?

(Visited 2 568 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz