Zegarki Art-Deco

Czym charakteryzują się zegarki Art deco?

Aby w pełni docenić i zrozumieć charakterystyczny wygląd zegarków Art deco należy wpierw choć pokrótce opisać historię samego stylu Art Deco, który odcisnął swe piętno na architekturze, malarstwie, sztuce i grafice początku XX stulecia.

Nazwa stylu wywodzi się z języka francuskiego: art – sztuka i decoratif – dekoracyjny. Swoją siłę oraz korzenie styl ten czerpał w sprzeciwie wobec braku dyscypliny jaki charakteryzował styl secesyjny, a jego okres świetności i dynamicznego rozpowszechniania przypadł na lata ok. 1920 – 1940/1950 ubiegłego wieku.

Jedną z najważniejszych cech przedmiotów jakie powstawały pod wpływem stylu Art-deco było poszukiwanie piękna w funkcji przedmiotu użytkowego. Miało to ogromny wpływ na projekty i stylizacje zegarków, które powstawały w tamtym okresie.

Przykład zegarka Art-Deco - Manufaktura Czasu
Przykład zegarka Art-Deco – Manufaktura Czasu

 Zegarki Art Deco często wyróżniały odważne elementy projektu, takie jak emaliowane i geometryczne wzory, niezwykle symetryczne – dotyczy to m.in. rozmieszczenia napisów na tarczy, indeksów, formy i kształtu wskazówek – ponadto przykładano wiele uwagi aby zachować wszelkie odległości oraz podobieństwa, jak chociażby zachowanie kątów, co miało wpływ na projektowanie kopert zegarków.

Firmy zegarkowe tamtych lat produkowały prawdziwe dziełami sztuki, które z jednej strony odmierzały czas a z drugiej przekraczały swoje podstawowe zadanie jako narzędzia codziennego użytku.

Przykład zegarka Art-Deco - Manufaktura Czasu
Przykład zegarka Art-Deco – Manufaktura Czasu
Przykład zegarka Art-Deco - Manufaktura Czasu
Przykład zegarka Art-Deco – Manufaktura Czasu

Typowe zegarki art deco często charakteryzowały się także bardzo wysokim poziomem wykończenia i dbałości o detale. Ich twórcy przykładali wiele uwagi do wykonania zegarka jako przedmiotu użytkowego co niejednokrotnie graniczyło niemalże z perfekcją. Niestety właśnie dlatego oraz także ze względu na używanie drogich i wyszukanych materiałów, zegarki art deco produkowane w pierwszej połowie ubiegłego wieku były dość kosztowne i początkowo trudno dostępne dla przeciętnego człowieka.

Dla zainteresowanych zegarkami Art-Deco, polecam ciekawe archiwum i galerię zdjęć !

(Visited 1 876 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz