Hacking – co to za funkcja ?

Hack to funkcja zegarków mechanicznych, która umożliwia bardzo precyzyjne ustawienie godziny z dokładnością, co do sekundy. Funkcja ta określana jest także często mianem hack sekundy lub stop sekundy.

Warto zaznaczyć w tym miejscu, iż występowały także zegarki np. Omega Chronostop, które posiadały również funkcję nazwaną stop-sekunda, ale miała ona związek z najprostszą formą chronografu, czyli odmierzaniem odcinków czasu jedynie za pomocą sekundnika.

Generalnie mechanizm zegarka wyposażonego w funkcję stop sekundy zatrzymuje swoją pracę po wyciągnięciu koronki do pozycji umożliwiającej nastawienie aktualnej godziny. Wyciągnięcie koronki powoduje zatrzymanie wahań koła balansu, dzięki czemu mechanizm przestaje pracować, a co za tym idzie, wskazówka sekundowa również.

Dzięki temu, można swobodnie ustawić aktualną godzinę zgodnie ze wzorcem i w momencie, kiedy czas wzorca pokryje się z tym prezentowanym na tarczy zegarka, należy ponownie wcisnąć koronkę. Czasomierz wznowi pracę, a prezentowany czas będzie zgodny, co do sekundy, z przyjętym wzorcem.

OMEGA  cal. 1045
OMEGA cal. 1045 – przykład mechanizmu z funkcją hackingu

Funkcja Hack – kiedyś i dziś

Stop sekunda to funkcja, która obecnie jest dość powszechna i występuje zarówno w modelach zegarków z „wyższej półki”, jak i w tanich, chińskich mechanizmach. Jednakże warto zaznaczyć, iż funkcja hackingu nie występowała w zasadzie w ogóle w zegarkach produkowanych do połowy ubiegłego wieku.

Hack sekunda zaczęła pojawiać się coraz częściej w zegarkach dopiero z początkiem lat 70’. Niemalże wszystkie zegarki produkowane przed tym okresem nie zatrzymywały biegu sekundnika po wyciągnięciu koronki, co utrudniało znacznie dokładne ustawienie czasu.

Ponadto ustawianie aktualnego czasu w zegarkach bez stop sekundy najlepiej i najbezpieczniej jest robić zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Czasomierze wyposażone w funkcję hackingu umożliwiają swojemu właścicielowi ustawienie i poruszanie wskazówkami godzinową i minutową w obu kierunkach bez narażenia mechanizmu na uszkodzenie.

Stop sekunda to niewątpliwie bardzo przydatna i pomocna funkcja, którą doceni każdy, kto posiada kilka zegarków mechanicznych i co jakiś czas ponownie musi nastawiać te, które nie były używane oraz każdy, kto bardzo ceni sobie punktualność – co do sekundy.

Zobacz też: Co to znaczy: mechanizm hi-beat ?

(Visited 5 903 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz