You are currently viewing LANCO Automatic 21 Jewels – zegarek z lat 70’ dla nurków

LANCO Automatic 21 Jewels – zegarek z lat 70’ dla nurków

LANCO Automatic 21 Jewels
Nieskomplikowany zegarek z lat 70’ dla nurków

Wstęp:

Prezentowany dziś Lanco nurek to ciekawy zegarek wyprodukowany przez nieistniejącą już manufakturę Langendorf Watch Company, której siedziba mieściła się w Szwajcarskim miasteczku Langendorf. Przedsiębiorstwo Langendorf Watch Co. powstało w 1873 roku i od początku swojej działalności zajmowało się wytwarzaniem zegarków kieszonkowych a z czasem także naręcznych. Manufaktura ta wytwarzała zegarki pod kilkoma różnymi nazwami własnych marek i właśnie jedną z nich – a zarazem najbardziej znaną i prestiżową – jest właśnie LANCO, będące skrótem od nazwy firmy LANgendorf Watch Company. Lanco, jako marka powstało w roku 1950 i produkowała zegarki do roku 1980 z kilkuletnią przerwą pomiędzy latami 60’ i 70’.

W okresie świetności marki, Lanco wytwarzało cały szereg bardzo ciekawych czasomierzy, zarówno tańszych, nieskomplikowanych i nieco gorszych jakościowo, jak i stalowe, wykończone z dbałością o szczegóły modele, posiadające ciekawe komplikacje.

Dziś chciałbym przybliżyć nieco jeden z częściej pojawiających się na aukcjach i dość popularny model wśród kolekcjonerów –  LANCO nurek Automatic 21 Jewels z lat 70’.

Lanco Nurek Automatic 21 Jewels
Lanco Nurek Automatic 21 Jewels

Funkcje i obsługa

Zegarek posiada jedną komplikację w postaci prezentacji daty, z racji czego jest prosty w obsłudze oraz mało awaryjny. Okienko daty znajduje się na godzinie 3.00 a zmiana daty następuje pomiędzy godziną 23.30 a 24.00. Pomimo, iż Lanco napędzane jest solidnym, automatycznym kalibrem produkcji Tissot, jest to stosunkowo prosty mechanizm, który nie posiada funkcji stop sekundy, dlatego też ustawienie bieżącej daty odbywa się poprzez poruszanie wskazówki godzinowej i minięcie godziny 24.00.

Cechy, jakie posiada ten czasomierz, które odróżniają go od „zwykłych” zegarków naręcznych z tamtego okresu, to zakręcana koronka, obrotowy bezel wokół tarczy i indeksy oraz wskazówki wypełnione masą fluorescencyjną. Te trzy szczegóły są właśnie charakterystyczne dla czasomierzy produkowanych w ubiegłym wieku z przeznaczeniem do wykorzystywania pod wodą, czyli popularnie nazywanych Diver’ami.

Lanco Nurek Automatic 21 Jewels

Prezentowane Lanco posiadało poziom wodoszczelności określony fabrycznie na 12 ATM. Aby umożliwić właścicielowi wykorzystanie zegarka pod wodą, producent zastosował wspomnianą już wyżej zakręcaną koronkę. Dzięki takiemu rozwiązaniu czasomierz był zabezpieczony przed dostaniem się wody do środka koperty i zalaniem mechanizmu.

POSZCZEGÓLNE ELEMENTY

Koperta

Koperta Lanco Automatic 21 Jewels ma wyraźnie kwadratowy kształt, jest masywna i gruba gdyż zegarki dla nurków często były zakładane bezpośrednio na kombinezon, więc musiały być większe, aby ułatwić obsługę oraz precyzyjny odczyt godziny i czasu przebywania pod wodą.

Lanco Nurek Automatic 21 Jewels

Koperta jest chromowana, została wykonana z mosiądzu i ma następujące wymiary:

Wysokość – 40 mm

Szerokość bez koronki – 38 mm

Szerokość z koronką – 42 mm

Grubość ze szkłem  – 10 mm

Koperta posiada obrotowy bezel, czyli pierścień ze skalą 60 minutową, zintegrowany z tarczą, którego celem jest umożliwienie nurkowi dokładnego pomiaru czasu spędzonego pod wodą od momentu zanurzenia. Koronka jest zakręcana.

Lanco Nurek Automatic 21 Jewels - obrotowy bezel
Lanco Nurek Automatic 21 Jewels – obrotowy bezel

Lanco Nurek Automatic 21 Jewels

Ponadto koperta jest sporych rozmiarów jak na tamte czasy, dzięki czemu zegarek obecnie świetnie prezentuje się na ręce i nie odbiega wyglądem oraz wielkością od aktualnie popularnych czasomierzy męskich. Szkiełko oraz tarcza są okrągłe.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat praktycznego zastosowania bezela w zegarku – zapraszam do przeczytania tego posta: Jaką funkcję pełni bezel w zegarku ?

