Zegarki słynnego oficera wywiadu – Hansa Klossa!

„Stawka większa niż życie” to kultowy serial telewizyjny emitowany przez TVP pod koniec lat 60’ ubiegłego wieku.  Akcja trzymająca w napięciu, widowiskowe pościgi i sceny walki oraz fantastyczne kreacje aktorskie sprawiły, że serial cieszył się olbrzymią popularnością. Nawet obecnie, gdy TVP ponownie emituje 18 odcinków, które były pierwszy raz prezentowane na przełomie lat 1968/1969, przed telewizorami zasiadają wspólnie dziadkowie, rodzice i dzieci. Krótko mówiąc serial, który wychował już, co najmniej 3 pokolenia polaków, nadal jest chętnie oglądany i przyciąga przed telewizory całe rodziny.

Stawka 1Cała seria prezentuje losy asa polskiego wywiadu działającego pod imieniem i nazwiskiem Hans Kloss. Akcja toczy się w czasie II wojny światowej a główny bohater  – w którego rolę wcielił się Stanisław Mikulski – podszywając się pod Niemca, podejmuje służbę w niemieckim wywiadzie wojskowym. Hans Kloss prowadzi w istocie działalność wywiadowczą i dywersyjną wymierzoną przeciwko III Rzeszy. W kontaktach z macierzystą centralą posługuje się pseudonimem J-23 (sporadycznie również imieniem Janek). Dopiero w końcowych odcinkach serialu ujawnia się, jako oficer polskiego wywiadu.

Kadry z serialu Stawka Wiêksza Ni¿ ¯yciePonieważ Hans Kloss był oficerem niewątpliwie najbardziej eleganckiej armii na świecie, miał nie tylko oficerskie mundury szyte na miarę, ale również jego nadgarstek zdobiły bardzo eleganckie i wyrafinowane czasomierze.

Wielbiciele zegarków i miłośnicy serialu dostrzegli, co najmniej trzy różne modele, jakimi posługiwał się nasz AS wywiadu, były to: Tissot, Omega oraz Jaeger-LeCoultre.

 1. TISSOT Antimagnetique

Stawka 3
TISSOT Antimagnetique – jeden z zegarków agenta J-23

2. OMEGA Sub-second

Stawka 5

Stawka 4
OMEGA Sub-second – jeden z zegarków agenta J-23

3. Jaeger-LeCoultre 469 – niewątpliwie najciekawszy i najbardziej luksusowy !

Stawka 6
JAEGER LE COULTRE 469 – zegarek Hansa Klossa!

Zdjęcie powyżej jest ujęciem wykonanym w przerwie podczas kręcenia odcinka nr 2, pod tytułem „Hotel Excelsior”. Zdjęcia poniżej dokumentują moment, w którym aktor Stanisław Mikulski prezentuje swój czasomierz ekipie filmowej.

Natomiast zdjęcie poniżej wykonane zostało już w czasach obecnych i przedstawia identyczny model zegarka, jakim posługiwał się przed 45 laty Hans Kloss. Zdjęcie pochodzi od miłośnika serialu i kolekcjonera zegarków, który po wielu latach zdobył swój upragniony i wymarzony czasomierz Jaeger-LeCoultre 469, jakim posługiwał się Idol z lat młodości.

Stawka 9
Identyczny model jaki posiadał Han Kloss
Stawka 10
Mechanizm zegarka JLC 469

Ponoć nadal nie zidentyfikowano jeszcze, co najmniej dwóch pozostałych modeli, jakie używał J-23, aczkolwiek już te trzy czasomierze wyraźnie pokazują, iż pierwszo planowa postać – Hans Kloss – posiadał nietuzinkowe i bardzo drogie zegarki. Widać też, że kwestia finansów zeszła w tym względzie na drugi plan, gdyż zegarki te były ówcześnie niemalże nieosiągalne w Polsce a obecnie stanowią nie lada rarytas i gratkę dla kolekcjonerów.

Stawka 11Na pewno oficer polskiego wywiadu nie miałbym się czego wstydzić, gdyby przyszło mu spotkać się z nieco bardziej znanym i popularnym agentem….Jej Królewskiej Mości.

Zobacz też: Zegarki Prezydenta USA – Barack’a Obamy

(Visited 2 918 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz