Wycena naręcznych zegarków vintage

Zegarki to moja pasja od kilku lat. Stale poszerzam wiedzę na temat dziejów zegarmistrzostwa oraz historii wiodących manufaktur – zarówno tych, które przetrwały do dziś, jak i tych, które niestety już nie istnieją, ale ich produkty nadal odmierzają czas.

Staram się gromadzić informacje i rzetelne dane na temat historii, powstania oraz rozwoju różnych modeli czasomierzy, tych mniej i tych bardziej popularnych. Nie sposób wiedzieć wszystkiego na temat każdego modelu czy serii zegarków, gdyż na przestrzeni lat powstało tak wiele wspaniałych, często trudno dostępnych dziś zegarków, iż ich historia przepadła wraz z ich twórcami i może już nigdy nie uda się jej odtworzyć. W takiej sytuacji trudno jest także o ustalenie realnej lub choć przybliżonej wartości danego zegarka.

cropped-Longines-Ultra-Chron-141.jpgWycena starego zegarka wymaga wiedzy i umiejętności dostrzegania detali, które mają często kluczowy wpływ na rynkową wartość zegarka vintage. Istotnych jest tak wiele elementów, że aż trudno opisać to w kilku słowach, gdyż znaczenie ma stan w jakim znajduje się zegarek, stan tarczy, koperty, przycisków i koronki…materiał z jakiego wykonana jest koperta, oryginalność części, stan i rodzaj mechanizmu, sprawność czasomierza…aż wreszcie rok produkcji, wielkość produkcji tego modelu, dostępność na rynku wtórnym i popularność wśród kolekcjonerów bądź handlarzy zegarkami.

Wycena zegarków nie jest, jak widać, sprawą prostą, gdyż jest to proces bardzo złożony. Właśnie z tego powodu, niejednokrotnie na różnych forach zegarkowych spotykam się z prośbami użytkowników odnośnie wyceny ich starych zegarków – niestety, zgodnie z regulaminem forum, wycena jest zabroniona i pytania te pozostają bez odpowiedzi – dlatego chciałbym zaoferować wszystkim chętnym moją pomoc w tej kwestii.

cropped-Omega-Geneve-DayDate-PL-25.jpgZaznaczam, iż nie jestem ekspertem posiadającym licencję rzeczoznawcy bądź inne certyfikaty…moją ocenę opieram na zdobytej wiedzy, na setkach godzin spędzonych przed monitorem komputera i śledzeniem krajowych oraz międzynarodowych aukcji, a także na konsultacjach z moim zaufanych zegarmistrzem. Pan Adam pracuje w zawodzie przeszło 20 lat i od dłuższego już czasu doskonale serwisuje zegarki znajdujące się w mojej prywatnej kolekcji  – zegarki prezentowane m.in. na stronach Manufaktury Czasu.

Zatem, jeśli posiadasz zegarek, który chcesz wycenić…zegarek znaleziony na strychu, w szufladzie, w starej komodzie lub rodzinnej szkatułce i nie wiesz nic na jego temat oraz nie znasz jego wartości…napisz do mnie !

Chętnie pomogę Ci w odkryciu historii Twojego starego zegarka mechanicznego i określeniu jego aktualnej, rynkowej wartości.

U W A G A:  od dnia 01.08.2015

WYCENY  WSTRZYMANE
DO  ODWOŁANIA  !!!

 

(Visited 65 948 times, 5 visits today)

Ten post ma 1 072 komentarzy

 1. Luca

  Witam , posiadam zegarek marki Lemania, chciałbym wiedzieć skąd pochodzi ta firma i czy zegarek będzie tracił czy raczej zyskiwał na wartości i ile aktualnie może być warty 🙂 pozdrawiam i dziękuję za podpowiedź ! 🙂

   1. Julia

    Dzień dobry
    Zakupiłam ten zegarek niedawno, ale w miejscu gdzie nikt o nim nic nie wiedział. Jest to Omega i chyba lata 50-te

 2. Andrzej

  i jeszcze jedno

  1. Maciej Kopyto

   Dzień dobry Panie Andrzeju,

   Zegarek faktycznie jest bez wątpienia oryginalny.

   Jest to model z kolekcji DeVille – Skyscraper

   Posiada elementy wykonane ze stali, oraz elementy pozłacane.

   Mechanizm zapewne kwarcowy.

   Czasomierze prezentuje moim zdaniem wartość na poziomie 1200 – 1500 zł

   Jest w b. ładnym stanie zachowanie, a to wpływa korzystnie na wartość.

   Pozdrawiam,

   MK

 3. Andrzej

  kolejne zdjęcie

 4. Andrzej

  Witam,

  w nawiązaniu do wcześniejszej korespondencji, w załączeniu przesyłam kilka zdjęć zegarka w lepszej jakości. Na bransolecie widnieje nr 6151/441 i oznaczenie Omega, a na kopercie od spodu 20 Ω. Dekla nie chcę sam otwierać. Zegarek na 100% jest oryginalny. Załączam również zdjęcie metki z Niemiec oraz pudełko.
  Będę wdzięczny za dodatkowe informacje.

  Pozdrawiam,
  Andrzej

 5. Dom

  Witam serdecznie, chciałbym poprosić o wycenę tego zegarka. Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź.

   1. Maciej Kopyto

    Dzień dobry,

    przykro mi, ale nie zajmuję się zegarkami kwarcowymi !

    Mogę jedynie powiedzieć, że jest to produkt dość niskiej jakości, jakiejś niezbyt znanej firmy, wyposażony w japoński mechanizm na baterie -biorąc pod uwagę, iż obecnie można kupić nowy damski zegarek tego typu za kilkanaście do kilkudziesięciu złotych, to obawiam się, że prezentowany egzemplarz jest niewiele wart: +/- 5 – 10 zł

    Pozdrawiam

    MK

    Pozdrawiam

    MK

 6. Robert Cholewiński

  Witam, prosię o wycenę i kilka słów na temat tego zegarka.

  1. Robert Cholewiński

   Drugie zdjęcie

  2. Maciej Kopyto

   Dzień dobry Panie Robercie,

   jest to wyrób firmy Loyal (zdjęcie poniżej) – istniejącej do dziś: http://www.loyalwatches.com.au/historyofloyal.asp

   …firma Australijska, niezbyt znana w Polsce, a tym bardziej nie jest postrzegana jako prestiżowa… o ile mi wiadomo, do produkcji czasomierzy wykorzystywała mechanizmy szwajcarskie.

   Zegarek typowo damski, biżuteryjny. Posiada kopertę wykonaną z mosiądzu, jedynie dekiel jest stalowy. Koperta oraz bransoleta są pozłacane.

   Mechanizm zapewne nakręcany manualnie.

   Obawiam się, iż zegarek niestety nie prezentuje zbyt dużej wartości – moim zdaniem od kilku do kilkunastu złotych maximum.

   Pozdrawiam

   MK

 7. Karolina

  Witam wszystkich.Mam zegarek IWC i chciałabym go wycenić.

  1. Maciej Kopyto

   Dzień dobry,

   moim zdaniem egzemplarz ten prezentuje w Polsce realną wartość na poziomie +/- 2 600 – 3 200 zł.

   Jeśli się nie mylę, jest to model wyposażony w mechanizm IWC kaliber 89 – solidny i dobrze znany werk.

   Pozdrawiam,

   MK

 8. Anette

  Omega seamaster

  1. Anette

   Koperta tyl, nawet krotka informacja o zegarku mi bardzo pomoze. Pozdrawiam

  2. Maciej Kopyto

   Dzień dobry,

   posiada Pani szwajcarski zegarek marki Omega, model z kolekcji Seamaster.

   Muszę przyznać na wstępie, iż widziałem sporo różnych starych modeli zegarków z tej kolekcji, ale z takim jak Pani prezentuje spotykam się po raz pierwszy. Mam na myśli konkretnie tarczę, indeksy oraz wskazówki…jakoś wydają mi się dziwnie podejrzane – nie ukrywam, że chętnie zobaczyłbym zdjęcia mechanizmu, aby jednoznacznie określić autentyczność zegarka.

   Choć dekiel wraz z wypukłym logo wygląda już całkiem dobrze, tak, jak w czasomierzach z tej serii.

   Co do samego zegarka – posiada on mechanizm z automatycznym naciągiem produkcji Omega, koperta czasomierza jest wykonana ze stali, ogólny stan zachowania zegarka jest b. dobry – mam podejrzenia, że wskazówki oraz indeksy zostały ponownie pokryte masą fluorescencyjną, gdyż są w nad wyraz dobrym stanie. Czy zegarek przechodził renowację lub odnawianie tarczy ?

   Co do wartości: modele Seamaster cieszą się sporą popularnością wśród kolekcjonerów, wartość zależy od stanu zachowania, wielkości koperty oraz „urody” danego egzemplarza. Generalnie egzemplarze ładnie zachowane rozpoczynają się w przedziale cenowym +/- 700 – 1 000 zł, często oscylują w cenie 1 200 – 1 800, a czasem przekraczają nawet 2 – 3 tys zł ( kiedy np. posiadają kopertę wykonaną ze złota).

   Reasumując: jeśli Pani egzemplarz jest oryginalny, to wydaje mi się, iż prezentuje wartość na poziomie min. 800 – 1 200 zł +/-

   Ważne jest jeszcze w jakim stanie jest mechanizm, jakiej średnicy jest koperta i czy ewentualnie tarcza faktycznie nie była odnawiana.

   Pozdrawiam,

   MK

 9. ewelina

  Witam.chcialabym dowiedziec sie czy te zegarki maja jakas wartosc

  1. Maciej Kopyto

   Dzień dobry Panie Ewelino,

   owszem, wszystkie 3 zegarki prezentują pewną wartość, jednakże niezbyt wielką. Wszystkie trzy są zegarkami mechanicznymi.

   Najcenniejszy jest bez wątpienia szwajcarski Atlantic, tym bardziej, że jest o najprawdopodobniej model Worldmaster.

   Niestety zdjęcie nie jest aż tak dobrej jakości, abym mógł jednoznacznie określić jego stan zachowania, niemniej wydaje mi się, że egzemplarz ten ma czytelną, niezniszczoną tarczę oraz kopertę.

   Jeśli jest sprawny, to jest wart około 150 – 250 zł

   Rosyjska Rakieta warta jest około 30 -60 zł, a Orientex jeszcze mniej: 5 – 20 zł +/-

   Pozdrawiam

   MK

 10. ewelina

  Witam. chcialabym wiedziec czy zegarki sa cos warte .pierwszy jest firmy Raketa made in USSR i dziala drugi Atlantic woldmaster 17 jewels i trzeci oreintex. z gory dziekuje z odpowiedz

 11. filip

  Dodaje zdjęcie tylnej części

  1. Maciej Kopyto

   Dzień dobry Panie Filipie,

   posiada Pan zegarek znanej i renomowanej, niemieckiej firmy Junghans

   (troszkę dziwne, że na tarczy jest napis SWISS, bo to niemiecka marka i w tym miejscu jest z reguły napis Made in Germany, a nie wydaje mi się, aby była to jakaś podróbka czy też „składak”)

   Jest to model bardziej współczesny, tzn ma zapewne około 15-20 lat

   Zegarek jest w dość kiepskim stanie zachowania – widać, że właściciel go nie oszczędzał…koperta podniszczona, zabrudzona, indeksy na tarczy też nie są w idealnym stanie…brak wałka naciągu i koronki…pytanie w jakim stanie jest mechanizm? Czy zegarek nie został zalany lub zawilgocony.

   Zegarek posiada mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny, wydaje mi się, że jest to kaliber J800/1, czyli ETA kaliber 2824-2 …koperta zegarka jest wykonana ze stali szlachetnej a dekiel jest transparentny, dzięki czemu widać mechanizm…

   to świadczy o tym, iż jest to model bardziej współczesny, choć już kilkunastoletni co najmniej, wydaje mi się, iż pochodzi z lat 90′

   Generalnie zegarek wymaga wizyty u Zegarmistrza i serwisu, który może być dość kosztowny. Zakładając, że mechanizm jest sprawny, to Pana egzemplarz w tym stanie moim zdaniem jest wart 150-180 zł +/-

   Gdyby zegarek był w lepszym stanie, gdyby posiadał oryginalny pasek + koronkę to wartość byłaby sporo wyższa.

   Jeśli nie ma Pan możliwości aby go naprawić i myśli ewentualnie o jego sprzedaży, to może się Pan ze mną skontaktować…może mnie uda się dać mu 2 życie, choć wymaga on sporo pracy i nakładów.

   Pozdrawiam serdecznie,

   MK

   MK

 12. filip

  Witam w trakcie pracy znalazłem zegarek marki Junghans, niestety w internecie nie mogę znaleźć dokładnie tego modelu, bardzo bym prosił o pomoc w wycenie pozdrawiam

 13. Wojciech

  W moim posiadaniu od ponad 30 lat, informacji na temat zegarka z mojej strony brak

  1. Wojciech

   Z tylu widnieje napis 18k gold PL

   1. Maciej Kopyto

    Dzień dobry Panie Wojtku,

    to zegarek kwarcowy, nieznanej firmy.

    Moim zdaniem koperta nie jest wykonana ze złota, a jedynie pozłacana.

    Wartość zegarka jest dość niska, w PL pewne na poziomie 50 – 80 zł, za granicą nieco więcej.

    Tu może Pan zobaczyć aukcje z zegarkami tego producenta:

    http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2047675.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.TRS0&_nkw=JACQUES+EDHO+PARIS&_sacat=0

    a tu podobny model:

    http://www.ebay.com/itm/Jacques-Edho-7003-18k-Gold-Plated-Swiss-Quartz-Mens-Watch-New-Battery-/371320055246?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item56746665ce

    na tej podstawie będzie Panu łatwiej oszacować wartość.

    Generalnie zegarek jest niewiele wart. Napis 18 K gold PL (gold plated) oznacza, iż koperta jest jedynie pokryta cienką warstwą złota.

    Pozdrawiam,

    MK

 14. Sebastian

  Witam, prosilbym o wycene zegarka. Otrzymalem go jako prezent prawie okolo 20 lat temu. Zegarek przeszedl proces konserwacji (nowa bateria, czyszczenie, odswiazanie)

  Jako pomocnicza informacje moge dodac ze na odwrocie paska pisze:
  Concord SWISS, Genuine Crocodile, oraz 18k na odwrocie.

  1. Sebastian

   Kolejne zdjecie

   1. Sebastian

    Do mojego poprzedniego komentarza wkradł się mały błąd, nie jest to 18k a 14k złoto . Oraz czego może nie widać na zdjęciach zegarek jest w b.dobrym/idealnym stanie brak rys i śladu używania. Dziękuje za Pana czas i pozdrawiam

    1. Maciej Kopyto

     Dzień dobry Panie Sebastianie,

     Zasadniczo jest to zegarek kwarcowy – a ja zajmuję się starymi zegarkami mechanicznymi, ale postaram się Panu pomóc.

     Więc tak: zegarki kwarcowe bardzo tracą na wartości, szczególnie modele mniej znanych i prestiżowych firm. Kilkuletni zegarek na baterie traci 50-60% swojej wartości niestety.

     Firma Concord istnieje do dziś:

     http://www.concord.ch/

     W przypadku Pana egzemplarza, jego bardzo dobry stan oraz dodatek w postaci pudełka wpływa korzystnie na jego wartość, ale to co najbardziej podnosi wartość to wykonana ze złota koperta. W zasadzie aktualnie to ma największy wpływ na jego cenę, gdyż marka nie jest zbyt znana – przynajmniej w PL, a kwarcowe modele są dziś po prostu tak tanie, że używane tym bardziej tracą na wartości.

     Musiałby Pan oszacować wartość kruszcu i dodać do tego jakieś 40% wartości nowego zegarka.

     tu dla przykładu aukcje podobnego modelu na eBayu:

     http://www.ebay.com/itm/Solid-14K-Yellow-Gold-Concord-2278222-with-PAPERS-BOX-INNER-AND-OUTER-REDUCED-/321736998323?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4ae904fdb3

     http://www.ebay.com/itm/CONCORD-14k-Yellow-Gold-Quartz-Mens-Watch-Extra-flat-caliber-/141660406891

     oba też męskie, też 14 K

     cena 650 / 699 $ , czyli około 2 000 zł

     Powiem szczerze, że wątpię, aby udało się w Polsce uzyskać taką cenę, bo zagranicą zegarki są z reguły droższe niż w PL i przeliczanie wartości po kursie z mojego doświadczenia się nie sprawdza.

     Myślę, że w PL 1 000 – 1 200 zł +/- to bardziej realna cena, ale to tylko moja subiektywna ocena.

