Rezerwa chodu zegarka – co to oznacza ?

Rezerwa chodu zegarka to czas – a dokładnie ilość godzin – jaki pozostał do pełnego rozwinięcia sprężyny napędowej zegarka, a co za tym idzie, momentu, kiedy mechanizm przestanie pracować i wahania balansu ustaną.

Rezerwa chodu bardzo często określana jest, jako Reserve de Marche. Napis ten można spotkać na tarczach zegarków wyższej klasy, które posiadają komplikację w postaci prezentacji wskaźnika rezerwy chodu. Wskaźnik rezerwy chodu obrazuje stopień naciągnięcia sprężyny oraz ilość godzin, jaka pozostała do pełnego jej rozwinięcia. Dzięki temu wiemy, ile czasu nasz zegarek będzie pracował bez konieczności nakręcania.

Tarcza zegarka ze wskaźnikiem rezerwy chodu - zdjęcie poglądowe
Tarcza zegarka ze wskaźnikiem rezerwy chodu – zdjęcie poglądowe

Każdy zegarkowy kaliber posiada inną długość rezerwy chodu, zależy ona głównie od wielkości „magazynu energii” – czyli wielkości sprężyny napędowej, która podczas rozwijania się i oddawania skumulowanej energii zgromadzonej w momencie nakręcenia, napędza pracę całego mechanizmu oraz zapewnia jego systematyczny i równomierny chód.

Bęben sprężyny ze sprężyną w środku
Bęben sprężyny ze sprężyną w środku

Przy niskim stopniu naciągu sprężyny (około 20% i mniej) zegarki  – szczególnie te starsze –  potrafią wykazywać tendencję do widocznej, kilku lub nawet kilkunasto sekundowej, dobowej niedokładności chodu. Dlatego najlepiej jest, aby zegarek utrzymywać na naciągu minimum 40% -100% i nie dopuszczać do momentu, kiedy rezerwa chodu jest bliska 0-5%.

Sprężyna po wyjęciu z bębna
Sprężyna po wyjęciu z bębna

Sprężyna napędowa znajduje się w specjalnym bębnie, jeśli konstruktorzy zegarków chcą zwiększyć rezerwę chodu czasomierza – czyli wydłużyć czas jego pracy – najczęściej wiąże się to z zastosowaniem dłuższej sprężyny oraz koniecznością zwiększenia gabarytów bębna i całego werku, a to ma w konsekwencji wpływ na wielkość koperty zegarka.

Jak sprawdzić, jaką długość rezerwy chodu posiada mój zegarek ?

Jak wspomniałem wyżej, każdy mechanizm charakteryzuje się innymi parametrami technicznymi oraz inną, maksymalną długością czasu pracy. Pośród zegarków vintage, rezerwa chodu wynosi najczęściej około 38-40 godzin. Zegarki automatyczne posiadają często nieco dłuższy czas pracy, sięgający około 50 godzin. Rezerwa chodu w zegarkach współczesnych często bywa podobna lub o kilka godzin dłuższa, choć zdarzają się obecnie czasomierze, które mogą pracować nieprzerwanie nawet do 8 dni !

Sposobów na zweryfikowanie długości rezerwy chodu jest co najmniej kilka:

1. Można zajrzeć do specyfikacji technicznej kalibrów opisanych w kategorii: Mechanizmy – dane techniczne, poszukać informacji o konkretnym mechanizmie pośród obszernej bazy Ranfft.de lub wpisać nazwę kalibru w popularną wyszukiwarkę – na pewno coś się trafi.

2. Jeśli nie znamy nazwy kalibru i nie wiemy jaki mechanizm pracuje w naszym czasomierzu, pozostaje nam metoda bardziej „domowa”, czyli nakręcenie sprężyny zegarka do pełnego naciągnięcia, zapis daty i godziny tego zdarzenia i skrupulatnej obserwacji pracy zegarka aż do momentu, kiedy zegarek przestanie chodzić. Metoda ta jest bardzo prosta i posiada jeszcze dodatkowy atut, w postaci szansy na zweryfikowanie dokładności chodu zegarka w cyklu dobowym.

3. Zakup zegarka z komplikacją w postaci wskaźnika rezerwy chodu. Jest to chyba najprostsze rozwiązanie ale niestety też zdecydowanie najbardziej kosztowne. Zegarki ze wskaźnikiem rezerwy chodu produkowane są już od wielu lat. Można trafić piękne, stare czasomierze z taką komplikacją, choć są one niestety bardzo rzadkie i często kosztowne.

Czasomierz vintage marki JLC ze wskaźnikiem rezerwy chodu
Czasomierz vintage marki JLC ze wskaźnikiem rezerwy chodu

Natomiast wybór zegarków ze wskaźnikiem Reserve de Marche pośród obecnie dostępnych modeli jest znacznie większy i jedynym warunkiem posiadania egzemplarza z taką funkcją jest skłonność do przeznaczenia większej sumy pieniędzy na jego zakup.

Współczesny czasomierz marki Baume&Mercier z 40 godzinową rezerwą chodu
Współczesny czasomierz marki Baume&Mercier z 40 godzinową rezerwą chodu

Zobacz też: Zegarki typu Super Compressor – dlaczego takie super ?

(Visited 14 266 times, 2 visits today)

Dodaj komentarz