Dwutonowa tarcza zegarka – jak to wygląda?

Co to oznacza, że zegarek ma dwutonową tarczę i jak wygląda taki zegarek ?

Zdecydowana większość zegarków naręcznych posiada jednolite tarcze. Tyczy się to zarówno materiału z jakiego tarcza została wykonana jak i jednolitego koloru jaki jej nadano.

Zegarki, które posiadają tarczę dwutonową różnią się od pozostałych już na pierwszy rzut oka, gdyż ich tarcza bardzo często jest dwukolorowa lub jej zewnętrzna część wykonana jest z innego materiału niż część środkowa. Dwutonowość objawia się także w użyciu pierścieni, które są innego koloru niż środek tarczy, a często są także wypukłe, co ma na celu sprawiać efekt dwuwymiarowości.

Nazwa: tarcza dwutonowa, pochodzi z języka angielskiego i swoje korzenie ma w słowie: twotone dial. Tarcze dwutonowe pośród zegarków vintage nie są często spotykane, gdyż ich produkcja była nieco bardziej skomplikowana technicznie i bardziej kosztowna niż tarcz stanowiących jeden element i malowanych wyłącznie raz.

Dwutonowe tarcze były kiedyś droższe w produkcji co miało związek z ówcześnie stosowanymi i dostępnymi maszynami oraz narzędziami zegarmistrzowskimi, które nie były tak doskonałe technicznie i przede wszystkim tak precyzyjne jak dzisiejsze.

Zegarki z tarczami dwutonowymi miały stanowić przełamanie rutyny i pewnego standardu, który obowiązywał i obowiązuje w aspekcie wyglądu czasomierzy od wielu lat. Była to swoista ekstrawagancja a zarazem próba ożywienia i nadania zegarkom efektu dwuwymiarowości, aż wreszcie była to także zwykła – a zdarza się niestety, że nieudana – próba upiększenia zegarka.

Jednakże ogólnie rzecz ujmując, tarcze dwutonowe z reguły są bardzo ciekawe, czasomierze posiadające tego typu tarcze nie są często spotykane przez co ich wartość może być nieco wyższa. Ponadto ich wygląd jest na pewno o wiele bardziej intrygujący i często przyciągają spojrzenie bardziej niż czasomierze ze standardową, jednotonową tarczą.

Najlepszym opisem tarcz dwutonowych będzie ich prezentacja na przykładach poniżej:

Stalowy Glashutte SPEZIMATIC
Stalowy Glashutte SPEZIMATIC
Przykład zegarka z tarczą dwutonową - Manufaktura Czasu
Przykład zegarka z tarczą dwutonową
Przykład zegarka z tarczą dwutonową  - Manufaktura Czasu
Przykład zegarka z tarczą dwutonową

 

Przykład zegarka z tarczą dwutonową - Manufaktura Czasu
Przykład zegarka z tarczą dwutonową
(Visited 1 824 times, 1 visits today)

Ten post ma jeden komentarz

  1. Tomek

    „(…)nadania zegarkom efektu dwuwymiarowości” – dwa wymiary ma każdy płaski przedmiot. Zapewne chodziło o „trójwymiarowość”. Pozdtawiam. T.

Dodaj komentarz