     Pozdrawiam serdecznie,

     MK

  2. Kuba

   Posiadam zegarek Tissot damski ze szkiełkiem szafirowym, cały wykonany ze złota. Jaka może być jego przykładowa cena? Pozdrawiam

   1. Maciej Kopyto

    Dzień dobry Panie Kubo,

    skoro zegarek ma szkło szafirowe, to oznacza to, iż jest to model współczesny, zapewne na baterie – a ja zajmuje się starymi zegarkami mechanicznymi.

    O wartości Pana egzemplarza głównie przesądza znana marka i ilość użytego złota do wykonania koperty i bransolety.

    Sam zegarek jest moim zdaniem niewiele wart, gdyż jest to używany model kwarcowy, musi Pan oszacować ile gram złota użyto do wykonania poszczególnych elementów czasomierza i przeliczyć sobie wartość kruszcu, bo to on ma głównie wpływ na wartość zegarka.

    Tu ceny złomu:

    http://www.andrzejbaranowski.pl/ceny.htm

    Pozdrawiam,

    MK

 15. Kamila

  I jeszcze drugie zdjęcie.

 16. Kamila

  Witam,
  Mam prośbę o identyfikację tego zegarka.
  Nie mogę znaleźć żadnych informacji na jego temat.
  Pozdrawiam
  Kamila

  1. Maciej Kopyto

   Dzień dobry Pani Kamilo,

   powiem szczerze, że nie spotkałem się do tej pory z tym producentem, ale jestem przekonany, iż jest to jedna z pośród tysiąca małych firm, jakie istniały w ubiegłym wieku w Szwajcarii i zajmowały się produkcją, składaniem lub wyłącznie sprzedażą zegarków.

   Pani egzemplarz to prawdopodobnie model damski – niewielka koperta.

   Koperta wykonana jest z mosiądzu, a dekiel ze stali. Zegarek posiada manualnie nakręcany mechanizm łożyskowany na 17 kamieniach.

   Brak wałka naciągu i koronki, przynajmniej tak to wygląda na zdjęciu.

   Biorąc pod uwagę stan zegarka oraz to, że jest niekompletny – nie wiadomo też, czy sprawny technicznie – to niestety nie prezentuje on moim zdaniem zbyt dużej wartości.

   Kilkanaście, może kilkadziesiąt złotych maksimum. Prawdopodobnie koszt naprawy przewyższy wartość zegarka. Zatem opłaca się to zrobić jedynie wtedy, gdy jest to jakaś pamiątka rodzinna i zegarek zostanie dalej w rodzinie.

   Pozdrawiam serdecznie,

   MK

   1. Kamila

    Dziękuję bardzo za odpowiedź
    Pozdrawiam
    Kamila

 17. Julia

  Witam, dostałam po Babci stary rosyjski zegarek Pobieda. Koperta jest wytarta od noszenia więc trudno z niej cokolwiek odczytać. Nie wiem jaki to model ani z jakiego okresu może pochodzić. Sprawdziłam u jubilera, że koperta jest ze złota ok 12 gram. Zegarek nie jest na chodzie. Zegarmistrz stwierdził że wystarczy go tylko przeczyścić. Jakieś 2 lata temu był na chodził, bo Babcia go nosiła. Mam prośbę o jakieś informację dotyczące tego modelu oraz o wycenę. Dziękuję

  1. Julia

   dalsze zdjęcia

   1. Julia

    i jeszcze jedno

  2. Maciej Kopyto

   Dzień dobry Pani Julio,

   posiada Pani bardzo ładnie zachowany zegarek mechaniczny radzieckiej produkcji – moim zdaniem są to lata 50-60 XX wieku.

   Marka jest znana, aczkolwiek nie jest to jakaś bardzo prestiżowa firma, niemniej produkowali bardzo duże ilości relatywnie porządnych zegarków, które miały po prostu służyć i być dostępne cenowo dla szerokiej klienteli.

   Pani model prezentuje bardzo ładny stan zachowania, wydaje mi się, iż wszystkie elementy są oryginalne, w tym także wskazówki. Tarcza czysta, czytelna, mechanizm też czyściutki – jest to werk z manualnym naciągiem sprężyny napędowej, łożyskowany na 15 kamieniach. Zapewne wymaga jedynie przeczyszczenia i smarowania, aby pracować kolejne 50 lat.

   Co do wartości – zegarki tego typu raczej są wyceniane dość nisko, gdyż jest ich aktualnie bardzo dużo. Pani model – gdyby nie miał koperty wykonanej ze złota – moim zdaniem byłby wart około 70-100 zł

   Ale złota koperta znacznie podnosi wartość.

   Nie wiem jakiej próby jest złoto, niemniej jeśli koperta waży 12 gram – załóżmy, że złota próby 0,585 – a cena 1 grama złota złomowego tej próby wyceniana jest aktualnie na około 70 zł – to sama kruszec prezentuje wartość na poziomie +/- 800 zł

   Tu może Pani sprawdzić aktualne ceny złota:
   http://www.andrzejbaranowski.pl/ceny.htm

   Wiadomo, że ostateczne cena zawsze jest kwestią kilku czynników, ale zna Pani już szacunkową wartość samego zegarka oraz wartość kruszcu, więc łatwiej będzie Pani oszacować ostateczną cenę całego zegarka.

   Mam nadzieję, że pomogłem.

   Pozdrawiam serdecznie,

   MK

  1. Krzysztof

   Witam
   Przepraszam że przed gospodarzem się wypowiadam, ale według mnie ten zegarek jest nic nie warty, choć można go używać w ekstremalnych pracach, bo jak ulegnie zniszczeniu to nic straconego.

   1. Maciej Kopyto

    Zgadzam się Panie Krzysztofie, doskonały do użytkowania w sytuacjach, kiedy nie trzeba się troszczyć o to, co ma się na ręce:)

 18. Adrian

  Witam chcialbym sie cos dowiedziec o tym zegarku man go juz pare lat zostal znaleziony . Chcialbym wiedziec czy to orginal I ile moze byc wart

  1. Maciej Kopyto

   Dzień dobry Panie Adrianie,

   zegarek jest oryginalny, ale jest to model kwarcowy – na baterie.

   Moim zdaniem niewiele wart – tym bardziej, że jest w kiepskim stanie, szkło do wymiany…sądzę, że 10-30 zł to max.

   Pozdrawiam

   MK

 19. Paweł

  Dzień dobry.
  Robiąc porządki znalazłem widoczny na zdjęciu zegarek. Chciałbym się czegoś o nim dowiedzieć tzn. czy jest oryginalny, z jakiego okresu może pochodzić i jaka jest jego wartość.
  Widoczny jest na nim brak koronki więc nie jestem w stanie sprawdzić czy zegarek pracuje.
  Liczę na pańską pomoc i szybką odpowiedz.
  Pozdrawiam

   1. Maciej Kopyto

    Dzień dobry Panie Pawle,

    zegarek jest oryginalny – Delbana to znana, szwajcarska marka, obecnie raczej nisko pozycjonowana, ale kiedyś produkująca bardzo ładne i ciekawe czasomierze.

    Pana egzemplarz posiada mosiężną kopertę i stalowy dekiel, mechanizm manualnie nakręcany.

    Przy założeniu, że brakuje tylko koronki – bo wałek naciągu wystaje – i zegarek jest sprawny technicznie, prezentuje on wartość na poziomie 70 – 100 zł

    Jeśli jest niesprawny, to koszt naprawy może przekroczyć jego wartość.

    Pozdrawiam

    MK

 20. Iwona

  Posiadam zegarek marki jak przypuszczam Rodania. Zegarek jest z 18 k złota( 0,750), oraz ma oznaczenie 17 rubis.
  Zegarek niestety nie jest sprawny. Proszę o informację ile może być wart.

  1. Iwona

   Drugie zdjęcie

   1. Maciej Kopyto

    Dzień dobry Pani Iwono,

    jest w dużej mierze tak, jak opisał to Pan Krzysztof.

    Posiada Pani typowo damski model zegarka mechanicznego zapewne z lat 60-70′. Zegarek – gdyby był sprawny – byłby wart około 40 – 80 zł +/-

    Jednakże niesprawny jest wart niewiele, gdyż naprawa może przekroczyć jego rynkową wartość. Jedyna szansa, iż zegarek prezentuje wyższą wartość to sytuacja, w której jego koperta i/lub bransoleta wykonane byłby ze złota – a pisze Pani, że są.

    Należy zatem zważyć kopertę ( bez mechanizmu) i/lub bransoletę i obliczyć wartość użytego kruszcu.

    tu ceny 1 grama złota 18k

    http://www.andrzejbaranowski.pl/ceny.htm

    Obliczenie wartości będzie wtedy bardzo proste.

    Pozdrawiam

    MK

    1. Iwona

     Z tyłu zegarka mam oznaczenie iż jest to 18 k złoto. Chciałabym zapytać czy w środku faktycznie mogą być rubiny, ze względu na oznaczenie 17 rubis.? Zegarek otrzymałam od teściowej i ona twierdzi, że to zegarek z rubinami. Z jednej stron mam wartość złota z drugiej strony są w nim kamienie szlachetne, które też podlegają wycenie?

     1. Iwona

      Oto wnętrze zegarka

      1. Krzysztof

       Oczywiście są tam rubiny, ale syntetyczne. Czyli nie takie jak w pierścionkach, te służą do czegoś innego.

  2. Krzysztof

   Witam
   Powiem szczerze jest to damski zegarek, a jego wartość określa tylko sama waga złota, bo kolekcjoner musi jeszcze włożyć nie wiadomo jaką sumę w renowacje tego zegarka. A ten stan zegarka naprawdę wymaga i ręki jubilera i zegarmistrza. Ja sam więcej bym za niego nie dał jak 700zł jeśli to jest faktycznie złoto choć na zdjęciach żadnej próby probierczej nie widać.

 21. Maciek

  Witam, znalazłem niedawno zegarek który dostałem ponad 18 lat temu. Czy mógłby Pan określić co to za model? Czy jest oryginalny i ile mniej więcej może być wart? Dziękuję bardzo za odpowiedź. Pozdrawiam

  1. Maciek

   Drugie zdjęcie

   1. Maciek

    Przepraszam za kilka postów.

    1. Maciej Kopyto

     Dzień dobry Panie Maćku,

     to zegarek kwarcowy – a więc „nie moja bajka” 🙂

     niemniej mogę Panu powiedzieć, że jest oryginalny i prezentuje wartość na poziomie 80 – 120 zł.

     Pozdrawiam

     MK

 22. AlbiX3

  Ile moze byc wart ten Japonski zegarek CITIZEN z Tytanu, wodoodporny?

  1. Maciej Kopyto

   Dzień dobry,

   Ja zajmuję się zegarkami mechanicznymi, ale mogę powiedzieć, iż Pana egzemplarz wart jest około 200 – 350 zł

   To model z funkcją chronografu, więc nieco wyżej wyceniany.

   Pozdrawiam

   MK

   MK

 23. hazz

  zarówno koperta jak i bransoleta wykonane są ze złota 14K.

  1. Maciej Kopyto

   Dzień dobry,

   posiada Pan bardzo ładny, biżuteryjny damski zegarek marki Longines. Sądzę, że jest to produkcja z lat 50-60 XX w. , model z dolną sekundą – czyli sub-second.

   Sam zegarek jest bardzo prosty, tzn. nie posiada żadnych funkcji, jedynie wskazuje czas. Koperta jest niewielka i zdobiona – typowo damski model.

   Gdyby koperta oraz bransoleta nie były wykonane ze złota, to czasomierz moim zdaniem prezentowałby wartość na poziomie +/- 400 – 800 zł

   ale ze względu na elementy te wykonane są z 14 karatowego złota, jego wartość jest znacznie wyższa.

   Tu może Pan sprawdzić aktualną wartość 1 grama złota próby 0,585

   http://www.andrzejbaranowski.pl/ceny.htm

   Proszę zważyć kopertę (oczywiście bez mechanizmu) oraz bransoletę, obliczenie wartości kruszcu jest już potem proste.

   Pana egzemplarz generalnie jest bardzo ładnie zachowany, jeśli jest to jakaś rodzinna pamiątka to może warto go zostawić w Rodzinie. Jeśli natomiast jest potrzeba sprzedaży, to zegarek na pewno ze względu na złoto prezentuje dość wysoką wartość + jest to ciekawy, filigranowy model. Może podobać się eleganckim kobietą, które gustują w mechanicznych czasomierzach.

   Mam nadzieję, że pomogłem.

   Pozdrawiam

   MK

   1. hazz

    Dziękuję za odpowiedź, jest to pamiątka rodzinna, dokładnie po moim dziadku, który od zawsze twierdził, że jest to męski zegarek 🙂 Chciałem po prostu uzyskać jak najwięcej informacji na jego temat z czystej ciekawości i mam nadzieję, że nigdy nie będę musiał go sprzedać. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam!

