Koperta MONOCOQUE – co to takiego i jak wygląda ?

MONOCOQUE to rodzaj koperty, która stanowi jedną całość – jest jednoczęściowa, czyli czasomierz nie posiada dekla, jak przeważająca część produkowanych kiedyś i obecnie zegarków. Dlatego nie jest możliwe otwarcie i dostanie się do mechanizmu od tyłu, jak ma to miejsce w zegarkach z wciskanym lub zakręcanym deklem.

Longines Automatic Ultra-Chron - monolityczna koperta
Longines Automatic Ultra-Chron – monolityczna koperta

Koperty monocoque wykonane są najczęściej ze stali szlachetnej, jest to jeden kawałek stali, dokładnie zaprojektowany i wykonany z dużą precyzją, aby mechanizm umieszczony w takiej kopercie był dobrze osadzony i nie posiadał luzów. Dostęp do mechanizmu zegarka wyposażonego w kopertę monocoque wymaga pewnych umiejętności i wiąże się ze zdjęciem szkła oraz demontażem koronki.

Zdarzają się koperty, które nie wymagają demontażu koronki, czyli mechanizm można wyjąć wraz z nią, ale znaczna większość kopert jednoczęściowych zmusza zegarmistrza do rozmontowania koronki przed wyciągnięciem werku. Mechanizm bywa też czasem zabezpieczony specjalnymi uchwytami mocującymi lub tulejami, które uniemożliwiają jego wyjęcie i mają na celu zabezpieczenie mechanizmu przed niepożądanym wypadnięciem.

monocoque 2Koperty mocoque mają wiele synonimów, m.in.: koperta unishell, koperta monolityczna, koperta jednoczęściowa, koperta monoblok.

Po co jednoczęściowa koperta, do czego w zasadzie służy ?

Otóż powodów dla wykonywania i używania kopert monocoque jest kilka, ale dwa podstawowe związane są z bezpieczeństwem i ochroną mechanizmu oraz nurkowaniem.

1. Pierwszy powód to podwyższone parametry ochronne czasomierza – oznacza to, że koperty unishell lepiej zabezpieczają mechanizm przed wilgocią, kurzem i pyłem, który potencjalnie mógłby dostać się do wnętrza koperty gdyby dekiel standardowego zegarka był poluzowany lub uszkodzony. Nawet odrobina wilgoci czy pyłu lub kurzu może uszkodzić mechanizm i w konsekwencji zniszczyć podzespoły zegarka, dlatego też, dzięki kopertom monocoque uzyskano znacznie lepszą odporność na groźne czynniki zewnętrzne.

monocoque 3Ponadto koperty monocoque wykorzystywane są bardzo często w czasomierzach przeznaczonych do profesjonalnego nurkowania, gdzie ciśnienie i działanie wody podczas schodzenia coraz głębiej jest tak silne, iż zwykłe koperty mogłyby ulec uszkodzeniu.

monocoque 1

2. Drugi powód jest nieco bardziej prozaiczny, ale również związany z ochroną mechanizmu, tyle, że tym razem przed samym właścicielem lub nieprofesjonalnym zegarmistrzem. Dostęp do mechanizmu jest na tyle utrudniony, iż osoby, które nie posiadają fachowej wiedzy oraz odpowiedniego sprzętu nie powinny próbować uzyskać dostęp do mechanizmu samodzielnie. W założeniu producentów miało to wyeliminować uszkodzenia wywołane przez amatorskie próby naprawy bądź zwyczajną chęć obejrzenia mechanizmu narażając go tym samym na kontakt z otoczeniem.

Zobacz też: Zegarki typu Super Compressor – dlaczego takie super ?

(Visited 2 167 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz