Bezel zegarka – co to jest ?

Bezel to element zegarka – a dokładnie okrągły pierścień, który znajduje się najczęściej na kopercie – który stanowi integralną część koperty i jest do niej przymocowany. Występują również zegarki, które posiadają bezel wewnątrz koperty, jest on wtedy także w postaci pierścienia, jednakże znajduje się pod szkłem i okala tarczę czasomierza.

Lanco Nurek Automatic 21 Jewels - obrotowy bezel
Lanco Nurek Automatic 21 Jewels – obrotowy bezel

Bezel jest określeniem, które powinno stosować się głównie w kontekście zegarków przeznaczonych dla nurków, czyli przystosowanych do warunków panujących pod wodą.

Występuje wiele zegarków, które także posiadają obrotowe pierścienie umocowane na kopercie bądź w około tarczy, które służą do mierzenia prędkości, wskazania drugiej strefy czasowej, mierzenia krótkich odcinków czasu itd – ale ich prawidłowa nazwa to luneta.

Zarówno bezel wewnątrz, jak i na zewnątrz zegarka, powinien być obrotowy i służy nurkowi do odmierzania czasu pobytu pod wodą. Funkcja, jaką pełni bezel oraz sposób jego użycia jest bardzo prosty, a zarazem kluczowy dla prawidłowego przebiegu pomiaru czasu zanurzania się. Dzięki odczytaniu dokładnego czasu, jaki nurek spędził zanurzając się oraz pod wodą, może on określić na tej podstawie bardzo ważny przedziału czasu, jaki będzie mu potrzebuje do dekompresji podczas wynurzania się.

W zależności od umiejscowienia, bezel zegarka dla nurków może być poruszany i obracany za pomocą koronki lub też poprzez zwykłe ściśnięcie i obracanie palcami. Divery, czyli popularnie nazywane w ten sposób zegarki dla nurków, posiadające wewnętrzny bezel są zdecydowanie bardziej bezpieczne, gdyż zagrożenie przypadkowego poruszenia koronki i zmiany ustawień bezela jest znacznie mniejsze niż w przypadku pierścienia umiejscowionego na kopercie. Wprawdzie bezel zewnętrzny powinien obracać się wyłącznie w jedną stronę – co ma właśnie na celu wyeliminowanie przypadkowego przestawienia, niemniej wiadomo, że gdyby zabezpieczenie zawiodło, może to mieć poważne konsekwencje.

Typowy Diver z wewnętrznym bezelem
Typowy Diver z wewnętrznym bezelem
Typowy Diver z wewnętrznym bezelem
Typowy Diver z wewnętrznym bezelem

Jak prawidłowo korzystać z bezela ?

Bezel ma z reguły podziałkę 60 minutową, dokładnie tak, jak standardowa tarcza zegarka. Od puktu „zero” lub też „punktu startu” – oznaczonego kropką, trójkątem lub innym symbolem – 60 minutowa podziałka może być prezentowana w kolejności 0 – 60 lub odwrotnie, odliczania od 60 do 0.

Przedział czasu od 0 do 15 lub 25 minuty często bywa zaznaczony w inny sposób np. kolorem czerwonym lub wyraźnie odmiennym wyglądem niż pozostała część bezela. Wynika to z faktu, iż przy nurkowaniu i schodzeniu na coraz głębszy poziom, zazwyczaj występują krótkie czasy denne, wymagające dokładnego odczytu. Dlatego pierwsze 15 minut na pierścieniu jest rozpisane bardzo dokładnie i wyraźnie zaznaczone.

Lanco Nurek Automatic 21 Jewels - obrotowy bezel
Lanco Nurek Automatic 21 Jewels – obrotowy bezel

Prawidłowo ustawiony bezel powinien znajdować się podczas zanurzania w takiej pozycji, aby „punkt startu” – zaznaczony kropką, trójkątem lub innym symbolem – pokrywał się z aktualnym wskazaniem wskazówki minutowej. Dzięki temu odmierzanie bieżącego czasu będzie wskazywało także upływ czasu, jaki nurek spędził pod wodą.

Lanco Nurek Automatic 21 Jewels - obrotowy bezel
Lanco Nurek Automatic 21 Jewels – obrotowy bezel

Zobacz też: vintage nurek LANCO Automatic 21 Jewels – recenzja

(Visited 41 184 times, 1 visits today)

Ten post ma 3 komentarzy

  1. Sebastian

    Nurek z reguły wykonuje nura wielopoziomowego czyli przebywa na różnych głębokościach daną ilość czasu. Tablice RDP nurka czy bezel do zliczania czasu pozwoli określić w przybliżeniu jedynie czas dekompresyjny czy bezdekompresyjny dla nurkowania jednopoziomowego, które jest w sumie niemożliwe do wykonania ponieważ zanim osiągniemy daną głębokość i będziemy przebywać na niej cały czas to jednak tak czy tak wcześniej byliśmy na niższej głębokości. Reasumując „Funkcja, jaką pełni bezel oraz sposób jego użycia jest bardzo prosty, a zarazem kluczowy dla prawidłowego przebiegu pomiaru czasu zanurzania się.” nie jest zgodne z prawdą odnosząc się do czasów bezdekompresyjnych czy dekompresyjnych. Do prawidłowego zliczania czasu bezdekompresyjnego czy dekompresyjnego stosuje się tylko i wyłącznie komputery nurkowe, które na bieżąco go obliczają. Dla prawdziwego nurka bezel jest bezużyteczny.

  2. Marta

    A nie latwiej zapamietac jaka byla godzina? Ja mam awiatora damskiego i koronka na wierzchu sama sie przesuwa – wystaczy leeko o cos zahaczyc. Nie wiem w ogole po co taki gadzet w zegarku ktory nie jest przeznaczony dla nurkow.

  3. Diver

    Niestety ale wlasnie koronka się nie sprawdza,poniewaz trze o reke i bardzo latwo jest ja przestawić.Klasycznym przykładem jest Seiko Shark,w którym ta koronka ,mimo iż z obu stron oslonieta,doslownie leciuteńko się obrac ai nieustannie sama przestawia.W lunetce ze 120 kliknięciami wyraźnie dzialajacymi,jak choćby w zegarkach Deep Blue,samoczynne przestawienie jest praktycznie niemożliwe.
    Zegarki Deep Blue bywaja trudno dostępne i s adrogie,ale mzona kupic neimeickie Army Watch ,zewnętrznie identyczne,robiobe we współpracy z Deep Blue (Usa) Z
    Klasyczny diver Army Watch ma zasieg az do 1000 metrowi można go kupic w granicach 300 euro,czasem anwet taniej,na aukcji,jak choćby tutaj https://auction.catawiki.com/kavels/15614647-army-watch-diver-s-watch-ep-852-automatic-stainless-steel-casing-link-strap-dial-black-day-date-luminous-indices-hands-black-bezel?previous=favorites

Dodaj komentarz