    1. Maciej Kopyto

     Całkiem prawdopodobne, że jest to model męski. Zdjęcia zawsze zniekształcają, więc koperta wydaje się być mniejsza niż w najwidoczniej w rzeczywistości jest 🙂

     Kiedyś – w latach 40-60 XX w. moda była nieco inna, obowiązywały nieco inne standardy co do wielkości kopert, zegarki męskie miały koperty o średnicy 32-34 mm, czyli takie, jak dziś zegarki damskie.

     Pozdrawiam

     MK

 24. hazz

  Kolejne zdjęcie

 25. hazz

  Witam, jestem w posiadaniu zegarka marki Longines, chciałbym poznać jego przybliżoną wartość. Dziękuję!

 26. Edyta

  Witam,
  jestem w posiadaniu zegarka Longines Ultra Quartz 107839 16. Niestety nie potrafię znaleźć żadnej informacji na jego temat. Czy może mi Pan pomóc chociaż w małej wycenie? Pasek oryginalny skórzany.

  1. Maciej Kopyto

   Dzień dobry Pani Edyto,

   posiada Pani dość rzadko spotykany model zegarka szwajcarskiej marki Longines. Jest to zegarek wyposażony w mechanizm kwarcowy stworzony przez Longines’a kaliber 6512, ale istotne jest to, że jest on nieco inny niż te mechanizmy, jakie znamy i stosowane są obecnie.

   Tu znajdzie Pani sporo ciekawych informacji o tym modelu:

   http://electric-watches.co.uk/makers/longines/longines-ultra-quartz/

   http://www.crazywatches.pl/longines-6512-ultra-quartz-1970

   Można by rzec, że jest to model, który stworzony został w latach 70′ XX wieku kiedy następował etap transformacji z zegarków mechanicznych na kwarcowe, i „po drodze” tworzono różne odmiany mechanizmów na baterie, aż doprowadzono je do najlepszego, znanego nam obecnie kształtu.

   Czasomierz posiada stalową kopertę, zdjęcia nie są zbyt wyraźne, ale wydaje się być w dobrym stanie zachowania – a wartość starych czasomierzy w dużej mierze zależy od stanu zachowania, bo nawet bardzo unikatowe egzemplarze, jeśli są w kiepskim stanie, ich wartość jest znacznie niższa.

   Trudno mi jednoznacznie określić jego obecną wartość, bo nie jest to model popularny a do tego ma mechanizm kwarcowy – obecnie zegarki kwarcowe są bardzo tanie, a stare zegarki kwarcowe tym bardziej. Ale zarazem jest to model bardzo ciekawy, bo nie wyprodukowano ich zbyt wiele.

   Zasadnicze pytanie brzmi jeszcze: czy zegarek jest sprawny ?

   Czy ma oryginalne elementy: koronka, pasek, klamra paska ?

   Sprawność oraz wymienione detale również mają duży wpływ na wartość.

   W zależności od stanu zachowania, ich ceny wahają się od około
   250$ – 1 500$ ale to zagranicą, w Polsce stare zegarki nadal są niżej wyceniane niż na zachodzie, tam jest po prostu więcej kolekcjonerów i bardziej zamożne społeczeństwo ( w PL sądzę, iż realnie modele te prezentują wartość od +/- 750 zł do 1 500 / 2 000 zł ).

   Jeśli myśli Pani o jego sprzedaży, to proszę do mnie napisać maila.

   Mam nadzieję, że Pani pomogłem.

   Pozdrawiam serdecznie,

   MK

   1. Edyta

    Dziękuję za odpowiedź. Tak, koronka, pasek, klamra paska wszystko sprawne, oryginalne. Nawet skórzany pasek nie jest w żaden sposób uszkodzony. Jeszcze raz dziękuję.

    1. Maciej Kopyto

     Ciesze się, że mogłem pomóc 🙂

     MK

     1. Marzanna

      witam mam zegarek kieszonkowy Rubis 17 czy jest Pan wstanie mi określić z jakiego materiału jest wykonany i jako ma wartość

    2. Karol

     Jeśli jest Pani zainteresowana sprzedażą tego zegarka proszę napisać lub zadzwonić na kolakstore@gmail.com lub 725272815

Dodaj komentarz