Dekiel

Dekiel diver’a Lanco wykonany jest ze stali nierdzewnej i nie posiada opisu od wewnątrz. Dekiel jest zakręcany a pomiędzy deklem a kopertą powinna znajdować się uszczelka podnoszącą poziom wodoszczelności. Ważne jest, aby w tego typu zegarkach dbać o regularną wymianę uszczelek, które z biegiem czasu mogą parcieć bądź pękać.

Lanco Nurek Automatic 21 Jewels - dekiel od wewnątrz
Lanco Nurek Automatic 21 Jewels – dekiel od wewnątrz

Od zewnątrz dekiel opisany jest następująco:

LANCO   STAINLESS STEEL BACK    ANTIMAGNETIC    AUTOMATIC   SWISS MADE

Lanco Nurek Automatic 21 Jewels - dekiel
Lanco Nurek Automatic 21 Jewels – dekiel

Tarcza

Automatyczny nurek Lanco posiada bardzo ładną, czarną tarczę z nakładanymi indeksami. Na godzinie 12.00 znajduje się wypukłe logo marki, które pod odpowiednim kątem padania światła pięknie mieni się i połyskuje. Tarcza jest bardzo czytelna dzięki użyciu masy fluorescencyjnej do wypełnienia indeksów i wskazówek oraz białych kresek oznaczających podziałkę minutową. Tarcza ma trzy, centralnie umieszczone ramiona wskazówek: sekundnika, minutnika oraz godzinowej. Wskazówka sekundnika jest koloru czerwonego, co bardzo wyraźnie odróżnia ją na tle czarnej tarczy oraz w ciekawy sposób ożywia wygląd zegarka. Na godzinie 3.00 znajduje się okienko daty.

Lanco Nurek Automatic 21 Jewels

Tarcza opisana jest:

LANCO 21 JEWELS AUTOMATIC oraz u dołu widnieje napis: SWISS T MADE

Literka T znajdująca się pomiędzy napisem SWISS MADE oznacza wypełnienie wskazówek i indeksów masą fluorescencyjną – trytem. Dzięki temu indeksy oraz wskazówki po uprzedniej absorpcji światła mogły świecić i oddawać skumulowane energię świetlną w nocy, w ciemnych pomieszczeniach a także podczas nurkowania.

Mechanizm

Kaliber Tissot 2481 pracujący w nurku Lanco wykonany jest solidnie i pracuje niezawodnie. Mechanizm powstał w latach 70’ i był efektem wspólnej pracy konstruktorów manufaktury Omega i Tissot. Omega produkowała cal. 1480 (17 kamieni) oraz 1481 (21 kamieni) natomiast Tissot ograniczył się wyłącznie do werku z 21 kamieniami oznaczonego właśnie, jako kaliber 2481. Mechanizm pracuje z częstotliwością 21 600 bph oraz posiada sporą rezerwę chodu = 46 godzin.

Kaliber Tissot 2481
Kaliber Tissot 2481

Mechanizm ten jest o tyle ciekawy, iż posiada funkcję szybkiej zmiany daty obsługiwaną poprzez naciskanie koronki w pozycji „0”. Niestety funkcja ta dość często nie działa, gdyż dźwignia sterująca tą funkcja często ulega uszkodzeniu i pęka. W zegarkach z zakręcaną koronką jej działanie jest również niemożliwe z przyczyn oczywistych. Na szczęście uszkodzenie to nie ma to żadnego wpływu na pracę mechanizmu i uniemożliwia jedynie korzystanie z szybkiej zmiany daty.

Bransoleta

Opisywane Lanco nurek posiada nieoryginalną, stalową bransoletę. Co ciekawe, opuszczając fabrykę był on wyposażony w pasek.

Pozostałe informacje:

Dostępność części zamiennych – ponieważ jest to bardzo popularny mechanizm stosowany w szeregu zegarków z lat 70’, dostępność części zamiennych jest duża oraz koszty ewentualnego serwisu relatywnie niewielkie.

Możliwość zakupu i wycena – Ceny tego modelu Lanco są zróżnicowane – jak zawsze w przypadku zegarków vintage – zależą oczywiście od wieku zegarka i stanu zachowania. Modele dobrze zachowane, z doskonale utrzymanymi tarczami i oryginalnymi elementami oscylują w granicach 350 – 500 PLN.

Ciekawostkę stanowi fakt, iż model Lanco Automatic 21 Jewels dla nurków był także w latach 70’ dostępny na polskim rynku. Były to zegarki raczej droższe, gdyż ich cena na tamten czas wynosiła 3 800 złotych. Aby mieć odniesienie: przeciętna pensja w roku 1975 wynosiła ok. 3 900 złotych. Tak więc na zakup takiego zegarka przeciętny Polak musiał oszczędzać co najmniej kilka miesięcy. Dobrym przykładem jest także cena zegarka Omega Geneve z polskim kalendarzem, również z lat 70’, która wynosiła wówczas 8 700 złotych!

Poniżej karta gwarancyjna + paragon zakupu z lat 70′:

Karta gwarancyjna + paragon z lat 70' - zdjęcie poglądowe

Zakończenie– czyli jak to jest, być posiadaczem LANCO Automatic 21 Jewels

Posiadam równolegle dwa modele diver’ów marki LANCO, prezentowanego dziś automatycznego nurka oraz Lanco Super Compressor. Oba czasomierze są bardzo solidnie wykonane, świetnie leżą na nadgarstku oraz mają wysokiej klasy mechanizmy.

Lanco Nurek Automatic 21 Jewels

Lanco Automatic 21 Jewels to dobra propozycja dla kolekcjonerów, którzy chcieliby poszerzyć swoje zbiory o prawdziwego diver’a vintage – dużego, wodoodpornego i solidnego, wyposażonego w obrotowy bezel. Jest to także świetny zegarek do codziennego użytkowania, wyposażony w mechanizm z automatycznym naciągiem, nie wymaga więc zbyt wiele uwagi podczas obsługi – wymaga jedynie noszenia !

Poznaj historię firmy: LANCO (Langendorf Watch Company) – historia marki

(Visited 4 084 times, 1 visits today)

Ten post ma 8 komentarzy

  1. Marian

    Posiadam zegarek produkcji szwajcarskiej LANCO 53022 AUTOMOTIC zakupiony w latach 70 lub 80 ubiegłego wieku. Jestem zainteresowany kupnem koperty do tego zegarka i pokrętła/do zmiany godziny, daty/ które po dlugich latach użytkowania uległy uszkodzeniu. O ile miałby te części to proszę o kontakt, proszę o podanie ceny.

    1. Maciej Kopyto

      Polecam poszukać na portalach aukcyjnych lub poprosić o zakup takich elementów dobrego Zegarmistrza.
      Pozdrowienia
      MK

  2. cieslut

    fajnie się czytało
    mam lanco z tej serii ale o referencji 53021
    mój egzemplarz jest na bransolecie rally od lanco

  3. LANCO 17 ZLOTY

    Posiadam zegarek zabytkowy lanco17 złoty nr 14691 pod tym numerem dokładnie pod cyfra 6 znajduje się cyfra 8 za pewne już się slinicie bo tych zegarkiem wiecie sami ile jest a więc nie podam ceny czekam na wasza ofertę

  4. Andrzej

    Witam może ma ktoś na sprzedaż obrotowy bezel wokół tarczy do zegarka Lanco Nurek z lat 70 tych byłbym bardzo wdzięczny za jakieś informacje nr tel 880856110

  5. kubus

    Poszukuję koronki do zegarka Lanco 53022.tel 889 420 469

  6. pp47

    Dodam, ze wspominane kalibry 2481 tissota i 1481 Omegi, choc wygladają identycznie w istocie dość znacznie różnią się zarówno użytymi materiałami i podzespołami, jak i procesem technologicznym produkcji, tj. ten omegi w czasie produkcji podlegał wielokrotnie! większej liczbie testów i pomiarów, co sam widziałem w 1974 w produkujacej je fabryce .
    Odnośnie przekłamania wysokości średniej pensji w latach 70-ych już prosiłem o korektę w wątku dot. Cymy, w miedzyczasie tu:
    http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0CCoQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.wskazniki.gofin.pl%2F8%2C126%2C1%2Cprzecietne-wynagrodzenie-pracownikow-za-lata-od-1950-r.html&ei=3_itVIr6D4XfPcvCgbgF&usg=AFQjCNF7cYfdlRZnYcNmYmOWB-_FprSt2A
    znalazłem potwierdzenie moich wspomnień i np. w 1975 r. średnia pensja w PRL-u wynosiła 3.912 zł, czyli własnie +/- jedno opisywane Lanco…

    1. Maciej Kopyto

      Słuszna uwaga, już skorygowałem – dziękuję bardzo !

      Pozdrawiam bardzo serdecznie,

      MK

Dodaj komentarz