Jaki zegarek nosi Prezydent USA – Barack Obama ?

Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki to bez wątpienia jedna z najważniejszych i najbardziej wpływowych osób na świecie, przywódca atomowego mocarstwa i zarazem głowa największej potęgi gospodarczej świata. Ten uśmiechnięty i doskonale ubrany mężczyzna, niezależnie od sytuacji zawsze wygląda elegancko i nawet w momentach mniej formalnych i pozwalających na odstępstwa od etykiety urzędowej, jedyną ekstrawagancją, na jaką sobie pozwala, to podwinięte rękawy koszuli. Prezydent preferuje ciemne i doskonale dopasowane do jego smukłej sylwetki garnitury i posiada kilka zegarków, które nosi na przemian. Jednakże ten, który zakłada najchętniej i zdecydowanie najczęściej gości na nadgarstku Prezydenta Obamy – zaskakuje wielu już od lat!

Zegarki Prezydenta USA 1

Prezent dla każdego, nowego Prezydenta USA  – zegarek !

Tradycją jest, iż każdy nowo mianowany Prezydent USA otrzymuje pamiątkowy zegarek od prestiżowej i luksusowej firmy Vulcain. Zwyczaj tej zapoczątkował Prezydent Harry S. Truman, który jako pierwszy wybrał właśnie model Vulcain z serii Criket.

Zegarki Prezydenta USA 2Modele z tej serii posiadają komplikacje w postaci alarmu i właśnie ta funkcja – a w zasadzie jej wysoka skuteczność budzenia Prezydenta Trumana – sprawiła, że wybór ówczesnego przywódcy USA padł właśnie na ten model. Tradycja ta ma już przeszło 50 lat i tak jak poprzednicy Barack’a Obamy, tak i on otrzymał wspaniały czasomierz tej marki – model Vulcain Anniversary Heart Criket.

Zegarki Prezydenta USA 3
Vulcain Anniversary Heart Criket

Vulcain Heart Criket wyposażony jest w ręcznie nakręcany mechanizm in-house Vulcain, kaliber V-28, który wyróżnia się niecodzienną komplikacją w postaci budzika opracowanego przez konstruktorów firmy Vulcain. Włączony alarm wydaje dźwięk przypominający odgłosy świerszcza a jego głośność jest tak doniosła, że powinien obudzić osoby, które śpią nawet twardym, „kamiennym” snem.

Zegarki Prezydenta USA 4
Egzemplarz przygotowany specjalnie dla Barack’a Obamy

Mechanizm wykonany jest z 221 części, można go podziwiać przez częściowo transparentną tarczę zegarka. Koperta ma 42 mm średnicy i może być wykonana ze stali lub 18-karatowego, różowego złota. Pasek wykonany jest ze skóry aligatora.

Na koniec kwestia, która zapewne wielu interesuje najbardziej – cena – otóż model ten dostępny jest także w sprzedaży detalicznej a jego cena rozpoczyna się od ok. 26,000 PLN.

Mimo tak doskonałych parametrów i niewątpliwie bardzo prestiżowej pozycji firmy Vulcain pośród producentów luksusowych czasomierzy, model Anniversary Heart Criket nie jest zegarkiem, który Prezydent Obama nosi najchętniej. Wręcz przeciwnie, Vulcain trafił na jego nadgarstek dosłownie kilka razy.

Znoszony, wysłużony ale wiernie odmierza czas od wielu lat

Zegarkiem, który towarzyszył Prezydentowi Obamie niemalże codziennie od początku lat 90’ do momentu objęcia przez Niego funkcji głowy Państwa w 2007 roku, jest TAG Heuer z serii 1500.  Jest to dość klasyczny czasomierz przeznaczony do nurkowania, wyposażony w kwarcowy mechanizm i posiadający dwutonową tarczę.

Zegarki Prezydenta USA 7
Barack Obama i jego TAG Heuer z serii 1500

Zegarki TAG Heuer serii 1500 zaczęto produkować w 1991 roku, stanowiły one kontynuację serii 1000 i miały być bardziej konkurencyjne i przystępne cenowo niż modele z serii 2000. W tamtym okresie zegarki produkowane przez TAG Heuer’a stanowiły głównie modele silnie nacechowane sportowym charakterem, czyli chronografy wzbogacone dodatkowo o wyższe parametry wodoszczelności z przeznaczeniem do nurkowania.

Zegarki Prezydenta USA 6Zegarki posiadały wodoszczelność do 200 m, dokręcane koronki, podwójne zapięcie, bezel obracany w jedną stronę oraz szafirowe szkło i fluorescencyjne indeksy. Zegarki z tej serii produkowane były do roku 1998 i obecnie nie prezentują zbyt wysokiej wartości, model taki można nabyć za ok. 1000 $.

Jednakże ani wspomniany wyżej Vulcain ani opisany TAG Heuer nie jest czasomierzem, który można od kilku lat zobaczyć na nadgarstku Prezydenta Barack’a Obamy.

Niespecjalny zegarek od Służb Specjalnych

Jest nim wart zaledwie 320 $ zegarek firmy Jorg Gray, model JGC6500. Zegarek ten podarowali mu w 2008 roku agenci Secret Service, którzy ochraniali go w trakcie kampanii prezydenckiej. Na tarczy ma nadrukowane logo tajnych służb.

Barack ObamaTa wersja oczywiście nie jest dostępna dla zwykłych obywateli, jednakże spece od marketingu firmy JG błyskawicznie wykorzystali nadarzającą się okazję i wypuścili limitowaną serię tego modelu, upamiętniającą wręczenie JG C6500 Prezydentowi Stanów Zjednoczonych – koszt takiego zegarka to 350 $.

Zegarki Prezydenta USA 12JGC6500 to zegarek wyposażony w kwarcowy mechanizm produkowany przez firmę Citizen – kaliber Miyota OS-20 – z funkcja chronografu. Posiada stalową kopertę o średnicy 41mm, czarną tarczę oraz czarny pasek wykonany ze skóry cielęcej. Zegarek jest wodoszczelny do 10 ATM.

Zegarki Prezydenta USA 14
Seria zegarków produkcji Jorg Gray upamiętniająca model Prezydenta USA

Widać Prezydent USA pragnąc być jak najbliżej swoich wyborców oraz zbliżyć się do życia i możliwości finansowych „zwykłych” ludzi wybrał do codziennego użytku od przeszło 6 lat czasomierz, który może posiadać niemalże każdy.

Czasomierz, który nie rzuca się w oczy i zdecydowanie nie jest ekskluzywnym produktem…czasomierz, którego na pewno nie zobaczylibyśmy na nadgarstku żadnego oligarchy rosyjskiego a tym bardziej głowy tego Państwa.

Dla zainteresowanych – strona prezentująca informacje o JG 6500 Chronograph.

Zobacz też: Zegarek, który zakończył karierę Ministra

(Visited 3 662 times, 1 visits today)

Ten post ma 2 komentarzy

  1. pp47

    Warto tu wspomniec, że prezydent Bush nosił, horrible dictu…chińskiego Seagulla!!

Dodaj komentarz